Плащане на здравни осигуровки чрез сайта на НАП

  • 446
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Може би въпросът ми ще прозвучи глупаво, но все пак реших да попитам. Имам неплатени здравни осигуровки от миналата година и ми се налага да посетя лекар, но това няма как да стане, тъй като имам неплатени суми със заден период, въпреки че в момента се осигурявам редовно. Тъй като месеците, в които не съм заплащала са 4-тири на брой, мога ли да платя само за 1 или 2 месеца, за да ми бъдат възстановени.
Странно поне за мен беше това, че реших да покрия една част от сумата, чрез сайта на НАП (банкова карта), но НАП ми покри с тези пари задълженията за 1вия месец и част от задълженията ми за втория, тоест пропусна да покрие лихвата, която ми е за 1вия месец. И реално този месец отново ми "виси", тъй като лихвата ми излиза, че не е платена.
Ако някой се е сблъсквал с този проблем и е запознат ще бъде чудесно да ми обясни BlushBlush

# 1
  • Мнения: X
Здравните права се прекъсват при пропуск от 3 м. Ако ти остане 1 м неплатен седи като задължение, но мисля, че правата се връщат. Все пак ако осигуровките са около 20 лв на месец, бива ли за такава сума да се куми човек?

# 2
  • Мнения: 5 327
Лихвата не е проблем. Погасяват се първо главници, после лихви. Изчакайте отразяването на сумата и когато посетите лекар, вероятно ще сте с непрекъснати здравни права.

# 3
  • Мнения: 12 876
Иди в НОИ и безплатно си извади ПИК номер.
Влез в сайта на НОИ. Задай "Справки по ЕГН и ПИК на НОИ". Ще ти излезе списък на възможните справки.
Избери Справка за статус на социалното осигуряване.
Влез в тази справка, нанеси си ЕГН и ПИК и ще ти излезе една таблица, която вижда всеки лекар, когато проверява дали си осигурена.

Не знам дали можа да ми проследиш мисълта. Просто с ЕГН и ПИК можеш сама да си видиш как излизаш в системата.
На твое място щях да си платя осигуровките и лихвите, за да нямам драма в живота.

# 4
  • Мнения: 10
Трябва да бъдат платени всички месеци,за да не се водиш без права.ЗА период от няколко дни се възстановяват по система,където и да отидеш на лекар...Информация има в сайта им погледни там... Simple SmileSimple Smile Бъди здрава!

Общи условия

Активация на акаунт