Новата майка и непоисканите съвети

  • 8 940
  • 221
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36
Здравейте, ще засегна една доста популярна тема за промяната в отношенията в семейството след раждането на дете. Откакто се роди малчо получавам непрекъснато съвети как трябва да се гледа детето, общо взето според роднините (на мъжа ми) нищо не правя правилно като започнем от това, че не му давам вода ( само на кърма е), трябвало да му дам вода със захар, късното захранване (те едно време от третия месец са ги захранвали), коментари от рода на: те бебетата едно време и сега са едни и същи, защо ще ги гледаме различно, не било добре облечено, ама защо не си му сложила шал на устата в това студено време и така мога да продължа до безкрай. По принцип се опитвам да не обръщам внимание, не мога да се скарам с тях, обаче имам чувството, че все едно не съм добра майка и не правя достатъчно. Просто не мога да им се озъбя и да ги сложа на място, а утре детето като стане по- голямо и вижда как ми говорят може да си каже тя мама не е права ( виж баба ми дава шоколад например) За всяко едно нещо, което прилагам чета книги, търся информация, а те от едно време си знаят едно нещо, кой знае откъде са го чули и вече го налагат като че ли е най- правилното нещо. Сега покрай празниците бяхме при свекъра и свекървата по цял ден в ръцете им, скъса се да повръща от толкова разнасяне. Казвам им оставете го, току що го накърмих да постои половин час и после като толкова искате го вземете. Няма братче, след 10 минути пак е в ръцете им. Казвам им много повръща, те: ама то е нормално, ти ако знаеш сина ни ( моят мъж) колко повръщаше. Е, да, ама моето дете не повръща толкова, защо да го караме като го подмятаме. Просто исках да споделя, предполагам, че има и други майки, които се чувстват по същия начин.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Ако това може да ти е утеха, в повечето случаи с порастването на детето, акълите намаляват. Най-много са след раждането и във връзка със захранването.

# 2
  • Мнения: 1 625
Говори с мъжа ти, трябва да сте двамата на едно мнение. При нас е "Така каза педиатърката" и точка.
Изцяло се съобразявам с детето и с моите желания.
Захранване само каквото аз кажа, както аз го кажа. Дадох празни въглехидрати, под формата на бяло брашно чак на 10 месеца. Като изключим един инцидент, в който си беше взела сама шоколад, захар яде около веднъж на две седмици, когато получава един шоколадов бонбон, нищо че е само на 1,2. Искам да има и разнообразие, вероятно ще има хора, които ще ме упрекнат, но не смятам, че ще ѝ навреди.
Трябва да сте обединен фронт с бащата. Никой няма право да ви се бърка.
За обличането, съобразявай се с детето. На бебетата им личи, кога им е студено и кога топло. Редовно в парка другите деца са навлечени в десет ката дрехи, а моето пърха по една тънка блузка, защото ѝ е топло. Тук няма правилно и грешно.
Отстоявай себе си и детето, без да се караш.
Педиатър каза да захранване така, ще е лошо за детето, ако е иначе.
Педиатър предупреди да не претопляме, защото кожата е много нежна.
Педиатър каза, че трябва да си почине след всяко хранене, защото стомахчето не е спокойно и с подмятане ще му причиним язва.
Педиатър каза, че трябва да е на такъв и такъв режим, защото иначе може да има проблеми със съня.
Но, първата важна стъпка е мъжа да е с теб.

# 3
  • Мнения: 14 847
Аз съм на 35, не са ми давали вода, не са ме захранвали със захар, не са ме навличали излишно. Едната ми баба, Бог да я прости, с три деца, другата с две живи и едно, починало малко след раждането. Единият род от източна България, другият от западна. Имам брат и трима братовчеди. Не е като да не са гледани деца в семейството ни, па макар и аз да нямам (засега).
Мисълта ми е, за кои точно бебета, дето били същите, става дума?

# 4
  • Мнения: 2 645
Добре дошла в света на снахите. И по-зле ще става, бъди сигурна. От вчера всичко живо ми се зъби, що съм била сложила очила на детето.
Изнасяй се възможно по-далеч от свекърва и не се събирай с роднини и хора, които ти вливат отрицателна енергия. Нямаш нужда от негативизъм и стагнация.

# 5
  • Мнения: 12 406
Погледни го от друг ъгъл - вероятно всеки съвет, който ти дават, не го правят с лошо чувство, а с желанието да помогнат. Хората имат лошия навик да си мислят, че те знаят най-добре Grinning
Просто не им обръщай внимание, бъди твърда, дори и с риск да се нацупят, и не си вкарвай в главата мисли, че си лоша майка, защото не даваш вода на детето.
Начините на хранене и препоръките се променят през годините и отдавна не се препоръчва ранно захранване. Но е нормално те като са гледали децата си по друг начин, сега да им е странно, щото са ги отгледали живи и здрави и по другия начин.
Това, което в момента се приема за правилно - късно захранване, недаване на вода и тн, след няколко години може да се отрече също и тогава ние ще гледаме като телета и ще си мислим, че младите са се чалнали Grinning
Така че щом си уверена, че правиш най-доброто за детето, следвай си твоите правила и останалите съвети си ги пускай покрай ушите. Пък и ако не живеете заедно, можеш да преживееш няколко дни "мъдри" съвети без да се ядосваш излишно.
Ако детето е здраво и спокойно, всичко е наред.

# 6
  • Мнения: 6 150
Забавно заглавие - новата майка ... хах.
За 1-2 дни на гости какво му е толкова ужасното да се порадват на детето?

# 7
  • Мнения: 3 190
Забавно заглавие - новата майка ... хах.
За 1-2 дни на гости какво му е толкова ужасното да се порадват на детето?

Ако ще се радват до повръщане, по-добре не.

Не получавам много съвети за бебето, но благодаря и си правя каквото сме решили с бащата. Ползваме и "педиатърката каза" като по-горе. Но и с турбо селяндури нямам опит...

# 8
  • SF
  • Мнения: 21 174
Хубавото в цялата работа е, че сте за ден-два на гости и после вече ти си знаеш вода ли ще му даваш, захар ли ще смуче, биберона с мед ли ще му мажеш...
Като ти кажат по телефона да му даваш вода, кажи им, че му даваш и готово. Даже, ако искаш, прецени и вмъквай изреченията "откакто ми каза, че трябва да му давам вода, давам и наистина има ефект!" Нека са щастливи те, а така и ти!
Друго щеше да бъде, ако със свекърва ти ползвате един дом, един хол и детската стая е на крачка разстояние от нейната стая. Сега си свиркай. Детето ще расте и самото то няма да ги слуша какво му дрънкат.

# 9
  • Мнения: 36
Ами за една седмица е, но не е приятно да ти мачкат детето като играчка. Пробвахме с мъжа ми, той им казва да не го гушкат веднага след като се е наял и него повече го слушат, но на всички е ясно, че аз съм го накарала да говори с тях и пак съм крива

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Много е тегава тази работа и няма формула как да се действа. На мен много съвети не са ми давали роднини, но въпреки това много се дразнех, ама много. Онзи ден видях как се отнася снахата на моя близка към нея. Бях потресена. Зъбеше се ужасно пред цялата рода, защото свекървата (на 50 години) току питаше- не е ли добре да го завиеш, дай му вода. Разбирам, че е досадно , но реакцията на майката също трябва да има мярка. В този случай, на който бях свидетел, поведението на майката граничеше с тежко невъзпитание. Та нещата трябва някак си да се балансират. Ако искаш да чуеш кой е прав - да, ти си правата. Но някои неща ще изтърпиш - като тъпите съвети за хранененето, докато други не бива- като за повръщането например.

# 11
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Това мачкане е много неприятно, разбирам, че са баба и дядо и се радват, но човек трябва да има и малко усет, особено в този болен период, когато е пълно с всякакви вируси. А пък и щом повръща, съвсем не разбирам тези необуздани мераци.
Относно водата, захарта, захранването и всякакви старомодни акъли, щом живеете отделно, можеш да правиш каквото сметнеш за добре и да им казваш каквото искат да чуят.
Като те питат "хайде, няма ли вече да даваш сокчета/ да захранваш?" кажи, че съвсем скоро ще започнеш и така, докато не решиш ти какво да правиш.
Опит нямам с подобни вмешателства, тъй като живеем отделно на стотици километри и практически си изгледах сама бебетата.
Отпусни се, доколкото е възможно и се порадвай на малко свободно време и свободни ръце.

# 12
  • Мнения: 771
Аз още не съм родила и нероден Петко вече бива кръщаван, обгрижван. Обяснява ми се какво да правя и какво да не правя. Котките да си махна. Орехи да ям. Как ще раждам, ще кърмя ли. И всякакви други неща. Майка ми, баба ми, баща ми, дядо ми… всеки има мнение. Хората са такива, особено по-възрастните. Вашата свекърва просто се радва на детето. Разбирам, че е досадно, но от нейна гледна точка е от обич и е права за себе си. Просто отивайте за по-малко време, ограничете срещите, докато е малко, особено, когато е време за хапване и наложите някакъв режим. Обяснявайте и внимателно, за да не засегне, че искате да му изградите определени навици, че се доверявате на съвременна литература о т.н.
Понякога и на мен не ми издържат нервите, но бабата на детето също има право да е в живота му и да му се радва.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 301


Имаш чудесен начин да научиш един от най-важните  житейски уроци - да се научиш да казваш "не". И ситуацията "майка-дете" е най-лесният вариант за това.
Както и втори мнoго важен урок - не се опитвай  да се харесаш на всички. Това няма как да се случи. Отстоявай се!

Последна редакция: пн, 03 яну 2022, 14:55 от Светулчица

# 14
  • SF
  • Мнения: 21 174
Ама и аз си представям, ако съм станала леля, и ми идват на гости с бебето, какво е да не ми дават да го пипам и цункам. Ту единият, ту другият да ме предупреждават, че не е окей за него в тези пандемични времена да му се радваме отблизо... След такова гостуване аз бих пуснала контра тема с пипането на внучета, племенничета, въпроси около папкането, спинкането. Трябва ли да ги задавам, бъркам ли се, акъл ли давам...
По принцип родителите или се оплакват от това, че някой им се бърка в отглеждането, или от това, че нямат никаква помощ и подкрепа в отглеждането. Свекървата гледа децата отдалече, не ги облича, не им готви, има си личен живот с приятелки по кафенца и паркове, а детето не се сеща да изведе... И тук във форума се споделя за такива непукисти свекърви. Другият вариант е, че прекалено много го храни, прекалено много се меси в обличането, във възпитаването...

Общи условия

Активация на акаунт