Лунна торта

  • 26 640
  • 128
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 569
Рецептата е много подходяща за 14  февруари ( поне аз тогава я правя за след ресторанта и преди ... luvbed ), ама да имате време да я пробвате  Twisted Evil
Ше ви трябва "откопчаваща се" тава, облепена с алуминиево фолио.
250 гр маслени б-ти се счукват и се рабъркват с 60 гр. разтопено краве масло. По желание се капва малко ромова есенция. Разстилат се на дъното на тавичката и се натъпкват добре (като за чийз кейк).
В тенджерка се разтапят 3 бели шоколада ( може би може с млечни, ама ние сме фенове на белия) и 150 мл. течна сладкарска сметана - слага се на слаб котлон или на водна баня. Разбърква се , докато шоколада се разтопи изцяло. Остава се за поизстине малко. Отделно се разбиват с миксер още 400 мл. течна сладкарска сметана и се добавя разтопения шоколад. Може пак да се капне шоколадова или ромова есенция по желание (аз слагам ромова). Изсипва се върху бисквитите. Заглажда се и муш в хладилника за 2-3 часа. Преди сервиране може да се наръси с - какао, коксови стъгротини, нес-кафе или каквото се сетите и ви харесва .
 Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 6 243
А защо е "Лунна торта"?

# 2
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: sladka hapka
А защо е "Лунна торта"?


ами навремето си преведох рецептата от едно английско списание - така се казваше Moon cake

# 3
  • Мнения: 3 153
Биби, а какви са тия маслени бисквити, за първи път чувам? Дай няква марка, която ползваш ти! А и също така бисквите ги счукваш на прах или на ситни парченца? Сори, че такива идиотски въпроси задавам, ама......

# 4
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: Petinka
Биби, а какви са тия маслени бисквити, за първи път чувам? Дай няква марка, която ползваш ти! А и също така бисквите ги счукваш на прах или на ситни парченца? Сори, че такива идиотски въпроси задавам, ама......

 абе да не са обикновени - това имах предвид  Embarassed  Embarassed  Embarassed  - всичките на "Победа" стават, аз вземам бели , а не шоколодови, защото я правя бяла. Може и с истински маслени б-ти (тези в кръглите метални кутии - датски, гръцки, полски и т.н., ама ще ти излезе по-скъпичко)
А бисквитите ги натрошавам с ръце - да станат на едри трохички, не чак на прах, дори и да останат по-големи парченца, после като ги натъпчеш и загладиш получената кора хубаво- не си личат.
Ние днес ходихме до метро да пазар, взехме продуктите и мъжото цяла вечер ме бута да я правя - ама няма кой да виси по форумите - утре ще се наканя  Laughing .

# 5
  • Мнения: 1 032
А може ли като я направиш и ние да я видим? Praynig  Embarassed  Praynig

# 6
  • Мнения: 3 153
Цитат на: bibi
Цитат на: Petinka
Биби, а какви са тия маслени бисквити, за първи път чувам? Дай няква марка, която ползваш ти! А и също така бисквите ги счукваш на прах или на ситни парченца? Сори, че такива идиотски въпроси задавам, ама......

 абе да не са обикновени - това имах предвид  Embarassed  Embarassed  Embarassed  - всичките на "Победа" стават, аз вземам бели , а не шоколодови, защото я правя бяла. Може и с истински маслени б-ти (тези в кръглите метални кутии - датски, гръцки, полски и т.н., ама ще ти излезе по-скъпичко)
А бисквитите ги натрошавам с ръце - да станат на едри трохички, не чак на прах, дори и да останат по-големи парченца, после като ги натъпчеш и загладиш получената кора хубаво- не си личат.
Ние днес ходихме до метро да пазар, взехме продуктите и мъжото цяла вечер ме бута да я правя - ама няма кой да виси по форумите - утре ще се наканя  Laughing .

А, тенк ю, ше му я направя на златото за 14-ти:) Ама май в кафяв вариант, че сме му по- фенове на него:)

# 7
Течна сметана не съм виждала от години. Нали говориш за тази в малките зелени бутилки? Виждала съм само в пластмасови дозички, колкото за кафето. Но за да я докарам до 550 мл трябва да купя хиляди.
Ти откъде пазаруваш? А става ли със заквасена, разредена с вода и в какво съотношение?

# 8
  • Мнения: 3 550
Ау, прощавайте. Аз съм гостът, дето не знае за течната сметана.

# 9
  • Мнения: 883
Steisi, "Хопла" не е ли течна сметана? Има я в опаковки от 500 и 250 мл.

# 10
  • Мнения: 2 839
Цитат на: bibi
Ше ви трябва "откопчаваща се" тава, облепена с алуминиево фолио.


Биби, я светни новобранката сладкарка що е то "откопчаваща се" тава  newsm78
Иначе много вкусно звучи рецептата  Grinning

# 11
  • Мнения: 3 550
Цитат на: belalim
Steisi, "Хопла" не е ли течна сметана? Има я в опаковки от 500 и 250 мл.


Hopla съм виждала, но не съм ползвала. Тя не е ли във флакон и не излиза ли като пяна?

# 12
  • София
  • Мнения: 3 916
Цитат на: DiVA
Цитат на: bibi
Ше ви трябва "откопчаваща се" тава, облепена с алуминиево фолио.


Биби, я светни новобранката сладкарка що е то "откопчаваща се" тава  newsm78
Иначе много вкусно звучи рецептата  :D


Да отговоря вместо Биби - "откопчаваща се тава" е форма за торта. Стените на формата се "откопчават" и остава готовата торта върху дъното на съда.

Цитат на: Steisi
Цитат на: belalim

Steisi, "Хопла" не е ли течна сметана? Има я в опаковки от 500 и 250 мл.

Hopla съм виждала, но не съм ползвала. Тя не е ли във флакон и не излиза ли като пяна?


Сметаната Hopla я има във вид на течна сладкарска (подсладена), течна за готвене (неподсладена) и на пяна в спрей. Това не са заквасени сметани, а като тази едновремешната в зеление бутилки. Само дето Hopla-та е растителна, а не млечна сметана. Много е вкусна.

# 13
  • Мнения: 3 479
Много ми хареса тортата и е лесна за правене. Обаче можете ли да ми кажете от къде да си купя такава форма, защото нямам. По-възможност ми препоръчайте някой по-централен магазин, защото аз живея в Банишора и няма да ми свърши работа някой неизвестен квартален магазин. Благодаря.

# 14
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Bibi, Господ здраве да ти дава!!!!!!!!!
 Тортата е фантастично вкусна и врмето, което ти отнема, за да я сътвориш е по-малко от 15 минути с все трошенето на бисквити!
 Сърдечни благодарности!!!!!!!!!!!!!

# 15
  • Според сезона
  • Мнения: 297
Формите ги има във всички домашни потреби и големите магазини.

# 16
  • Мнения: 344
Аз искам да попитам маслото разтопено на котлона или само размекнато на стайна Т?

# 17
  • Мнения: 3 550
Raya, мерси за уточнението! Ще потърся течна сладкарска Хопла и другата седмица ще направя тортата.

# 18
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: tonyny
Аз искам да попитам маслото разтопено на котлона или само размекнато на стайна Т?


Аз го разтопих и после в купа го разбърках с бисквитите, за да поемат.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: gal4e
Много ми хареса тортата и е лесна за правене. Обаче можете ли да ми кажете от къде да си купя такава форма, защото нямам. По-възможност ми препоръчайте някой по-централен магазин, защото аз живея в Банишора и няма да ми свърши работа някой неизвестен квартален магазин. Благодаря.


 тавички има в хит, в метро,в била ( с 2-3 дъна са гладко, за кекс) сметаната пак оттам - в картонена кутия като прясно мляко

# 20
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: bomboto
Bibi, Господ здраве да ти дава!!!!!!!!!
 Тортата е фантастично вкусна и врмето, което ти отнема, за да я сътвориш е по-малко от 15 минути с все трошенето на бисквити!
 Сърдечни благодарности!!!!!!!!!!!!!

 нали да си оближеш пръстетата - аз мнооо я тача -вкусна и бърза, за не особено сръчни като мен  Wink

# 21
  • Мнения: 1 517
Звучи супер. Обожавам бисквитени торти, както и шоколад.  Heart Eyes Сигурно ще я пробвам. Но не излиза ли скъпа? (че аз все гледам по евтините работи).

# 22
  • Мнения: 3 479
Ей за Била бях забравила, ама съм и аз baduu  Щ.е трябва да дотърча до там. И без това скоро не съм ходила.
Благодаря ви за подсещането

# 23
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: petty
Звучи супер. Обожавам бисквитени торти, както и шоколад.  Heart Eyes Сигурно ще я пробвам. Но не излиза ли скъпа? (че аз все гледам по евтините работи).


ами около 10 левау даже по малко

3 шоколада - 3.60
1 или 2 пак б-ти - 1-2 лв ( зависи колко дебело искаш да ти е отдолу блатчето)
течна сметана - 2 - 2.60 лв.
други - масло, есенции, какао - грубо 1лв.

# 24
  • Мнения: 2 792
Днес ще я пробвам тази торта, че ми звучи много гот.Още в петък я видях и смятах да я правя в събота, но нали беше загинал сървъра, не можах да видя рецептата.Довечеря я правя и ще кажа как е била оценена от комисията дегустатори Wink

# 25
  • Мнения: 1 517
Сега се сещам, че съм правила подобна рецепта. Но в нея плънката беше на 2 пласта - отдолу кафяв, отгоре - бял. Първо се оставяше да се стегне кафевият, после отгоре се намазва с бял и пак се оставя да се стегне. Имаше и рецепта с 3 цвята - с бял, млечен и натурален шоколад - много красиво става. Ако някой иска може да я пробва така.

# 26
  • Мнения: 2 792
Тортата наистина е страхотна, в къщи всички хапнаха с удоволствие.Само, че тъй като  бях взела обикновени бисквити , а не маслени(предпологам, че е заради това) сложих малко повече масло, към 150гр.
  Освен това, за тези, който нямат разкопчаваща се формичка да ги успокоя, аз я наравих в обикновена форма, като сложих фолио в нея, след това си я извадих без проблем и без да се наруши формата на тортата Wink

# 27
  • Мнения: 1 771
Днес съпруга ми има рожден ден и ще го изненадам с тази торта. Само, че вместо бял ще го правя с кафяв шоколад и бисквитите също са ми кафява. После ще ви кажа за отзивите.     food002

# 28
Една идея - шоколадовия мус за тортата да се направи с готварски шоколад (продава се на килограм в някои магазини за насипно кафе), не излиза толкова скъпо. А за украса може да се сложат целувчици или ядки.

# 29
  • Мнения: 1 771
Благодаря ти karamel. Ще се възползвам от съвета ти!

# 30
  • Мнения: 1 771
Тортата наистина е страхотна, а с целувките просто е перфектна. Съпруга ми беше повече от изненадан. Благодаря ви. 1dating

# 31
  • София
  • Мнения: 10 324
И аз се запалих по тая торта Simple Smile
А с каква течна сметана я направихте? Хоплата ми е много гадна на вкус, с шоколада по-вкусна ли става  Thinking

# 32
  • Мнения: 1 771
Взех HOLPA 1 литър, но не подсладена,  за да мога да я ползвам и останалата и за солен сос. и в този случай трябваше да прибавя захар. Прибавих на око. Може да се купи от подсладената и да не се прибавя захар. Днес занесах и на колегите и бяха възхитени. Всичките искаха рецептата. Става със всякакъв вид бисквити от меките. Както писах по горе аз я правих с кафяви. Блат кафяв, крем с цвят на капучино и бели целуфки. Просто много ефектно стана. Пробвайте и нямя да съжалявате. newsm53

# 33
  • Мнения: 1 771
П.С.Да със шоколада става много по добре.

# 34
  • Мнения: 883
Хиляди благодарности за рецептата! Моята печка е за боклука вече, нищо не мога да опека като хората и издирвам всякакви рецепти за сладкиши без печене. Миналата седмица направих тирамису, по рецептата на nad_tab, стана страхотно, нищо че нямам миксер и бърках ръчно до изтръпване на ръцете:).

# 35
  • Мнения: 1 771
belalim, утре ще гледам да ти намеря една страхотна рецепта за торта, която не се пече. Само ще трябва да си намериш от старите дебели блатове. За Пловдив не знам къде може да ги има, но тук в София ги продават тук там. До утре.

# 36
  • Мнения: 883
Цитат на: Илиана
belalim, утре ще гледам да ти намеря една страхотна рецепта за торта, която не се пече. Само ще трябва да си намериш от старите дебели блатове. За Пловдив не знам къде може да ги има, но тук в София ги продават тук там. До утре.

Чакам си рецептата, да знаеш;)!

# 37
  • София
  • Мнения: 10 324
Момичета, а какви маслени бисквити използвате? Аз днес купих една кутия Хопла и шоколад, ама бисквити, маслени, без пълнеж не видях  Thinking

# 38
  • Мнения: 217
Цитат на: nad_tab
Момичета, а какви маслени бисквити използвате? Аз днес купих една кутия Хопла и шоколад, ама бисквити, маслени, без пълнеж не видях  Thinking
Bibi по-нагоре писа ,че всички на Победа стават,аз я правих точно с бисквити на Победа,става невероятно вкусна.Пробвай.

# 39
  • Мнения: 1 771
belalim, цял ден ме няма в къщи и сега се прибирам и веднага ти я пускам. Тези дни ще видя за още такива рецепти да ти изпратя.
  ТОРТА
1 готов пандишпанов блат/от тези дебелите около 3-4см/
3 яйца
3 суп.лъжици какао
1 ч.ч. прясно мляко
1 пакетче масло разтопено
1-2 суп.л. ром
1 ч.ч.захар
1 голяма кофичка заквасена сметана
7 сеп. л.пудра захар
 
Приготвяне:
блата се издълбава внимателно в средата така, че се оставят отстрани стени с дебелина 1-1,5см ръб дълбае се на доле толкова, че основата на блата да бъде дебела колкото стените 1-1,5см. Сиропира се леко издълбания блат както стените така и основата с 1/2 част от прясното мляко подсладено със захар навкус.Като се внимава да не се прекали със сиропирането.
Останалото мляко се кипва с какаото. Остатъците от издълбания блат се правят на трохи и се разбъркват с разтопеното масло, яйцата,свареното и охладено какао, 1ч.ч.захар, 1-2 суп. л.ром
Стака приготвената смес запълваме дупката.
Разбиваме сметаната с пудрата захар хубаво и се намазва тортата отгоре с цялото количество сметана, а също и отстрани стените. Украса по желание плодове, ядки, настърган шоколад. . .
Престоява в хладилника  1 час. Пожелавам успех при правенета и да ви е вкусно

# 40
  • Мнения: 1 771
Аз взех на "житен дар", но не обикновените. Тези които са с дупка в средата. От тях има шоколадови, с канела и още два вида ако не се лъжа, но не си ги спомням другите какви бяха.

# 41
  • Мнения: 3 550
Аз мисля също да я пробвам тия дни, с бисквити на "Житен дар". Тези с ванилия ми звучат вкусно и подходящо за комбинацията.

# 42
  • Мнения: 1 771
Кажи как е с тези бисквити като я направиш.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: Steisi
Аз мисля също да я пробвам тия дни, с бисквити на "Житен дар". Тези с ванилия ми звучат вкусно и подходящо за комбинацията.

и аз с такива я правих последния път - няправих я в 11 вечерта и на другия ден в 17.30 в хладилника стоеше едно самотно парче - и майка ми да опита все пак  Twisted Evil  eat

# 44
  • Мнения: 6 243
И аз закупих "Ванилия" на Житен дар и шоколади, и сметана, обаче имам въпрос - извинявам се ако звучи тъпо: трябва ли да разбивам сметаната или да я слагам както си е течна? Казвайте, щото ако до два дена не направя тортата, сина ми ще изяде и шоколадите, и бисквитите.

# 45
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: sladka hapka
И аз закупих "Ванилия" на Житен дар и шоколади, и сметана, обаче имам въпрос - извинявам се ако звучи тъпо: трябва ли да разбивам сметаната или да я слагам както си е течна? Казвайте, щото ако до два дена не направя тортата, сина ми ще изяде и шоколадите, и бисквитите.


горе си пише бе мила Laughing  - разбива се с миксер

# 46
  • Мнения: 1 771
Със шоколада не я разбиваш.ТРЯБВА ДА Е ТЕЧНА, но тази от 400 мл. я разбиваша на "твърд сняг".

# 47
  • Мнения: 6 243
Мерси. Ами бляла съм, не съм чела Embarassed

# 48
  • София
  • Мнения: 10 324
Биби, страшна торта!
Вчера я направих и я подпукахме почти веднага, да не говорим, че крема го почнах още преди да го сложа на тортата  Laughing

# 49
  • Мнения: 3 550
Момичета, а на мен Лунната торта не ми се получи! newsm45  Разпадна се подложката от бисквити с масло. Може би трябва да сложа повече масло следващия път или да намаля бисквитите. А я направих точно по рецептата. Но кремът е страхотен, хапнахме си добре!

# 50
Маслото разтопи ли го преди това.

# 51
  • Мнения: 6 243
Пробвай да я "утъпчеш" по-силно. Аз ползвах купа с плоско дъно и настисках с нея - така се изравни много добре и стана доста сбито.

# 52
  • Мнения: 3 550
Цитат на: Anonymous
Маслото разтопи ли го преди това.


Да, направих я точно по рецептата. Натъпках я после с чуканчето, с което счуках бисквитите. Май следващия път ще сложа повече масло.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 916
Дайте фото, моля-я-я-я-яяя!

Не се стискайте. Искам да я видя, да я направя и да си я изям сама...

# 54
  • Мнения: 1 517
Да бе, ако някой я направи и може да я снима - да покаже! Доста взех да се й точа на тази торта, ама чакам да дойде Св. Валентин, тогава да я направя.  Sunglasses

# 55
  • Мнения: 6 243
На снимка не се вижда колко е вкусна. Wink Правете я смело, няма да съжалявате. Аз почерпих съседите, че имах да им връщам една чиния - да не я нося празна, и след десет минути жената беше строена за рецептата.

# 56
  • Мнения: 4 358
И аз много моля за снимка!

# 57
  • Мнения: 1 629
Супер стана тортата, аз я направих с какаовите бисквити Закуска, с обикновени шоколади/не бели/ и поръсих отгоре с какао. Не остана време за снимка - веднага се изяде Grinning
Обаче сега се сещам, че сложих повече масло и по-малко бисквити.

# 58
  • София
  • Мнения: 18 679
Моята пък никаква не стана Sad Разпаднаха ми се бисквитите, а кремът никак не ми хареса - имаше блудкав вкус на изкуствена сметана.Сигурно "Хопла"-та просто не ми харесва.Ще пробвам с истинска сметана.Подозирам, че по-ще ми допадне.

# 59
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
Ето тук има снимка

 http://community.webshots.com/photo/265866357/265874027dqqoRAно там определено не се вижда колко е вкусна

# 60
  • Мнения: 3 550
Цитат на: sladka hapka
Аз почерпих съседите, че имах да им връщам една чиния - да не я нося празна, и след десет минути жената беше строена за рецептата.

Ех, че хубава традиция! Преди хиляди години и тук си разменяхме разни вкусотии по съседски. нищо особено, просто като забъркахме някой сладкиш и отделяхме и за съседите. Ама, в нашия блок отмря. От оскъдица ли, от немотия ли, от що ли? Може би от купонната система....... Добре, че в Ст.Загора още я поддържате, може би и на други места още е така.

# 61
  • Мнения: 6 243
Ами защо не я подновиш?
Аз живея в малък блок и така наистина е по-лесно - знаем се, услужваме си с разни работи. Като взема назаем купа с брашно, го връщам на кексчета, че съседката, дето ми го даде, го има като рента и не ще купешко... Но е много готино така. Е, не с всички съседки, но с три  редовно обменяме посуда. Grinning

# 62
  • София
  • Мнения: 3 916
Цитат на: Milli
Ето тук има снимка

 http://community.webshots.com/photo/265866357/265874027dqqoRAно там определено не се вижда колко е вкусна


Мерси Milli.

Да си призная - много е сладка.

А и тортата изглежда добре.

# 63
  • Мнения: 1 071
И моята се разпадна отдолу,но на вкус беше страхотна.Аз си мисля,че ако маслото не е разтопено,ще споява бисквитите и ще се получи по-добре.

# 64
  • Мнения: 1 771
Трябва да е разтопено,защото равномерно напоява всички бисквити. Пък после в хладилника ще се стегне. Не е в това причината според мен.

# 65
Май и аз слагам по повечко масло  Embarassed  Embarassed  Embarassed   - по рецепта е 60 гр., но с маслени бисквити, ако са от тези на Победа или други подобни - те поемат повече масло и може би трябва да е около 100 грама

# 66
  • София
  • Мнения: 6 569
горното съм аз  Embarassed

# 67
  • Мнения: 2 839
Цитат на: bibi
горното съм аз  Embarassed


Е ние си те разбрахме, че си ти  Laughing  То си ти е патент  Crazy

# 68
  • София
  • Мнения: 6 569
Цитат на: DiVA
Цитат на: bibi
горното съм аз  Embarassed


Е ние си те разбрахме, че си ти  Laughing  То си ти е патент  Crazy



 Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 69
M-m-m-mmmm Bibi tortata e nevyobrazimo vkusna- izqdohme q na edno papane -az, syprygyt mi i 4etirite deca - sega me karat da q pravq vseki den  newsm64

# 70
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Milli,
може ли да ми кажеш рецептата за  тези  чудеса

http://community.webshots.com/photo/237116516/237129477qDPSSn
http://community.webshots.com/photo/245760433/257899024qAOhjk
Много добре изглеждат,а и предполагам са ужасно вкусни Praynig

# 71
Дани, ето рецептата за таралежа, пък на Мили е ако по-различна може да я напише и тя
БИСКВИТЕНА ТОРТА


Необходими продукти:

1. 1 голям пакет бисквити;
2. 1 пак. чисто масло /2 стикчета от американското/;
3. ½ ч. ч. мляко;
4. 2 с. л. какао;
5. 1 ч. ч. захар;
6. 4 – 5 бр. яйца;
7. ½ ч. ч. орехи;
8. 1 ч. л. алкохол.

# 72
Начин на приготвяне:

 
Начупваме много добре бисквитите в по голяма купа /около 3 чаени чаши/ и към тях прибавяме орехите.
На много слаб огън разтапяме маслото и прибавяме яйцата,млякото, захарта и какаото. Оставя се да изстине и се прибавя към бисквитите. Оформя се като торта в подходяща чиния и се поставя в хладилника за да се стегне. Консумира се студена.

# 73
Аз когато трябва да правя торта а нямам много време за приготовление правя нещо подобно, може да й придадеш каквато си форма искаш и това я прави интересна.
В много от рецептите ми преписани от майка ми преди доста години, за разни сладки или рула от натрошени бисквити има и сурови яйца, обаче аз вече ги елеминирам, щото ме е страх. използват ги за спойка, ама то има ли масло, а и прясно мляко пак ще се спои сместа. ...

# 74
...Значи това което аз правя, отиват ми около една кутия от Грахам бисквитите(с шоколадови бисквити става обаче най добре), натрошени, поливам ги с едно стикче разтопено масло, половин чаша мляко в която съм разтворила какао, счукани орехови ядки около половин чаша, около половин чаша стафиди, предварително накиснати във вода или ром, коняк. . ....

# 75
...Понякога настъргвам шоколад, ябълка(тогава намялавам прясното мляко, щото ябълката си пуска сок), слагам и смлени орехи, плодчета от някакво сладко.Захар не слагам, бисквитите са си достатъчно сладки, но ако обичате повече сладко може да сложиш както е в рецептата. Ако видя че сместа се получава по рядка, добавям още натрошени бисквити или смлени орехи, ако е по суха мляко или още масло.
Абе въобще всичко е на око, веднъж като направиш, следващия път ще прецениш от кое да сложиш по малко и от кое повече.Правила съм и сърце за Свети Валентин, тогава пък я намазах цялата с мармалад,
стоя една нощ в хладилника да се стегне и след това отгоре я украсих със сметана и орехи
Та ако правиш точно тази рецепта и не сложиш яйцата, пак ще се получи според мен.

# 76
А другото чудо го правя на желирана торта. Но девойката ще си сподели и нейната рецепта надявам се Grinning
Желирана торта с кайсии
Продукти:

7 желатина
3 кофички кисело мляко
2,5 ч.чаши захар
3 ванилии
3 с.лъжици лимонов сок
5-6 банана
1 компот от кайсии/праскови
1 готов блат

В 3 кафени чашки хладка вода се разтварят 5 желатина. Киселото мляко се разбърква със захарта, ванилията и лимоновият сок. Бананите се нарязват на кръгчета и се слагат в млякото. Добре набъбналият желатин се слага на слаб огън (може на водна баня) и се бърка докато стане на прозрачен сироп. НЕ ТРЯБВА ДА ЗАВИРА. Когато желатина поизстине се изсипва в млечно-плодовата смес и хубаво се разбърква. Блата се слага на дъното на форма за торта, отгоре се залива със сместа. Поставя се във фризер за няколко минути, за да стегне или направо в хладилника. Когато желираната смес се стегне се разтварят останалите 2 желатина в сока на компота. Изчаква се да набъбне желатина и пак се подгрява, за да се разтвори хубаво. Нареждат се плодовете от компота върху тортата. Внимателно (най-добре с лъжица) се покриват със изстиналият сироп. Тората се слага отново на студено. След около час-два тортата е готова за консумация.

Бананите може да се заменят с ананас или друг плод по избор. Вместо плодове, може да се сложи какао и настърган шоколад. Може да се пасират плодовете, вместо да се режат и да се направи желирано плодово мляко. Отгоре, вместо компот може да се желира сок от червени плодове. Може да се наръсят кокосови или шоколадови стърготинки

Ето и моите снимки от последната такава
http://community.webshots.com/photo/253102449/253113984TlYBMU
http://community.webshots.com/photo/253102449/253113214jsWiQy

# 77
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Супер-благодаря ти ,много Stuck Out Tongue
Сега казвай и за    пингвинчето #Onfire  Wink

# 78
  • Мнения: 3 927
Значи.....след толкова превъзнасяния, реших да направя и аз лунната торта....Всичко се получи добре до момента с откопчаването на откопчаващата се форма Wink . Така тортата се оказа с доста неугледен вид, та се наложи да я замаскирам с малко украса....

Рая, ето една снимка, в случай че още не си се наканила да я направиш:

http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2105&AlbumId=5778& … mp;PhotoId=195977


След малко ще бъде разрязана. Дано и на нас ни хареса, че мнооооого сметана, много нещо......ще докладвам

# 79
  • Мнения: 3 927
Само аз ли не я харесвам тази торта или само аз имам смелост да си призная?! Rolling Eyes
Не ми допадна особено, най-вкусна се оказа подложката от бисквити......

Сори, оставам си на домашната торта - изпитана и наистина вкусна....

# 80
  • София
  • Мнения: 3 916
Цитат на: Taneto
Рая, ето една снимка, в случай че още не си се наканила да я направиш:

http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2105&AlbumId=5778& … mp;PhotoId=195977


След малко ще бъде разрязана. Дано и на нас ни хареса, че мнооооого сметана, много нещо......ще докладвам


Мерси Taneto.

Чудесно изглежда. Наканих се да я правя, но чакам "заплатата", че ми идва малко нанагорно. Непременно сподели дали ви е харесала. Какъв шоколад и какви  бисквити сложи? И коя сметана?

Искам да те помоля нещо - като правиш снимки на сладкиши, снимай ги и разрязани, моля. Не само за красота, а и за да мога да преценя, коло високо е произведението, каква е консистенцията (егати думата) и как са нарязани плодовете/ядките. Пък, ако сложиш и по лъжичка за дегустация....

Радвам се, че правиш желираната торта - допринесла съм с нещо за твоята трапеза.

# 81
  • Мнения: 3 927
Рая , щях да я снимам, но късно я разрязахме.
Утре сутрунта ще метна една разрязана снимка в близък план, ще ти пусна ЛС да я видиш....

Сложих от бежовите бисквити на Победа, около 1 пакет и половина, аз с тях си правя и чийзкейка. Но маслото е малко, не се образува хубава смес и се наложи да добавя - общо съм сложила около 125 гр. (т.е.. едно пакетче).
Взех 3 шоколада фини млечни на Своге.
Сметана Хопла - разби се перфектно, но след като добавих втечнените шоколади сметаната леко спадна и омекна. В хладилника се стегна много бързо, но след сервиране омеква доста бързо и става пихтиеста....
Това е моя опит....
Дано ти помогна

# 82
  • София
  • Мнения: 3 916
Мале Taneto - докато напиша и ти си отговорила...

Жалко, че не ти е харесала тортата. Май ще пробвам крема отделно в по-малко количество.

Чакам си фотото.

# 83
  • Мнения: 3 927
Да, по-добре пробвай първо така. Може да се окаже, че не е и по твоя вкус.
Честно казано, няма да я повторя...

# 84
  • Мнения: 1 771
Цитат на: Taneto
Рая , щях да я снимам, но късно я разрязахме.
Утре сутрунта ще метна една разрязана снимка в близък план, ще ти пусна ЛС да я видиш....

Сложих от бежовите бисквити на Победа, около 1 пакет и половина, аз с тях си правя и чийзкейка. Но маслото е малко, не се образува хубава смес и се наложи да добавя - общо съм сложила около 125 гр. (т.е.. едно пакетче).
Взех 3 шоколада фини млечни на Своге.
Сметана Хопла - разби се перфектно, но след като добавих втечнените шоколади сметаната леко спадна и омекна. В хладилника се стегна много бързо, но след сервиране омеква доста бързо и става пихтиеста....
Това е моя опит....
Дано ти помогна


В оригинала на bibi се казва, че бисквитите са маслени. Крема не ми спадна напротив дори когато прибавих шоколада остана бухнал. Аз я правих за рождения си ден  и всичките ми колеги бяха впечатлени. Когато я извадих от формата я пренесох през цяла София и формата й не се развали. Просто мисля, че нещо не си направила както трябва.

# 85
Възможно е и да не съм направила нещо както трябва, но в крайна сметка вкуса не е като на торта, а по-скоро на крем!
Не съм казала, че формата на тортата се е развалила,а че омеква бързо след изваждане от хладилника и става мека!
Маслени или не 250 грама бисквити са малко за 60 гр масло и т'ва е......

Просто споделих, защото съм разочарована след толкова много хвалебствия....

А за майчетата, които се оплакаха, че блата им се е натрошил: именно от недостатъчното масло е, да знаете......

# 86
  • Мнения: 3 927
ясно, че бях аз, нали  Wink

# 87
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
iskrica_nadejda, всичко се прави както го е описала  Honda Grinning
Стават наистина много вкусни Tada

# 88
  • Мнения: 148
Значи и аз се наканих най-накрая и я направих вчера за св. Валентин. Сложих 200-220 гр. бисквити "Закуска" и 80 гр. масло и понеже ми се видя доста суха сместа, сложих и няколко лъжици прясно мляко за слепване. След като натъпках "блата" на дъното на формата го "сиропирах" с още няколко лъжици прясно мляко - слепи се перфектно и после не се раздроби при рязането. Иначе крема го правих с течна сметана на Мегле и бели шоколади на Милка и стана даже доста гъст и хич не се отпуска при вадене от хладилника. Според мен има значение какъв е шоколада. Белият винаги е по-твърд, докато от млечните кафяви шоколади има доста меки и топящи се в устата. Освен това съм забелязала, че винаги когато купя различни сладоледи, шоколадовият се разтопява първи - от какаото ли, от друго ли...
Но да споделя, че и на мен не ми направи особено впечатление вкуса - много сметана, пък и тази течна сметана хич не ми допадна на вкус. Че е бърза и лесна съм съгласна, но има къде по-вкусни торти. Та дори правих преди няколко дена от готови блатове и кремчетата без варене на Д-р Йоткер - ами повече ми хареса, беше по лекичка, а и по-евтинка Wink

# 89
  • Мнения: 3 927
Echo,
явно не съм сама.....а взех да си мисля вече, че нещо не ми е наред вкуса Wink

но сигурно си права за белия шоколад, може там да ми беше грешката, че сложих кафяв?!

# 90
  • Мнения: 1 517
Дойде и моят ред да изпробвам тази торта с толкова висок рейтинг  Wink - преди малко я направих, а утре може би ще докладвам как е на вкус... Макар че вече пробвах крема и беше супер! Не се съмнявам, че с тези продукти няма как да не е вкусна!  Wink

# 91
  • Мнения: 1 517
Ех, не можах да се сдържа и вече я опитах... По мой вкус е невероятна! И мъжът ми е във възторг. Пък и се прави така бързо! Аз я направих с млечен шоколад на Своге и сложих само 2 шоколада. Бисквитите ми бяха "Закуска" с какао. В блата вместо масло сложих маргарин и то доста (макар да не го харесвам, но не се усеща), добавих и малко мляко за по-добро слепване.
bibi, много благодаря за рецептата!  newsm51 Супер е!!!

# 92
  • Мнения: 17 407
Абе, мами, 60 гр масло не е ли малко Shocked НАправих я аз тортата, обаче блатът не се получииии - не са слепнали бисквитите. Добре си мислех аз да сложа още масло или мляко. Кремът стана страхотен, то само него ядем де. Ще се пукна от яд Imp

# 93
  • Мнения: 1 517
beep, аз сложих поне половин кутийка маргарин от 250 г (даже малко повече), добавих и мляко. 60 г определено нямаше да са достатъчно...  Rolling Eyes

# 94
  • Мнения: 17 407
Мерси, ще знам за следващия път Wink

# 95
  • София
  • Мнения: 3 916
Вчера я спретнах тази торта.

Купих натурален шоколад на Милтекс или нещо подобно, сметана Халта и бисквити на Житен дар - ванилия. Сложих едно пакетче масло от 125 грама. Сметаната се разби чудесно. Като добавих шоколада, спадна малко. Стана много твърд крем - още докато го разбивах стана почти на парцали. След като тортата се охлади, стана съвсем твърда  и суха.

Да си призная - разочарована съм. Вкусът е съвсем "купешки". Може би зависи от вида шоколад, но ми е скъпо да пробвам пак с бял.

# 96
  • Мнения: 1 002
Цитат на: Raya
Вчера я спретнах тази торта.

Купих натурален шоколад на Милтекс или нещо подобно, сметана Халта и бисквити на Житен дар - ванилия. Сложих едно пакетче масло от 125 грама. Сметаната се разби чудесно. Като добавих шоколада, спадна малко. Стана много твърд крем - още докато го разбивах стана почти на парцали. След като тортата се охлади, стана съвсем твърда  и суха.

Да си призная - разочарована съм. Вкусът е съвсем "купешки". Може би зависи от вида шоколад, но ми е скъпо да пробвам пак с бял.
не съм правила тортата , но тези шоколади на милтекс какви бяха , да не са били едни за диабетици ( много са гадни на вкус ) ..аз съм купувала на тази фирма шоколади - за диабетици или не и хич не ми харесват ..може би с обикновени фин млечни шоколади ..? не знам

# 97
  • София
  • Мнения: 3 916
Не. Шоколада не беше диабетичен. Даже отзад пишеше, че е с краве масло, което много не ми се вярва - щом Милката е с маргарин. Здраве да е.

# 98
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Raya

Да си призная - разочарована съм. Вкусът е съвсем "купешки". Може би зависи от вида шоколад, но ми е скъпо да пробвам пак с бял.


Е, щом и ти.....значи съм наред Wink

Цитат
може би с обикновени фин млечни шоколади ..? не знам

Аз я направих с хубав фин млечен шоколад и пак нещо не се получи........

# 99
  • София
  • Мнения: 3 916
Вероятно, ако шоколада е бял. И скъп. И сметаната е поне 750 мл. И поръсиш с кокосови стърготини. И използваш истински маслени бисквити....

# 100
  • Мнения: 1 002
Цитат на: Raya
Вероятно, ако шоколада е бял. И скъп. И сметаната е поне 750 мл. И поръсиш с кокосови стърготини. И използваш истински маслени бисквити....
за моя вкус е много тежка , затова не съм я правила ...

# 101
  • Мнения: 1 517
Всеки има различен вкус, а и по снимките съдя, че на всеки тортата му се е получила различно... И на мен често ми се е случвало да не харесам някои прехвалени рецепти. Всичко е строго индивидуално... На мен тази ми хареса, защото обожавам бисквитено тесто и шоколад...

# 102
  • София
  • Мнения: 6 569
Темата нещо се скапа не усещате ли, нещо едно такова заядливо стана, Sad, простете може би го приемам прекалено лично, но просто ми е любима тази торта и исках да я споделя, с вас, защо някои така приемат нещата - скъпи продукти, неточни дози и т.н.  Confused  Confused  Confused ??? Вярно е, че всеки има различен вкус, съжалявам ако съм разочаровала, някой и го е яд че  е хабил, време, продукти и средства.    Sad  Sad  Sad

# 103
  • Мнения: 5 877
Аз я правих за свети Валентин с натурални шоколади на Милка. Стана върхът и много лесно се оформи. Ефектна беше и хубаво разнообразие спрямо досегашите ми торти.
При това наистина страшно лесна. Мерси!

# 104
  • Мнения: 1 771
Цитат на: bibi
Темата нещо се скапа не усещате ли, нещо едно такова заядливо стана, Sad, простете може би го приемам прекалено лично, но просто ми е любима тази торта и исках да я споделя, с вас, защо някои така приемат нещата - скъпи продукти, неточни дози и т.н.  Confused  Confused  Confused ??? Вярно е, че всеки има различен вкус, съжалявам ако съм разочаровала, някой и го е яд че  е хабил, време, продукти и средства.    Sad  Sad  Sad


Аз ти благодаря сърдечно за рецептата. Това стана моята любима торта. Много лесна и ефектна. Спазих ТОЧНО  пропорцийте и стана не се пресече сметаната и шоколада. Бухна страхотно. Крема щеше да отиде още преди да е станал на торта. Само бисквитите, които сложих бяха какао  и  шоколада кафяв, но пак стана перфектно. Колегите ми също бяха впечатлени. Още веднъж ти благодаря за страхотната рецепта.  newsm10

# 105
  • Мнения: 1 541
Биби, рецептата ти е божествена и искам да ти кажа, че "не мога да ти простя" за 3-те излишни килограма, които ще ми се лепнат на дупето  Twisted Evil  #Silly

# 106
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Цитат на: Anda
Аз я правих за свети Валентин с натурални шоколади на Милка. Стана върхът и много лесно се оформи. Ефектна беше и хубаво разнообразие спрямо досегашите ми торти.
При това наистина страшно лесна. Мерси!

Къде ги намираш тия натурални на Милка? Сори, че съм малко off topiс

# 107
  • Мнения: 3 927
bibi, съжалявам и се извинявам, ако съм засегнала теб. Най-малко съм искала да се заяждам. Коментара ми беше eдинствено за тортата. С Raya съм забелязаля имаме еднакъв вкус за няоки неща, затова едва ли не се зарадвах, че и на нея не й е допаднала.....

Абсолютно верно, че всичко е въпрос на вкус: аз умирам за чийзкейк, но не понасям Гараш например, обичам желета, а сметаната ми идва в повечко.....
Но има и нещо друго: колкото и да съм се ровила из готварския, не съм прочела и един отрицателен отзив, все хвалби и поздравления. Не е ли малко съмнително?! Не може всички рецепти да са се харесали на всички?!?!

Пак пример: огретена на Hоnda във варианта с кисело мляко стана ужасно блудкав и безвкусен, но виж огретена с картофи и праз на Roschalche винаги ми се получава супер!
Пак се извинявам, че с откровените си приказки съм те засегнала.

# 108
  • София
  • Мнения: 3 916
bibi,

Аз също съжалявам. Не съм искала да те засегна. Просто при мен не се получи. Позволих си да размишлявам "на глас" защо и малко да си помечтая, как би могло да бъде.

Моля те, не се сърди и продължавай да пускаш рецепти.

Извинявам се на всички, че ви занимавам с финансовите си проблеми. Няма да се повтори.

# 109
  • Мнения: 5 877
Цитат на: anomalia
Къде ги намираш тия натурални на Милка? Сори, че съм малко off topiс

Ъъъ, в магазин "Европа". Или да е било на "Нестле"? Сори, ако съм ви заблудила.

# 110
  • Мнения: 1 357
Хонда, кажи как направи пингвинчето и сладките с фъстъчено масло?
От два дена гледам с възхищение снимките на твоите кулинарни постижения и не мога да се сдържа да не те поздравя Simple Smile))

# 111
ProBily, рецептата за сладките с фъстъчено масло я имам само на английски (проблем ли е?!)
Ingredients

3 cups all-purpose flour
1 cup granulated sugar
1 teaspoon baking soda
1/2 teaspoon salt
1 1/2 cups Peter Pan® Creamy Peanut Butter, (about 14 ounces)
1/2 cup Fleischmann's® Original Margarine - stick, (1 stick)
1/2 cup honey
2 tablespoons milk
1/2 cup Knott's® Grape Jelly, stirred

# 112
Directions

1.Preheat oven to 375°F.
2. Blend the flour, sugar, baking soda, and salt together in a large bowl. Add the peanut butter and margarine. Mix on medium-low with an electric mixer until crumbly, about 3 minutes. Add honey and milk; blend well.
3. Form dough into 1-inch balls. Place on ungreased baking sheet 2 inches apart. Press thumb into center of each. Place 1/2 teaspoon jelly into each indentation.
4. Bake 8-10 minutes or until golden brown. Cool 1 minute; transfer to cooling rack. Store in airtight container

# 113
А за тоя пингвин основният ми продукт е Маршмелолси
-едни такива "гумени" дето като лапнеш нещо, гълташ нищо Embarassed  Laughing ПРодават ги в различни форму. Та купих такива чудеса - едни такива тумбести и полукръглички. ....

# 114
..От там на едното му рязнах връхчето дето стърче отгоре на пингвинчето и слепих двете части със смес от кр.масло и пудра захар. Преди обаче да ги слепя потопих часта за главата в разстопен шоколад, а долната част първо в глазура направена от белтък и захар и половината в шоколад. Слепям и украсявам с готови тубички бои. Една бисквита за основа, а за крачета желирани бонбонки

# 115
За сладките от фъстъчено масло да поясня, че като ги извадиш може да ти се струват сурови, защото тестото продължава да стои меко. Втвърдява се като изстине, а после с всеки изминал ден като меденките омекват. Тоест колкото по-стоят, по-вкусни стават (ако можеш да ги опазиш) Laughing  Laughing

# 116
  • Мнения: 1 357
Honda, благодаря много за рецептите! На диета съм още, но предвиждам, че тези сладки ще бъдат главна причина за традиционното ми великденско понапълняване тази година:-))))))
Има ги и тук тези бонбонки "лапаш нещо - гълташ нищо", май пак се наричаха нещо си с М, ама не си спомням точно. Хич даже не ми е и хрумвало, че такива чудеса могат да се правят с тях Simple Smile)))))))) Моята щерка ще бъде очарована с такава вкуснотийка Simple Smile)))))

# 117
  • Мнения: 1 116
Цитат на: Honda
За сладките от фъстъчено масло да поясня, че като ги извадиш може да ти се струват сурови, защото тестото продължава да стои меко. Втвърдява се като изстине, а после с всеки изминал ден като меденките омекват. Тоест колкото по-стоят, по-вкусни стават (ако можеш да ги опазиш) Laughing  Laughing

А Хондичка, вчера бяхме на един рожден ден и опитах едни сладки с фъстъчено масло, макар че то не се усещаше толкова, повече на шоколадови приличаха. Като получа рецепата ще я постна и нея, че много интересни бяха.

# 118
Цитат на: Di5
....Като получа рецепата ще я постна и нея, че много интересни бяха.
Еййй....да не ме забравиш. Ще чакам с нетърпение. Не, че тия не си ми харесват. Вече знам как да го "харча" това пусто фъстъчено масло.Иначе така си висеше в хладилника Heart Eyes  Grinning

# 119
# 120
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Цитат на: Anda
Цитат на: anomalia
Къде ги намираш тия натурални на Милка? Сори, че съм малко off topiс

Ъъъ, в магазин "Европа". Или да е било на "Нестле"? Сори, ако съм ви заблудила.

Нестле ще да е било Sad

# 121
  • Мнения: 1 698
Bibi тортата стана страхотна на вид и на вкус. Благодаря ти че сподели рецептата с нас.
Аз исках да се изфукам с нея пред свекървата и успях. Не съм очаквала толкова вкусна торта да стане.  Направих 2 крема - бял и кафяв и ги редувах шахматно с лъжица. Кафявия крем наистина стана малко по-рядък от белия, сигурно е от шоколада, но по начина по който ги разстелих, не му дадох възможност да се разлее. Използвах шоколадите на Милка-2 кафяви и 1 бял.
Отдавна толкова вкусна торта не бях яла. Не можах да я снимам, защото бързо я изядохме.

ПОЗДРАВЛЕНИЯ, защото и аз обрах овациите с нея.

# 122
  • София
  • Мнения: 1 121
Позволявам си да повдигна по-нагоре темата, защото имам едно питане, а не ми се иска да правя нова тема. Та въпросът ми е към тези, които са доволни от тортата - каква сметана използвахте, май Хоплата няма да я взимам заради негативните отзиви, може и заради това да са.

# 123
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 730
Аз я правих миналата седмица с Хопла бяха минали само 4 4аса от направата когато си хапнахме и беше мекичка, ходихме на гости и незнам дали стегнала повече на следващия ден.Преди я правех с Мегле, всички харесват тортата, и доста често ме карат да  я правя.

# 124
  • Мнения: 148
Аз я правих 2 пъти с Meggle и стана много добре. Единствения път, когато я правих с Hopla стана "течна" торта  Laughing Повече няма да взимам от тази сметана.

# 125
  • Мнения: 1 517
Аз я правих два или три пъти с Хопла и нямаше никакъв проблем - дори без да е стояла в хладилника си имаше форма. Щом сметаната се разбие добре, тя става гъста и твърда като белтъци на сняг. На всичкото отгоре бях сложила само 2 шоколада вместо три. Не знам защо при вас не се получава.

# 126
  • София
  • Мнения: 1 121
Направих я и стана страхотна! Мъжът ми, който много-много не обича сладко я обожава! Благодаря!

# 127
  • Мнения: 6 243
Само със сметана на Меле съм я правила, няма проблем...
(и с натуралните на Своге, ако има значение)

# 128
  • Мнения: 672
Вчера направих най-накрая тази толкова дискутирана торта Simple Smile! Стана фантазия. Наложи се да стои няколко часа извън хладилника, но не скапа.
Следващият път за разнообразие ще я приготвя в шампански чаши - трябва да се получи "Лунен крем".

Общи условия

Активация на акаунт