Къде можем да изхвърлим стари (използвани) медицински материали и игли?

  • 1 307
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Здравейте!
Моля, ако имате информация, да споделите къде и как става изхърлянето на използвани игли и други биологични отпадъци.
От няколко месеца следя кръвната си захар с глюкомер, като за целта ползвам еднократни игли (ланцети) и касети за кръв. Не мога (и няма) да ги изхвърля просто така и затова си ги събирам в отделни контейнерчета.
От няколко години предавам лекарства с изтекъл срок на годност в мобилен пункт за събиране на опасни отпадъци от домакинствата, но там не приемат биологични отпадъци.
Търсих, но без успех информация Disappointed Relieved

# 1
  • Мнения: 2 601
Като знам какво и как се изхвърля навсякъде...Бих казала, че си капка в морето да се притесняваш.
С много игли и лекарства, поне тук, в чужбина, в кутиите има специални пликове с надпис биол.отпадъци. Завързват се и така отиват в кофата. После каква им е съдбата, не знам.

# 2
  • Мнения: 4 518
Събирайте и при следващо посещение в болница/поликлиника/лаборатория ги помолете да ги изхвърлите там. Не мисля, че някой ще откаже.

# 3
  • Мнения: 142
Няма никакъв шанс да изхвърля такъв вид отпадък в кофата за боклук.
Fairytale11, това и аз съм решила, въпреки, че по-скоро съм с нагласа, че биха отказали.
И все пак се надявам от някъде да се появи инфо, какво се прави в подобни ситуации.

# 4
  • Мнения: 6 346
Веднъж занесох една торбичка със стари лекарства в кварталната ми аптека (София, Лозенец 🤡) и аптекарката беше потресена и отказа да ги приеме. Simple Smile))))) От тогава са минали поне 5 години, ако искаш пробвай пак сега, може да са се променили порядките.

# 5
  • Мнения: 142
Веднъж занесох една торбичка със стари лекарства в кварталната ми аптека (София, Лозенец 🤡) и аптекарката беше потресена и отказа да ги приеме. Simple Smile))))) От тогава са минали поне 5 години, ако искаш пробвай пак сега, може да са се променили порядките.

Аз си изхвърлям старите лекарства както е указано. Има годишен график и си планирам кога и къде ще мие удобно да ги предам.
https://www.sofia.bg/separate-collection/-/asset_publisher/oVpyO … ritRedirect=false
Биологичните отпадъци обаче са нещо различно. Убедена съм, че няма аптека в която да мога дам за унищожение използвани ланцети (игли)

# 6
  • Мнения: 6 346
Убедена съм, че няма аптека в която да мога дам за унищожение използвани ланцети (игли)
Така излиза. В Италия, където живея, лекарства се изхвърлят при аптеките. Без график. Има специални заключени кофи вътре или отпред. За спринцовки се изисква допълнителен контейнер и отново се носи в аптеката. Изглежда логично и в България да могат те да го правят, но може би не. 🤷

# 7
  • Мнения: 142
Убедена съм, че няма аптека в която да мога дам за унищожение използвани ланцети (игли)
Така излиза. В Италия, където живея, лекарства се изхвърлят при аптеките. Без график. Има специални заключени кофи вътре или отпред. За спринцовки се изисква допълнителен контейнер и отново се носи в аптеката. Изглежда логично и в България да могат те да го правят, но може би не. 🤷

За съжаление в БГ не е така към момента

# 8
  • Мнения: 4 518
Няма никакъв шанс да изхвърля такъв вид отпадък в кофата за боклук.
Fairytale11, това и аз съм решила, въпреки, че по-скоро съм с нагласа, че биха отказали.
И все пак се надявам от някъде да се появи инфо, какво се прави в подобни ситуации.
Е иначе са много кисели тези... Къде очакват да се изхвърлят, на детската площадка между блоковете ли?
Аптеките нямат контейнери за игли.

# 9
  • bulgaria
  • Мнения: 310
Биологични отпадъци е съвсем различно от иглите. Те спадат към опасните отпадъци, но за съжаление няма определни контейнери за граждани. Всяка болница и зъболекарски кабинет имат съдове за опасни отпадъци и е най-лесно да питаш там.
Инак ето график.

Общи условия

Активация на акаунт