Имам проблем с нея. Малък, но...

  • 1 266
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 858
Аз ИСКАХ до като станах 8 клас... и се преместих в София.
Моята мила сладка баба всяка вечер ми носеше я някой бонбон,я дъвка, я захарен памук- абе все дребни неща за няма и 10 стотинки. Нямате си и идея колко много се радвах баба като се прибере... скачах около нея като че ли съм в детската градина. Днес аз всеки ден купувам на сина си по нещо дребно но и той страшно много се радва. С играчките внимавам защото много бързо им се радва и ги забравя. Та моят съвет е всеки ден по нещо дребно защото дядо ми казва така " Който не е доволен на малко и на много не е ..."

# 16
  • Мнения: 7 723
и аз мисля, че дребните подаръци не вредят. Поне за момента, Ерика- няма как да излезеш от това положение отведнъж. Като казвам дребни- имам впредвид наистина дребни, като блестящ молив- струва стотинки, шарено тефтерче- и то е стотинки- изобщо- във всяка една добре заредена книжарница можеш да намериш неща за малка блестяща розова принцеса newsm10 newsm10 newsm10

# 17
  • Мнения: 3 491
При мене не минава номера, аз съм зла. Twisted Evil Когато реша, че са заслужили, тогава имат подарък. Виж, баща си успяват да го работят повече, при това му приложиха преди известно едни хитринки ... Голямото си харесва например нещо, и казва "хайде да го купим на брат ми, за да го зарадваме". Ясно е, че ще играят с подаръка двамата.  Simple Smile Но при всичките теории и паранои на тема "братска ревност" как да не ти се стопли сърцето, че баткото поискал да зарадва с подарък малкото си братче. На всичкото отгоре баткото светнал малкото, че това минава, и то също идва и ... "хайде да купим това на брат ми". Но успяхме някак мирно да ги отучим.
Мислила съм да им направя някакъв календар, с графи от рода "прибрах си играчките", "измих си ръцете, преди да ям", и други подобни, и да събират точки. На 4 и 6г. са достатъчно големи да разберат, че материалните възнаграждения не са даденост. Но така си и оставам с каненето. Пък и те напоследък май не са мрънкали, за да ме подсетят. Супер! Grinning

Последна редакция: вт, 07 ное 2006, 02:17 от блажка

# 18
  • Мнения: 7 821
Здравей,
И аз имах подобен "проблем" с Вики. От една страна не ми пречи да им взимам по нещо всеки ден, от друга той го прие за даденост и не приемаше "НЕ" за отговор. Какво направих:
- престанах да купувам;
- като Анда прибрах голяма част от играчките, също след една тръшканица;
- направихме му касичка  Wink;
Касичката беше най-добрата идея, според мен. От една страна се научи да цени парите, от друга да ги събира, а и си купува каквото той си е решил. Вики веднага избра да събира пари да скъпа играчка, която отдавна искаше и видя, че това отнема известно време (не малко). А когато пожелае някакъв "боклук" казвам "Добре, но ти си помисли дали не предпочиташ да ти сложа тези пари в касичката и така по-скоро да си купиш играчката?" е в повечето пъти той предпочита да ги сложа в касичката. А когато си събра парите и си купи играчката беше много доволен. И така постепенно преодоляхме "проблема".
Успех  Simple Smile

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Когато те пита дали си й купила нещо, кажи й, че ще я заведете на куклен театър, концерт, изложба някаква, запали й интереса с това нещо, за да го очаква и малко по малко може да й отвлечеш вниманието в друга посока?

# 20
  • Мнения: 6 243
При баткото сме прилагали много от нещата, описани вече по-горе.
Големите подаръци - задължително по повод. Това ще рече, че ако иска нещо очевидно скъпо, то ще го получи или за рождения си ден, или за Коледа. Без никакви изключения. Малките подаръци - също по повод, но доста по-текущо. Например - ще ходим на панаир за Цветница. Даваме му една сума и той си знае, че това са му парите да си ги харчи на панаира. В тоя случай той не си купи нищо, но имаше една прилична сума за глупости през следващите няколко седмици.

Бяхме измислили интересна система, за да го научим да си мие зъбите (при него това беше проблем, защото непрекъснато забравяше, а аз не исках да играя пъдар). За всяко измиване на зъби сутрин и вечер му давах една малка картинка - бях изрязала от списание двайсетина, с деца и балони. Като събереше 5 такива, имаше право на касета от видеотеката (това беше другата мания в този период).

Отварянето на касичка също много помогна. Освен че стана по-разумен в харченето, се научи на числата и да ги събира много рано. Ефект две в едно.

И най-важното, наистина трябва да можеш да казваш "НЕ" и то да значи "Не". Малката да разбере, че подаръците са нещо специално, а не нещо, което й се полага просто ей така.

Общи условия

Активация на акаунт