Проблем с щитовидната жлеза

  • 1 116
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте
Преди няколко дни усетих дискомфорт в шията, което ме накара да си пусна профилактични изследвания като включих и такива за щитовидната жлеза. Мъж на 32 години съм и до сега не съм имал проблеми със жлезата.
Запазих си час за понеделник, за да ме погледне ендокринолог, но видях, че в този форум се пише доста и предполагам, че може да има някой със същия проблем. Това са изследванията не жлезата

Доколкото четох в интернет, разбирам, че жлезата работи нормално, но имам антитела, които не разбирам от какво са се появили и това причина ли е за диагноза.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Повишените антитела обикновено говорят за Хашимото, но това ще го каже ендокринолог.

# 2
  • Мнения: 4
Това ме притесняваше. Надявах се тия антитела да са скочили заради нещо друго и да мога да ги нормализирам.

# 3
  • Мнения: 11 842
Хормоните са добре, т.е. функцията на жлезата е ок. Антителата сочат автоимунно заболяване Хашимото. Те обикновено са отговор на някакви възпалителни процеси в организма.
Ето тук в тази тема на първата страница има информация, ако имате желание може да прочетете.
https://www.bg-mamma.com/?topic=1444980

Последна редакция: нд, 29 май 2022, 15:42 от mibobo

# 4
  • Мнения: 4
Хормоните са добре, т.е. функцията на жлезата е ок. Антителата сочат автоимунно заболяване Хашимото. Те обикновено са отговор на някакъв възпалителни процеси в организма.
Ето тук в тази тема на първата страница има информация, ако имате желание може да прочетете.
https://www.bg-mamma.com/?topic=1444980

Благодаря, ще прочета информацията от линка!
След като функцията на жлезата е добре, въпросните хормони могат ли да се регулират и след дадено лечение да се върнат към нормалните нива, след което да спра медикаментите. Дали имате такава информация ?

# 5
  • Мнения: 11 842
Информацията на първа страница на посочената тема е точно запознаване със заболяването, защото не са ви ясни нещата. Това което е завишено при теб, не са хормони а антитела, за тях лечение като хапче няма. Има неща които може да се направят в посока намаляването им, но не при всеки сработват и за всеки е индивидуално каква е причината да има повишение на антителата.

# 6
  • Мнения: 12 016
Здравейте. Да, жлезата функционира, но сте отключили автоимунно заболяване, затова МАТ е висок. Антителата атакуват тялото Ви и му пречат да усвои хормона. Ефектът е все едно жлезата не произвежда този хормон.
Дали може да се регулира? Да, може. Ендокринологът ще назначи хормона заместител на терапия и ще предпише диета - какво да избягвате от храни и напитки.
Нормализирането отнема 18-24 месеца. В други случаи може да живот да сте на хормонозаместителна терапия.
На мен ми откриха Хашимото (ТАТ ми беше към 400 тогава) преди 10-ина години. Няколко години пих предписания ми хормон, след което нивата се нормализираха и аз спрях хормона. В момента и без изследвания чувствам, че пак имам проблем.

# 7
  • Мнения: 4
Много благодаря за отговорите.

Общи условия

Активация на акаунт