Издирване документи за стара къща

  • 805
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 620
Става въпрос за дворно място с една стара къща в него. Къщата е на над 100 години.Имотът е бил национализиран и след това през деветдесетте години е реституиран. В решението за възстановяване на правото на собственост е описано дворното място. Пише, че всички подобрения, насъждения и напоителни системи се оценяват по отделно. Към решението има скица за имота. В скицата е отразена въпросната къща, но самата тя не е описана в решението. Трябва да издиря някакъв документ, в който да е описана тази къща. Нямам идея от къде да започна.
За тази къща съм убедена, че е имало документи преди национализацията. До 1992 в нея са били настанени работници на ТКЗС, след реституцията освобождават къщата и тя си остава на собственика.
В кадастъра, сградата е нанесена и описана.
Става въпрос за Пловдив.

# 1
  • Мнения: 468
Посъветвайте се с проектант,ако може започнете отзад- напред,ако няма как да намерите документи.Имам предвид да наемете архитект или проектант,да изработи нови документи.Не съм наясно имали законово право да се прави такова нещо.Ние имахме наследствена къща,но когато решихме да си я поделим с брат ми се оказа,че има неуредици в документите,имаше ги,но нямаше заключителната част,която я прави законна.Оказа се,че се налага да правим нов проект на къщата,дойде геодезист,направи заснемане,по него архитект направи проект,одобриха го от главният архитект на общината и така.И друго след като в кадастъра има опис,то от там няма ли как да издадат копие на документа?

# 2
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 892
Отидете в техническата служба в общината.
Или си упълномощете адвокат, който да ходи и да търси. Принципно знаят какво да правят, от къде да започнат и къде да търсят.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 135
Поискайте копие от архив от съответната община, ако имат запазено нещо ще ви издадът заверено за вярност копие от наличната документация.

# 4
  • Мнения: 9 794
За Пловдив не знам, ама в София, управление Архитектура и градоустройство на голямата столична община (не на района) си имат архив. Там има скици и др. документи най-вече за стари сгради в централната част на града. Същото управление трябва да го има и в Пловдив, със съответния архив. Примерно, ако в архива има скица на къщата, ще пише, че скицата/разрешението за строеж се дава на Пенка Петрова Петрова, собственик, и т.н.
Иначе, има т.нар. "комбинирана скица", в която с различни цветове са начертани границите на имота, включително сгради, от най-старите планове на града. Така се проследяват промените през годините. В София такава комбинирана скица струва към 100-ина лева.
Другото нещо е в Агенцията по вписванията в Пловдив, стария архив (преди 2000 г.), който не е дигитализиран. Там да търсите документ за собственост върху къщата.
Трето, консултирайте се с добър местен адвокат по имотни въпроси, може да ви даде идея как да се оправите документално с къщата.

Общи условия

Активация на акаунт