135 vs 315:Майките в заварено положение- търсим подкрепа в съмишленици

  • 8 501
  • 196
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 9 050
Selia, само искам да те помоля, като проучиш въпроса за завареното положение, да пишеш, без значение какъв е отговора. Добре е да знаем какво се случва, дори и когато то не е в наша полза Simple Smile
Благодаря предварително.

# 121
  • Мнения: 3 500
Аз говорих преди малко с моята счетоводителка и тя каза, че най-вероятно се касае само за майките, на които още не са им изтекли 135-те дни болничен, на тях им се продължават тия 135 дни до навършване на 9 м. на бебето, там още колко до 315 дни.Още обаче не е сигурно и ясно как точно ще стоят нещата.Има малка искрица надежда в случая, че може и да се касае и за другите майки, които вече са на 160 лв като мен.Тя ще проучи въпроса и ще ме осведоми допълнително.Като ми се обади ще ви пиша.Стискайте палци.Свеки ще звънне и на нейната счетоводителка в печатницата на БНБ да видим и оттам какво знаят.

# 122
  • София
  • Мнения: 268
Утре е последният ден от 135-дневното обезщетение, пускам си платената отпуска и се моля за добри новини в темата. Толкова искам да мога да кърмя бебето си повече време, а не мога да остана на 160-170 лева!

# 123
  • Мнения: 9 050
Мили мами от тази тема, затишието което настъпи по въпроса, взе да ме изнервя. Съобразих се с призива на майките от СНБМ да пишем само в темата с инициативите, но там напоследък се обсъждат само две неща. Едното е спор за детските надбавки, а другото е как да изглежда сайта. Не ги обвинявам, те не могат да огреят навсякъде и се занимават с нещата, които според тях заслужават най-много техните усилия. Пожелавам им успех в борбата за детските и дори обещавам да се включа, когато проблема със завареното положение се изясни най-накрая. Но си мисля, че нашето време изтича...

Междувременно още един абсурд се появи, който отново ме навежда на мисълта, че регламента на завареното положение не е коректен и министерството гледа да се предпази от евентуални последствия. Болничният след 135-тия ден няма да се ползва въз основа на болничен лист, а въз основа на молба ДО РАБОТОДАТЕЛЯ. Отначало се зарадвах, защото отпадна аргумента на министерството, че тези болнични се издавали като продължение и ако се прекъснат, не може пак да се подновят. Значи, казах си, има надежда за нас. После обаче се сетих какво означава това. Ако болничния Ви е изтекъл на 20.12 например и си подадете такава молба на 01.01.2007, работодателя ще ви откаже този отпуск, защото съгласно тълкуванията на министерството, нямате право на него. Ако обаче вие не сте съгласни и искате да обжалвате този отказ, кого мислите, че трябва да съдите. Министерството не може, защото те нищо не са ви отказвали. Освен това никъде няма написано изрично, че нямате право на този отпуск. Има само телевизионни изяви на Масларова. Значи - съдите си работодателя ( което аз никога няма да направя, защото работя там от 5 години и работодателя ми винаги е бил изряден и коректен спрямо мен ), а министерството пак избягва от отговорност.

Първоначално реших да изчакам реакцията на СНБМ, но сега вече мисля, че можем да действаме и самостоятелно. Вече съм се свързала с мои познати в БТВ и Нова телевизия, за да обсъдя с тях възможностите за участие в предавания. Вероятно в Реално по БТВ и евентуално в Часът на Милен Цветков. Ако някой има познати по медиите или има други идеи, нека ги сподели.
Междувременно, ако има мама, която е родила около средата на септември и няма да получава 315 дни обезщетение, нека се свърже с мен на лични. А ако има такава, която също е родила около 15.09, но ще получава 315 дни обезщетение, моля и тя да се свърже с мен. Ще споделя идеята си с тях, а после и със всички вас.Както и ще давам информация за това какво се случва, но първо ми трябват две такива майки, родили около средата на септември.

Надявам се да не сте се отчаяли и примирили и отново да се активираме. Надявам се също така този път да успеем да си пишем само тук. Защото от прехвърляне в други теми, нещата само се разводняват и накрая потъват сред другите постинги.

# 124
  • Мнения: 105
 EmbarassedМоля някой да ми обясни по подробно че аз вече нищо не разбирам моя болничен изтича на 26.11 и какво следва по нататък

# 125
  • Мнения: 3 500
ZinaSt и аз нещо не разбрах какво искаш да кажеш  newsm78 Оказвам ли се права за завареното положение /че майките, които са вече на 160 лв отпуск няма да влязат в 315-те дни/ или не?

# 126
  • Бургас
  • Мнения: 702
Съгласна съм със Зина!
От прехвърляне по темите из форума само се пилее време и енергия. Както майките от СНБМ казаха, никоя от тях няма да се възползва от новите промени, а чужда ръка гръб не чеше!

# 127
  • Мнения: 9 050
EmbarassedМоля някой да ми обясни по подробно че аз вече нищо не разбирам моя болничен изтича на 26.11 и какво следва по нататък
ZinaSt и аз нещо не разбрах какво искаш да кажеш  newsm78 Оказвам ли се права за завареното положение /че майките, които са вече на 160 лв отпуск няма да влязат в 315-те дни/ или не?

Да отговоря и на двете. Засега МТСП продължава да отстоява мнението, че ако 135-те дни са изтекли или изтичат до 31.12.2006, майката няма да се възползва от новия размер на болничния. Отделно, вече забелязвам из форума и друг проблем. Тъй като никъде не е регламентиран този прословут кръг на засегнатите лица, има майки, за чиито болнични изтичат в началото на 2007-ма, но счетоводителите им казват, че така както е формулиран текста, ако не излезе някаква допълнителна разпоредба, те също ще се ползват от стария размер ( 135 дни ) на болничния за бременност и раждане. Имаше такова оплакване от една майка в темата с инициативите.

Аз говорих с фирмата, която обработва заплатите на предприятието, докато аз съм в майчинство и оттам също ми казаха, че изобщо не знаят какво да правят и ако не се пуснат допълнителни разяснения, няма да изплащат майчинство по-дълго време в тези случаи, докато не получат еднозначно официално становище по въпроса. Тяхната логика е, че е по-добре да забавят малко парите, отколкото да изплатят на някоя майка обезщетението и после да се окаже, че тя трябва да го връща. И мисля че са прави.

Абе, кашата е пълна.

# 128
  • Мнения: 9 050
Съгласна съм със Зина!
От прехвърляне по темите из форума само се пилее време и енергия. Както майките от СНБМ казаха, никоя от тях няма да се възползва от новите промени, а чужда ръка гръб не чеше!

Радвам се да те видя отново! Важното е да не се отказваме и това, че има и други " упорити магарета " като мене Simple Smile много ме стимулира.

Искам само да направя уточнение по повод предишния ми постинг. По никакъв начин не упреквам СНБМ и ако те решат да датат едно рамо, ще съм им много благодарна, тъй като те вече имат създадени контакти в парламента, а за съжаление май никоя от нас няма такива ( поне аз нямам ). Но ако нямат възможност или пък не са съгласни с нашите изисквания, никой няма да се сърди Simple Smile В крайна сметка, ако не бяха те, изобщо нямаше да има 315 дни. Така че, тяхната заслуга е огромна.

# 129
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Здравейте на всички!Абе и аз се чудя, какво стана в тая тема - пълно затишие. Вече другата не я отварям, тъй като там се разискват, както казвате, теми за камери в детските градини и за оформление на сайта. Общо взето ми се струва, че нещата няма да са в наша полза. Вече приеха бюджета, отделно казаха, че имало излишък, ама ще дават от него коледни и др. такива. То лошо няма, обаче никъде не чувам да се коментира положението на такива като нас. Ще следя темата, тъй като мисля, че с нищо не мога да помогна от тук. С поздрав  bouquet

# 130
  • Мнения: 4 181
Съгласна съм със Зина!
От прехвърляне по темите из форума само се пилее време и енергия. Както майките от СНБМ казаха, никоя от тях няма да се възползва от новите промени, а чужда ръка гръб не чеше!
Извинявай, но това е меко казано нагло от твоя страна Rolling Eyes
Зина е обяснила в последния си постинг защо.
Детските, за които също се борим да ги увеличат също няма да "огреят" никоя от нас, поне мен със сигурност, защото доходът ми е по-висок от прага.

# 131
  • Мнения: 4 181
Здравейте на всички!Абе и аз се чудя, какво стана в тая тема - пълно затишие. Вече другата не я отварям, тъй като там се разискват, както казвате, теми за камери в детските градини и за оформление на сайта. Общо взето ми се струва, че нещата няма да са в наша полза. Вече приеха бюджета, отделно казаха, че имало излишък, ама ще дават от него коледни и др. такива. То лошо няма, обаче никъде не чувам да се коментира положението на такива като нас. Ще следя темата, тъй като мисля, че с нищо не мога да помогна от тук. С поздрав  bouquet
А на твоя постинг ще отговоря, че БЮДЖЕТА НЕ Е ПРИЕТ.Приет е само на 1-во четене. До днес беше срока за предложения. Излишък може да има, но той е в бюджета за тази година и няма нищо общо с бюджета за догодина. Догодина ще сме на дефицит, заради вноската в ЕС.

# 132
  • Мнения: 9 050
Kleo, не се обиждай. Сигурна съм, че Евгения не е искала по никакъв начин да ви обиди. Още по-малко пък да подцени вашите усилия в тази насока. Не мисля, че е искала да каже, че не ви интересува този проблем.  Praynig Моля, да не се обиждаш и нека не се караме и спорим. Ако цялата енергия и усилия, вкарвани в спорове тук, се насочат към МТСП, мисля, че ще постигнем чудеса. Peace

# 133
  • Мнения: 4 181
Първоначално реших да изчакам реакцията на СНБМ, но сега вече мисля, че можем да действаме и самостоятелно. Вече съм се свързала с мои познати в БТВ и Нова телевизия, за да обсъдя с тях възможностите за участие в предавания. Вероятно в Реално по БТВ и евентуално в Часът на Милен Цветков. Ако някой има познати по медиите или има други идеи, нека ги сподели.
Междувременно, ако има мама, която е родила около средата на септември и няма да получава 315 дни обезщетение, нека се свърже с мен на лични. А ако има такава, която също е родила около 15.09, но ще получава 315 дни обезщетение, моля и тя да се свърже с мен. Ще споделя идеята си с тях, а после и със всички вас.Както и ще давам информация за това какво се случва, но първо ми трябват две такива майки, родили около средата на септември.

Надявам се да не сте се отчаяли и примирили и отново да се активираме. Надявам се също така този път да успеем да си пишем само тук. Защото от прехвърляне в други теми, нещата само се разводняват и накрая потъват сред другите постинги.


Zina, както съм написала по-горе срока за предложения по бюджета изтече днес. Преди час разговарях с Христина Христова, тя с помощта на Христосков (председателят на НОИ) е изготвила предложение за завареното положение. Друг е въпроса дали ще се приеме, от НОИ са направили разчет, че става дума за около 10 млн.
Така че престанете да ни обвинявате моля ви, че не мислим по този въпрос. Омръзна ми да се оправдавам като малко дете. Правим всичко, което е възможно и ако нищо не стане то ще защото просто нямат желание да пренареждат бюджета за да ги осигурят тези пари.
Всички са пределно наясно за какво става въпрос. Нали депозирахме и писмо до шефовете на парламентарни групи. Христина Христова като говорих  с нея каза, че писмото й е в чантата.
Просто не виждам какво ще постигнете, ако се говори пак в медиите по въпроса.
Особено в предаването на Милен Цветков, ние имаме познати там, участвали сме, но просто неговото предаване има малко по друг характер. Не забравяйте, че тези сложно нормативни неуредици ще звучат като на китайски и за него и за зрителите.
Вие си преценявате иначе мога да ви съдействам и за там.

# 134
  • Мнения: 9 050
Благодаря, Клео.
Просто затишието по темата поне мен ме заблуди. Реших, че въпроса е останал на заден план. Аз изобщо не знаех всичко това, което си написала, за разчета на НОИ и за Христина Христова. Много се радвам, че има развитие. И отново благодаря.
Колкото до бюджета, аз не мисля, че гласуването му е краен срок. Промени в бюджета се правят непрекъснато в хода на календарната година. Така че, това не е края на света за нищо. Включително и за детските Simple Smile ( това към другата наболяла тема. )
Колкото до изявите по телевизията, за мен е по-важно в кое от предаванията ще успеят да привлекат и представител на министерството. Тъй като те непрекъснато отказват да участват в каквито и да е диспути. Отговора " Министър Масларова ще даде пресконференция по въпроса " май на всички медии вече им е писнал. Аз също съм по-навита за БТВ, защото предаването на Милен Цветков е доста по-битово като тематика. Но може да дойде момент, в който трябва да покажем, че не сме се отказали и тогава всяка гласност ще е от полза.
Благодаря ти за готовността ти да помогнеш. Първо ще видя как вървят нещата с БТВ и ако там не стане достатъчно скоро...

Общи условия

Активация на акаунт