Генно-модифицираните храни

  • 11 827
  • 110
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 761
Не съм гледала предаването,но в Бг се отглежда ГМО царевица.Особено тази на фирма "Пионер".Както и ГМО слън4оглед-масово.Сега малко са ги ограни4или,поради трудности с продажбите на ГМО-продукти,но както става в БГ-то такива продукти стоят по слкадовете известно време и после мистериозно из4езват в магазините.Информацията е от агрономи,които се занимават то4но с това.Генното модифициране излиза доста по-евтино на фермера,за6тото сортовете са устой4иви на неблагоприятни условия и дават високи добиви.Не6то,което трудно се постига в на6ите географски 6ирини с нормални сортове.

За Германия-ако иска6 да си до някава степен сигурна-само Био или пък наскоро се наткнах в РЕВЕ-то (бив6иа Мини мал) на консерви царецица и разни др. ,на които пи6е6е Кейн Гентехник.Аз за всеки слу4ай не ям царевица,6тото каква е гаранцията,4е на 4истите сега полета някога не е имало ГМО.4етох скоро,4е и рапицата е ГМО.Уж сяли такава само за био-гориво,дето после го изнасиали,ама знае ли 4овек.Ами меда от рапица?От къде да се знае къде са пасли п4елите?Или пък олиото?

# 46
  • Мнения: 2 292
 kogato modificirash edin gen, ti vsastnost promeniash edin beltak. Taka che s hranata poemash nov beltak,koito ne si ial dosega..

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.


Не е задължително- гроздето без семки е селектиран сорт

# 48
  • Мнения: 11 329
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.


Не е задължително- гроздето без семки е селектиран сорт
Secretgarden, точно за това става въпрос. Как се селектира един сорт - по пътя на логиката стигаме до генно модифициране, нали? Wink

# 49
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.


Не е задължително- гроздето без семки е селектиран сорт
Secretgarden, точно за това става въпрос. Как се селектира един сорт - по пътя на логиката стигаме до генно модифициране, нали? Wink


Не съвсем....хората от край време променят сортове с разни кръстоски без да се бърка по гените......от една дива ябълка с присадки и разни щуротии се прави хубав сорт ябълки....а грозде не можеш да си посадиш- дали със семки или не- гроздето се сади от клонка......странно, но факт....сега ще попитате отгде таз клонка....ами от друг грозд, ако изчезнат лозята и останат само семки няма да може да се засади грозде.....

# 50
  • Мнения: 1 178
спомням си, че моя дядо правеше такава кръстоска, имаше специално наименование, но не мога да се сетя в момента,
zа целта се правеше раzреz в клона на лоzята, и там се поставяше клонче от друга лоzя,
пак нещо такова правше и с овощните дръвчета,

да ви кажа, от иzвестно време сравнявам био с обиковенните храни (само на вкус), при морковите и картофите неzабеляzвам никаква раzлика, особенно при морковите, които консумирам сурови, е ами и биото имат вкус на сапун Sick

# 51
  • Мнения: 2 761
Едно е да се селектира един сорт в рамките на вида,а съвсем друго да се вкарват 4ужди гени.
Кръстостването или опра6ването в природата може да се извър6и от вятара и насекомите .Мендел напр. е оставял да се самоопра6ат разли4ни сортове грах,но във вси4ки поколения се наблудават белези характерни за всеки сорт,т.е. няма отклонения.
Генното модифициране само работи със  законите на Мендел,само 4е там дале4 не е само в рамките на един вид и е с помо6та на 4овека.Пък как се отразява това това на организма-ами о6те не е проу4ено до край,но и информацията,която има в гоогле е достатъ4на да избягвам тези продукти.
Др. един е въпроса до колко са 4исти ве4е останалите храни,след като може да се извър6и кръстосване на ГМ с нормални сортове пак от вятара и насекомите.

Последна редакция: ср, 29 ное 2006, 10:50 от Omega

# 52
  • Мнения: 2 761
megstar,това за което говори6 е присаждане с калем,прави се и при ово6тните,но не е генно инжинерство!
Ина4е за вкуса и на  и био-то си абсолютно права.На мен вси4ко тук ми докарва на картон и няма ни6то об6то с това,което ям в Бг-то(от градината).Да не говорим,4е уж е био ,пък не се разваля на 2-3 ден.

# 53
  • Мнения: 511
спомням си, че моя дядо правеше такава кръстоска, имаше специално наименование, но не мога да се сетя в момента,
zа целта се правеше раzреz в клона на лоzята, и там се поставяше клонче от друга лоzя,
пак нещо такова правше и с овощните дръвчета,

да ви кажа, от иzвестно време сравнявам био с обиковенните храни (само на вкус), при морковите и картофите неzабеляzвам никаква раzлика, особенно при морковите, които консумирам сурови, е ами и биото имат вкус на сапун Sick
По разговорному се казва калем.
А иначе по този начин овошките се облагородяват като се присаждат на подложка.Така са получени нектарините- /м/у слива и праскова, вишнап -м/у череша и вишна и много други овощни видове/, но това не става от веднъж.Многократно докато се получи желаното качество на плода.Няма нищо общо с генно модифициране. ГМХ са главно да се постигне издръжливост  при различни климатични условия, например в Англия ако не са модифицирани доматите, салатите, ягоди, и и мн.др. те просто биха изгнили. Затова биоземеделието налага използването на местни породи животни, растения характерни за географските ширини на дадена страна, защото те са се селектирали по естествен начин, с времето/еволюирали/ и са се приспособили. Генното инженерство дава възможност да се отглеждат растения и животни във всяка част на земята, за да се избегне зависимостта на дадена страна от внос на определен продукт, което пак опира до икономически интереси т.е до пари.
Хубаво е да се дават повече пари за храна, но поне да е качествена. Лошото е че в България още няма /или поне аз не съм срещала/ органични храни.
Аз си мисля, че ГМХ ще продължават да се разпространяват и ще стават още по-масови, защото ще бъдат по-евтини.
Изобщо темата има много страни и гледни точки за някои тези храни са бъдещето за други ни обричат.

# 54
  • Мнения: 11 329
.
Хубаво е да се дават повече пари за храна, но поне да е качествена. Лошото е че в България още няма /или поне аз не съм срещала/ органични храни.
.

Иванова, не ми казвай, че не си срещала органични храни. Може би на широкия пазар да не си, но на малките базарчета, дето бабета продават мляко или яйца - това са при всички положения органични храни. Или пак от такива - да си вземеш червиви ябълки.
А тия дето си гледат кравичка, прасе, козичка - нима те нямат органични храни. Thinking

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Объркала се е , вероятно е имала предвид Био- земеделие

# 56
  • Мнения: 511

[/quote]
Иванова, не ми казвай, че не си срещала органични храни. Може би на широкия пазар да не си, но на малките базарчета, дето бабета продават мляко или яйца - това са при всички положения органични храни. Или пак от такива - да си вземеш червиви ябълки.
А тия дето си гледат кравичка, прасе, козичка - нима те нямат органични храни. Thinking
[/quote]
 
Аз под органични храни разбирам- сертифицирани такива.
От тия пазарчета аз най- много се пазя.
Защото тия кравички, кокошчици и др. не се знае какви антибиотици са лекувани, с какви смески са хранени и да не изброявам още колко неща може има. Вярно, гледат се при по- добри условия от големите производители, но това не ги прави екологично чисти.
Не съм маниачка, аз също предпочитам "селското производство", но това не е органична /биологична/ храна.
Когато казах, че не съм срещала имах в предвид в супермаркетите, където в остналите европейски държави има такива продукти и кой да следи дали те се произвеждат според законовите изисквания.


Според мен е наивно да се мисли,че бабките произвеждат органични продукти.

# 57
  • Мнения: 11 329
Вярно, гледат се при по- добри условия от големите производители, но това не ги прави екологично чисти.
Не съм маниачка, аз също предпочитам "селското производство", но това не е органична /биологична/ храна.

Е да де, ама все пак са по-малкото зло, нали? Wink  Peace

# 58
# 59

Общи условия

Активация на акаунт