Повръщане при бебе на 28 дни

  • 911
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте! Бебето ми повръща много след хранене. Сменихме млякото и повръщането намаля,  но днес от обяд след ядене не е спрял да повръща. Самата течност е на гранулки - прилича на пресечено мляко. Докторът изписа натриев цитрат, но на листовка пише за деца над 6 месеца и се притеснявам, че е малък за този сироп. Някой имал ли е подобен случай?

# 1
  • Мнения: 6 565
Трябва да го види педиатър, малките се обезводняват бързо. Ако още повръща, най-добре отидете на лекар.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 631
От колко време е това повръщане?

# 3
  • Мнения: 12 129
Какво е повръщането? Ако е на фонтан, макар и да не е задължително, вероятно става дума за рефлукс. Ако е това има специални антирефлуксни млека, но проблемът се решава след преминаването на обща (твърда) храна, т.е е около годинката. При по-тежки не случаи се налага повдигане на матрака под ъгъл от 45°.
Ако става въпрос за болестно състояние вече лекар предписва лечението. Консултация с педиатър, гастроентеролог или инфекционист според случая.

# 4
  • Мнения: 6 767
Здравейте! Бебето ми повръща много след хранене. Сменихме млякото и повръщането намаля,  но днес от обяд след ядене не е спрял да повръща. Самата течност е на гранулки - прилича на пресечено мляко. Докторът изписа натриев цитрат, но на листовка пише за деца над 6 месеца и се притеснявам, че е малък за този сироп. Някой имал ли е подобен случай?
Бебето беше ли прегледано или по телефона е назначено лечение? Имали ли сте контакт с хора извън семейството, с деца най вече? В момента върлува чревен вирус с повръщане. Задължително заведете бебето на преглед.

# 5
  • Мнения: 11
От колко време е това повръщане?

Днес след храненето в 12 ч. В продължение на няколко часа. Вчера след едно от храненията също. В момента сме с Новалак за повишена регургитация. Имаме и анти рефлукс възглавница, но ефект няма. Педиатъра назначи лечение по телефона, звънях в частна клиника за час, но не успях да се свържа. Утре ще опитам пак.

Последна редакция: вт, 28 дек 2021, 00:28 от Nikolova12

# 6
  • София
  • Мнения: 28 631
Да, добре е педиатър или направо гастроентеролог да прегледа детето. И следете да не се обезводни.

# 7
  • Мнения: 12 129
Тъй като се касае за съвсем малко дете, защо не потърсите дежурен лекар?

# 8
  • Мнения: 10 614
От колко време е това повръщане?

Днес след храненето в 12 ч. В продължение на няколко часа. Вчера след едно от храненията също. В момента сме с Новалак за повишена регургитация. Имаме и анти рефлукс възглавница, но ефект няма. Педиатъра назначи лечение по телефона, звънях в частна клиника за час, но не успях да се свържа. Утре ще опитам пак.

Не си отговорила правилно на въпроса. Хроничен или остър е проблемът?
Оставам с впечатление, че е хроничен, щом вече имате антирефлуксна възглавница и сте сменяли мляко. Защо не посетите детски гастроентеролог? Или май не сте в България?

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Задължително трябва да се изключи пилорна стеноза.

# 10
  • Мнения: 6 565
Пилорната стеноза се вижда почти винаги още на последната фетална. А и детето е на 28 дни, мисля, че до сега щяха вече да са поставили диагнозата...

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Ами за разлика от атрезията на хранопровода пилорната стеноза обикновено се диагностицира няколко седмици след раждането, а не непосредствено след като се роди детето.

Цитат
Обикновено се развива между 2-рата и 8-мата седмица след раждането
- https://pirogov.eu/bg/pilorna-stenoza_p406.html

Цитат
Аномалията най-често се изявява в 3-4 седмица от живота на бебето, но може да започне от края на 1-ва седмица до 8-ма седмица.
- https://www.arsmedica.bg/bebe/%D1%85%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1% … D0%BE%D0%B7%D0%B0

Както и да е, по-добре излишно презастраховане, отколкото да се изпусне нещо при лечение по телефона. Поне аз съм на този принцип.

# 12
  • Мнения: 6 565
При нас маркираха проблема още на късната фетална и ни насочиха за какво да следим. При пилорната стеноза повръщането е между храненията, а не веднага след хранене. Но иначе е като пресечено, да. Лекар ще прецени най-добре, разбира се.

# 13
  • Мнения: 8 585
Здравейте! Бебето ми повръща много след хранене. Сменихме млякото и повръщането намаля,  но днес от обяд след ядене не е спрял да повръща. Самата течност е на гранулки - прилича на пресечено мляко. Докторът изписа натриев цитрат, но на листовка пише за деца над 6 месеца и се притеснявам, че е малък за този сироп. Някой имал ли е подобен случай?
Нужно е ултразвуково изследване и то по възможност без отлагане.
Забранено е даването на "цитрат" на бебета.

Цитат
А и детето е на 28 дни, мисля, че до сега щяха вече да са поставили диагнозата...
Точно тогава започват проблемите, в тази възраст...

Общи условия

Активация на акаунт