Изгаряне на кожата

  • 2 239
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Здравейте. Не знам дали съм избрала подходящата категория, но ще споделя с вас.
Наскоро си изгорих крака, не е засегнат целия, но ми се смъкна кожата и сега в момента е отворена рана, която лепи. През деня го оставям да диша, но вечерта слагам марличка няма как иначе да спя, но много ми залепя и чак ми маха кожата и коричка като хване и много боли. Посъветваха ме да настържа картоф, защото помагал за измускването на всичко. Моля посъветвайте ме и вие. Някой имал ли е такъв проблем?

# 1
  • Мнения: 5 149
Чисто любопитство - има ли причина да не си отишла на лекар до сега? Или да не си попитала в аптеката за мехлем/спрей при изгаряния?

Ако ръсиш някакви неща по открита рана, освен да се инфектира, друго не знам дали ще стане...

# 2
  • Мнения: 38
Ами аз го мажа консултирах се обаче ме притеснява това лепене.

# 3
  • Мнения: 5 149
Значи се консултираш пак или с друг лекар.
С какво мажеш? Давай максимално много инфоемация,  иначе не става Simple Smile
Лепенето е от опитите на раната да се затвори - разни мъртви клетки, коагулиращи клетки и т.н. Ще трябва да потърпиш докато хване коричка и да внимаваш да не я обелиш след това, че се започва отново. Между раната и марлята слагай йодасепт и няма да ти се залепя марлята, ще можеш да я махаш без проблем.

И какво се очаква да изсмуче картофа, че още недоумявам? Ако има възпаление и гной проблемът е съвсем различен. От изгорена рана няма какво да се смуче.
Не се връзвай на никакви бабини тъпотии от рода на пепел от цигара или изгорен памук Simple Smile Можеш да питаш в аптеката за цикатридина, да пръскаш през деня.
Като се пооправят нещата препоръчвам цинкова маз непрекъснато - когато стане коричка, но тънка, не дебела и груба.

# 4
  • Мнения: 381
Здравейте предполагам ,че щом пишете тук а не сте в болница значи не е толкова страшно положението . Вземете си клобедерм крем или дермазин ,намажете обилно ,за да не залепва марлята вземете Бактиграс лепенка сложете и после марля ,след това може да сложите бинт. Надявам се да ви мине бързо и всичко да е наред

# 5
  • Мнения: X
Марлите (бинт) се мокрят с физиологичен разтвор, преди да се сменят (това когато се сменят от лекар), вкъщи може и с преварена вода. Изчаква се и тогава се свалят. /Не съм лекар, така лекуваха подобно изгаряне при майка ми/
По-добре е да е постоянно с тях засега, ако искаш да "диша" логично е да се оставя през нощта, не през деня (не се ли търка в дрехите?), но пък трябва да стои отвит крака, а сега колко е подходящо не знам.
За по-бързо зарастване може единствено да се подпомогне вътрешно - с пълноценно хранене.
Inferiya, йодасепт е абсурдно да слага. Компрес с йодасепт за една нощ може да изгори дори здрава кожа.

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 18:42 от Анонимен

# 6
  • Мнения: 381
Сега като прочетох за физиологичния разтвор се сетих че при престоя ми в две болници никога не са ги мокрили.Освен един път и то в банята 😁 и даже бях с много гадни рани та сама си ги свалих ,сестрата и майка ми бяха ужасени

# 7
  • Мнения: 5 149
Вкъщи ползваме основно дефламол за обикновени кухненски инциденти и йодасепт за всичко по-тежко, включително целонощно. Изрочно погледнах листовката, пише да не се нанася при изгаряния над 20% от тялото и че може да се сменя на всеки 4-6 часа. До сега не съм имала проблеми, явно може и да създава при някои хора.

# 8
  • Мнения: X
Ами майка ми ходеше само да й сменят превръзките в болницата. И ги мокреха, точно за да омекне засъхналото и да няма здрава връзка между кожата и марлята.
А йодасепт е йод (силен окислител) и спирт. Най-малкото изсушава кожата. Само съм чувала за случай на изгорена кожа заради компрес с ракия за през нощта (на здрава кожа, заради болка в коляното или нещо подобно). И на мен ми се стори странно, но за йодасепт съм сигурна, че ще направи беля, ако изобщо го изтърпи на такава голяма повърхност. Ако иска да го промие и дезинфекцира - риванол.

# 9
  • Мнения: 5 149
Ракия нормално да изгори. Един друг бабин илач със синапено семе на гърба за упорита кашлица е свалил кожата на ММ от гърба Simple Smile
Ок, ще го имам на ум, просто явно до сега при мен не е ставала беля.

# 10
  • Мнения: 38
Благодаря на всички! Явно е, че е хубаво мнение от лекар. Човек не е хубаво да експерементира, защото всеки си има начини и мнение.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 132
Мисля че не е хубаво и да се мокри докато заздравее, раната става още по-лигава и лепкава.

# 12
  • Мнения: 381
За изгаряне водата е много важна в Пирогов има и вана в която ти къпят раните с вода и специален течен розов сапун. Даже винаги са ми търкали коричките защото не трябва да седят и пречат да оздравее раната . Но всичко това го казвам като човек с много изгаряния и всичко е било по лекарско предписание.  За по -малки изгаряния и по леки рани съм си правила само превръзките и то пак лекар ми е обяснил точно как. Но при мене не само лепкава беше а приличаше като каша , а в по късен етап и мехури ми излизаха който трябваше сама да пукам с игла . Изгарянето въобще не е шега работа а болката е непоносима ,но водата е много много важна .

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Колко е голяма раната?
Има изгаряния и изгаряния.
Личен лекар (може да се случи чудо и да е компетентен) може да даде талон за хирург,те обработват рани,преценяват има ли нужда от антибиотик и т.н.

Има Цикатредина спрей,има Дефламол,има доста неща,но те действат повърхностно.

Моля те,при най-малкото съмнение,че раната е възпалена,отиди на лекар.
Доста опасно е.
Баба ми беше паднала и имаше рана на крака,бая време се наложи да пие антибиотик+посещения при хирург се наложиха...

Картофът не знам би ли помогнал,той се вади от земята,не знам колко добре трябва да е измит,обелен и пак измит,за да е почти стерилен...Иначе рискуваш да инфектираш раната.

# 14
  • Мнения: 1 243
Йод, разни спиртове и Дефламол са ме изгаряли още повече, не мисля че са подходящи за вас.
Жестоки и незарастващи изгаряния се третират успешно със препарати съдържащи сребро, а погледнах че в Дермазин също го има.
За суровия картоф съм чувал, но се прилага в началото веднага след изгарянето, сега не съм сигурен че ще е добре.
Да добавя - по принцип зависи от какво е причинено, има разлики - от гореща вода, мазно, ел.ток, или примерно друго, се лекуват различно.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 11:19 от kirasirrav

Общи условия

Активация на акаунт