В Бон Апети говорят за кърмене и късно захранване!!!

  • 12 624
  • 96
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 502
Ето рецептите от днес:
Супа "Моро"
Рецепта за деца над 4-месечна възраст
2 моркова
500 мл вода
1 щипка сол
Морковът се почиства и се нарязва на кубчета. Кубчетата морков се слагат в тенджера, заливат се с гореща вода и се сваряват. След това се пасират заедно с водата, в която са се варилиПасираната супа се поръсва с щипка сол и хубаво се разбърква. Когато се охлади, ястието е готово за консумация

Оризова вода
Рецепта за деца над 4-месечна възраст
500 мл вода
1 с. л. ориз
1 щипка сол
Оризът се сипва в тенджера и се залива със студена водаПоръсва се с щипка сол, кипва се и се вари до готовностСлед това оризът се прецежда и водата се оставя да се охлади.

Диетична ябълково-оризова каша
Рецепта за деца над 4-месечна възраст
1 ябълка (100 г)
3 с. л. оризова безмлечна каша
1 ч. л. щипка кафява захар
Ябълката се измива и се почиства от семките. След това се поставя върху алуминиево фолио и се поръсва с кафява захарЯбълката се увива във фолиото от всички страни и се пече около 20 минути в предварително загрята фурна при температура 200 градусаИзпечената ябълка се изважда от фолиото и се обелва. Оризовата каша се разтваря във вода според указанието на опаковката. Ябълката се залива с разтворената оризова каша, намачква се и ястието е готово за консумация

# 76
  • Мнения: 63
И всъщност не разбрах какво са избрали повечето от вас...........кога да захранвате бебетата си. Моето бебе е на 2 месеца и педиатърката ми каза от следващия месец да започна да давам сок от ябълка после сок от морков и после смес от двете съставки..................На мен ми се струва , че е рано това да се случи през 3 месец, но не изразих мнение пред нея, защото нямам опит. Ще се радвам ако споделите такъв!

# 77
  • Мнения: 758
Чак сега видях тази тема. Някой гледал ли е предаването от 20 юни, че го изпуснах? Там педиатърката каза нещо по повод нитратите? Мисля, че е важно, така че ако някой си спомня нещо да сподели, моля.
П.С. В neterra го нямаше точно това предаване - "'технически проблем"...жалко!

# 78
  • Мнения: 1 896
Algara,
Тук повечето мами са привърженички на захранването след 6-ия месец, когато бебето покаже че е готово.
Такива са препоръките на СЗО, Ла Лече Лигата, Американската академия по педиатрия, европейските здравни министерства и която още авторитетна институция се сетиш. Включително и българското МЗ.
Може би педиатърката ти, очевидно привърженичка на доста стари методи, ще каже, че соковете не са захранване. Институциите, които изредих, обаче, препоръчват именно изключително кърмене (без никакви допълнителни храни и течности) през първите 6 месеца от живота на бебето.
Ти си решаваш дали директно да се разграничиш от мнението й или просто да си траеш и да правиш каквото ти си знаеш, но във всеки случай тук във форума имаш примери на десетки, дори стотици здрави, щастливи и страхотно развиващи се бебета, гледани по този начин. В библиотеката на форума пък има много информация за захранването - можеш да се информираш допълнително от там. Успех!

# 79
  • Мнения: 663
Мерси на момичетата, които публикуват рецептите. Peace

# 80
  • Мнения: 180
Ето рецептите от днес 26/7/2007

Ориз с кайсии
Рецепта за деца над 10-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
30 г адаптирано мляко
25 г ориз
3 кайсии (100 г)

Начин на приготвяне:
1.Оризът се залива с вода и се сварява
2. Кайсиите се обелват и се нарязват на парчета.
3. Нарязаните плодове се смилат в блендер.
4. След това се добавя отцеденият от водата ориз.
5. Адаптираното мляко се разтваря в малко вода и се налива при кайсиите и ориза.
6. Продуктите се пасират добре и ястието е готово за консумация.


Запечено пюре с кашкавал
Рецепта за деца над 1-годишна възраст

Списък на необходимите продукти:
30 г кашкавал
1 тиквичка
1 картоф
1 ч. л. краве масло
прясно мляко
магданоз за поръсване

Начин на приготвяне:1.Тиквичката и картофът се обелват и се нарязват на кубчета.
2. Картофът се слага в тенджера, залива се с вода и се сварява. Отгоре се слага гевгир и тиквичката се сварява на пара.
3. Сварените зеленчуци се намачкват на пюре с помощта на преса.
4. Налива се прясното мляко и продължава да се мачка.
5. След това се добавя малко масло и всичко се разбърква добре.
6. Сместа се пресипва в йенска тавичка и повърхността се заравнява.
7. Отгоре се поръсва настърганият кашкавал и пюрето се запича във фурна за около 5 минути (колкото да се разтопи кашкавалът). Накрая се поръсва с наситнен магданоз.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз бях приятно изненадана  Laughing Свалих си всички рецепти и съм много доволна

# 82
  • Мнения: 674
 Аз имам едно предложение! Bulb Да записваме и съветите, които дава педиатърката! Например като това, че първо се въвежда зелена чушка, а после червена. Аз за съжаление не съм гледала повечето предавания, но ако някои от вас се сещат за разни такива, пишете ги и тях. Вече ще се постарая да не ги изпускам! tv

# 83
  • Мнения: 180
Ето рецептите от днес 8.08.2007г. Макар че предаването беше повторение, не видях тези рецепти да са пуснати досега./ако ги повтарям,моля да ме извините/


Зеленчуков обяд за деца над 6-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
1 тиквичка
1 картоф
1 резен целина (15 г)
1/2 стрък праз лук
1 стрък копър
30 мл адаптирано мляко
1 ч. л. краве масло

  Начин на приготвяне:
1.Празът се нарязва наситно.
2.Картофът, тиквичката и целината се обелват и се нарязват на малки кубчета.
3. Маслото се слага в тенджера, в него за 1-2 минути се задушава лукът и се залива със 100 мл гореща вода.
4. След това се прибавят кубчетата целина и картоф.
5. Долива се гореща вода (водата трябва да е два пръста над продуктите) и зеленчуците се варят до готовност, като към края се слага и тиквичката.
6. Адаптираното мляко се разтваря в малко от бульона на зеленчуците.
7. Млякото се сипва при зеленчуците и сместа се пасира.
8. Накрая се добавя копърът, пасира се отново и ястието е готово за консумация.



Плодова закуска за деца над 7-месечна възраст

  Списък на необходимите продукти:1 круша
1 к. ч. овесени ядки
2 с. л. обезмаслена и обезсолена извара (40 г)

Начин на приготвяне:
1. Овесените ядки се сипват в тенджерка, заливат се с 2 части гореща вода и се сваряват.
2. Крушата се обелва, почиства се и се настъргва на едро ренде.
3. Сварените ядки и крушата се сипват в купа и се разбъркват.
4. Прибавя се изварата и отново се разбърква добре.

# 84
  • София
  • Мнения: 555
Здравейте, искам да попитам, има ли някой, които е гледал рецептата за кюфтета на пара? Много ще се радвам да сподели Praynig

# 85
Червена леща със зеленчуци
Рецепта за деца над едногодишна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
22/8/2007
Списък на необходимите продукти:
1/2 ч. ч. червена леща
20 г краве масло
20 г целина
1 картоф
1/2 морков (30 г)
1/2 домат
1/4 глава лук
1 щипка сол
магданоз за поръсване
Начин на приготвяне:
1.Лукът, морковът и целината се почистват и се нарязват на малки кубчета.                                          
2. Маслото се загрява в тенджера и се сипват наситнените лук, целина и морков.                                        
3. Налива се малко вода (колкото да покрие продуктите) и се задушава под капак около 10 минути.
4. Доматът и картофът се обелват, нарязват се и също се слагат в тенджерата.                                        
5. След това се сипва предварително почистената червена леща.                                                                
6. Наливат се 4 ч. ч. вода, посолява се и се разбърква.                                                                                
7. Ястието се вари до кулинарна готовност и накрая се поръсва с нарязан наситно магданоз.  

Пюре с праскови и овесени ядки
Рецепта за деца над 10-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
22/8/2007
Списък на необходимите продукти:
1 праскова
30 мл адаптирано мляко
1 к. ч. овесени ядки
1 с. л. обезсолена извара

Начин на приготвяне:
1. Овесените ядки се сипват в малка тенджера и се заливат с гореща вода.                                                
2. След като кипнат, ядките се варят около 2 минути.                                                                                
3. Прасковата се обелва и се нарязва, а костилката се отстранява.                                                              
4. Плодът се пюрира заедно с адаптираното мляко, след което се прехвърля в дълбока купа.                
5. Добавят се изварата и сварените овесени ядки.                                                                                        
6. Пюрето се разбърква добре и е готово за консумация.

# 86
  • Мнения: 180
Ето рецептите от днес - 22/8/2007

Червена леща със зеленчуци
Рецепта за деца над едногодишна възраст

Списък на необходимите продукти:
1/2 ч. ч. червена леща
20 г краве масло
20 г целина
1 картоф
1/2 морков (30 г)
1/2 домат
1/4 глава лук
1 щипка сол
магданоз за поръсване


Начин на приготвяне:
1. Лукът, морковът и целината се почистват и се нарязват на малки кубчета.
2. Сипват се в тенджера с предварително загрятото масло.
3. Налива се малко вода (колкото да покрие продуктите) и се задушават под капак около 10 минути.
4. Доматът и картофът се обелват, нарязват се и също се слагат в тенджерата.
5. След това се сипва предварително почистената червена леща.
6. Наливат се 4 ч. ч. вода, посолява се и се разбърква
7. Ястието се вари до кулинарна готовност и накрая се поръсва с нарязан наситно магданоз



Пюре с праскови и овесени ядки
Рецепта за деца над 10-месечна възраст
 
Списък на необходимите продукти:
1 праскова
30 мл адаптирано мляко
1 к. ч. овесени ядки
1 с. л. обезсолена извара

Начин на приготвяне:
1.Овесените ядки се сипват в малка тенджера и се заливат с гореща вода.
2.След като кипнат, ядките се варят около 2 минути.
3.Прасковата се обелва и се нарязва, а костилката се отстранява.
4.Плодът се пюрира заедно с адаптираното мляко, след което се прехвърля в дълбока купа.
5.Добавят се изварата и сварените овесени ядки.
6. Пюрето се разбърква добре и е готово за консумация.


Следващото предаване ще е на 12.09.2007г. В него ще говорят за това - защо колбасите трябва да се изключат от детското меню, с какво е полезен пъпешът и как се приготвят кюфтета на пара.

От това и от предното предаване се постарах да запиша и допълнителната информация която дава докторката. Когато намеря време тия дни ще я напиша и тук.

Надявам се да съм полезна.

# 87
  • Мнения: 1 117
Ето и рецептите от днес - 12.09.2007

Кюфтенца на пара
Рецепта за деца над едногодишна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
12/9/2007

Списък на необходимите продукти:

100 г пилешко филе
1/2 глава лук
2-3 стръка магданоз
1 яйце
1 с. л. сметана
1 щипка сол

за гарнитурата:
2 моркова
5 г краве масло
1 щипка сол
1 щипка захар

Начин на приготвяне:
      
1. Лукът се почиства, нарязва се на едри парчета и се смила в блендер заедно с магданоза.
2. Добавя се месото и отново се смила.
3. След това се чупи яйцето, налива се сметаната и се посолява.   
4. Сместа се пюрира за кратко и се поставя в хладилник, за да стегне леко.       
5. С помощта на две лъжички се оформят кюфтенца и се сваряват на пара за 20-30 минути.      
6. Морковите се почистват, сваряват се на пара и се пюрират заедно с маслото, малко сол и захар.      
7. Кюфтенцата се сервират с морковената гарнитура.       
8. Съвет: Ястието може да се приготви и за деца над 10-месечна възраст, ако в каймата за кюфтета се сложи само жълтъкът на яйцето.

Плодово пюре с пъпеш
Рецепта за деца над 10-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
12/9/2007



Списък на необходимите продукти:

1 резен пъпеш (100 г)
1/2 праскова
30 мл адаптирано мляко
30 г оризова каша


Начин на приготвяне:

1. Пъпешът и прасковата се обелват и се пюрират.      
2. Оризовата каша се разбърква с малко вода според указанията върху опаковката и се сипва при плодовете.       
3. Добавя се адаптираното мляко.       
4. Сместа се пюрира отново, пресипва се в купичка и е готова за консумация.

# 88
 newsm78
много ми хареса темата , но предаванията с д-р Антонова нещо спряха !!!
Защо така ?
Накой знае ли нещо ?
Лично на мен много ми хареса  това което готви .
Защо я няма на екран? newsm78 newsm78

# 89
  • Мнения: 63
 Тя ми е педи и каза, че този месец почиват и от декември пак:)

Общи условия

Активация на акаунт