Помощ! Данъчна декларация/

  • 1 358
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте на 18 години съм и не разбирам и ми е супер мътно с тези данъчни декларации и многото информация. Можете ли да ми кажете трябва ли да декларирам доходите си, които ги изкарвам лятото, защото само през лятото съм работил на 2020 и 2021 за момента. И тези данъчни облекчения могат ли да намалят издръжките от заплатите, които са ми удържали през двете години. Просто нямам никаква предтстава с тези допълнителни данъци, данъчни облекчения и каква е цяката идея за декларирането на всичко това. Опитах се да вляза през сайта ама за съжаление не успях искаше ми специален код, който прочетох че само от офис на нап в месноста можеш да вземеш.

Последна редакция: вт, 11 яну 2022, 01:24 от Въльо Пенев 707279

# 1
  • София
  • Мнения: 2 136
Вече е по-лесно, защото ти се въвежда цялата информация автоматично, а ти само трябва да потвърдиш, че нещата са правилни и да попълниш малко информация. За две-три минути работа. Само трябва да отидеш до офис на НАП, за да ти се активира профил в интернет.

Изгледай това видео:
https://www.youtube.com/watch?v=qX8ePZs8To4

# 2
  • Мнения: 29 371
Ако си бил на трудов договор, няма нужда да декларираш. Само, ако договорът е бил граждански или имаш доходи от наем. Какви данъчни облекчения искаш да ползваш?

# 3
  • Мнения: 40 927
Какви данъчни облекчения искаш да ползваш?

Аз се сещам само за едно - в държави с прогресивно облагане ако два месеца е работил на много висок доход са го облагали по висока ставка. Но ако после десет месеца не е работил високият доход може да падне и под необлагаемия минимум и да имат да му връщат. У нас обаче необлагаем минимум няма (нали още не е въведен?), а ставката е винаги 10%, та този ефект не се наблюдава.
Това за данъците, не знам как е с осигуровките. Ако не учи след всяко спиране на работа май трябва да се подава една декларация 7... Там съм забравила точно.

# 4
  • Мнения: 29 371
Има облекчения при инвалидност, но не знам какво има предвид авторът, затова нека уточни.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 992
Доходите на физическите лица за предходната година се декларират до края на април на следващата. За 2020г. е минал срокът за деклариране, за 2021г. предстои. Декларират се доходи, които са извън тези, които са постъпили от трудови договори (граждански, наеми и пр., както писаха и преди мен). Относно данъчните облекчения, предполагам, че питате за 5% при ранно подаване и плащане - декларирате и плащате дължимия данък до 31.03. и имате 5% отстъпка.
Идеята за декларирането на доходите е да си платите дължимия данък, когато той не се уддържа от платеца на дохода. Ако сте на трудов договор, данъкът се удържа от работодателя и служителят няма ангажимент да декларира. Когато това не се прави, защото договорът е друг тип, то получателят е длъжен да декларира и да си внесе дължимия данък.

# 6
  • Мнения: 9
Благодаря на всички за отзивчивостта, че дори по едно време се бях притеснил, че задето не съм ги декларирал през 2020 могат да ме таксуват, ама вече знам че за тези доходи от трудов договор не е нужно.

# 7
  • Мнения: 12 790
Точно така, ако си бил на трудови договори, работодателят те е осигурил и ти е платил данъците.

Общи условия

Активация на акаунт