дипломна работа или държавен изпит

  • 2 625
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте!
Надявам се, че задавам въпроса си на правилното място.
Уча в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" 3-ти курс съм със специалност ,,Биология и химия.''
Въпросът ми е кое е най- добре да избера дипломна работа или държавен изпит, защото нас никой не ни е казал за какво става въпрос, кое е най-добре за нас да изберем.Не знам много ми е объркано. Бихте ли ми помогнали, много ще се радвам, ако ми дадете подходящ съвет!
Благодаря! Simple Smile

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 6 336
Аз съм правила само дипломни работи, но мисля, че държавен изпит е по-лесно, защото е доста трудно студент да напише изцяло сам дипломната работа ,освен ако не работи/стажува по специалността, няма близък, който да му даде инф-я или евентуално някой да му я напише, или пък да я вземе готова и да я промени.Теоретичната част да, но практичната без да си го правил и нямаш достъп до реална информация няма как да знаеш. Говоря от моя опит и моята сфера, все пак зависи какво ще пишеш и до каква информация имаш достъп.

# 2
  • Мнения: 363
Аз съм правила и двете. Бакалавъра имах държавен изпит, а магистратурата с дипломна работа. И двете си имат + и -..
При държавния изпит трябва да си много добре подготвен, да научиш всичко възможно, което може да се падне, лошото е, че не знаеш предварително какво ще е. При дипломната работа имаш от къде да си помагаш, може да ползваш различни източници, но пак трябва да внимаваш за обема и съдържанието. Всеки университет мисля, че има различни изисквания за дипломната работа - колко страници, как да е оформена и др.

# 3
  • Мнения: 635
Много зависи какво искаш да постигнеш.

Като цяло държавният изпит е върху материала, който сте изучавали досега. Ще има конспект с избрани теми, не знам обаче колко на брой и в какъв формат ще е при вас - дали да развивате една-две теми или по-скоро някакъв тест. Разпитай по този въпрос и най-добре се снабди с конспект от предишни години, за да си наясно. В последните години тенденциите са броя теми да намалява и да се върви към тестов формат.

Дипломната работа е твоя разработка върху избрана от теб тема. Аз съм завършила СУ и при нас нямаше например списък теми, от който да избираш, изцяло си зависеше от дипломанта. На този етап няма нужда в разработката си да откриваш топлата вода, идеята е да се види, че си научила различни методи, как да работиш с данни, да правиш хипотези и да ги доказваш. Важна роля играе научният ръководител - той би трябвало да одобри темата, да ти помага и насочва. С него ще изясните всичко, ще решите как да се сдобиеш с данни, такива неща. Ако не намериш човек, на който да му се занимава, на който да можеш да разчиташ - най-вероятно ще ти е много трудно и стресово, по мое мнение не би си струвало да започваш. Разбира се, подкрепа можеш да намериш и в друг, който разбира от материята и писането, тогава пак могат да се получат нещата, а за официалният ръководител ще остане само да подписва документи.
Между другото поне при нас, за да защитиш с дипломна се искаше определен общ успех и да нямаш невзети изпити. Сигурно отговаряш на условията, щом се замисляш над това, но провери все пак. В библиотеката, ако не другаде би трябвало да има и дипломни работи на вече завършили студенти, можеш да разгледаш, за да добиеш представа и за това как е структурирана. Говори с преподаватели, виж дали нямате избираеми предмети, които да са свързани с писане на статии и подобни.

В заключение ще кажа, че и според мен държавните изпити са по-лесни. Имаш вече всички материали наготово, остава ти да седнеш да учиш просто. Но ако искаш да се развиваш в това поле, съветът ми е да избереш дипломна работа. Ще те научи на доста допълнителни неща, ще можеш покрай нея евентуално да публикуваш и някоя статия. Със сигурност ще ти е полезно занапред.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 992
Явявала съм се и на двете. За дипломиране като бакалавър беше задължителен държавен изпит. Като магистър над определен успех имахме право на избор.
За мен държавният изпит беше по-труден. Висиш, чакаш, под стрес си, късат колеги. Влизаш, теглиш тема и ти дават 10-20 минути да мислиш по нея или да си нахвърляш конспект. След това я развиваш пред комисията, а след това започват да те обстрелват с въпроси от различни предмети. Въпросите не бяха за възпроизвеждане, а за мислене, сравнение, изказване на препоръка и т.н.
Защитата на дипломната работа е по тема, която имаш време да проучиш, разработиш, отрепетираш презентацията. И по нея има въпроси, но са концентрирани по темата и ако си неин автор, би трябвало спокойно да можеш да отговориш.
Като препоръка мога да дам да проучите кое как преминава в конкретния факултет и тогава да решавате.

# 5
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Дипломната работа е по-творческият процес, а държавният изпит е по-сухата материя - само сядаш, четеш и учиш. Това по принцип.

С оглед на конкретната твоя специалност обаче, дипломната работа ще бъде по-скоро клоняща към научна. Важното при всяка дипломна работа е изборът на подходящ научен ръководител - тоест, ориентирай се към човек, на когото можеш да разчиташ - някой, който ще ти помага при въпроси и неясноти, ще ти дава идеи, въобще човек, който е предразположен към такова нещо и има вече опит с писането на дипломни работи.

Но пак - дипломната работа се съсредоточава върху една конкретна тема, към която се предполага, че имаш интерес. Ако почнеш да я разработваш навреме, можеш да вложиш наистина труд и старание, да отделиш пълноценно време за изследвания и проучвания, да се консултираш с научния си ръководител. После на защитата ще говориш по нея, а не по необозримо количество теми.

Общи условия

Активация на акаунт