Великденски пости 2022 г. Хайде заедно 🤗

  • 5 767
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 218
А кога не е разрешено олио. Може ли да ми дадете линк към някакъв календар?

# 16
  • Мнения: 10
Здравейте!
И аз заедно със съпругът ми решихме да спазим Великденския пост. За пръв път☺ За сега се справяме с ястията, но все пак е минала само една седмица, в която не се ядат и млечни продукти. Ето какво сме хапвали до момента:
За закуска:
Овесени ядки, фурми, орехи, сушени плодове - заливам с вряла вода и става вкусна овесена каша. Подслаждам с мед.
Домашни овесени барчета:

10 фурми, чаша ядки, чаша овесени ядки накиснати във вода, кокосово масло. Пасирам всичко, разстилам в тавичка върху хартия за печене и слагам във фризера, за да стегне. Ако се държи в хладилник омеква и се яде с лъжица😂
- различни видове тахани, по лъжичка-две:)
Основно:
- Крем супа от червена леща
- постен гювеч
- ориз със зеленчуци
- гъбена каша
- печени картофи
- гуакамоле на филийка
- свежи салати с рукола, морков, спанак, доматчета
- пълнени чушки с ориз
- постни сарми
Ако нещо съм пропуснала ще допиша. Успех на всички!

# 17
  • Мнения: 74
Здравейте.Аз продължавам да си ви чета, много ми се искаше да успея,но като ми е противопоказно без тази щитовидна🙄,но има едно хубаво нещо,че тази темичка ще помогне на вас,за повече идеи и подкрепа.Поздрави и лек пост🤗

# 18
  • Мнения: 10
А кога не е разрешено олио. Може ли да ми дадете линк към някакъв календар?

# 19
  • Мнения: 1
Здравейте, аз спазвам Великденските пости за втори път, но ми е интерсно какво смятате по следния казус. На много места пише, че църквата не смята безгръбначните, като октоподи, калмари, охлюви, скариди и др. за животинска храна, пък представляват  доста здравословен протеин, според църквата се водели за постна храна. Какво смятате по въпроса, бихте ли хапвали такава храна?

# 20
  • София
  • Мнения: 415
Личното ми мнение е, че постите по религиозни причини, не бива да се интепретират. БПЦ е дала предписания на разрешени/забранени храни, напитки, изключения и т. н. Т. е. има правила о те следва да се спазват.

# 21
  • Мнения: 592
Привет и от мен Simple Smile
Вместо мазнини могат да се ползват всякакви сурови, смлени семена- слънчоглед, сусам, тиквено. С излизане на зелениите нещата стават още по- добре. Вчера за закуска смлях сурова коприва+ орехи и сол. На филийка е уникалноо Simple Smile Пестото на италианците ряпа да яде Satisfied Вечеря- ориз с гъбки. Днес съм замислила просо с лапад.
Мутаров има една книга с рецепти без животински, където мазнините са ограничени. Супер идеи дава, има я и електронна.
Успех на всички с поста Flowers Leaves

# 22
  • Русе, у дома
  • Мнения: 740
https://www.bg-mamma.com/?topic=1314215.msg44292942#new
Това е темата, за която съм абонирана отдавна, има много полезна информация, рецепти...
Календара винаги ми е от полза, обикновено първата и последната седмица поста е най-строг...

# 23
  • Мнения: 70
Великденските пости не са толкова тежки, започва да "излиза" зеленяж - салата, коприва и стават страхотни салати (с булгур, ориз, елда или други зърнени за пълнеж).
Ядките спасяват положението с протеина. Аз и използвам гъби много - печени със сол са страхотни.

# 24
  • Мнения: 264
Здравейте! Аз постя за пореден път. Не ограничавам мазнините, но по принцип не ползвам много. Относно закуските - и на мен са ми по трудни. Сега закусвам мюсли залято с гореща вода. Друг вариант е филия с намачкано авокадо. Ям хумус, маслини, маслинова паста. Таханите са добър вариант - може да заместят сладко и шоколад (лешников тахан с какао и мед). Ползвам ядково мляко - най-много харесвам овесеното. Бях си направила списък с неща, които са постни и мога да готвя. И докато се усетя - постът свърши.
Бих ви препоръчала да завършите поста с изповед при свещеник. Би било добре и причастие, но в тези вирусни времена е малко личен избор.
Ето една статия по въпроса с поста: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,48/catid,27/id,71277/view,article/

А тук има доста идеи за рецепти: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,101342/id,325/layo … og/view,category/

Лично аз се чувствам добре като постя и така не ям вредни неща - сладко, захар, газирано. Гледам да огранича и въглехидратите - да не залитам на ориз и картофи.

Успех! Ще следя с интерес!

# 25
  • Мнения: 70
Аз постя, но честно казано, не съм ограничавала мазнини, растителни масла. Важно обаче е и да се посещава редовно храма по време на литургия. Аз лично изпитвам радост.

# 26
  • Мнения: 27
Здравейте, дами! Как върви поста? На мен ми е за пръв път и с учудване установих, че не ми тежи и че се чувствам добре. Даже спря да ме боли главата Simple Smile Имам въпрос - хората около вас (без домашните ви) знаят ли, че постите, как реагират и дали срещате конфронтация?

# 27
  • Мнения: 592
Аз постя, но честно казано, не съм ограничавала мазнини, растителни масла. Важно обаче е и да се посещава редовно храма по време на литургия. Аз лично изпитвам радост.
Pepi, имаш предвид службата, която е в неделя ли?

# 28
  • Мнения: 70
Има всеки ден вечерни литургии в 16,00 ч, когато мога, отивам. Поне в храмовете във Варна е така. Иначе за храните, приготвям нещо набързо бобена салата, картофена салата, турският хумус на филийка е много хубав.домати от консерва в буркан, с много лук, шарлан, магданоз. Ръся на филийка хляб, черен, шарена сол, млян кориандър, червен пипер, магданоз, целина сухи, много ми е вкусно.

Последна редакция: ср, 23 мар 2022, 08:44 от Pepi Petrova 639008

# 29
  • Мнения: 264
ми аз не обяснявам много - постя ли, не постя ли. То сега има всякакви - вегани, кето и т.н. Ако стане дума или да обясня защо преди съм яла това а сега не, просто казва "Сега постя". Понякога на хората им е интересно, тогава аз просто казвам, че така се чувствам добре, използвам да пречистя тялото и не ми тежи. Не знам дали съм чувала някакви коментари, по-скоро не, но гледам да не влизам в полемики. Не карам никой да го прави, не искам и да ме разубеждават. Освен това има много научни доказателства че животинските продукте не са полезни за ежедневна употеба. Не съм попадала на негативно отношение.
аз се опитвам да огранича глутена, и гледам да избягвам много въглехидрати - картофи, ориз. Опитвам се да наблягам на бобови и зеленчуци. И черен шоколад за разкош.
Сега с веган и безглутен тенденциите има доста неща за пости, дори по заведенията. Освен това в приод на пости в някои заведения има и постни манджи в менютата.

А сега в петък - рибка Simple Smile

Приятни и леки пости!

Общи условия

Активация на акаунт