Циганин или ром......Негър или чернокож........

  • 7 273
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 423
Добре де, толкоз ли е трудно да им се вика на хората както предпочитат?

Права си. Това е истината.
Преди сто години нарекох един съученик копеле,
той обаче живееше само с майка си, погледна ме
накриво и много ми се разсърди. Пък аз го харесвах.
По Тошово време беше, софианци още го нямаха
в речника като обръщение за свои, а си беше кофти
дума. Казах я обаче, пък после ме заболя.
Оттогава съм я изключила от речника си. И животът
изглежда по-прекрасен. И май не само изглежда.

# 16
  • Мнения: 1 629
Ех, Сикретгардън, това ми е любима тема. На кого му пука защо и дали македонците са потомци на едноименния владетел или чисти българи, ама поради що се срамят? Има едни хора, които поради стечение на едни независили от тях обстоятелства сега си имат държава и тя се казва Македония, следователно имат пълното право да се наричат македонци и тъй като това си е тяхната държава и действителност, могат и история да си (пре)напишат и всякак имат право да си дадат достоверност.

# 17
  • Мнения: 4 555
Думите не са обидни. В началото те просто са означавали понятието. После смисълът, който се влага в това понятие е станал обиден и с него се заклеймява цялата дума. Но това е глупаво.
Ето вижте например в Америка - първоначално са наричали негрите негри. Нищо обидно в самата дума. Но тъй като отношението към негрите е било неприятно, веднага влиза в сила първият евфимизъм - "черен". После и "черен" става обидно (защото колкото и да сменяш думите, съдържанието зад тях си остава едно и също) и се замества от "цветнокож". Накрая и цветнокож става обидно и се стига до единственото приемливо за момента и възможно най-неутрално понятие- "афроамериканец".

Както казах, думите могат да се сменят до безкрайност. Не в тях е проблема, защото те са просто думи. Докато не се смени съдържанието и отношението в използването понятие, никоя дума няма да се задържи дълго на тази позиция.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ех, Сикретгардън, това ми е любима тема. На кого му пука защо и дали македонците са потомци на едноименния владетел или чисти българи, ама поради що се срамят? Има едни хора, които поради стечение на едни независили от тях обстоятелства сега си имат държава и тя се казва Македония, следователно имат пълното право да се наричат македонци и тъй като това си е тяхната държава и действителност, могат и история да си (пре)напишат и всякак имат право да си дадат достоверност.

Това е и моето мнение...и винаги е било....

# 19
  • Мнения: 6 167
наричам хората така, както те биха искали да ги наричам.
зле съм се чуствала като лиска, когато на летището ме питат
защо живея в италия и като кажа че съпруга ми е италианец
ми се подсмихват и ме карат да се чуствам кофти.
искат да ми видят разрешението за престой в италия
и го разглежат тъпо, все едно установяват дали е истинско.
но им тегля една и влизам във фрий шопа,
където те вече нямат право да пазаруват
тоест, минава ми бързо Whistling

# 20
  • Мнения: 3 342
Не съм срещала циганин, който да се обиди, наричайки го циганин. Понятието "ром" за повечето от тях или не означава нищо, или го приемат като "официална титла"  Crazy
Но по принцип се приемат/самоопределят/ като цигани...
За мен "ром" е наложено от медиите понятие. Изкуствено и излишно.

# 21
  • Мнения: 25 600
Добре де, толкоз ли е трудно да им се вика на хората както предпочитат? Кво толкоз, ако просто си изтриеш от речника циганин и негър?

Мюриель, специално съм питала циганите, с които съм общувала, как предпочитат да ги наричат. Всички до един отговаряха, че са цигани и изобщо не се обиждат от това! Ромеят се определена част от тях, онези с фондациите, правозащитните организации и прочие паразити, които изсмукват финансовите помощи, определени за интегрирането им.
За негрите не мога да кажа - не съм общувала с такива, за да ги питам. Тук от малки са ни научили, че така се наричат хората с определен цвят на кожата, даже в учебниците се използваше термина негроидна раса, без в това да се влага ни най-малка обида. Ако някъде са ги обиждали с това название, вината не е моя! По нашите географски ширини тези хора са били изключителна рядкост, в народното творчество се срещат като арапи. Пак без да се изразява някакво отношение. Като се замисля, арабите що не се обиждат, когато им кажат арабиnewsm78
Склонна съм също, ако общувам с негър и той покаже, че думата го засяга, да я сменя с каквато си избере. Но термини като чернокож, цветнокож и прочие също ми се струват обидни и не бих ги употребявала. Натъртват на различията помежду ни, а нали от това гледаме да избягаме? Ако нарека някого снежинка, дали няма да се обиди повече?
Пак повтарям, не думите са обидни, обидно е отношението, с което се употребяват. И тона.
Интересно, когато се обърна към сина си с думите: "Ооооо, на мама идиотчето!" защо не ми се сърди?  Wink Може би не чува термина, а любовта, която се крие зад него?  Hug

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

 Дискриминацията не се изразява само чрез начина по който те наричат........има такава политика в нашата държава за насаждане омраза между хората....примерно- историите с ромите, които не си плащат тока, настрои много хора срещу ромите, а не срещу това толериране на беззаконието от страна на държавата........или телевизията......навсякъде може да се чуе думата "циганин", "негър"........

# 23
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538

 Дискриминацията не се изразява само чрез начина по който те наричат........

Да.
Искаш ли да говорим за истинска дискриминация?
Защо няма инвалиди по улиците?
Какво е значението на думата "инвалид"?
..това като за начало.

Как`Сийка бая писане ми спести   Heart Eyes

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

 Дискриминацията не се изразява само чрез начина по който те наричат........

Да.
Искаш ли да говорим за истинска дискриминация?
Защо няма инвалиди по улиците?
..това като за начало.


Това го бях написала, но го изтрих.........пак държавна политика........според мен във всички държавни учреждения трябва да има назначени хора в неравностойно положение

# 25
  • Мнения: 3 405
Циганин и Негър, нека наричаме нещата  с истинските им имена Peace

# 26
  • Мнения: 3 342

 Дискриминацията не се изразява само чрез начина по който те наричат........има такава политика в нашата държава за насаждане омраза между хората....примерно- историите с ромите, които не си плащат тока, настрои много хора срещу ромите, а не срещу това толериране на беззаконието от страна на държавата........или телевизията......навсякъде може да се чуе думата "циганин", "негър"........

Нима истината е политика?
И нима не е факт, че голяма част от ромите действително не плащат сметките си за ток?
И не е ли политика всъщност това, че им се позволява да го правят?

И абсолютно убедено мога да заявя, че най-малко аз мога да бъда обвинена в дискриминация. Но фактите са си факти и не виждам защо трябва бъдат премълчавани.

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
........според мен във всички държавни учреждения трябва да има назначени хора в неравностойно положение

Не.
Не трябва.
Може да ги назначават, ако имат нужните качества, а не само защото нямат крака (примерно).

Хубаво би било, ако повече хора си отворят очите и сърцата за този проблем.
Да се отърват от дискриминацията в главите си и едните и другите.
И тогава нещата ще се подредят от самосебе си.

Мога да дам още примери за дискриминация, която съществува навсякъде около нас, но повечето хора я приемат за норма, дори има закони които я легализират.
Няма да го направя, защото знам какво ще стане, а нямам цял ден за форума:)

# 28
  • Мнения: 3 647
Защо ромите са ниско образовани ?

Защото не се образоват.
тук съм с две ръце за  Reza Twisted Evil знаете ли че в техническият университет  Варна пазят 3 места  за роми ( влизат без изпит) , НО няма 3 места за инвалиди
 Кои е по дискриминиран?

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
За мен "ром" е наложено от медиите понятие. Изкуствено и излишно.
Хапселютно. Циганите си се наричат цигани и общо взето никак не се обиждат, ако друг им каже циганин - то ще е все едно българин да се обиди, ако го нарекат така, а не източноевропеец от кавказки произход. Тъй то.

Впрочем да ви напомня, че тук - в България, по нашите разбирания - "негър" не е обидна дума, въпреки сходното си звучене с "нигър"; и обратното - "черен" (чернилка) е обидна дума, въпреки че на Запад можеш с чиста съвест да наречеш някой "черен" (или of colour) и той да не се обиди.

Общи условия

Активация на акаунт