Порок ли е бедността?

  • 7 968
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 792
Сещам се за много причини поради които човек може да е беден.
Не всички имат общо с мързела или свободния избор.

Shit happens.

   Да, така е  Grinning
    Ето това е бедноста, всичко друго е преиграване и ненужно вживяване....

п.п. Линка е към файл в  пдф формат

# 16
# 17
  • Мнения: 1 629
Де да беше. Бедността е бедствие. С нея идват гладът, болестите и озлобението. Бедността е нещо, с което трябва да се борим, да помагаме на по-слабите, на тези, за които и философи да станат изходът ще е само един - летален. Не говоря за бедните с по два телевизора и старо VW, които гледат към съседското ауди и плазма завистливо, но ги мързи да се преквалифицират и продадат на пазара на труда по-добре. Говора за нищета, за живот в крайна мизерия, дори и в България го има. За Африка, Азия и някои части на Латинска Америка, пък, да не говорим. За необразовани хора с голямо домочадие, което няма как да изхранват. За живот в бедни райони, без изглед за добре платена работа.

# 18
  • Мнения: 11 314
Лени, какво точно имаш предвид под бедност?
Парична, духовна или...
И най-големия богаташ може да е беден духовно, а най-бедния откъм пари, кърпен и гладен, да е най-щастливия.
Зависи от гледната точка.
Аз лично считам за порок духовната бедност.
Когато си парично беден си щастлив, но не го знаеш. Затова за мен е добродетел.

# 19
  • Мнения: 1 629
Във връзка с темата ето една  инициатива в световен мащаб: http://one.org/

# 20
  • София
  • Мнения: 1 244
Ами Лени, ти си го написала. Ако е свободен избор - е порок. От 17 години Човекът в Бг има избор да не бъде беден. Понякога обаче е по-лесно да виниш други (от държавата, през съдбата, до съседа или "богатите") за това, че ти самият не правиш нищо да подобриш благосъстоянието си.
Има и един друг аспект на нещата, а той е, че тук официалната граница на бедността не съвпада с реалната. Ама май се отклоних.

# 21
  • Мнения: 750
Парите не са за всеки!

# 22
  • Мнения: 6 167
Лени, какво точно имаш предвид под бедност?


Да, права си , че не дадох дефиниция на бедност  Sad.
Определено говоря за някаква българска бедност, тоест, една оцеляваща група, която е
и така и вака, защото пък имат компютри, информираност и тн.
Затова и направих препратка с вчерашната тема, но явно не се разбра много.

Нямах предвид бедността в световен мащаб, гладуващите деца в Африка и тн.
Определено има бедност, която не е в-с на житейски избор Naughty
Там, където няма елементарни условия за оцеляване. Където няма възможности за образование.
Където няма никакви системи. И тн.

Но, по-скоро говорех за БГ реалностите



# 23
  • Мнения: 288
Ами Лени, ти си го написала. Ако е свободен избор - е порок. От 17 години Човекът в Бг има избор да не бъде беден. Понякога обаче е по-лесно да виниш други (от държавата, през съдбата, до съседа или "богатите") за това, че ти самият не правиш нищо да подобриш благосъстоянието си.
Има и един друг аспект на нещата, а той е, че тук официалната граница на бедността не съвпада с реалната. Ама май се отклоних.
   Не съм съгласна! Къде е свободният избор на пенсионера с 80 лева пенсия да не бъде беден, да си плаща всичкте илачи и сметки и да живее човешки?Къде е свободният избор на хората от малките селища с по 70% безработица. Ще бачкат за по 150 лв месечно , и ако недай боже се разболеят от нещо сериозно, трябва да мрат.
   Нещата в България са много сериозни.Кой свободно избира да бъде беден? Да оставим ромите настрана, за мен те са отделен случай.При тях има много други пороци, които, както пише една потребителка, водят към бедност.И държавата не им е виновна!

# 24
  • Мнения: 1 220
Ами Лени, ти си го написала. Ако е свободен избор - е порок. От 17 години Човекът в Бг има избор да не бъде беден. Понякога обаче е по-лесно да виниш други (от държавата, през съдбата, до съседа или "богатите") за това, че ти самият не правиш нищо да подобриш благосъстоянието си.
Има и един друг аспект на нещата, а той е, че тук официалната граница на бедността не съвпада с реалната. Ама май се отклоних.
   Не съм съгласна! Къде е свободният избор на пенсионера с 80 лева пенсия да не бъде беден, да си плаща всичкте илачи и сметки и да живее човешки?Къде е свободният избор на хората от малките селища с по 70% безработица. Ще бачкат за по 150 лв месечно , и ако недай боже се разболеят от нещо сериозно, трябва да мрат.
   Нещата в България са много сериозни.Кой свободно избира да бъде беден? Да оставим ромите настрана, за мен те са отделен случай.При тях има много други пороци, които, както пише една потребителка, водят към бедност.И държавата не им е виновна!

  202uu

# 25
  • София
  • Мнения: 1 244
   Не съм съгласна! Къде е свободният избор на пенсионера с 80 лева пенсия да не бъде беден, да си плаща всичкте илачи и сметки и да живее човешки?Къде е свободният избор на хората от малките селища с по 70% безработица. Ще бачкат за по 150 лв месечно , и ако недай боже се разболеят от нещо сериозно, трябва да мрат.
   Нещата в България са много сериозни.Кой свободно избира да бъде беден? Да оставим ромите настрана, за мен те са отделен случай.При тях има много други пороци, които, както пише една потребителка, водят към бедност.И държавата не им е виновна!

Пенсионерите са настрана, при тях е ясно, те зависят от д-вата.

Но говоря за работещите хора. И аз пък не съм съгласна с теб за хората в малките селища, които първо никой не ги кара да бачкат за по 150 лв. Става въпрос за предприемчивост. Има безброй примери. В тях влизат ако щеш и емиграцията (към по-големи селища или към чужбина. Не виждам лошо в това.) Влиза и създаването на собствен бизнес и какво ли още не, няма да влизам в подробности.
А какво ще кажеш за купищата млади хора, които бачкат по строежи или като сервитьори, вместо да вземат да се пообразоват. Нямат ли избор? Или по-скоро не искат.
Много от тези, дето взимат по 150 лв. могат вместо да си изпиват заплатите да изкарат един курс по английски и да си намерят работа за 300 лв. Нямат ли избор? Или не искат. Оттук бих казала и че има много "българи", за които важи същото като при ромите - за пороците, които водят към бедност.

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Къде е свободният избор на хората от малките селища с по 70% безработица. Ще бачкат за по 150 лв месечно , и ако недай боже се разболеят от нещо сериозно, трябва да мрат.

Ето го - аз! Аз и моето семейство. Живея в малък град и останах тук, не мигрирах в големия. Но... Завърших висше образование, подплатено с няколко допълнителни специализации. Реализирах се веднага - въпреки безработицата тук. Е не ми е висока заплатата, но не е 150лв. Съпругът ми е предприемчив и се занимава с бизнес, от който доходите ни са прилични, няма значение колко, достатъчни да живеем добре. Та така. Има начини и за малкия град, друг е въпроса кой ги търси.

# 27
  • Мнения: 25 600
Фил, момиче, слез от облаците и се огледай наоколо!  ooooh!
Каква заплата предлагат според тебе на жена с висше, 2-3 чужди езика, компютър и още някоя и друга образователна екстра? 170-200 лв. в който и да е град, различен от София, Пловдив и Варна, може би и Бургас. За 10 часа дневно плюс още 6 в събота - без регламентирани почивка, отпуски, болнични и пр. екстри.
Това е реалността!
И не ми говори за емиграцията, нали от нея ревете софиянци? Че всички селяндури се изсипват при вас да ви цапат столицата и да ви подбиват заплатите...
Е, ще емигрират всички при вас, но да видим като ви паднат и вашите заплати на минималната, а и като няма кой да копа на село, що ще чините тогаз?  Mr. Green
Хайде, гледайте си пълните паници и не заничайте в чуждите празни!  Naughty

# 28
  • Мнения: 288
  Фил, ти ме изумяваш! Аз съм с магистърска степен, много стаж и взимам чисто 250лв. Интересно какво да понауча, че да изкарам повече, да взема да кандидатствам за доктор? Или пък да отида да работя в строителството? Имам и изкарани курсове английски- мога и продавачка да стана, ще забогатея!
   Хората в малките селища са ПРИНУДЕНИ да работят за безпари почти. Собствен бизнес без някакъв капитал? Миграция- ми да идваме всички в София! Grinning Младите хора бачкат по строежите, щото ако се пообразоват, бедността им е гарантирана! Какъв курс по английски, какви пет лева? Че то някои говорят по 2-3 езика и пак не могат да си намерят работа. Някои хора явно живеят в облаците. Grinning

# 29
  • Мнения: 25 600
   Някои хора явно живеят в облаците. Grinning

Мне, само на жълтите павета!  Wink Laughing

Общи условия

Активация на акаунт