135 vs 315:Майките в заварено положение- търсим подкрепа в съмишленици

  • 8 469
  • 196
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4 181
Благодаря много на всички в СНБМ!!!
Момичета, сега след големия успех, който постигнахтес 9-те месеца отпуска, това че се застъпихте и за майките в заварено положение и т.н., смятам че и аз трябва да върна нещо в замяна.
Как мога да помогна да си вършите работата всетака добре и в бъдеще? Събирате ли членски внос, ако да, как мога да стана член? А дарения?
Още веднъж благодаря!!!
По принцип не сме го направили с идеята някоя от вас да ни се отблагодарява Hug
Това което ни радва е, че много майки ще останат по-дълго с бебчетата си вместо да се връщат на работа.
Иначе по въпроса за членския внос, да събираме такъв от членовете ни, които за момента сме само тези, които учредихме сдружението. Членският внос е 20 лв и може да се плати на 2 пъти по 10 лв. Ще приемаме нови членове от 1.01.2007г, защото не ни се занимаваше сега да събираме членски внос за по един , два месеца.
Ако имаш други въпроси ще се радвам да влезеш в нашата темичка Hug

# 181
  • Мнения: 2 829
Разбира се, знам че не това е целта ви Heart Eyes
Но за да продължите да помагате на настоящите и бъдещи майки и за да ставате все по-ефективни все ви е нужен някакъв финансов ресурс. Така разсъждавам аз.
В България има малко организации, които си вършат работата така добре като вас, а за мен е удоволствие да подкрепям тези, които го правят. Още повече, когато защитават моите интереси Grinning
Моля, извинете за тъпия въпрос, но каде да намеря вашата темичка?
  bouquet

# 182
  • София
  • Мнения: 6 173
Моля, извинете за тъпия въпрос, но каде да намеря вашата темичка?
  bouquet

Закована е в Майки (бъдещи и настоящи)
СНБМ - инициативи

# 183
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 052
Здравейте,
Прекланям се пред усилията ви!Дано се уреди този въпрос,защото си мисля .че е разумно и логично да се възползват и майките с бебенца до 9 месеца!/мога да си представя за тези ,които е било въпрос на няколко дни!/И така аз имам следния въпрос:Моите 135 дни изтекоха на 15.11. ,от местоработата ме задължиха да попълня молба за отпуск за отглеждане на дете до 2 години .Попитах ги дали не мога да ползвам платен отпуск до 01.01.2007 и след това да премина в отпуск за отглеждане на дете.Но те не знаеха,затова въпроса ми е -загубвам ли право на "заварено положение",след като преди два дни си попълних молба за отпуск по майчинство/мисля ,че все още мога да спра молбата,ако се наложи/.Или пък/както някъде прочетох/-за 1м и 15 дни до 01.01.2007 ще вземам по 160 лв.,а след 01.01.07 отново 90% от РЗ?

# 184
  • София
  • Мнения: 6 173
затова въпроса ми е -загубвам ли право на "заварено положение",след като преди два дни си попълних молба за отпуск по майчинство/мисля ,че все още мога да спра молбата,ако се наложи/.Или пък/както някъде прочетох/-за 1м и 15 дни до 01.01.2007 ще вземам по 160 лв.,а след 01.01.07 отново 90% от РЗ?

Не се притеснявай, не си загубила. След 01.01.2007 г. отново ще получаваш 90% от заплатата си.

# 185
  • Мнения: 105
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря

# 186
  • Мнения: 144
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
Тези изменения са приети миналия петък и май още не се обнародвани в ДВ, както и все още май не е излязла наредбата на НОИ как точно ще се оформя документално ползването на 315-те дни. Но доколкото ми е известно за момента не е необходимо да цитираш нищо в молбата си, защото до края на 2006 г. ще се ползва отпуска за бременност и раждане с обезщетение от 160 лв. и чак догодина ще се подават документи за остатъка до 315 дни, през които ще се изплащат 90% от заплатата.

# 187
  • Мнения: 4 181
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace

# 188
  • Мнения: 46
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace
Някой може ли да ми каже, какво се случва, ако към 01.01.07, все още не е обнародвано в ДВ?
Благодаря!

# 189
  • Мнения: 1 671
Някой може ли да ми каже, какво се случва, ако към 01.01.07, все още не е обнародвано в ДВ?
Благодаря!

Ами практиката е, независимо кога е излязло в ДВ, да се зачита от фиксираната дата, в случая 1.1.07. Със задна дата ще стане.

# 190
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Аз пазя варианта на Отвореното писмо, което сътворих през август.Ако се реши, че ще търсим още съмишленици , които да подкрепят писмото и да го връчим на когото трябва, ще го пусна всички да го разгледат и да го дискутираме.После трябва да се качи някъде, където всички ще имат достъп и да го разпратим на всичките си близки за подкрепа.Доколкото знам, след като съберем достатъчно гласове , то се носи в канцеларията на съответното лице/министерство до което сме го адресирали , издава ни се входящ номер и можем да запазим час за среща.За целта трябва да имаме солидна подкрепа и добри аргументи. можем да организираме среща с пресата, като за целта трябва да резервираме зала и да ги поканим.Ако някой е по- навътре , нека да сподели знанията сиSimple Smile и да действаме !

аз искам да попитам и помоля за съдействие и по друг въпрос, но първо за 135 с/у 315.
И аз смятам, че есправедливо майките, за които не са изтекли тези 315 дни да имат право на тях. Доколкото ми казаха, за да ги ползва майката трябва да подаде молба до работодателя. За да ползва остатъка до 315.
Но тихомълком са приети и други промени, в кодекса за социамлно осигуряване, които касаят голяма част от майките
Променен е текст, според който вече майката ще губи правото да получава обезщетение за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, ако то бъде настанено в детско заведение. Има тълкуване от страна на министерството, според което в тази графа попадат детски заведения, които могат да са, но могат и да не са на пълна държавна издръжка. Аз смятам, че това не е правилно, имам и много приятелки и познати, които мислят така, но търся помощ от някой, който би могъл да напише писмо по тази тема и, евентуално, да се изпрати писмото до различни медии, освен до министерството. Има много спорни моменти, щом се налага тълкуване на законов текст, то най-добре е да се промени по такъв начин, че просто да се изпълнява. Моля, който е съгласен с мен или има възможност да помогне в написването на подобно писмо да ми пише на kitka10@abv.bg
П. П. и аз съм от майките, които ще могат да се възползват от промяната в болничните, но мисля да не се възползвам, защото ми казаха, че може тогава да ми ги плащат от НОИ, а не от работодател, а тогава парите се бавят.

# 191
  • Мнения: 46
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace
Някой знае ли, кога се очаква примяната да се разглежда на второ четене? Благодаря!

# 192
  • Мнения: 4 181
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace
Някой знае ли, кога се очаква примяната да се разглежда на второ четене? Благодаря!

Нещо не си разбрала, гласуването на 2-ро четене мина, просто още не е обнародвано в ДВ Peace

# 193
  • Мнения: 46

Някой знае ли, кога се очаква примяната да се разглежда на второ четене? Благодаря!
[/quote]

Нещо не си разбрала, гласуването на 2-ро четене мина, просто още не е обнародвано в ДВ Peace
[/quote]

Thanks!
И отново искам да благодаря на всички майки, които направиха тези промени възможни! Невероятни сте!   bouquet Благодарение на Вас, България стана едно по-добро място за нашите деца!

# 194
  • София
  • Мнения: 6 363
майчета, вижте какво намерих (извинете, ако вече е пускано):

http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=8774&catid=1

тук е обяснено как точно майките в заварено положение да си уредят документално с работодателя продължението на болничния.

Общи условия

Активация на акаунт