Данъчно облекчение-ПОМОЩ!

  • 1 266
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Привет група. Честит празник на имениците!🎉
Нека който разбира и е наясно с темата, да ми помогне, моля без излишни коментари.
Аз съм от гр. Бургас, на 20г. съм, майка на 2г.11м. дете с 50% ТЕЛК. Нямам никакъв трудов стаж, но имам задължения към КАТ и прекъснати здравни осигуровки. Бащата няма задължения към държавата. Въпроса ми е, ще мога ли да кандидатствам за данъчно облекчение и до кога е срока? Какви документи са необходими? Няма към кого да се обърна за помощ! Благодаря Ви много! Лек и спокоен уикенд.🌞

# 1
  • Мнения: 3 250
Бащата също може да подаде данъчна декларация.
Какъв е размерът на данъка, който му е удържан през 2021 година.
Би било добре да е 450+900 лева.

# 2
  • Мнения: X
Бащата също може да подаде данъчна декларация.
Какъв е размерът на данъка, който му е удържан през 2021 година.
Би било добре да е 450+900 лева.
А колко години непрекъснат трудов договор/стаж трябва да има? От значение ли е? Ще трябва ли да се вземе служебна бележка от работодателя? Извинявам се, че питам толкова много, но идея си нямам от нищо...

# 3
  • Мнения: 3 250
Трудовият стаж няма нищо общо.
Трябва да е работил през последната година, защото държавата връща данък, който се удържа при работа.
Като за начало трябва да пита работодателя колко му е данъка.
Може и без бележка, но тогава трябва код от НАП, но смятам че това ще ви е по-трудния начин.
Срокът е 30-ти април.

# 4
# 5
  • Мнения: 12 129
Бащата трябва да отиде до НАП и да си извади ПИК код. Ако има удържан ДОД през 2021 година в размер на 4500+9000 лв. ще може да поиска възстановяване в пълен размер. Ако не - докъдето стига удържаният данък.
 Попълва се онлайн декларация по чл. 50, в която добавя и двете облекчения, по чл. 22в и по чл. 22г. При условие, че вие имате публични задължения (глобите от КАТ и неплатените здравни осигуровки), е възможно да не му възстановявят пълния размер на данъка. Имам такъв случай в обкръжението ми, при дължими осигуровки от майката (вашето ЕГН се вписва в неговата декларация), но разликата е, че тя работи, не възстановиха пълния размер на данъка.

С ПИК е много по-лесно и бързо, защото данните се зареждат автоматично, когато изберете опцията от системата.

# 6
  • Мнения: 3 250
Данък 4500+9000?
Тук виждам излишни две нули.

# 7
  • Мнения: 12 129
Намаляване на данъчната основа с 4500+9000. Няма излишни нули.
Данък 4500+9000?
Тук виждам излишни две нули.

https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite … a_za-deca-za-2021
Цитат
Данъчното облекчение за деца се прилага като сумата от годишните данъчни основи за 2021 г. се намалява със:
 4500 лева – при едно ненавършило пълнолетие дете;
Данъчното облекчение за деца с увреждания се прилага като сумата от годишните данъчни основи се намалява с 9000 лв. за отглеждане на дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган.

Последна редакция: ср, 16 мар 2022, 23:19 от 💙 Clo 💙

# 8
  • Мнения: 3 250
Бащата трябва да отиде до НАП и да си извади ПИК код. Ако има удържан ДОД през 2021 година в размер на 4500+9000 лв. ще може да поиска възстановяване в пълен размер. Ако не - докъдето стига удържаният данък.
 Попълва се онлайн декларация по чл. 50, в която добавя и двете облекчения, по чл. 22в и по чл. 22г. При условие, че вие имате публични задължения (глобите от КАТ и неплатените здравни осигуровки), е възможно да не му възстановявят пълния размер на данъка. Имам такъв случай в обкръжението ми, при дължими осигуровки от майката (вашето ЕГН се вписва в неговата декларация), но разликата е, че тя работи, не възстановиха пълния размер на данъка.

С ПИК е много по-лесно и бързо, защото данните се зареждат автоматично, когато изберете опцията от системата.
ДОД и данъчна основа не е съвсем същото.

# 9
  • Мнения: 12 129
Упс...
Брутен доход минус личните осигуровки, ама "чукча писатель, чукча не читатель".

Последна редакция: чт, 17 мар 2022, 10:15 от 💙 Clo 💙

Общи условия

Активация на акаунт