Кажете кога започнахте със свинското.

  • 3 068
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 118
Ние сме на 11 месеца и още не съм давала свинко. Един път дадох черен дроб от готово пюре и това беше . Иначе не отказва ядене .

# 1
  • Мнения: 2 242
Свинското е с мазнини тежки за обработка от още не-зряла храносмилателна система Peace. Отделно на ръка не се води за особенно полезно (съдържа високи нива на холестерол, липиди и антитела) и е силен алерген – виж тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=33077.0

Аз ще дам свинско едва след третата година Whistling.
При въвеждане на месо съм се водела от това колко е полезно и колко е подходящо за възрастта – почнах със заешко, после риба, пуешко, пилешко и телешко.

# 2
  • Стара Загора - на баира
  • Мнения: 77
Преди 4 дни  дадох свинско на Тони за пръв път Wink

# 3
  • Мнения: 1 448
Още не съм му давала и определено скоро не мисля  Wink

# 4
  • Мнения: 7 640
че свинското е алерген, научавам от тук. Whistling
Какъв алерген, като антигените са му най-близки до човешките от всички останали животни и тъканите се ползват за трансплантации.

Дори съм чела, че пилешкото е сревнително трудно смилаемо.
Свинско дадох 1-2 мес след въвеждане на месните пюрета.

# 5
  • Мнения: 1 446
Свински дадох след 1г.6м.

# 6
  • Мнения: 4 428
Свинско мисля да дам към 9м, преди да я запиша на кухня.
Нещо ми се струва прекалено да се захранва детето до 3год  Whistling Аз не обичам крайностите и затова избирам средния вариант  Peace

# 7
  • Мнения: 2 242
Свинско мисля да дам към 9м, преди да я запиша на кухня.
Нещо ми се струва прекалено да се захранва детето до 3год  Whistling Аз не обичам крайностите и затова избирам средния вариант  Peace
Не мисля че мнението ми е крайно и в предишният постинг обосновах избора си. Посочете ми една съвременна схема на захранване в която свинско да се дава на дете под 1 г Peace ?!? Следя редовно темите за захранване на чужбинските мами и ще се радвам да видя че съм пропуснала такава схема. Самата аз не виждам никакъв смисъл да бързам, освен ако някой не ми изтъкне предимствата на свинското месо Mr. Green??? иначе просто си чешем езиците  Sunglasses

# 8
  • Мнения: 6 461
Свинско съм давала на децата си след навършени десет месеца.
Нямало е проблем при захранването .

# 9
  • Мнения: 4 428
Свинско мисля да дам към 9м, преди да я запиша на кухня.
Нещо ми се струва прекалено да се захранва детето до 3год  Whistling Аз не обичам крайностите и затова избирам средния вариант  Peace
Не мисля че мнението ми е крайно и в предишният постинг обосновах избора си. Посочете ми една съвременна схема на захранване в която свинско да се дава на дете под 1 г Peace ?!? Следя редовно темите за захранване на чужбинските мами и ще се радвам да видя че съм пропуснала такава схема. Самата аз не виждам никакъв смисъл да бързам, освен ако някой не ми изтъкне предимствата на свинското месо Mr. Green??? иначе просто си чешем езиците  Sunglasses

Не виждам защо трябва да си даваме обяснение кой, защо, кога, как Stop Въпроса е съвсем различен. Аз си казах моето мнение, не съм казала, че твоето е грешно. Просто за мен е неприемливо и това е. Нямам против да си храниш детето както ти си прецениш  Peace

# 10
  • Мнения: 295
В 9-я, пюрето беше със свинско. Хареса й.

# 11
  • Мнения: 2 242
Не виждам защо трябва да си даваме обяснение кой, защо, кога, как Stop Въпроса е съвсем различен. Аз си казах моето мнение, не съм казала, че твоето е грешно. Просто за мен е неприемливо и това е. Нямам против да си храниш детето както ти си прецениш  Peace
напротив, ти изказа мнение и конкретно за моето решение, което аз никога не бих направила, освен ако не ме питаш. А обяснения не давам – обосновавам решението си и задавам въпроси  Wink ... наистина ще се радвам, ако такива са мненията и на тези, които са ЗА даване на свинско преди 1г. Както и да е, извинявам се за спама, спирам Flutter

# 12
  • Мнения: 4 428
Не виждам защо трябва да си даваме обяснение кой, защо, кога, как Stop Въпроса е съвсем различен. Аз си казах моето мнение, не съм казала, че твоето е грешно. Просто за мен е неприемливо и това е. Нямам против да си храниш детето както ти си прецениш  Peace
напротив, ти изказа мнение и конкретно за моето решение, което аз никога не бих направила, освен ако не ме питаш. А обяснения не давам – обосновавам решението си и задавам въпроси  Wink ... наистина ще се радвам, ако такива са мненията и на тези, които са ЗА даване на свинско преди 1г. Както и да е, извинявам се за спама, спирам Flutter

 Stop

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Още не съм давала свинско,но и не мисля скоро да давам.

# 14
  • Мнения: 7 640

отворих линка. Някоя от запознатине с алергените да ми обясни как царевицата и елдата са от най-силните алертгени и защо всички начални каши за захранване са с тях тогава newsm78

# 15
  • Мнения: 5 362
След 10-я месец някъде.Нямали сме никакви проблеми.

# 16
  • Мнения: 118
Момичета благодаря за мненията . Големият е на 7 но за съжаление не помня кога съм му дала за първи път .Помня само че ходехме и на млечна кухня ,коята в момента липсва , абеше страшно удобно .Въобще не мислиш с какво ще си храниш днес дедето ,отиваш и взимаш бурканчетата. Впровинцията ощее си съществува млечна кухня

# 17
  • Мнения: 1 288
свинско дадох някъде към края на 10-тия месец, след като въведох всички други меса преди това. давам свинско по-рядко обаче, защото и ние вкъщи не го хапваме често.

# 18
  • Мнения: 27 524
Съгласна съм със слави (за алерген дали е не знам). На 15 месеца не съм давала, мисля изобщо никога да не давам. Няма нужда от подобна тежка и пълна с холестерол храна, при наличието на меса от птици, заешко, агнешко и телешко. И риба.

# 19
  • Мнения: 1 645
Все още не съм дала

Няма нужда от подобна тежка и пълна с холестерол храна, при наличието на меса от птици, заешко, агнешко и телешко. И риба.

 Peace

# 20
  • Мнения: 7 803

отворих линка. Някоя от запознатине с алергените да ми обясни как царевицата и елдата са от най-силните алертгени и защо всички начални каши за захранване са с тях тогава newsm78
представите ми за захранване рухнаха  Shocked

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 926
В 11тия месец дадох пюре със свинско.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 825
Още не съм му давала.
Ще поизчакам със свинското Mr. Green.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Аз започнах миналата седмица.

# 24
  • Мнения: 509
В 9-я месец мисля беше.Ако не и по-рано.

# 25
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
На 1г. му дадох за първи път!

# 26
  • Мнения: 7 640

отворих линка. Някоя от запознатине с алергените да ми обясни как царевицата и елдата са от най-силните алертгени и защо всички начални каши за захранване са с тях тогава newsm78
представите ми за захранване рухнаха  Shocked

късно е, мандалото лопна, като ви гледам възрастта Laughing

Защо всички мислят, че пилешкото е перфектното месо, не мога да разбера. Като всички знаят как се отглеждат бройлери и че кокошките са всеядни животни  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 27 524
Защо всички мислят, че пилешкото е перфектното месо, не мога да разбера. Като всички знаят как се отглеждат бройлери и че кокошките са всеядни животни  Rolling Eyes

...а прасетата едни придирчиви... Laughing

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...а прасетата едни придирчиви... Laughing
Joy

Не съм давала още. Има и други меса. Има и доста години пред себе си, все някога ще опита и свинско, но няма да е скоро.

# 29
  • Мнения: 7 640
...а прасетата едни придирчиви... Laughing

не го оспорвам, затова се чудя защо пилешкото да е по-добро месо.
За холестерол да не спорим обаче Naughty

# 30
  • Мнения: 7 803

отворих линка. Някоя от запознатине с алергените да ми обясни как царевицата и елдата са от най-силните алертгени и защо всички начални каши за захранване са с тях тогава newsm78
представите ми за захранване рухнаха  Shocked
късно е, мандалото лопна, като ви гледам възрастта Laughing
кво още не е трябвало да давам  Rolling Eyes поне да знам, като раздавам съвети .....  ама като има обяснение що е така е по-добре и повече ми вярват  Mr. Green
кaажете за щраусовото нещо, че съм решила и това да им дам

# 31
  • Мнения: 8 585
"как царевицата и елдата са от най-силните алертгени и защо всички начални каши за захранване са с тях тогава..."
->В Бг да, по принцип не. Никой не познава елда и царевична каша като захранващи храни. Пилешкото месо изобщо не е алергизиращо. Това че е некачествено пилешко е друг въпрос.

# 32
  • Мнения: 7 640
.........->В Бг да, по принцип не. Никой не познава елда и царевична каша като захранващи храни. Пилешкото месо изобщо не е алергизиращо. Това че е некачествено пилешко е друг въпрос.

това кой го каза

# 33
  • Мнения: 4 428
В Бг да, по принцип не.

Едно си баба знае, едно си бае  Stop
Защо ли до сега не съм забелявала, че живеем на някакъв изолиран от света остров ooooh!  Whistling
Как пък може да сме толкова дълбоко заблудени в Бг, особено в сравнение с просветените гърци  ooooh!  Tired
Все си мислех, че са отминали времената на Византия и твърденията, че всичко изначално идва от Гърция и гърците...  Tired

# 34
  • Мнения: 7 803
->В Бг да, по принцип не.
нищо лично, ама ставаш досаден с твърденията, че в бг всичко е лошо, а видиш ли в гъъърция ......  Tired

# 35
  • Мнения: 2 849
Според педиатъра ни ,ще въведем свинско след 9 месец .На мен рано ми се струва ,но ще мисля .

# 36
  • Мнения: 596
Не съм давала свинско, не мисля и да давам.  Wink

# 37
  • Мнения: 27 524
В Бг да, по принцип не.

Едно си баба знае, едно си бае  Stop
Защо ли до сега не съм забелявала, че живеем на някакъв изолиран от света остров ooooh!  Whistling
Как пък може да сме толкова дълбоко заблудени в Бг, особено в сравнение с просветените гърци  ooooh!  Tired
Все си мислех, че са отминали времената на Византия и твърденията, че всичко изначално идва от Гърция и гърците...  Tired

Аз мисля, че Бърди визира Европа като цяло, а не Гърция. Понеже в Европа е така, както казва той... Peace

# 38
  • Мнения: 983
Давала съм само един път пюре със свинско месо, повече не, скоро няма да й дам.

# 39
  • Мнения: 2 897
Още не съм му давала.
Ще поизчакам със свинското Mr. Green.

И аз така Peace

# 40
  • Мнения: 370
Свинско мисля да дам към 9м, преди да я запиша на кухня.
Нещо ми се струва прекалено да се захранва детето до 3год  Whistling Аз не обичам крайностите и затова избирам средния вариант  Peace
Не мисля че мнението ми е крайно и в предишният постинг обосновах избора си. Посочете ми една съвременна схема на захранване в която свинско да се дава на дете под 1 г Peace ?!? Следя редовно темите за захранване на чужбинските мами и ще се радвам да видя че съм пропуснала такава схема. Самата аз не виждам никакъв смисъл да бързам, освен ако някой не ми изтъкне предимствата на свинското месо Mr. Green??? иначе просто си чешем езиците  Sunglasses
Доц. Маринова ни препоръча свинско месо след 7-ия месец, тъй като детето ми е с алергия към белтъка на кравето мляко. Мисля, че това е достатъчно като опровержение. Все пак тя е специалиста, а не нито Вие, нито аз. Давам оттогава на дъщеря си и няма проблем. Другото месо, което ядем е заешко!
Преценете сама!

# 41
  • Мнения: 27 524
Доц. Маринова ни препоръча свинско месо след 7-ия месец, тъй като детето ми е с алергия към белтъка на кравето мляко. Мисля, че това е достатъчно като опровержение. Все пак тя е специалиста, а не нито Вие, нито аз. Давам оттогава на дъщеря си и няма проблем. Другото месо, което ядем е заешко!
Преценете сама!

Без да опровергавам доц.Маринова само да кажа, че титлата или докторската степен не са гаранция за правота, имайки предвид колко много доценти, професори и специалисти все още препоръчват даването на сок на 40-дневни бебета и последващо ранно захранване. Нещо, което не се практикува и препоръчва никъде.

Никой не твърди, че свинското месо е супер вредно и опасно, а просто тежко и пълно с холестерол. Нещо, което може да се избегне при наличието на толкова много други по-хубави меса. Въпрос на личен избор, разбира се.

# 42
  • Мнения: 8 585
@Блонди

Не може да се каже по-точно.
Естествено съм напълно съгласен.
Може ли да споделиш, теб може би те препращат към Доцент или Професор, за да ти разреши за детето храна?
или просто си разговаряте с педиатъра на детето за режима на хранене и видовете храни...
Сподели моля и за захранването, първите храни, реда на включване...
Ще бъде интересно...

# 43
  • Мнения: 27 524
Просто си разговаряме, дава ми насоки, аргументира се (не следвам сляпо препоръките, понякога действам на своя глава)  Grinning
До навършени 5 месеца само кърма или АМ, след това плодово или зеленчуково пюре, изборът с кое да започне оставят на майката. 
Глутен след 8-ми месец, месо след 7-ми, жълтък след 8-ми, вода при минаване на твърда храна, обикновено прясно мляко след 1 годинка, а не разтворими формули, пресни плодове след 6-ти, избягване на сладкото, кремовете и свинското.

Ето линк към схемата на Милупа на швейцарските педиатри, която общо взето следвам:

http://www.swiss-paediatrics.org/paediatrica/vol12/n5/alim-fr.pdf

Ако има желаещи да я следват, наемам се да я преведа, тя от е от 0 до 36 месеца.

# 44
  • Мнения: 7 803
ето на милупа схемата за германия
http://milupa.de/media/pdf/Ernaehrungsprogramm.pdf
разликите са доста  Rolling Eyes
Birdie не ти ли омръзна да четеш през ред  Tired   AnnaGaudi е написала, че детето  и е с АБКМ, нормално е да се обърне към алерголог, а не към педито. айде ходи си гледай "клиентите"  Whistling

# 45
  • Мнения: 27 524
ето на милупа схемата за германия
http://milupa.de/media/pdf/Ernaehrungsprogramm.pdf
разликите са доста  Rolling Eyes

Това не е схема за захранване, а просто продуктите на Милупа според етикетите за кой месец са  Simple Smile Поне аз това виждам.

Алергията и свинското месо нямат връзка  Grinning

# 46
  • Мнения: 7 803
Може ли да споделиш, теб може би те препращат към Доцент или Професор, за да ти разреши за детето храна?
ето за това става въпрос, че пренася нещата от една тема в друга

# 47
  • София
  • Мнения: 1 457
Прочетох всички мнения, но честно казано мен трудно някой ще ме убеди, че свинското месо е най-подходящо за захранване на бебе на 7 м. Stop
Дори да не е подходящо пилешкото за алергични бебета, все пак има заешко, пуешко, че и телешко...

# 48
  • Мнения: 27 524
Може ли да споделиш, теб може би те препращат към Доцент или Професор, за да ти разреши за детето храна?
ето за това става въпрос, че пренася нещата от една тема в друга

Ами закачката не е към алергията, а към пледоарията за доцент Маринова, в смисъл това, че е доцент нищо не значи, както вече писах защо. И това, че един доцент или професор препоръчва нещо, това няма много тежест за всички такива в Бг. Не защото са глупави или не са учили и чели, а защото повечето то тях са престанали да го правят. Именно заради това тежестта от титлата и званието олекват. Лекар и юрист нямат право на застой. Длъжни са винаги да са в последните новости. Винаги. Много малка част от нашите педиатри го правят и това е факт, за съжаление.
Предполагам, че това визира Бърди. Дали има пациенти или не, ние не знаем, та може би е по-добре да се въздържаме от лични нападки  Wink
Ти си решаваш, де,  Hug това е моето мнение.

# 49
  • Мнения: 7 640
ето на милупа схемата за германия
http://milupa.de/media/pdf/Ernaehrungsprogramm.pdf
разликите са доста  Rolling Eyes

Това не е схема за захранване, а просто продуктите на Милупа според етикетите за кой месец са  Simple Smile Поне аз това виждам.


е, не е същото, ама дефакто показва кое за коя възраст е преценено като подходящо.

# 50
  • Мнения: 7 803
http://www.hipp.de/?id=71
ето ти линк какво препоръчва хип, захранване със зеленчук, дето толкова ми спориш, че навсякъде се почва с плодове  Thinking
Блонди вече казах, че смесването на теми не помага. да пише в темата за педиатрите, а не да пренася нещата тук. някъде да съм споменала пациентите му  ooooh! той твърди, че има клиенти, така че аз тях визирам.

# 51
  • Мнения: 27 524
е, не е същото, ама дефакто показва кое за коя възраст е преценено като подходящо.

Както неведнъж съм споменавала, етикетите на продуктите трябва да са последния водител за захранване  Simple Smile Другата схема е за храни (плодове, зеленчуци, меса, зърнени храни...) по принцип, а не за дадена марка или готов продукт. Така че нищо сходно не виждам  Simple Smile

# 52
  • Мнения: 46 511
Още не съм. На 2 г. и 3 м. Яде достатъчно видове месо, не виждам смисъл и от свинско ...
Ако някой изтъкне нещо незаменимо в свинското, ще дам веднага Grinning

# 53
  • Мнения: 7 640
аз като защитник на свинското месо, за което не смятам, че е по-вредно от останалите, не говоря за сланини и бекон, мога да предложа тези линкове-
http://bebivita.de/tce/frame/main/332.htm
http://www.hipp.de/index.php?id=118&detail=9&alter_id=11

Вярно е, че написаното на етиката не е схема за захранване, ама значи по света- т.е. и извън БГ хората произвеждату, следователно се консумира и такова месо от децата Wink

# 54
  • Мнения: 27 524
Разбира се, Полар, въпрос на личен избор, нищо повече. Същото е алкохола, цигарите, шоколада, тортите, захарта, соленото, постите и още безброй примери за здравословен начин на живот и за не чак толкова здравословен...
Единственото свинско, което съм виждала да се предлага като детска храна, то това е шунка.

# 55
  • Мнения: 7 803
Блонди обаче на цигарите не пише подходящи за 4 месечни бебета  Wink а на шунката пише, а е факт, че се прави от свинско. е щом хип и бебивита го препоръчват, сигурно имат нещо предвид. едва ли ей така си ги пишат и съчиняват

# 56
  • Мнения: 7 640
е, личен избор Grinning.
Цигари и алкохол навсякъде на непълнолетни не се продават, т.е. се смятат за неподходящи. Mr. Green

А и да добавя- кашата за лека нощ на Нестле за над 6 мес. със шоколад Thinking.

Иначе нали и аз това писах- в чистото свинско месо без сланина, каквато не се води и шунката, а филето по-скоро, според мен няма нищо вредно Peace

# 57
  • Мнения: 27 524
Блонди обаче на цигарите не пише подходящи за 4 месечни бебета  Wink а на шунката пише, а е факт, че се прави от свинско. е щом хип и бебивита го препоръчват, сигурно имат нещо предвид. едва ли ей така си ги пишат и съчиняват

С примерите си визирах, че предвид здравословните разбирания на майката, тя определя и какво да даде на собсвтеното си дете, а не Хип или което и да е бруканче. По същия начин някой решава дали да пуши, пие и т.н. Аз пък не съм виждала да се препоръчва месо от 4-ти месец никъде. Според мен и 6-ти е рано.
Много съм чела за месата изобщо, по принцип съвсем спокойно може да се мине и без тях, но да не навлизаме в тази материя  Wink
Не съм видяла никъде да има нещо ценно, важно и незаменимо в свинското месо. Базирам се на много литература, изследвания и препоръки. В нито една книга не съм прочела да казват - яжте свинско, избягвайте рибата и птичето месо  Wink Абсолютно винаги е обратното.
За 4 месечни деца продават и шокоалдови каши и кремчета, пак ли е позлено и препоръчително?
За бебета продават и сметанови кремчета. Почти всички десертчета за бебета са ужасно, ужасно сладки. Пак ли е полезно? Не може да се избяга от тези неща, но поне от мен зависи да направя избора за детето си. Както каза Никол, докато някой не ми изтъкне освен отрицателните неща на свиското, положителните и незаменими такива, няма да променя мнението си.

# 58
  • София
  • Мнения: 938
Свинско давам под формата на спагети с шунка на Алете и Хип от годинка - година и половина, не повече от 2-3 пъти месечно. От време на време яде и свинско с зеленчуци на Семпер. 
Въпреки, че нямам предубеждения към свинското, нито го смятам за опасно, предпочитам да го давам по-рядко - най-вече заради холестерола.

# 59
  • Мнения: 8 585
http://www.swiss-paediatrics.org/paediatrica/vol12/n5/alim-fr.pdf

Чудесен линк Блонди.
Мога да кажа че се придържаме абсолютно към тази схема-и като храни, и като схема.
И се убеждавам за пореден път колко унифицирани са нещата вече в тази сфера.

Тук има няколко особености:

*бурканчета никой не купува-всички си готвят за децата. Мисля че е много добро нещо. Хранителни алергии много рядко могат да се видят. АБКМ за 7 години съм виждал 1 случай.
*В разговорите с майките тук само рамката на храненето очертаваме-тоест кое е позволено като храна и кое не е. Ако допълнително желаят майките, давам и рецепти за приготвяне. Пълна свобода е подбора в рамките на семейните предпочитания и в рамките на тези на детето. Попара преди 10 месец естествено никой не дава или препоръчва. За "кисел" и реч.
*за месата-свинското тук е символ на лошокачествено месо. Парадоксално, но тук свинята е модел на изтънчена талия. Няма да видиш животни по 200 кг. В този смисъл имат страхотно вкусно свинско месо и почти без мазнина. Все пак може да подберете нетлъста част от месото... Препоръчвам го като 2 или 3 по ред месо, ако родителите желаят и то след 8.5-9 месец.
*колбаси на деца до 2.5-3 годинки тук по традиция не се дават. Гърците не обичат и не консумират много колбаси. Мисля че това е добре и правилно. Естествено никой не смята да дава пюре бурканче в което има "шунка"-там има толкова шунка, колкото в Москва през декември 1918. Аз лично изобщо не вярвам на пюрета от тип "пуешко", "заешко" и т.н. В тях има толкова истинско месо, колкото в бигМак на някой Макдоналдс.
*кремове на прах след дълги години на масова употреба (и бебешко затлъстяване) тук вече отстъпват на плодовете. Все пак 100 гр каша на прах има около 400 кал. 100 мл мляко-66-67.

# 60
  • Мнения: 8 917
Свинско е яла само под формата на кайма. У доме не готвя свинско Naughty

# 61
  • Мнения: 7 803
Все пак 100 гр каша на прах има около 400 кал. 100 мл мляко-66-67.
да, ама говориш за 100 грама суха субстанция при препоръчителни 45 грама за порция  Rolling Eyes друг е въпроса, че бебе което яде каша не се задоволява със 100 мл АМ  Whistling другото е поредното ти повторение, колко са добре гърците и т.н.  Tired

# 62
  • Мнения: 2 242
Birdie написал си интересни неща, някои не ги знаех, благодаря  bouquet.

Блонди евала Hug Heart Eyes, много логично разсъждаваш и много хубаво се изказваш! харесва ми всичко което си написала по темата и се подписвам под него с две ръце!

Колкото до защитата – последно вметване от мен – не случайно споменах ‘схеми на захранване’, може би трябваше да съм по-точна, че иде реч за официалното становище на педиатричните организации в съответната държава. Не индивидуално мнение на даден специалист (и то касаещ по специфични проблеми) а камо ли пък етикети  #Crazy?!? и то на производител hahaha Mr. Green. Също така не чух ни едно предимство на свинското месо пред другите меса и от какво лишавате едно дете при късното му захранване ...
Мисля че темата се изчерпа Wink, е дано се включи някой с интересна информация ...

# 63
  • Мнения: 7 640
Бърди, не мога да се стърпя:

бурканчета никой не купува- всички готвят ooooh!- идилия.
Вярно е обаче, че големия процент гъркини не работят.

Педиатърът дава рецепти  Thinking, не вярвам, честно. Това е лекар, не консултант по хранене, лекарският труд е твърде скъп, знам ли, може и богати клиенти да си е намерил.
В другите чужбини така ли е, мами?

Попарата, доколкото знам е почти национален специалитет, там яде ли се такова нещо?

А реално и тук истинските хранителни алергии не са особено чести.

# 64
  • Мнения: 8 585
Не знам дали е идилия-но е факт. Приятен факт.
Разбира се че давам рецепти за приготвяне на детските храни. Това ми е работата, освен всичко друго.
Който поиска-не се натрапваме. Simple Smile
Но аз знам много подробности в тази област, защото от интерес съм я изучавал в исторически аспект. Как? Четейки старите педиатрични помагала. Проф.Пфаундлер от 1943, например. Или "Болести на първото детство" от 1947-48. Много идеи можете да вземете от там-те бяха големи педиатри.

Консистенцията и начина на приготвяне на храната играе ОГРОМНО значение за храненето на децата в първите 12 месеца.
Тук интуицията на майката трябва да се насърчава по всякакъв начин. Дискретно Simple Smile .

Не е въпроса в "попарата" като източник на патриотични чувства.
Попарата съдържа хляб (глутен). Който се избягва до (за мен) 10.5-11 месец.

@jump
Стандартната рецепта за каша е 9 отрязани супени лъжици с 150 мл вода. Колко грама каша излиза това? разбира се че е по-малко от 400ккал, но не забравяй как някой майки имат навика да "уплътняват" дозите. И колко сладко си ги хапват децата и няма край храненето с тях.
Мразя индустриалните каши на прах-те са търговски трик, който прави децата зависими от сладкото. Препоръчвам ги минимално и то само в часовете 16-17-18.

# 65
  • Мнения: 7 640
кажи ми как е попара на гръцки, моите познати не знаят Confused. Ако е за глутена- може с царевичен хляб.

За кашата- съгласна съм и многократно съм писала, че трябва да се спазва указаното на кутията, а майките смятат, че са редки и ги правят на око  Confused и после- Вярно ли е, че кашата напомпва Laughing

За тия 9 лъжици- не знам. Тук на една кутия вкъщи пише за крайно количество 200мл се добавят 40г сухо в-во на 180мл вода.

# 66
  • Мнения: 8 585
Няма "попара" в Гърция.
Понякога топят сухарчета в леща или боб. Децата много ги обичат.
Леща и боб се дават тук от 8.5-9 месец.

Да, "напомпва" в смисъл освен че наддават много на тегло, кожата става характерна-пастьозна. Като натиснеш остава характерен отпечатък както при едеми. Това се дължи на задръжка на течности и е характерно за излишен прием на въглехидрати. Освен това стават особено кръглички в лице, но това е общ белег на наднормено тегло.

# 67
  • Мнения: 486
Виждам, че сте публикували връзки към схеми за захранване в някои европейски държави. Ето схемата за захранване препоръчана от университета на западна Вирджиния:
http://www.wvu.edu/~exten/infores/pubs/fypubs/ne132.pdf

Според нея свинско, а и всички други меса може да се дават през 8-9 месец.

# 68
  • Мнения: 7 640
и аз знам, че няма попара никъде другаде, освен в БГ.

# 69
  • Мнения: 8 585
@Ellie,
Чудесна таблица...

# 70
  • Мнения: 7 803
Педиатърът дава рецепти  Thinking, не вярвам, честно. Това е лекар, не консултант по хранене, лекарският труд е твърде скъп, знам ли, може и богати клиенти да си е намерил.
В другите чужбини така ли е, мами?
м да, даже идва у нас да ми покаже как точно се прави попара

# 71
  • Мнения: 2 242
Ето нещо което и си заслужава вниманието – благодаря на Ели че го постна  bouquet
А тази ли е схемата по която се работи в щата или тя е нещо като изследване/доклад на университета?

# 72
  • Мнения: 486
Не, не е изследване. Доколкото знам по такава схема се захранва във всички щати.

# 73
  • Мнения: 4 428
Леле, колко неща са се изписало за това свинско  Grinning Свинята сигурно ще се впечатли от такова внимание  Mr. Green Laughing
Изчетох всичко от последните 2-3 страници и ми прави впечатление точно това, което написах в първия ми пост /което не беше конкретно към Слави, а попринцип/ Много крайни мнения се изказват.
Не мисля, че е чак такъв колосален проблем кой коя схема следва, за да се убеждаваме толкова разпалено кой крив, кой прав  Stop
Както вече писах, най-разумния вариант според мен е средния. Но това не значи, че е най-правилният. Той е правилен за мен, аз ще го приложа на детето ми и ако го понесе добре, значи всичко е ОК  Peace
В свинското няма нищо толкова страшно, за да се изключва съвсем от менюто на детето. Все пак свинското не е само сланина и бекон. Има и много крехки части, които са супер вкусни. В къщи готвя рядко свинско. Но това все пак си е още един вид месо, който си е уникален като "съставки". Защо да не го давам?
По тази логика да си караме само на заек, пуйка или кой каквото си избере и за какво да даваме друго месо, като няма нищо незаменимо в другите меса? Храната на детето трябва да е разнообразна и още един вид месо ми се струва полза, а не вреда  Peace
А по отношение на кашите. Аз я правя точно на око. Не се получава да слагам много повече каша от указанията, но слагам повече. Иначе трябва да я дам с биберон. Но Маги определено не е особено закръглена. Преди месец беше о/о 7,500 и наддава по о/о 300-400гр откакто съм въвела каша. Но каша давам 3 пъти седмично вечер, а доколкото съм чела повечето мами я дават всеки ден, дори по два пъти.
Та след толкова писания, искам да кажа, че всеки си има теория за храненето, която налага на детето си просто, защото горките нямат друг избор в момента  Grinning Не мисля, че някое мнение може да се нарече грешно, а друго правилно на 100% И не мисля, че трябва да си завираме разни таблици в лицето, за да си покажем кой колко е чел и знае, а как другите са супер заблудени и неуки.

 
Доколкото знам по такава схема се захранва във всички щати.

Не е точно така. Най-пресния пример е една наша мартенска мама, която живее в Чикаго и си захрани близначета на 4м със зеленчуково пюре по съвет на педито й Peace

Хайде, със здраве от мен   bouquet

# 74
  • Мнения: 27 524
И не мисля, че трябва да си завираме разни таблици в лицето, за да си покажем кой колко е чел и знае, а как другите са супер заблудени и неуки.

Много жалко (и странно), че така го приемаш. Аз пък много се радвам, когато някой ми намери и приложи нещо, което не знам и което би ми било от полза...или дори само за обща култура. Ако не ме интересува - не го чета. Но чак пък с това да искаме да кажем колко са неуки другите... малко на комплекси ми прилича  Wink
Да не говорим, че таблиците не сме ги писали ние, а са копнати от интернет. Нещо, което всеки може да направи и нищо не означава  Grinning

# 75
  • Мнения: 4 428
И не мисля, че трябва да си завираме разни таблици в лицето, за да си покажем кой колко е чел и знае, а как другите са супер заблудени и неуки.

Много жалко (и странно), че така го приемаш. Аз пък много се радвам, когато някой ми намери и приложи нещо, което не знам и което би ми било от полза...или дори само за обща култура. Ако не ме интересува - не го чета. Но чак пък с това да искаме да кажем колко са неуки другите... малко на комплекси ми прилича  Wink
Да не говорим, че таблиците не сме ги писали ние, а са копнати от интернет. Нещо, което всеки може да направи и нищо не означава  Grinning

Говоря за начина, по който се представят линковете  Sunglasses
Естествено, че всяка допълнителна информация е добре дошла за всеки. Но една таблица не прави едно мнение миродавно. Това имах предвид. Таблици/схеми много и всеки си има някоя, която си е харесал. Това не значи, че точно неговата е най-читава, защото се прилага в Германия или САЩ, или където и да е. Освен това и там не се спазват на 100% точно един тип таблици на захранване.

Но чак пък с това да искаме да кажем колко са неуки другите... малко на комплекси ми прилича  Wink

Не знам защо всяко несъгласие или различно мнение се приема за комплекси  Rolling Eyes Но щом така мислиш...

# 76
  • Мнения: 811
Педиатърът дава рецепти  Thinking, не вярвам, честно. Това е лекар, не консултант по хранене, лекарският труд е твърде скъп, знам ли, може и богати клиенти да си е намерил.
В другите чужбини така ли е, мами?
За чужбините не знам  Wink
Педиатърът на дъщеря ми не само рецепти ми е давал, а и няколко пъти готви заедно с мен и ме учи да дегустирам, за да разберем предпочитанията й  Heart Eyes
Беше от "старата школа", страхотен човек. Лека му пръст  Praynig

Сегашната педиатърка на децата ми също се информираше дали зная как да им готвя, но с второто вече имах опит и не се е налагало да ми дава рецепти.

# 77
  • Мнения: 27 524
Моята педи е латиноамериканка, с невероятен акцент, едвам я разбирам, голям образ. Рецепти не съм й искала (понеже не готвя  Grinning), но тя чинно ми разказва как да варя зеленчуците, как и кога месото, как да пасирам и така. Рецепти едва ли предлага, де, но обяснява.  Simple Smile

# 78
  • Варна
  • Мнения: 119
И аз не мисля скоро да давам.

# 79
  • София
  • Мнения: 137
и аз знам, че няма попара никъде другаде, освен в БГ.

Има попара в Гърция, както има и боза, и айран... Обаче й казват "папара" и я ядят най-вече бабите, или поне тези на мъжа ми  Sunglasses

А по въпроса за рецептите за приготвяне на храните - и ние ходим на педиатър там и човека ни даде схема за захранване по месеци, включително и примерни рецепти. Благодарение на това нямахме никакви проблеми със захранването! Няма храни, които не харесваме и към които сме алергични  Peace Също така и не знаем какво е консервирана храна от бурканчета, към която лично аз изпитвам   Sick .... Месните пюрета ги правим през ден и за два дни/ две хранения, т.е за днес и за утре и това ми отнема около 30 минути.
Обаче нямам идея кога се включва свинското  Confused То е тежка храна и май е по-добре да се изчака, а и има къде по-хубави и полезни меса и храни   chef

# 80
  • Мнения: 8 585
"То е тежка храна..."
Не. Обикновено месо е. Ако е в обичайните количества...

# 81
  • Мнения: 1 263
Никога не купувам свинско. Дъщеря ми (на 2 години и 4 месеца е) все още не е яла, поне не в къщи. Но какво дават в яслата ...

# 82
  • Мнения: 4 392
Не съм и давала свинско още.

# 83
  • София
  • Мнения: 3 787
След 10 месец започнахме кухнята.Там готвят със свинско.Не сме имлаи проблеми Peace

# 84
  • Мнения: 7 640
Има попара в Гърция, както има и боза, и айран... Обаче й казват "папара" и я ядят най-вече бабите, или поне тези на мъжа ми  Sunglasses

............

да, като храна давана на деца, имам предвид Laughing

# 85
  • Мнения: 8 585
Никога не ми се е отдавало да обясня как се прави попара за деца (в подходяща възраст). Хората не консумират такова нещо и им се вижда странно. В Северна Гърция, където може би има оцелял Бг "елемент", може би по-възрастните хора да знаят нещо по въпроса.

# 86
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Никога не ми се е отдавало да обясня как се прави попара за деца (в подходяща възраст). Хората не консумират такова нещо и им се вижда странно. В Северна Гърция, където може би има оцелял Бг "елемент", може би по-възрастните хора да знаят нещо по въпроса.

мдаа, ти си израстнал без попара в България, да знайш Laughing Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 370
И не мисля, че трябва да си завираме разни таблици в лицето, за да си покажем кой колко е чел и знае, а как другите са супер заблудени и неуки.

Много жалко (и странно), че така го приемаш. Аз пък много се радвам, когато някой ми намери и приложи нещо, което не знам и което би ми било от полза...или дори само за обща култура. Ако не ме интересува - не го чета. Но чак пък с това да искаме да кажем колко са неуки другите... малко на комплекси ми прилича  Wink
Да не говорим, че таблиците не сме ги писали ние, а са копнати от интернет. Нещо, което всеки може да направи и нищо не означава  Grinning
Блонди, в никакъв случай не правя защитна пледоария на доц. Маринова, нито съм изтъквала титла и прочие. Само съм против да се слагат под един знаменател както лекарите, така и хората въобще. Да, има лекари, които са си със старите познания и не са мръднали оттогава. За съжаление, това са доста от педиатрите на нашите деца, които наистина препоръчват сок от 40-ия ден и тук е ролята на майката - тя да чете и да е в течение, поне доколкото й е възможно със съвременните теории и начини за отглеждане на дете. Понеже те са поне няколко, тя има право на избор.
Така, тъй като се имам за майка, която е в течение на нещата, ще ти кажа, че одобрявам съвета на тази лекарка, не защото е доцент, а защото съм съгласна с преценката й. Вече беше писано доста за него и аз няма да го повтарям отново. Ще кажа само, че никой не говори за долнокачествено тлъсто старо свинско. Става дума за готови пюрета - обезателно в периода на захранване и след това, ако майката желае да приготви сама пюрето - отива в магазин, който дава гаранции за качество и купува най-крехкото свинско месо, с което приготвя пюрето.
Това е.
Съгласна съм с едно - въпрос на лична преценка и предпочитание.
Против съм слагането под общ знаменател - било на лекари, било на адвокати и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт