Кой не спазва традициите на Бъдни вечер?

  • 7 689
  • 125
  •   1
Отговори
# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Аз съм една от неспазващите Embarassed.
Ако направя 3 ястия да речем, те ще останат, мъжът ми няма да ги вкуси даже и да си ги ям аз Naughty...Предпочитам да направя неща за ядене, които знам, че ще се изядат и няма да хвърлям (пък и мъжо без месце ядене не яде Laughing).

# 46
  • Мнения: 82
Аз празнувам "Бъдни вечер" откакто се помня. Очаквам я с огромно нетърпение, не само защото много харесвам постните ястия на този ден (и обикновено преяждам), но и защото атмосферата е мила и празнична и в 24h идват подаръците. Откакто имам свое семейство с майка ми приготвяме гозбите, а после или заедно или по отделно (зависи от възможността)  празнуваме.
Това е един от любимите ми семейни празници.

# 47
  • Мнения: 1 581
Не схаващам само едно:
Щом не приемате празника толкова навътре, не изпитвате необходимост да спазвате традициите му и т.н. защо изобщо се правите, че го празнувате? Просто не го правете. И толкоз. За какво си подарявате подаръци, щом не го разбирате като празник? Никой никого не насилва. Мина времето на 9-ти септември и 7-ми ноември, ако не сте забелязали.
Да де, именно - мина 9-ти септември и ще си празнувам каквото искам, както искам. Както сама казваш - същественото е невидимо за очите, и за мен същественото не се изразява в отрупана с определени ястия трапеза, а в празничното настроение и семейното прекарване.
Както казах - ще си празнувам раждането на бога слънце както си искам  Mr. Green

# 48
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
При нас традицията е маалко преиначена. Вечерта преди Бъдни вечер отиваме при родителите ми. Като се надигнем по обед с баща ми запретваме ръкавите и приготвяме трапезата, която се състои от постни салати
- бобена салата с лютеница
- кисело зеле с праз
- тиквички с майонеза
- руска салата без салам
- печени чушки с доматено пюре и моркови
- задължително любимото ми кьопоу
- 2 вида туршии
- задължително содена питка с паричка в нея, а баницата с късмети си е за Нова година, която също по традиция си прекарваме с приятелски семейства
- плодове
- и задължително купичка с орехи и свещ между тях.
В края на вечерта всеки взема по един орех и по това доколко е хубав се определя дали ще бъде здрав през годината.
Елха по традиция при нашите няма, но пък винаги се прави икебана от клонки и играчки и покрай нея се слагат подаръците.

Другите членове на семейството отговарят за коледната украса. Много са ефектни кактусите окичени като коледно дръвче.

Приготвяме по традиция и нещо месно, което уж ще ядем след 12 ч, но никога не стигаме до него.  Rolling Eyes

На Коледа вземаме малкото съкровище и отиваме при свекърва ми, където се събираме с другата част от родата и празника продължава с пълна сила.

# 49
  • Мнения: 2 700
ние спазваме традицията... до 24:00 часа обикновено.

В моето семейство винаги много се е държало на традицията и дори по татово време празнувахме Коледа, а не Нова година. В семейството на мъжа ми, обаче, не е било така и затова, за да не е капо, откакто сме заедно в 24 часа се режат някакви месни глезотии  Wink,  което всъщност не е и неспазване, защото на Коледа вече не се пости.

# 50
  • Мнения: 1 006
Досега винаги ходехме при майка ми, която откакто се помня ( и по Татово време Wink) приготвяше нечетен брой постни ястия!
Тази година още не съм решила как да постъпя, искам ми се да продължа и да създам същата традиция в моето си семейство, ама дали ще го направя Thinking

# 51
  • Мнения: 6 461
По принцип Бъдни вечер празнуваме или със родителите ми или с родителите на мажО.
 Flowers Sunflower Flowers Sunflower Flowers SunflowerМиналата година направихме изключение и си бяхме четиримката в къщи .Украсихме в хола подредих масата с постни ястия ...и така ..... Flowers Sunflower
Запалихме свещи ....вълшебство и красота...... babydust7

# 52
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Спазваме традициите винаги! Има 7-9 постни ястия, чупим питка с късмети и така. Най-важното обаче според мен е, че се виждаме с близките си по празниците.

# 53
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не спазвам традицията- първо никой няма да яде и всичко ще изхвърля ; второ не постим по време на постите, а това обезсмисля показното постене на Бъдни вечер. Това е все е дно невярващ и некръстен човек да празнува Коледа- какво празнува, като не вярва в Христос? newsm78

# 54
  • Мнения: 6 164
Спазваме ги. Обичам традициите и празниците, макар че от няколко години нашите хич не ги спазват и никога не са в празничен дух, аз обаче се опитвам поне малко да го има, харесва ми, ястията се правят така веднъж в годината, ако го превърнем в де като всички други няма да е празник, а делник.. Нали това му е специалното и различното. Миналата година цял ден висях в кухнята и наготвих сума ти манджи сама /с помощ от мъжа ми/, макар че бременна повече ми се мързелуваше Wink , тази ще се постарая да направя същото, че дори и да задмина миналогодишните ми "постижения"! Поне веднъж в годината си струва да си размърдаш задника.

# 55
  • Мнения: 9 990
Не-произлизам от работническо семейство Laughing, което в "ония" години "постно" отбелязваше подобни традиции.Не съм научена. ConfusedЕ, спазвам до толкова, до колкото знам и съм чувала, чела.Но по-скоро да си направим празник, отколкото точно да спазвам църковни какони някакви.Не постим преди това, така че...И на Бъдни вечер имаме месо комай...Иначе аз обичам сърми и ям целогодишно, че да се затъжа за тях точно тогава.Ами това е-аз самата не съм живяла по този начин до 20-та си година и изведнъж-хоп да се променя няма как да стане.Опитвам се просто да създам празнична атмосфера, останалото-може и да дойде с времето, не насилвам нещата. Hug

# 56
  • Мнения: 1 422
Ние спазваме готвенето на нечетен брой постни ястия. Баща ми преди вечеря кади всяко помещение в къщата включително слиза и в мазето. Сега той е най-възрастният мъж и е негова задача. Тази година може да води и другите по-млади мъже, нови в семейството, ако реши. Вечеряме, после отваряме подаръците под елхата, после се снимаме и си говорим. Най-накрая някои ходим на църква, да посрещнем Рождество.

За уточнение обаче не готвим всичко сами. Всеки от трите семейства носи определена част от гозбите, а някои поръчваме и си ги взимаме в деня на Бъдни вечер. Миналата година поръчахме във вегетарианския ресторант на Алабин и сме много доволни. Там ни направиха и сладкиши за гостуванията през следващиге коледни празнични дни. Целта е да не се моткаме цял ден из кухнята, а повече да се веселим с елхата. А и иначе доста често ядем без месо, така че самото меню не е изненада.

Късметите са в баницата на Нова година. Записваме на лист кой какво му се е паднало. Най-ранният такъв списък в кутията е от 1939 година. Така може да се види кой е бил на гости на Нова година, кой кога вече се е считал член на семейството, кой кога вече го е нямало.

# 57
  • Мнения: 791
И при моите родители се спазва традицията и при свекърва ми (ние всяка година редуваме - една година на Бъдни вечер в моите родители, а Коледа при свекърва ми, а следващата обратно), а за догодина (става ме самостоятелно семейство  261uu ) - не знам, ще се опитам да опазя традициите, все пак е за една вечер!!! Или пак ще караме на размяна - единият празник в едните , а другия у другите. Впрочем свекърва ми спазва традициите,но понеже свекъра без месо не сяда на масата, винаги има към постното и неща драно  Laughing.

# 58
  • Мнения: 2 957
Ние постните гозби не ги тачим много,много...особено по празници  Laughing

# 59
  • tardis
  • Мнения: 329
Когато заживяхме заедно със съпруга ми, на първата ни Бъдни вечер, стриктно приготвих седем постни ястия, а той се поогледа намръщен и си наряза половин пръчка салам.На следващата го попитах дали да сготвя постно, а той ми отговори- Да, за гарнитура.
Laughing

Родителите ми спазват, майка ми прави нечетен брой ястия и  те стоят и през нощта, масата остава нераздигната.
Аз не знам към кои да се причисля: не обичам да робувам на традиции, нo тъй като мъжът ми е вегетарианец, а и аз не съм много по месото, та целогодишно готвя постни ястия, т.е. и на Бъдни вечер ястията са постни.
Харесва ми коледният дух и празничното настроение и на Бъдни вечер и Коледа правя онова, което ще зарадва мен и семейството ми. Не мисля, че наличието или отсъствието на месо в менюто само по себе си прави празника празник.... Tired

@Иварна, много си права.

Общи условия

Активация на акаунт