135 vs 315:Майките в заварено положение- търсим подкрепа в съмишленици

  • 8 455
  • 196
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 181
Момичета, АМ, ще ти отговоря тук, а не в нашата тема, за да прочетат и тези , които не влизат при нас.
Писмо до Масларова депозирахме в петък с молба за среща -дискусия по няколко въпроса - детегледачките, завареното положение и прекратяването на майчинството с даването на детето на ясла.
Днес ни се обадиха, че ще ни включат в работна група за програмата за детегледачките, което мога да ви кажа, че е огромен напредък, защото по принцип в такива работни групи рядко допускат външни хора.
Сега по въпроса, ние направихме каквото можахме. Направихме пресконференцяи по въпроса, говорихме с някои от депутатите. Дадохме предложение да се направи промяна със Закона за бюджета за 2007, който още не е внесен в НС за разглеждане.
Разберете, че оттук нататък е въпрос само на волята на депутатите, ако искат ще го гласуват, ако не искат няма да го гласуват.
Мога да звънна тези дни на някои от тях, с които поддържаме връзка да подпитам какви са настроенията. Но честно казано не ми се вярва особено.
Не виждам какво друго може да се направи, не мисля , че една подписка може да промени нещо.
На тях им е ясно, че сме много хора. нали по наши сметки (мои груби сметки) става въпрос за около 16 000 майки.
не знам какво друго да ви кажа, ще врътна няколко телефона утре и в понеделник и пак ще пиша Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 12 231
  kleo_80 - Мерси !

# 17
  • Мнения: 9 050
Първо, благодарности на kleo_80. Твоята подкрепа е безценна.

А сега по въпроса какво съм проучила. Всичко започна, когато едни мои познати адвокати започнаха да проверяват каква е вероятността от тази ситуация да стигне до съдебни дела. Ползваха ме за консултант. Оказа се, че на практика към настоящия момент, ако някой заведе дело, то ще бъде прекратено, поради липса на основание. Тъй като на практика всички ние предполагаме, че след 01.01.2007 няма да имаме право на новия размер на болничния за бременност и раждане, но това не го пише никъде. Ние го предполагаме на база на изявите на г-жа Масларова в медиите. Но това си е нейната интерпретация на промените.

Обикновено, в случаи като този, се дефинира кръг на засегнатите лица, като изчерпателно се изброяват всички възможни случаи. Ако ситуацията е такава - ползваш се от новия размер, ако е пък еди-каква си, не се ползваш. Това трябва да е изрично написано. В противен случай всичко е интерпретация на текста. В интерес на истината, никъде не е записано и, че ако към 01.01.2007 болничния не е изтекъл, но е започнал, имаш право на новия размер на болничен. ( Не искам да притеснявам майките в тази ситуация. Така или иначе служителите на МТСП и самата г-жа Масларова толкова развяваха по медиите, че ако сте в подобна ситуация ще се ползвате от новия размер на болничния. Не вярвам да се отметнат. Така че - спокойно Simple Smile Но е факт, че и това никъде не го пише.)

До тук във всичките си изяви г-жа Масларова не е дала нито един юридически издържан довод за това, ние да не можем да се ползваме от новия размер на болничния. Най-голямата глупост, която каза например, е че за да се ползваме ние от промяната, трябвало тя да влезе в сила със задна дата. Това е абсолютно невярно. В случая, да влезе в сила промяната със задна дата, би означавало, ако към 01.01.2007 моето дете е на 6 месеца, на мен да ми се изплатят 90% от осигурителния доход за месеците от Октомври до Декември 2006. Това е да влезе в сила промяната със задна дата. Това което ние искаме, е да влезе в сила от 01.01.2007, но за всички, а не само за тези, които министерството може да си позволи.

По подобен начин могат да се оборят всички доводи на г-жа Масларова, които тя изтъква в покрепа на своята интерпретация на текста.

В интерес на истината, ако се заяви, че от новия размер ще се ползват само майките, чиито болничен за бременност и раждане започва от 01.01.2007, ние нямаме никакво право да претендираме за каквото и да е. Но при настоящата интерпретация имаме пълното право да настояваме да се ползваме от промяната.

Трябва обаче да се подходи много внимателно. В крайна сметка не искаме да ощетим тези, чиито болнични не са изтекли към 01.01.2007. Подобно нещо в никакъв случай не бива да се допуска!!!

Общо взето интерпретацията на г-жа Масларова е доста свободна и доводите и в подкрепа на тази интерпретация са пълни с пропуски. Не знам в това министерство юристите какво правят по цял ден, но определено не се занимават с това да консултират министъра си.

Kleo_80, ако имаш нужда от някаква помощ, аз съм на разположение. 

# 18
  • Мнения: 36
Здравейте мили мами!

Наясно съм, че темата е за набиране на съмишленици за подкрепа на майките в заварено положение. Аз съм напълно с Вас и бих се включила в тази инициатива, защото наистина не е справедливо осигурена жена да бъде лишена от това право, само защото е родила няколко месеца по-рано /самата аз се осигурявам на максимума и повярвайте напълно Ви разбирам, защото съм в това положение/. Но този нов закон се въвежда с цел да се насърчи раждаемостта, т.е. идеята му е да провокира бебеправенето срещу определен разход от бюджета, а не да се изплащат суми за вече родени дечица. Законът винаги има "действие" напред и колкото да не ни изнася, това е неизбежно........все ще има ощетени. Друг е въпросът, че дечицата, ненавършили 9 месеца към 01,01,2007 не са чак толкова много и държавата при добро желание може да направи изключение за тях.
Аз отчасти не съм съгласна със ZinaSt: В интерес на истината, ако се заяви, че от новия размер ще се ползват само майките, чиито болничен за бременност и раждане започва от 01.01.2007, ние нямаме никакво право да претендираме за каквото и да е. Но при настоящата интерпретация имаме пълното право да настояваме да се ползваме от промяната.
Една жена може да излезе в болничния за бременност и раждане примерно м. Декември и той да продължава към 01,01,2007 но НЕ СЛЕДВА ДА БЪДЕ ИЗКЛЮЧЕНА ОТ НОВИТЕ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА поради простата причина, че самото раждане ще бъде през 2007 година. На всичко отгоре, тя може въобще да не излиза в този болничен, никой не може да я задължи!!!! и при тази ситуация тя със сигурност ще попадне в списъка на правоимащите, с единствената ралика, че ще има право вече на 270 дни болнични, а не на 315 /45-тте ще ги е загубила/.
А сега и изводът, доста майки, които към 01,01,2007 са в болничния от 45 дни могат да променят нещата в тяхна полза, а другите, на които към 01,01,07 не е изтекъл болничния от 135 дни, но е изтекъл 45 дневния няма да имат шанс да се възползват  newsm78 newsm78 newsm78.
Незнам дали обясних ясно, но целта ми беше да покажа, че ВИНАГИ ще има ощетени и определено ако се приеме интерпретацията на ZinaSt за вярна, парадокса ще е абсолютен...
     

# 19
  • Мнения: 9 050
Точно от това се притеснявах. Че някой ще ме разбере неправилно. Разбира се, че никой не трябва да изключва майките, чиито болничен към 01.01.2007 не е изтекъл. Не дай боже, да се случи такова нещо!!!

Благодаря за подкрепата ти, мила siqna. Надявам се да има повече майки, които мислят като теб Simple Smile




# 20
  • Мнения: 509
Аз мисля, че самата Масларова не е наясно как да интерпретира текста на закона. Аз лично съм я чула в началото да развява, че този закон хваща и ненавършилите 9 месеца бебета към 01.01.07, а само след месец каза, че хващало само неродените към 01.01.07 бебета, защото законът не можел да влезе в сила със задна дата.
Но подкрепям кампанията да направим нещо за всички мами в заварено положение, независимо до сега колко ощетени е имало заради други закони!

# 21
  • София
  • Мнения: 1 570
Подкрепям ви и аз (също съм от ощетените).

# 22
  Здравейте мами!
Аз също съм от потърпевшите майки и смятам, че не редно да не ни хваща промяната на закона. Съгласна съм, че трябва да направим всичко възможно да променим нещата. А дори и да не успеем поне няма да ни е яд,че не сме опитали. Благодарна съм на СНМБ и на всички които ни подкрепят, но наистина трябва да се действа,а не само да си пишем. Така че ако някой има някякви идеи да дава, понеже аз нямам и най-малка представа как стават нещата,но съм готова да помогна с каквото и както мога.

# 23
  • Мнения: 214
Момичета,
аз доколкото разбрах чакаме Клео до понеделник- пише , че ще се обади на депутати, с които поддържат връзка , за да чуе какви са настроенията по този въпрос.Каквото и да мислят те, аз смятам че една подписка би помогнала- когато момичетата от сдружението отидат на среща с Масларова би било по-добре да има черно на бяло протестно писмо, подкрепено от много хора! Това според мен ще засили ефекта, иначе рискуваме да се размие нашият проблем сред другите поставени за обсъждане теми...
Какво смятате вие?

# 24
  • Мнения: 2 677
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug

# 25

Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug
Да, то е ясно че ще ги отгледаме, но не е ли по- добре това да стане до навършването им на 9-месечна възраст? Не е приятно да правим комбинации и да се чудим кой ще ни гледа децата, защото ще бъдем принудени да се върнем по-скоро на работа.
АМ, аз съм съгласна с теб за подписката.

# 26
  • Мнения: 3 777
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug
Това е най-точно казано.
Замислете се първо откъде ще се вземат толкова пари и ще видите, че каузата е обречена за съжаление.
Борбата е хубаво нещо - стига да не е с вятърни мелници.

# 27
Съгласна съм с вас, но не можем да разчитаме на чудо ако не се опитаме да направим нещо. По принцип пари за увеличение на пенсиите се отпускат, защо да не бъдат отпуснати и за всички майки ? Колкото до бюджета, доколкото знам Министерството на Финансите са били "за" увеличението от 135 на 315 дни още от самото начало за разлика от МТСП. По скоро МТСП се дърпа.

# 28
  • Мнения: 76
Аз също съм от ощетените. Сина ми е роден август. Смятам, че не е коректна така въведената промяна и ще изразя несъгласието си подкрепяйки подписката или какъвто друг вариант бъде предприет!!! В крайна сметка ако не протестираме нещата няма да се променят със сигурност!! newsm10 newsm10 newsm10

# 29
  • Мнения: 44
Подкрепям каквато и да е форма на протест. Бих се включила и с каквото мога, макар че съм от Варна и ще ми е трудно да участвам активно. Чувствам се ощетена и считам, че след като съм плащала осигуровки на реална заплата, не е справедливо да не получавам по-голяма сума майчински,само защото болничния ми изтича 15 дни преди 01.01.07  г.
Освен това, далеч не всички от тези предполагаеми 16 000 майки, които са засегнати, не са се осигурявали изобщо, а други са, но на мимална РЗ, така че натоварването за бюджета няма да е кой знае какво. Пък и без това се отчитат излишъци. А и що за държава сме, ако не можем да помогнем за израстването на на най-ценното ни - децата?

Общи условия

Активация на акаунт