Искам да разкажа нещо за моето раждане...

  • 4 038
  • 46
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 056
    Да напиша това ме провокира днескашното ми посещение при гинеколог. Отидох на профилактичен преглед (е, малко късничко след раждането, но не това ме разтревожи).
Само като погледна белега от секциото и със съжаление ме попита: Ти да не си раждала в Майчин дом? Отговорих:-Да, как познахте? Той: -Само там могат да направят такова зашиване! (белега наистина е бая дебел и червен).Ако беше при мен нямаше да си личи нищо! И сигурно не си била със запазен лекар... Отговарям:- Не!
Дотук запазвам самообладание и си казвам - карай, нали все пак си имам здраво синче...

Първо да разкажа, че 2 седмици преди термина започнаха да ми текат водите, но тогава не знаех, че са това са те защото бяха постепенни. Например като стана от стола и хоп - пишвам, клекна - пишвам и т.н. Тогава отидох в Майчин дом само да ме прегледат защо се изпускам така. Оказа се че трябва да остана там - ще ми предизвикат раждане със система окситоцин. Обясниха ми, че щом са изтекли водите трябва да се роди до 12 часа, иначе имало опасност от инфекции.
Нямах нито контракции, нито разкритие, нищо...
Няколко часа след това имах слаби контракции на 15 минути...
14 часа след това имах вече доста силни контракции на по 5 минути...
Постепенно ми увеличаваха капките окситоцин, през час ме проверяваха за разкритие (и то адски болезнено, щото се опитваха да помагат в изглаждането на шийката), но уви - само 1 см...
18 часа след началото започнаха раждащи контракции на по 1-2 минути... и 2 см разкритие.
Аз се притеснявах заради  възможна инфекция, не ми даваха да пия вода(за да не съм повърнела), болките бяха жестоки и продължиха още 7 часа.
Част от тези часове ми се губят - биха ми диазепам(даже са ми били и други инджекции, щото на другия ден имах няколко дупки от двете страни на дупето) Абе не мога да опиша какви мъки изтърпях...
Накрая, след като разбрах, че 24 часа от приемането ми имам само 3 см разкритие и 7 часа вече виех като вълчица не издържах и изпаднах в истерия, развиках се, че искам упойка, секцио или поне да умра, че да свършва всичко.И в крайна сметка се предадох, отпуснах се и реших да си умра!
Изведнъж всички се разтичаха и аз се озовах на оперативната маса...
Обясниха ми на другия ден, че генетично ми е така организма и никога нямало да съм можела да родя нормално...
Връщам се в днешния ден, когато показах епикризата от раждането на доктора и го помолих да ми разтълкува написаното. Той ми каза, че съм имала ригидна(мързелива) шийка на матката, но ако са ми били дали простагландин (или нещо подобно) съм щяла да си родя нормално и то бързо!
И с най-естествен тон ми каза: - Ми, така е, като не си си запазила доктор!

Останах без думи.Бях шокирана като разбрах, че толкова часове толкова много хора са ме гледали (смениха се три смени екипи-вечерния, който ме прие, сутрешния и вечерния на другия ден) как се мъча и са можели само с едно вещество да ме облекчат, но понеже не съм човек на някого не им е пукало какво изпитвам...Знаели са какво трябва да се направи в такива случаи и не са си направили труда поне да ми обяснят каква е ситуацията и да ми дадат шанс да си платя поне за това лекарство...
А аз, глупачката, до днес си мислех, че те са дали всичко от себе си да ме спасят, че им бях благодарна, че спасиха бебето ми...
Най ме е яд, че писах няколко пъти във форума, че съм твърдо против плащането на доктоктори и така съм подвела някого по себе си...Аз съм против, но за ваше добро, бъдещи майки е по-добре да си платите...
Никога не съм предполагала, че ще кажа нещо, което е против принципите ми, но след като останах потресена днес от откритието си, реших да си излея всичко. Дано моят разказ помогне на някой който се двоуми.Вярно, че докато бях в предродилна зала минаха много мами и се родиха много деца без заплащане, но ето, че аз съм била от тези изключения, които не са такива щастливки с леко раждане...
Поолекна ми...
Извинявам се, ако разстроя някоя бъдеща мама, но всички трябва да знаят, че минат ли 12 часа без разкритие какво трябва да си искат и да настояват твърдо (може и истерично като мен) за помощ.
Леко раждане пожелавам на бременелките и пак извинения за дългата изповед...

# 1
  • Мнения: 678
Много ти се е насъбрало дано не ти попречи да се решиш на още едно бебче.Искрено съжалявам че е такова гадно положениет в България.И отгоре на всичкото ни задължават да си платим здравните осигуровки за период когато се водеха свободноизбираеми и нездължителни.Абе простотия отвсякаде

# 2
  • Мнения: 1 455
И моето първо раждане беше сходно на твойто,с много и силни контракции и никакво разкритие.Така 22 часа.Но не мисля,че проблема е в заплащането,защото аз си бях ангажирала акушерка и пак имах проблеми.Въпроса е до колко са кадърни лекарите,разбира се и вниманието е важно,но при мен имаше доктори постоянно и аз смених три екипа,всички бяха много загрижени.

# 3
  • Мнения: 1 233
Това е то ....ей това заслужават #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 4
  • Мнения: 1 878
От мноооого време разправям аз, че тая болница е най-корумпираната в д-вата и е пълна с престъпници, защото подобно отношение и то не е изолиран случай, си е предумишлено престъпление в очакване на левчето  #2gunfire

# 5
  • Мнения: 678
Миличка разбирам те напълно,аз също съм с предизвикано раждане/преносих/.Нямах разкритие, имах силни контракции бебето искаше да излиза а нямаше как.Нкрая ми дадоха деазепам и нищо не помня,но родих нормално.Имах белези по корема от натискане.Не ме оставиха само защото майка ми е акушерка и беше през цялото време до мен.А иначе акушерката,която беше на смяна си приказваше по телефона с вдигнати крака.Е тва е.....

# 6
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
И при мен така стана.Преносване и т.н.Пълна програма-три пъти на система с окситоцин.Абе,ужас.Да бях платила на някой,за да ме погледнат.Накрая родих нормално,ама с триста зора.Не ми се и пише даже.Искам да забравя.

# 7
  • Мнения: 113
Момичета много съжалявам,че вместо това да са ви били найвълнуващите моменти ще си спомняте за тях с неприятни чувства.Аз си мисля,не може ли да се даде повече гласност на проблемите с раждането,това с уговорките с лекари,то си е направо корупция.Ама на тях това им е работата въобще не трябва да взимат нито лев NaughtyНавсякъе в БГ се говори за корупция ,а в родилните домове това е ежедневие и ме потриса това,че всички говорят за това и всички знаят как стоят нещата и никой нищо не предприема.Всеки се спасява по единично.Вие сте много будни и смели мами и според мен точно вие може да предизвикате медиен шум около тези небивали ,алчни докторченца.Имаше скоро мама в Исрено и Лично.Не може ли да предложите такава тема там?Сигурна съм, че доста майчета ще се включат.Просто трябва да се говори и да се действа.Ние да не сме животни да търпим подобни унижения.Много ще се радвам ако скоро и в БГ можеш да раждаш като 'бял' човек и то без да си плащащ PraynigА за некадърните лекарчета -да има съд и отнемане на правата Naughty

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
Ако беше при мен нямаше да си личи нищо...
Ей това изказване ме възмути до дъното на душата ми; еди къде си били корумпирани, а този какъв е питам аз по повод това му изявление Whistling
Съжалявам, миличка, за всичко, което си изтърпяла, но по думите ти не оставам с впечатление, че последният лекар е човек, на когото може да се вярва безрезервно. Скоро се разправях с един такъв Велик оператор, който в прав текст ми заяви, че след като не ме е оперирал той, никога няма да забременея  #Cussing out
По въпроса за МД аз не мога да кажа нищо лошо за раждането - дори не бях ходила предварително до там;нямах познати, родих 8 часа, след като ме приеха, поисках си епидурална и се отзоваха веднага. Изобщо, без забележки съм. Възмущението ми дойде вече горе в отделението/родих на 20.01/; на 21-ви Бабин ден-целият персонал празнува, а моето бебе посиня от плач и аз не знам какво да правя; сигурно на 13-я път, когато помолих някой да дойде да го види, една акушерка заяви: "Ами ще реве, ти какво искаш-живо е, ако беше умряло нямаше да реве" #Crazy Още ме побиват тръпки. Надявам се да се отърсиш от кошмарните спомени, а на всички момичета, на които предстои раждане, пожелавам да е леко и безпроблемно!

# 9
  • Мнения: 334
Все едно си описала моето раждане с тази разлика,че аз родих нормално .
Не искам да си спомням подробности,но след раждането аз вече не мога да бъда същата.
Първо :рискуваха живота на бебето и на мен само защото не  бях платила на лекар.
Второ след раждането се сдобих  с гъбична инфекция/кандида/,която не мога да излекувам и до днес.
Екипа,които води раждането ми реши,че имам киста и я отстарни.Впоследствие разбрах от гинеколога ми,че тази киста не се маха при раждане, поради ред причини.
Шевовете от раждането ми са толкова зле,че ще се наложи да си правя пластика.
И още много мога да пиша за лошото отношение в болницата,но едва ли с това ще променя нещата.

# 10
  • Мнения: 678
Миличка ,  съжалявам ,  че си преживяла всичко това...да изтърпиш нечовешките родови болки и на края да те срежат.....заслужават  #2gunfire #2gunfire #2gunfire  трябвало е веднага да направят секцио , след като са разбрали че разкритието много трудно ще достигне до пълно...
Пожелавам ти второто раждане да бъде по - леко  Heart Eyes   bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 6 364
искам да ти кажа, че в Майчин дом е така със секциото, дори и да си си запазила лекар.
аз имах уговорка с лекар, и въпреки това ме държаха 12 часа с изтичащи води и без грам разкритие или контракции, преди да ме срежат. имам дълбоки подозрения, че това доведе до вътреутробната инфекция на бебето ми и всички последващи от това адове.
докато бях там, чух сестрите да коментират, как тяхна колежка - акушерка от неонатологията, са я държали да се мъчи 16 часа, преди да я срежат.

но пък след мен приеха една циганка без лична карта, която била с 4 секциа вече и я срязаха за отрицателно време.

# 12
  • Мнения: 2 109
аз раждах в тина киркова с уговорка, преносвах 10 дни, и може жи затова ме оставиха само 9                часас контракции (последните 4 часа през 1-2 мин + напъни). накрая паднаха тоновете и ме срязаха за 2 минути. не ми се коментира белега..... 8 м по-късно още ме боли. не смея да ида на лекар. а може би е крайно време.... много ме наплашиха тия докторЯ

# 13
  • Madrid
  • Мнения: 514
Съжалявам мила,при мен беше подобно-преносвах,без контракции,на системи,спукване на води/с какво ти изглаждаха шийката на матката?/20 часа по-късно ми казаха,че бебето се мъчи поради силните контракции,а разкритие 6 см./така си остана близо 8 часа,само 6/.Но ми беше много по-леко,защото бях с епидурална упойка.Направо не мога да си представя какво ти е било!
Опитай да мислиш за това като на минало и си радвай на бебо,а за другото бебе ще избереш друга болница! Hug

# 14
  • Мнения: 90
Не съм убедена , че ако беше  платила на лекар щеше да е по различно . Да кажа и аз за моето раждане . Цялата си бременност следих при д-р Димитър Гунев в частния му кабинет . Имахме и уговорка за раждането , естествено със заплащане . Преносих 8 дни , смея да твърдя по негова вина , защото още от началото на 9 месец започнах да вдигам кръвно , според д-р гунев нямаше ама никакъв проблем  Shockedтрябваше да пия Допегит и готово . Е толкова Допегит изпих / по 4 на ден / че още не може да ми се нормализира кръвното . Освен Допегита трябваше последната седмица да пия и Магнерот , при положение че преносвам и чакаме контракции Shocked, а всички знаем че Магнерота се пие за задържане . Абе нямам думи . Приеха ме в Майчин дом 5 дни преди раждането . Никакво внимание , а уж бях платила , и всички знаеха . Ами оставиха ме 20ч. с контракции на 10мин , накрая на 5 , на 2 мин . и дори не ми видяха тоновете на бебето . Добре че ми премериха кръвното по настояване на въпросния лекар , които ги консултираше по телефона , и като видяха че вече отива към 170/100 решиха да ме свалят в предродилна . И какво да Ви кажа , лекаря ми се появи чак след 3ч. да ме иражда , аз вече бях пред припадък от болки и умора , не можех ад дишам . Поисках упойка , не издържах , и ми сложиха епидурална на 7см разкритие. Така ме хвана , че изобщо нищо не усещах , нито контракции , не можех да напъвам , изгубиха тонове и родих в крайна сметка с вакуум , със страшно много шевове и адски мъки . Така че за МАЙЧИН ДОМ мога да кажа , че живот и здраве ако имам второ детенце , на мен да ми платя , НЯМА да родя там

# 15
  • Мнения: 3 069
От мноооого време разправям аз, че тая болница е най-корумпираната в д-вата и е пълна с престъпници, защото подобно отношение и то не е изолиран случай, си е предумишлено престъпление в очакване на левчето  #2gunfire

Не само в тази болница е така мила, навсякъде е така.А ако са обърнали внимание на някое майче което не е запазило лекар, то е само за да се почувстват неудобно и да им се даде някой лев.....

# 16
  • Мнения: 3 092
Е , аз чаках така 17 часа.Радвам се че писа.И на мен ми бяха казали че за разкритие нищо не може да се направи.И аз вярвах - до този момент.потресена съм.Гледали са ме как се мъча и нищо....Боже не може да ми го побере акъла.
И аз агитирах мамите да не плащат , ама ....ей го сега.
Даже писах че не съм недоволна от екипа , който ме изражда в Шейново и пак подведох някого Cry
А аз ги питах -какво може да се направи и те ми отвърнаха -нищо.щях да си го платя това пусто лекарство , а не да крещя от болки докато почти припаднах и ми се искаше да умра и сега кошмарът си ми остава за винаги.
Мен обаче не ме срязаха.Оширяваха ме на ръка.А аз пищях.
не искам да си спомням повече!

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 150
Момичета много съжалявам,че вместо това да са ви били найвълнуващите моменти ще си спомняте за тях с неприятни чувства.Аз си мисля,не може ли да се даде повече гласност на проблемите с раждането,това с уговорките с лекари,то си е направо корупция.Ама на тях това им е работата въобще не трябва да взимат нито лев NaughtyНавсякъе в БГ се говори за корупция ,а в родилните домове това е ежедневие и ме потриса това,че всички говорят за това и всички знаят как стоят нещата и никой нищо не предприема.Всеки се спасява по единично.Вие сте много будни и смели мами и според мен точно вие може да предизвикате медиен шум около тези небивали ,алчни докторченца.Имаше скоро мама в Исрено и Лично.Не може ли да предложите такава тема там?Сигурна съм, че доста майчета ще се включат.Просто трябва да се говори и да се действа.Ние да не сме животни да търпим подобни унижения.Много ще се радвам ако скоро и в БГ можеш да раждаш като 'бял' човек и то без да си плащащ PraynigА за некадърните лекарчета -да има съд и отнемане на правата Naughty

Знаеш ли колко много пъти съм мислила по този въпрос, какво мога аз да направя за да не се мъчи никой повече както съм се мъчила аз, какво мога да напарвя за да се промени отношението на лекарите и като им кажеш много ме боли те да не ти отговят "Ми ще се мъчиш", а да ти помогнат и знаеш ли всеки път стигам до един и същи извод, а именно НЯМАМ СМЕЛОСТ. Нямам смелост защото знам, че ако дай боже забременея, пак в техните ръце ще попадна и тогава незнам дали няма да ме оставят и да си умра.

# 18
  • в бяла къща с голямо дворче... след софийското околомръсно
  • Мнения: 908
Момичета, чета ви и ми се плаче Cry! По принцип избягвам такива теми, за да не се шашкам, но в случая влязох, защото се колебая м/у нормално раждане и секцио... Отчайвам се много от прочетеното, както за едното, така и за другото, а за докторите... ooooh!

Съжалявам, че се намесвам и разводнявам темата, но не се сдържах! Да са ви живи и здрави дечицата Hug!

# 19
  • София
  • Мнения: 6 364
същият д-р Гунев, когото през два форума по-надолу хвалят и препоръчват на бъдеща родилка...

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат
Ако беше при мен нямаше да си личи нищо...
Ей това изказване ме възмути до дъното на душата ми; еди къде си били корумпирани, а този какъв е питам аз по повод това му изявление Whistling
Съжалявам, миличка, за всичко, което си изтърпяла, но по думите ти не оставам с впечатление, че последният лекар е човек, на когото може да се вярва безрезервно. Скоро се разправях с един такъв Велик оператор, който в прав текст ми заяви, че след като не ме е оперирал той, никога няма да забременея  #Cussing out
Моето мнение е същото. Как може човек, който въобще не е бил на раждането ти, да дава определения само въз основа на епикризата? Че ти постави и диагноза мързелива матка, че и план за раждането даже състави Rolling Eyes Има момичета, които са раждали с простагландин, те също могат да разкажат туй-онуй и дали винаги и във всеки случай върши работа (страничните ефекти на някои от препаратите, които се ползват, съвсем пък няма да ги коментирам).
Съжалявам, че имаш толкова ужасен спомен от раждането си - не трябва да е така. Но това не е нормалният случай - раждането е било насилено заради опасността от инфекции и течащите води и за съжаление когато организмът не е готов да роди бебето, често се стига до подобни проблеми, които при целия напредък на медицината невинаги могат да се контролират добре.
Затова не бързай да обвиняваш екипите единствено въз основа приказките на човек, който не е бил на място.

# 21
  • Мнения: 191
Ами искрено съжалявам за кошмара,който си преживала,но да опрвергая част от коментарите.Аз съм раждала секцио...в Тина Киркова,но да ви кажа.......терминът ми беше на 01.01,но на 16 .12 започнаха контракции,падна ми тапата...веднага тръгнах натам,имах уговорка за секцио седмица по-късно с лекра,на който трябваше да платя,но не можах да се свържа с него тогава.Приеха ме моментално ме прегледаха и докторът каза:Няма какво да го чакаме да се мъчи момичето,дайте да почваме.Беше ми отделено огромно внимание.Операцията ми премина много спокойно,а след това лекарите постоянно ми идваха на посещение да ме видят как съм!Така че не навсякъде е така.А се получи така,че спестих и 600-те лева!Тук не става въпрос за друго,а за човечност и лоялност към пациентите...нали все пак затова им плащат!За съжаление много неща в нашата ЗДРАВНА ИНСТИТУЦИЯ не са на местото си!

# 22
  • Мнения: 6 461
    Да напиша това ме провокира днескашното ми посещение при гинеколог. Отидох на профилактичен преглед (е, малко късничко ................................
На истина много ти се е насъбрало от раждането.....
Съжалявам ,че не си попаднала на съвестен екип ..... .
Важното е ,че сте добре .  bouquet

# 23
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Точно на такива теми не съм попадала преди да родя,а трябва.Полезно е да знаеш малко повече.

# 24
  • Мнения: 1 104
Е това са лекари за милиони... Много съжелявам, че си минала през този ад! Дано спомените ти поизбледнеят и забравиш поне част от този ужас. Благодарна съм на мами като теб, които разкриват такива истини.Аз и без това съм решила да си платя за да ми е по- спокойно.

# 25
  • Мнения: 138
И аз съм от тези, които предпочитат да забравят пребиваването си в болницата. Моите контракции си започнаха направо на 5 минути, почаках малко и тръгнах към болницата, защото така ми беше казал гинекологът. Там ми казаха, че много рано съм отишла, а контракциите си продължаваха на 5 мин. и ставаха все по-болезнени. Приеха ме все пак и ми казаха да се разхождам из болницата, за да ми се увеличи разкритието, което беше едва един см. Същевременно, водите изтичаха по мъничко. Отидох сутринта рано, вечерта разкритието ми все още си беше 1 см, а болките вече ставаха непоносими. Още при постъпването ми казаха да не ям нищо, така че изтощението ми беше още по-голямо. Нощта обаче е това, което не искам да си спомням. Контракциите бяха нечовешки болезнени, исках да умра. За да не обезпокоявам майките, с които бях, едната от тях за задържане, обикалях коридора и на всяка пета минута се присвивах и стисках зъби, след което продължавах едва едва да ходя. На всеки 2 часа ходех при деж. лекарка, за да ми проверяват разкритието, но нищо... Към 3-4 сутринта вече не знаех на кой свят съм. Отидох в манипулационната и попитах не може ли да се направи нещо, да ми дадаат болкоуспокояващо, защото ще припадна от болка и изтощение, на което акушерката ми се разкрещя, че съм лигла и не съм първата, която ражда. Когато една сестра дойде да ми вземе за н-ти път кръв не издържах и изпаднах в истерия. Прегледаха ме пак, бъкаха нещо, ръгаха и към 9 сутринта ме вкараха в предродилна с 3 см разкритие, там вече си исках епидурална, и т.н. После уж всичко си тръгна нормално, упойката ме поотпусна и в един момент се оказа, че тоновете на бебето са слаби. Закараха ме в родилна и там напъвах, напъвах, а бебето не излизаше и не излизаше. Оказа се, че пъпната връв се е омотала 2 пъти около вратлето му и в крайна сметка накрая ме приспаха, а него го извадиха с форцепс. Роди се с вътреутробна инфекция, поседя си 5 дни в кувиоз, но слава богу имам си най хубавото и здраво бебче. В случая, за мен вина имат дежурните през нощта лекар и акушерки, защото не си мръднаха пръста и ме оставиха да се гърча и вия от болка. Смятам, че екипа, на който попаднах се справи блестящо и направиха всичко, което им беше по силите. Извинявам се за дългия пост, може би ще е от полза на бъдещите майки...

# 26
  • Мнения: 31
Искам само да си мисля, че са малко майките с такива перипетии. А на теб, човек може само да завижда за търпението. Да ти е живо и здраво детевцето.

# 27
  • Мнения: 6 164
Отвратни са! Close
Съжалявам, мила! Sad Hug
Аз раждах в частна, излезе ми бая солено, но за миг не ме оставиха да се мъча, чак ми беше кеф да родя! Crazy На мен ми го предизвикаха с просталгландин и от първия прием в 6:00 сутринта, докато постъпих в 12 в болницата бях с 6 см. След 2 часа имах пълно и родих. Действително хапчето прави чудеса с разкритието, моята шийка беше също много стегната и "упорита", мислеха, че ще е голям зор раждането /мислеха, че и секцио ще се наложи/, но за изненада на всички, доста бързо си получих пълното и родих лесно.

# 28
  • Мнения: 138
Не съм медицинско лице, но все си мисля, че е имало начин да ускорят раждането и да намалят болките ми, може би с въпросния просталгландин... Както и да е. Следващия път ще си имам едно наум!

# 29
  • Мнения: 14 133
Не съм медицинско лице, но все си мисля, че е имало начин да ускорят раждането и да намалят болките ми, може би с въпросния просталгландин... Както и да е. Следващия път ще си имам едно наум!
Така е всичко може при добро желание. Лошото е, че голяма част от медиците в дъжвата ни го нямат.  ooooh! И аз си ангажирах доктор, за да не "разчитам" на случайности. Бях с предизвикано раждане с Простин заради високото ми кръвно. Родих за 5часа.

# 30
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Много м истава криво като чета това. Още не съм се уплашила, защото може би след като майка ми е акушерка в родилна зала, уж все си мисля , че едва ли ще ме оставят на произвола на съдбата. Обаче по-скоро ме е яд- защо трябва да си ангажирам лекар, след като плащам десетки левове здравни осигуровка и по време на бремеността ми се полагат само 2 видеозана и някакви смешни изследвания. #Cussing out аз ей тва не мога да разбера.

# 31
  • София
  • Мнения: 726
И аз направих тази грешка да не си платя за първото раждане и минах точно по този път - предизвикано раждане с въпросната таблетка след 10 дни преносване, няколко банки окситоин, безумни постоянни контракции и...никакво разкрити.  Само че действието се развива в Шейново. Като питах доктора след хапче, 9 часа окситоцин и постоянни контракции и едва 3 см разкритие защо не ме свалят за секцио той ми отговори ехидно, че били фенове на нормалното раждане и си ме остави да се мъча - пълна подигравка....

Сега съм решила - плащам!!!! Нищо не е по-важно от живота на детенцето ми и моят.
И аз бях човек с принципи и смятах, че след като си плащам здравните осигуровки то не би трябвало да си плащам за раждането.
Сега вече съм само реалист - ще си платя колкото трябва само и само да се размина с оня кошмар, който преживях първия път.

# 32
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 919
Момичета, като ви чета и страшно ме доядява не на докторите ни, а на системата. Защото именно системата ги е направила така корумпирани. Ако има начин да се контролира корупцията, рекетът - защото и такъв има в болниците, и качеството на услугите, може би няма да се стига чак до такива случаи. Не казвам, че всяко раждане е леко, но винаги има начин то да бъде облекчено или да се окаже някаква марак и минимална помощ. Понякога и минималната е от значение.
Аз, за щастие, нямах проблеми с раждането, макар че родих преждевременно и детето ми беше с пъпна връв на дебел възел - най-лошия възможен вариант. Екипът не се отдели от мен и за минутка, но просто си платих за раждането. А и ходех на ежемесечни консултации при лекаря, при който и родих. Година по-рано в същата болница - "Шейново", братовчедки ми едва не роди детето си на коридора, защото никой не пожелал да й обърне внимание. Второто вече го роди платено и нямаше проблеми. Така че проблемът с корупцията изобщо не стои на дневен ред само и единствено в Майчин дом. Навсякъде е.
Наша много близка е избрана за шеф на неонатологията в "Токуда", която предстои скоро да отвори врати. Тя разказа следното: там всички лекари са с доста високи заплати, за да не се блазнят да искат пари под масата. От друга страна правилникът на тази болница е такъв, че дочуят ли за подобно искане на пари, моментално гонят провинилия се. Няма прошка. Дано разбира се, да е така, както тя го описа, но определено смея да й вярвам. А и знам, че това е основен принцип на тези болници по света. Не го пиша, за да правя реклама на "Токуда", а защото си мисля, че би могло да се прави същото и в останалите български болници - независимо дали става дума за АГ или друго отделение. Стига само да има кой да осъществява въпросния много стриктен контрол. Или май съм прекалено голям оптимист, а?

# 33
  • Мнения: 13 825
господи като чета всичко това и ми изстиват краката ...
Преди 8 години родих ( в окръжна болница във Варна ) , без никакви уговорки ... Всички бяха внимателни и обръщаха внимание както на мен така и на циганката в съседство. Още помня имената и физиономиите на акушерката,  лекарката и стажанта - не са поискали нито лев след това . Бяха ми изтекли водите и след като след 8 часа нямаше никаква родова дейност ме сложиха на системи. Постоянно един стажант следеше пулса на плода докато аз му стисках ръката , родих 3 часа по късно с  епизотомия защото детето беше увито 3 пъти в пъпната връв и беше започнали да се задушава. Около мен бяха медицински работници, които не познавах и към които нямах никакви забележки.
Дали бяха от друго поколение или с друго възпитание ....Лекарите в Бг се увълчиха и това е много много очевадно, защото има ситуации в които без тях не може .. дали да вярваме че нещата могат да се променят ? На мен не ми се вярва защото това е вече проблем на ИНДИВИДА а не на системата ....
Нека господ пази нас и децата ни че иначе ние с такива лекари не можем да се опазим ...

# 34
  • Благоевград
  • Мнения: 84
Направо започвам да се плаша.В нашия град също се говори, че е добре да си "ангажираш" лекар за раждането.Моля се всичко да мине нормално, а за плащане съм твърдо против.........поне засега.

# 35
  • Мнения: 5 103
Вярвам ти абсолютно на историята, аз платих доста голяма сума пари за моето раждане/ в друга болница/, в реанимацията бях с още две момичета, при мене идваше анестизиолога/също му бяха дадени пари/ и амо ме питаше "слънце как си искаш ли още обезболяващи, нещо трябва ли ти" и това на всеки час, а едното момич се молеше за аналгин а тгвора му беше "нищо ти няма за какво ти е аналгин Shocked"

# 36
  • Мнения: 5 370
Това като го чета и за пореден път се кръстя и благославям избора си на болница(лекарят ми работи там). Винаги съм писала, че за мене престоят в болницата беше свързан само и единствено с приятни емоции.
А като си помисля как ме атакуваха преди раждането да съм отидела в Майчин дом, щото....там били специалистите.
Е, кел им файда от специализацииите, като аз сигурно щях изобщо да се откажа от мисълта за дете по-нататък.
П.С. На мене и лев не ми е искан освен официално регламенираните от болницата пари за изследвания. Инфекции, гъбички, стрептококи-твърдо не. Секцио по спешност точнио като при авторката-въобще не ме мъчиха, мисля, че не знам какво е болка-или пък много нося, а не зная.
Никой не ми е повишил грам тон, от санитарка до шеф отделение мога само суперлативи да сипя!!! А две акушерки ме спасиха от явен мастит.
П.С. Подсетихте ме да отида утре и да им занеса спонтанно по 2 кутии бонбони е така, за кеф,  Heart Eyes  bouquet Заедно с дребния и то.

# 37
  • Мнения: 422
Много съжалявам, че ти се е наложило да преживееш това!Какво да кажа.. нямам думи за повечето лекари в нашата държава.И аз минах през нещо подобно... на косъм бях от секцио по спешност, благодарение на нощната смяна , на която попаднах! :bad-words:2-ма на операция един останал и спи в предродилна зала...още някакви се разхождаха и си чакаха "техните" родилки/които са платили/.Сигурно цялата болница ме е чула как пищя от болки с контркации през 1 минута продължение на час ..та и повече.Добре , че дойде другата смяна...та докато ги чакам да карат по между си, защо са ме оставили така.. ми спряха и контракциите и бебо се върна наобратно...и после наново предизвикване на контракции ...системи и какво ли не.А аз вече нямах сили да дишам какво ли остава за нещо друго....на всичкото отгоре и никой не казваше , че бебчо е по-голям/ роди се 4 и 100, 52 см/.Накрая след "нормалното" раждане , имах разкъсвания вътрешни и външни, загуба на кръв , 80 хемоглобин.....въобще кошмар.Все пак съм благодарна за адекватната реакция на сутрешната смяна.
Какво да го мислим незнам...добре че Господ ни е дал здрави дечица!Целувки на Мариян и честит мини рожден ден!  bouquet Hug

# 38
Tova e koshmarno....iad me hvashta.
Lichno az sam dovolna ot moiata ginekolojka verno 8oo lv sekcio ama nikakvi problemi s ni6to ...reshih tochno ot tova da ne pestia pari...mnogo e vajen samiat doktor ima i takiva na koito si plashtash i pak ni6to....zatova razpitvaite badeshti maiki,interesuvaite se za da mine vsichko ok.

# 39
  • Мнения: 920
Много съжалявам за кошмарните преживявания на всички. Аз също имам лоши спомени, въпреки че  родих леко.
Прави ми впечатление, че преди никой лекар не казваше нещо лошо за свой колега, а сега при конкуренцията се надпреварват да се плюят.
Интересно твоят лекар дали би изложил писмено мнението си, за да го използваш в съда или пред медиите.
И колкото и патетично да звучи, мисля, че да си лекар е призвание, а не само професия.

# 40
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Е това е - да си плащаш осигуровки на държавата, а тя нищо да не прави. Произвеждат не лекари, а някакви "изверзи", които да те мъчат и само толкова. Ако оцелееш - оцелееш.
Ами да минем тогава към частните фондове, където поне ти поемат престоя в болницата, избора на екип, упойки и други такива. НЗОК като не може да се справи, да се отказва, а не с нашите пари да правят луксозни офиси и да си гледат кефа!
И ония, дето уж са положили "Хипократова клетва", какво правят с нея? Потъпкват я без да им мине окото. То напоследък целият свят се е обърнал с главата надолу, лекарите не са по-назад.
На мен ми предстои раждане в "Св.София" и се надявам после да пиша хубави неща за тази болница Peace.

# 41
  • Мнения: 1 069
За най- голямо съжаление това е действителността ни.
 Аз също не съм си уреждала ражданията. Първото си дете родих във въпросната болница и спомените ми хич не са приятни, докато с малкия бях в една, която вече не съществува на Павлово, и получихме много добро отношение и грижи.
 Случва се и обратния вариянт- една моя близка след като заплати доста солидна сума, се прибра в къщи с парче от плацентата в нея.
 Пожелавам на всички бъдещи майки, независимо от това, какъв начин ще изберат, да родят живи и здрави бебенца и да бъдат много щастливи!

# 42
  • Мнения: 61
Скъпа Ludmilana, съжалявам за изтърпяните болки около раждането.Но трябва да знаеш, че при първо раждане е така, особено ако са изтекли водите без да има контракции. Тогава се чака спонтанно започване на контракции, а ако те не започнат до 12 часа се предизвикват със система с окситоцин. Ако тя не даде ефект, ефектът е частичен и раждането се проточи или междувременно се появят признаци, че плодът не е добре, се преминава към цезарово сечение, както е било и при теб. Но това става чак след като са изчерпани опитите за предизвикване на раждането по вагинален път. Относно въпросните простагландини, улесняващи раждането: лекарят ти проявява вопиюща некомпетентност по въпроса. Прилагането им при пукнат мехур е абсолютно забранено. То води до задушаване на плода и може да предизвика дори отлепяне на плацентата, от което да загинеш и ти заедно с бебето ти. От разказа ти не виждам причини да си възмутена. Лекарите са действали съвършено правилно и не са виновни, че при теб водите са изтекли преждевременно. А раждането е боляло и ще боли.

# 43
  • Мнения: 639
Само като погледна белега от секциото и със съжаление ме попита: Ти да не си раждала в Майчин дом? Отговорих:-Да, как познахте? Той: -Само там могат да направят такова зашиване! (белега наистина е бая дебел и червен).Ако беше при мен нямаше да си личи нищо! И сигурно не си била със запазен лекар... Отговарям:- Не
Това което пишеш е ужасяващо!! Думите на този "лекар" показват опияняващото незнание! Видът на белега след каквато и да е операция не зависи от качествата на хирурга, а от типа кожа и реакцията й спрямо шевния материал!!  Жалко! За простагландинтите ( цитотек или простин) той дори не е наясно как се прилагат, кога може и кога не , да не говорим, че  цитотека няма и регистрация за ползване, внася се нелегално и се ползва нелегално, това НЕ е лекарство, което си стой в болничната аптека..
Чета твоята версия за раждането и ми е мъчно, защото никой не ти е обяснил какво се случва с теб и какво може да се направи! Уверявам те, постъпили са абсолютно адекватно! Жалко и за това, че толкова наивно се доверяваш на т.нар. "лекар"!

# 44
  • Мнения: 75
А аз съм се запътила да раждам там.........
Да ми се чудите на акъла.........
И какво да направя?Дали ако отида в друга болница няма да е пак същото?Каква е гаранцията?..........

# 45
  • Мнения: 140
Повръща ми се от такива лекари,но в нашата мила родина е така.Ако не си платиш ще те оставят да си страдаш,а понякога се случва и най-лошото.От Майчин дом съм отвратена,както и от Св.София.Там са такива кожодери,че направо  Sick.Била съм на прегледи и в двете болници.И в двата случая бях с връзки,иначе нямаше да ме погледнат.В Св.София лекарят дори ме пита каква заплата получавам,за да си НАПРАВИМ(аз и той) сметката какви пари мога да му отделя. newsm78.Не знам дали има смисъл да му споменавам името,но знам че в нито една от двете болници имам желание да стъпвам.

# 46
  • Мнения: 84
Повръща ми се от такива лекари,но в нашата мила родина е така.Ако не си платиш ще те оставят да си страдаш,а понякога се случва и най-лошото.От Майчин дом съм отвратена,както и от Св.София.Там са такива кожодери,че направо  Sick.Била съм на прегледи и в двете болници.И в двата случая бях с връзки,иначе нямаше да ме погледнат.В Св.София лекарят дори ме пита каква заплата получавам,за да си НАПРАВИМ(аз и той) сметката какви пари мога да му отделя. newsm78.Не знам дали има смисъл да му споменавам името,но знам че в нито една от двете болници имам желание да стъпвам.
Аз също съм ужасно разочарована от корумпираността на докторите в тази болница, за тях ти си или "златна кокошка", ак се съгласиш да им плащаш на частно, или си нещо средно между "животно" и преминаващ под някакакъв осигурителен номер. Аз се отказах още на ниво женска консултация. В крайна сметка предпочетох да ходя в частна болница където си плащам малко повече и получавам истинско човешко отношение, отколкото да давам "на частно" малко по-малко пари на лекар в държавна болница, да му вися по опашките, да преглежда освен мен и още поне 2 пациентки ! За съжаление силно се опасявам че такава е ситуацията н есамо в Тина Киркова, но и в Шейново и в Майчин дом!

Общи условия

Активация на акаунт