Вредна ли е по някакъв начин епидуралната упойка?

  • 6 234
  • 78
  •   1
Отговори
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
Момичета искам да ви попитам пак за еподуралната опика с риск да стана банална Embarassed.
Аз чувам много противоречиви мнения относно този вид упоика - До колкото разбрах тази упойка се бие в гръбначния стълб и точно за това са всички отрицателни мнение по въпроса защото ми казаха че е възможно ако не ми я бият както трябва, можело да остана инвалид за цял живот
Аз обаче смятам че нали за това лекарите са учили(е да всеки прави  грешки) и не мисля че риска е толкова голям в това отношение newsm78.
Освен това смятам че след като вече сме в XXІ век упоиките при раждане вече не са табу а необходимост.
Освен това искам да попитам може ли упойката да повлияе по отрицателен начин на раждането и на бебето? 

# 1
  • Мнения: 7 418
Присъединявам се и аз към въпросите ти!
 Единственото което знам малко повече от теб е ,че епидуралната упойка се прави в обвивката на гръбначния стълб,а има още една,която е спинална,тя ,пък,се слага вътре в гръбначния стълб,в сърцевината му.
  За опасността казват,че за лекарите тези упойки са като най-обикновени инжекции.Толкова опит вече е натрупан!
   Но.........интересно ми е какво ще отговорят другите форумки,преминали през упойките.

# 2
  • Мнения: 3 092
Аз лично нито едната , нито другата съм ползвала.Не става въпрос за страх или нещо подобно.Болеше ме , раждах дълго време и изобщо в цялото си изтощение и умора не си поисках.Та моят съвет е - ако решите че искате такава се уговорете оше при постъпването в болницата.За това дали е страшно - едва ли е толкова страшно.Зависи о много фактори -как ще тръгне раждането , как е настроена майката , какво е разкритието и така ...нека отговорят мами , който са ползвали.
леко раждане! Peace

# 3
  • Мнения: 2 849
Не съм имала странични действия от упойката .По принцип съм с ниско кръвно и главоболие ,но те не се влошиха след упойката .Нямам оплаквания .

# 4
  • Мнения: 1 671
На мен близък човек отказа да ми я сложи (не че не исках, даже си помрънках). Каза ми, че излишно ще ми удължи раждането. Освен това на училището за бременни ни бяха обяснили, че трябва да имаш редица показатели, за да се сложи този вид упойка.
Честно да си кажа, не беше толкова страшно. Мен ме обезболиха с лидол и бусколизин, болеше си ме, ама 20 минути след като родих етърва ми ме пита как и колко боли, а аз не помнех.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Не съм лекар, но ще споделя какво аз съм чела за тази упойка. Значи тя се прави между прешлените и не преминава през обвивката на гръбначният мозък. Не усещаш болка, но пък за сметка на това усещаш контракциите и напъните, което улеснява раждането и можеш да участваш пълноценно в него. Като страничен ефект при неправилното и поставяне действително може да се получи обездвижване, но то е временно, а и се случва много рядко. По-честият страничен ефект е главоболието след това. Има и определени противопоказания за поставянето на този вид упойка, но най добре да обсъдиш подробно с анестезиолог конкретно в твоя случай дали е подходяща.   bouquet

# 6
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Родих с този вид упойка - епидурална анастезия.
Горещо ти я препоръчвам - раждането беше удоволствие благодарение на нея.Запазила съм само положителни емоции от ражданто, живот и здраве, бих родила пак!
относно страничните ефекти, аз знам че боли глава, кръст и това е най - малкото което ако има да става нещо, да не писано....., е най - малкото.Аз обаче родих в Шейново и за мой огромен късмет попаднах на най - добрият анастезиолог, практикувал 20 год. и тези странични ефекти не съм имала.Огромно значение има как ще се потави упойката.Ако специалистът е добър, не би трябвало да имаш проблеми.

# 7
  • Мнения: 232
Не съм ползвала нито едната нито другата -просто нямаше време.Епидурална се бие преди да направиш 5 см разкритие,а мен ме приеха с 6 см.Но това което знам - много боли глава след като и спре действието и понякога понижава кръвното и предизвиква гадене.Так ми обясниха лекарите когато раждах.Не ти я препоръчвам - ИЗДЪРЖА СЕ! newsm62 cry newsm10

# 8
  • Мнения: 1 455
Ами мен така една приятелка като ми каза,че от десет жени, седем оставали инвалиди за цял живот и аз естествено отказах упойка.Раждането ми премина 22 часа в кански мъки и просто исках да умра.А това за упойката,пълна глупост.При второто ми раждане бях много по информирана,говорих с анестезиолог и дори за главоболието ми обясни,че ако е сложена правилно няма да има главоболие.Цялото раждане мина прекрасно с тази упойка,благодарна съм,че я има,нямах никакви последствия от нея,напротив-само хубави спомени Wink Успех!

# 9
  • Мнения: 3 500
Сложиха ми спинална 1 час преди да родя, просто по-късно дойде анестезиолога, иначе по-рано щяха да ми сложат упойка, защото съм с нисък праг на болка, а имах отлични предпоставки да родя нормално.Лекаря ми каза, че няма проблеми, анестезиоложката също.От слагането й раждането ми се превърна в песен, не чувствах никаква болка.При напъните ми помага лекаря, родих без нито един шев - нямах разкъсвания, нито епизотомия, нищо.

# 10
  • Мнения: 953
Ето какво прочетох аз по въпроса в "Моето дете" :
Минуси при епидурална упойка:

- може да предизвика главоболие
- болки в гърба
- риск от неправилно поставяне
- риск от използване на вакум или форцепс - мен лично това най-много ме притеснява
- риск от спешно секцио
- алергични реакции и др.

Относно това че може да останеш инвалид - много не го вярвам.
"Ако част от лекарството вместо в епидуралното пространство попадне в гръбначно-мозъчния канал е възможно временно да се парализираш от кръста надолу и да не можеш да се движиш. Със спирането на ефекта на упойката този страничен ефект отшумява"

Като плюсове са дадени:
- няма болка
- оставаш в съзнание
- медикамента не достига плода
- не си обездвижена
- чувстваш контракциите и напъните.

Най-добре говори с анестезиолог  Simple Smile



# 11
  • Варна
  • Мнения: 407
Мисля си, че анестезиолозите вече имат достатъчно голям опит с епидурална и спинална упойка, за да има някакъв риск за бъдещата майка. Аз лично за себе си съм решила втория път като раждам, задължително да е с упойка. При първото си раждане направих грешката да не се уговоря с лекаря си за епидурал, но втори път не правя тази грешка. В крайна сметка защо да ме боли, като има начин да не ме боли  Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 1 043
Личен опит нямам, но ще напиша какво ни казаха на лекцията на "9 месеца":

- Опасност от парализиране няма, защото упойката се поставя под нивото на гръбначния мозък;
- Като страничен ефект може да се появи главоболие и падане на кръвното;
- Има увеличение на процента на ражданията, завършили с форцепс или цезарово сечение при използването на епидур. упойка;
- Не се отразява на бебето.


# 13
  • София
  • Мнения: 978
Азраждах с епидурална упойка и съм доволна, още повече, че така я дозират, че да усетиш контракциите и напъните накрая, за това не мисля че радането се удължава

# 14
  • Мнения: 2 818
Мисля, че риска да ти я поставят неправилно е наистина много малък, другите рискове са по-големи, например риска от използване на форцепс... например при мен за малко да се наложи, защото изобщо не усещах какво става ... , но разбира се това изобщо не е задължително да стане  Peace
(За второто си раждане смятам да не използвам никакви обезболяващи... )

# 15
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
Благодаря ви момичета  Hugнепременно ще се посъветвам с анествзиолог и с генеколога ми.
Но едно не мога да разбера   newsm78защо на всички които кажа че мисля да раждам евентуално с упоика(дори майка ми)  все намират някаква причина да изтъкнат че е по добре да родя без упоика. Thinking
Аз пък мисля ако има начин да не се мъча - защо да не се възползвам

# 16
  • Мнения: 2 818
защо на всички които кажа че мисля да раждам евентуално с упоика(дори майка ми)  все намират някаква причина да изтъкнат че е по добре да родя без упоика. Thinking


Предполагам, че казваш на хора, за които раждането винаги е болезнено и няма начин да бъде неболезнено, а ако не е все едно не си раждала, което разбира се изобщо не е така. Вероятно и нямат достатъчно информация за епидуралната упойка. Не им се връзвай, раждай така както ти искаш  Peace

# 17
  • Мнения: 8 505
Тук има една добра схема къде се поставя епидуралната упойка.Ако е поставена както трябва,няма никакви странични реалции.А за удължаване на раждането-не мисля,че влияе,при положение,че изпълняваш точно напътствията на екипа.

# 18
  • Мнения: 689
Аз лично съм против този вид упойка.
Вярно е, че вече сме във XXI век и медицината е напреднала доста, но грешки винаги стават (няма безгрешни хора).
Знам, че при неправилното и поставяне може да се получи обездвижване. А при голяма част от жените, раждали под действието и, като старнични ефекти се появяват често главоболие и болки в кръста.

# 19
  • Мнения: 2 952
"Всички " Mr. Greenраждат  вече  с епидурална .....събуди се народе ....додето   свикне България  с тази мисъл ....хората  друго чудо ще измислят Simple Smile

Раждах с епидурална , пак ще раждам така.Няма нужда да се дера от  болки.Добър  анестезиолог и всичко ще е наред. Peace Да  живее  епидурала.Казвам го от опит. Wink

# 20
  • Мнения: 1 455
Не знам кой ти е казал,че раждането се удължава с упойката,аз знам,че скъсява раждането.На мен като ми я сложиха родих след 40 мин. ,а и доктора ми каза,че  упойката помага за по бързото разкритие.И един съвет,недей да слушаш майка ти и познати,които не са толкова наясно само те объркват ,а и те се притесняват,но аз заради това така се измъчих,точно защото всеки ме разубеждаваше.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 043
Благодаря ви момичета  Hugнепременно ще се посъветвам с анествзиолог и с генеколога ми.
Но едно не мога да разбера   newsm78защо на всички които кажа че мисля да раждам евентуално с упоика(дори майка ми)  все намират някаква причина да изтъкнат че е по добре да родя без упоика. Thinking
Аз пък мисля ако има начин да не се мъча - защо да не се възползвам

Защото не са информирани и са чували само градски легенди. Консултирай се с компетентен специалист.

Не знам кой ти е казал,че раждането се удължава с упойката,аз знам,че скъсява раждането.

И аз това знам. Инфото ми е от лекциите на "9 месеца".

# 22
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 540
Искам да ви кажа че всичко зависи от вашата чувствителност в смисъл,че-аз имам УЖАСЕН ooooh! ooooh! ooooh! опит и с двете упойки.Това е най-ужасния спомен в целия ми живот болките след това бяха неописуеми.Но подчертавам това е строго индивидуално.Главоболие ,повръщане ,припадъци от ниското кръвно и това не ден два а седмици.Пак казвам това бе при мен докторите се бяха хванали за главите.Аз съм от Бургас но това стана в София не виня докторите дори съм им благодарна но живот и здраве като дойде време за секцито ми ще искам пълна упойка 100 пъти е по-добре.

# 23
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
СЛЕД ВСИЧКИ ВАШИ МНЕНИЯ РЕШИХ ДА СЕ КОНСУЛТИРАМ И С АНЕСТЕЗИОЛОГ И С ГЕНЕКОЛОГА МИ.  newsm78
АНЕСТЕЗИОЛОГА КАЗА ,,КАТО ПОЧНЕ ДА РАЖДА МОЯТА ЖЕНА НЕПРЕМЕННО ЩЕ РАЖДА С ЕПИДУРАЛНА УПОЙКА"  PeaceСМЯТАМ ЧЕ ТОЗИ ЦИТАТ Е ДОСТАТЪЧЕН ЗА ДА ОТРАЗИ ЦЕЛИЯ НИ РАЗГОВОР - ТОЙ Е ТВЪРДО ЗА.
ГЕНЕКОЛОГА МИ КАЗА ЧЕ В БОЛНИЦАТА В КОЯТО ВЪЗНАМЕРЯВАМ ДА РАЖДАМ  НЕ ПОЛЗВАЛИ ТАЗИ УПОЙКА ЗАЩОТО ЦИТИРАМ "ЕПИДЪРАЛНАТА УПОИКА  УДУЛЖАВА РАЖДАНЕТО, НЕ СЕ УСЕЩАТ КОНТРАКЦИИТЕ, ОТ ТУК СЛЕДВА ЧЕ ЧЕСТО ВОДИ ДО УПОТРЕБА НА ФОРЦЕПС"  newsm78НО МИ КАЗА ИНАЧЕ ЧЕ АКО ДЪРЖА МОЖЕ ДА МИ  СЕ ПОСТАВИ ТАЗИ УПОИКА  Thinking

# 24
  • Мнения: 6 164
Няма да се удължи раждането и да се стигне до форцепс, ако се дозира правилно.
Докато бях бременна четях  описаните раждания на форумки и бях останала с впечатлението, че като се сложи упойката не трябва да си чувстваш краката, а аз ги чувствах и те просто ми вляха по-малка доза, боля ме слабо, не ме впечатли болката, а родих на 3-я напън! Всичко зависи от дозата и от способността на родилката. Честно казано сигурна съм, че 50% от родилките напъват неправилно!

# 25
  • Мнения: 683

Аз пък мисля ако има начин да не се мъча - защо да не се възползвам
След първото раждане и аз така мисля.И за сегас съм решила да проверя всичко и ако е възможно ще си поискам - няма два пъти да минавам през ада!

# 26
  • Мнения: 35 961
за мен плюсовете бяха повече от минусите, доверих се на анстезиоложката и спах почти два часа докато траеше разкритието

# 27
  • Мнения: X
 Слушай гинеколога си и моя отказа да ми я сложи Crossing Arms и раждах нормално. След раждането могада кажа,, че дето се вика и 5 деца да имам още пак ще ги родя без упойка Naughty. Боли, но не непоносимо.Природата си го е измислила...силната болка не идва изведнъж а постепенно за да се нагоди организма ти. Другото е че ти да не мислиш че докато станат тези 5 см разкритие няма да те боли? Пакще боли, миналата седмица роди моя позната с такава упойка и каза ( то че си болеше - болеше, просто не си струва да я слагам за остатъка от раждането , което беше малко). А след упойка е била много зле, от кръста надолу не е можела да се движи, добре че отшумя. Пък понеже тука майките казват че остатъка от раждането след упойка било песен....ми че преди това не е ли? Не е ли това най-хубавия момент в живота? Някои не го изживяват никога, а вие се чудите как да го притъпите. Незнам...аз бях с болки общо 18 часа, като започнаха още от 1-вия см. разкритие да боли. По едно време исках секцио, но не и упойката. Не съжалявам нито за секунда мога да кажа че цялата болка е толкова приятна ! Моя лекар много меуспокояваше, като казваше че...цял цвят така се е родил,, че няма как да стана майка по друг начин, че когато даваш живот - боли, и тогава аз се сетих за един цитат :" Най-хубавото в живота се постига само с цената на голяма болка". Ето тези неща ме стимулираха непрекъснато, сложиха ми малко лидокаин в системата ( понеже мнго се проточи всичко и ми включиха система) и ....след 2 часа вече се гушкахме с дребното. Та моя съвет е - предстои ти нещо невероятно и прекрасно, нещо което може да не ти се случи 2-ри път, не бъди "егоист", няма да се измъчиш ! - изживей го ! Naughty

# 28
  • Мнения: 1 341
От личен опит я препоръчвам с 2 ръце  newsm10 Хиляди благодарности на този който я е измислил.Много зависи от анестезеолога който ще я постави.Аз лично в този момент не мислех за нищо друго освен за облекчаване на болката  Crazy След поставянето й,на 15-тата мин се роди дъщеря ми.
Бързо,лесно и без болка  Mr. Green Време за реклама  smile3503

# 29
  • Мнения: 2 271
Ако не е добър специалист анестезиолога,ако такъв ти е късмета,ако направиш алергична реакция,ако те предузират,ако се оцели нерв при убождането и още много други ако(мога още да изброявам- в областта на професията ми е)-тогава да вредна е!
Аз също раждах без каквато и да била упойка и не се оплаквам!Родих бързо и лесно.

# 30
  • Мнения: 1 341
Слушай гинеколога си и моя отказа да ми я сложи Crossing Arms и раждах нормално. След раждането могада кажа,, че дето се вика и 5 деца да имам още пак ще ги родя без упойка Naughty. Боли, но не непоносимо.Природата си го е измислила...силната болка не идва изведнъж а постепенно за да се нагоди организма ти. Другото е че ти да не мислиш че докато станат тези 5 см разкритие няма да те боли? Пакще боли, миналата седмица роди моя позната с такава упойка и каза ( то че си болеше - болеше, просто не си струва да я слагам за остатъка от раждането , което беше малко). А след упойка е била много зле, от кръста надолу не е можела да се движи, добре че отшумя. Пък понеже тука майките казват че остатъка от раждането след упойка било песен....ми че преди това не е ли? Не е ли това най-хубавия момент в живота? Някои не го изживяват никога, а вие се чудите как да го притъпите. Незнам...аз бях с болки общо 18 часа, като започнаха още от 1-вия см. разкритие да боли. По едно време исках секцио, но не и упойката. Не съжалявам нито за секунда мога да кажа че цялата болка е толкова приятна ! Моя лекар много меуспокояваше, като казваше че...цял цвят така се е родил,, че няма как да стана майка по друг начин, че когато даваш живот - боли, и тогава аз се сетих за един цитат :" Най-хубавото в живота се постига само с цената на голяма болка". Ето тези неща ме стимулираха непрекъснато, сложиха ми малко лидокаин в системата ( понеже мнго се проточи всичко и ми включиха система) и ....след 2 часа вече се гушкахме с дребното. Та моя съвет е - предстои ти нещо невероятно и прекрасно, нещо което може да не ти се случи 2-ри път, не бъди "егоист", няма да се измъчиш ! - изживей го ! Naughty
Ще ме извиниш,но не съм съгласна с казаното по-горе.
Както казах и в предния си пост,много зависи от анестезеолога който поставя упойката.
Друго,защо да не си улесниш раждането при положение,че това е възможно  newsm78
А относно лекаря който те е израждал ми се струва малко егоистично от негова страна...
Мен лично след като ми сложиха упойката не усещах никаква болка,а започнаха направо напъните.Много голямо облекчение почувствах след нея.И не мога да кажа,че цялата болка е приятна,а пък без помощта на анестезията сигурно ще е още по-зле.Аз съм на мнение,че всичко това е измислено за добро и в помощ на родилките.В крайна сметка всеки сам решава....
И такива мнения от този тип са малко крайни.
Леко раждане на всички които им предстои...с анестезия или без,ви пожелавам да гушкате живи,здрави и пухкави бебоци   ylinfant

# 31
  • Мнения: X
такива мненияот този тип са крайни -такива мнения от този тип не само ,че не са крайни а могат да бъдат много по-крайни. Не виждаш ли, че има прекалено много АКО-та за тази упойка? Ами ако това се случи, ами ако онова се случи ами ако незнам си какво, и ти сама казваш че АКО анестезиолога е добър! А ти знаеш ли дали е добър? НЕ ! И тя незнае, това не означава че неможе да рискува, но поне със сигурност мога да кажа, че ако откаже упойката всички тези въпроси и АКо-та няма да имат смисъл. А относно това, че моя лекар постъпил егоистично, избщо не е така, ама изобщо. Цял живот ще съм му благодарна че не ми я сложи и  не ме лиши от никакво усещане, и най-важното -нямаше смисъл!.  Още нещо има за упойката което никой не е споменал, че АКО не се сложи правилно и не навреме може или да се упои бебето или да се спре раждането. И в двата случая изхода е фатален. Не желая да споря, нито искам да променям мнението ти, нито някой ще повлияе на моето.
  И само да питам, на вас не ви ли правят тестове за упойката? newsm78 Тази въпросната моя позната която скоро роди с такава упойка,  още в 7-мия месец и направиха тест.

Последна редакция: пт, 15 дек 2006, 11:20 от Анонимен

# 32
  • Мнения: 164
Аз раждах с епидурална упойка, която ми поставиха при 6-7 см. разкритие. Май бях изтърпяла по-голяма част от болката и оставаше малко до края. В крайна сметка не усетих нищо от самото "изгонване" на бебето и не напъвах достатъчно, защото не можех да усетя как. Та в крайна сметка родих нормално, но малко се беше позакучило положението.. Е, от сегашна гледна точка си казвам, че при евентуално второ раждане ще е без упойка, но по време на раждането бях благодарна от една страна. Рискът, според мен е не толкова дали ще я поставят добре, колкото дали ще можеш да се контролираш в полза на бебето. Каквото и да решиш леко и безболезнено раждане   bouquet

# 33
Аз съм ползвала епидурална упойка и съм много доволна.Болка няма, а в същото време усещаш контракциите.А относно това, че едва ли всяка трета жена остава инвалид - пълни глупости.Аз лично нямах никакви странични ефекти.Така че , твърдо съм "за"епидуралната упойка.

# 34
  • Мнения: 999
аз раждах с епидурална и като цяло си заслужава и пак бих родила с упойка. въпреки че от тогава ме боли опашката. в началото се намествах 5 минути преди да седна да кърмя. болеше като сядах,но пак бих родила с нея

# 35
  • Мнения: 227
  Аз също раждах с епидурална упойка и сам много доволна.Нямах никакви странични ефекти.Ако ми се наложи бих родила отново по този начин.Не мислех да раждам с упойка, но болката от контракциите ми се стори непоносима и си поисках упойката. Grinning

# 36
  • Мнения: 161
на мен ми сложиха епидурална упойка,но тя не подейства въобще.три пъти ми увеличаваха дозата и пак нищо.а всички ме уверяваха,че след още две контракции болката ще намалее.а болката се увеличаваше.отстрани чувах как си шушукат,че ако ми сложат още ще ми стане нещо и такива подобни.от 8.30ч до 14ч мъки.вкараха ме в родилната зала и след голямо напъване(малко ме резнаха) в 14.45ч родих моето съкровище 52см.3600г.от кръста надолу бях  обездвижена.още като ме вкарваха в родилната зала краката ми бяха като от кашкавал,а след раждането още по зле.едва ме свалиха от масата за раждане и с един стол на колелца ме докараха до леглото.едва към 23ч успях да стана,но доста ми се виеше свят.имах главоболие няколко дена по-късно.на двата ми безименни пръста имам нещо като частично изтръпване,което не знам ддали скоро ще премине.сега като чета инфо ми стана ясно,че не са ми я поставили правилно епидуралната упойка.а раждах в уж частна болница.така или иначе си платих упойката(100лв),а дали е подействала,никой не го интересува. #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 37
  • Мнения: 5 391
Аз нямах никакви оплаквания след епидуралката.

# 38
  • Мнения: 203
А самото поставяне на епидуралната не боли ли щом се слага в такава част на тялото Thinking

# 39
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
Анестезиолога ми каза че не боляло. Thinking
Но аз вече много започнах да се разколебавам -най-много за това че лекаря каза че често довежда до употреба на форцепс а мен това най-много ме тревожи #Crazy

# 40
  • Мнения: 1 467
Аз исках да попитам майките, които са родили с епидурална упойка - кърмите ли и колко дълго кърмихте? Четох една статия, че кърмата спирала след епидурална упойка.

# 41
  • Мнения: 22 887
Слагали са ми и двете .Спинална при операция на крака ми,а епидурална за раждането.Преди упойките ми направиха необходимите изследвания.Спиналната-нищо не усетих при поставянето,тотално обезболяване,никакви проблеми след нея.Епидуралната-на 5см разкритие,никаква болка при поставяне/слагат локална упойка със спрей,поне на мен/.Бие се в епидуралната област/обвивката на гръбначния мозък/,между прешлените.Родих 3 часа след нея.Общо раждането ми продължи около 5ч и 30 мин.Никаква болка или последващи проблеми.Много съм доволна.Кърмих 12м,за тези,които питаха.

# 42
  • Мнения: 9 990
"Всички " Mr. Greenраждат  вече  с епидурална .....събуди се народе ....додето   свикне България  с тази мисъл ....хората  друго чудо ще измислят Simple Smile

Раждах с епидурална , пак ще раждам така.Няма нужда да се дера от  болки.Добър  анестезиолог и всичко ще е наред. Peace Да  живее  епидурала.Казвам го от опит. Wink

Мдаааа, аз бях назад с материала и ме третираха като герой...но втори път не бих се правила на такъв, след като си има измислени методи за обезболяване.Бла-бла е това, че не усетиш ли болката, не си майка.Мерси-да не съм адекватна няколко дена от болка е мнооого хубаво, няма що...Или че се забравяла болката-чудно-аз защо ли я помня още, а никак не съм лигла.Помня аз, много добре, а часовете , през които напъвах с вече достигнати 10 см разкритие няма да ги споменавам...че като гледам-половината ядосващи се тук че дълго се проточило нямат и половината от моите...Сега с второто знам, че ще си искам и дано стигна на време, че да могат да ми я поставят. Praynig

# 43
  • Мнения: 2 952
Е защо  форцепс............ше напъваш добре , както ти казват и когато  ти казват.А за кърменето - не виждам връзка.Аз кърмих малко , защото така искам и пак ще  кърмя малко сега - втория  път....

За самото поставяне  е писано по-горе от мен и от други мами, четете наред  Wink Поставя се  след като е сложена местна упойка на това мято и  то се обезболява.А местната се усеща като боцване  при вземане на кръв.

Жалко, че някои чакат да се намъчат та да разберат какво е и да  искат  другия  път епидурална. Simple Smile

# 44
  • София
  • Мнения: 3 064

Мдаааа, аз бях назад с материала и ме третираха като герой...но втори път не бих се правила на такъв, след като си има измислени методи за обезболяване.Бла-бла е това, че не усетиш ли болката, не си майка.Мерси-да не съм адекватна няколко дена от болка е мнооого хубаво, няма що...Или че се забравяла болката-чудно-аз защо ли я помня още, а никак не съм лигла.Помня аз, много добре, а часовете , през които напъвах с вече достигнати 10 см разкритие няма да ги споменавам...че като гледам-половината ядосващи се тук че дълго се проточило нямат и половината от моите...Сега с второто знам, че ще си искам и дано стигна на време, че да могат да ми я поставят. Praynig

Така, така... и при мен кошмара беше като направих разкритието... Раждах в болница, в която избягват епидурала, ама ако има друг път, няма да повторя грешката си!

# 45
  • Мнения: 9 990
ами аз живеех в блажено невежество, не знаех, че мога да си поискам... ooooh!

# 46
  • Мнения: 1 428
Аз не ти  препоръчвам.В следтвие на тази упойка сега съм със сколиоза на гръбначния стълб.

# 47
  • В къщата на здравето, любовта и красотата!
  • Мнения: 307
При мен ефекта след упойката беше ужасно главоболие с позиви за гадене. Появиха се на 3тия ден. Дори не можех да спя от главоболие, но всичко е строго индивидуално.
Трябва да подчертая, че мен анестезиолога ме боди 3 пъти /нещо не успя да ме нацели/. Скоро слушах изказване на д-р Богословова от Шейново, че боденето повече от един път задължително предизвиква странични реакции като главоболие...
... е аз бях в тази извадка  Sick

# 48
  • София
  • Мнения: 8 932
Първия път раждах със спинална упойка, втория с епидурална. Много съм доволна и двата пъти. Не ми се удължи раждането, първия път от началото на контракцийте до раждането-6.45 часа, втория - 4 часа. От спиналната упойка обаче ме боля главата, при епидуралната нямах този проблем. И двете ми раждания са един прекрасен спомен, лишен от болка. Не съм била нечувствителна, усещах напините, общо взето и двамата се родиха в рамките на три контракции, горе-долу за около 15-20 минути напъване.
От дядо ми знам, че вече почти всички операции на простата при мъжете, а и повечето операции от кръста надолу се правят с такива упойки, по-лесно се понасят от организма от пълната. Успех и леко раждане!

# 49
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Четох една статия, че кърмата спирала след епидурална упойка.

Да я спира - не. Но ето скоро излезна едно изследване според което жените, които са раждали с епидурална, срещат по-често трудности при кърменето, в резултат на което са по-склонни да се откажат от кърменето рано-рано. Обяснението е, че част от упойката преминава в бебето, дейтва на мозъка, прави го по-сънливо, в резултат - не може правилно да засуче, суче неефективно, а от тук почват  проблемите.

Ето статията:
http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2-2497626,00.html

Последна редакция: чт, 28 дек 2006, 16:27 от Червената Кралица

# 50
  • София
  • Мнения: 8 932
Четох една статия, че кърмата спирала след епидурална упойка.

Да я спира - не. Но ето скоро излезна едно изследване според което жените, които са раждали с епидурална срещат по-често трудности при кърменето, в резултат на което са по-склонни да се откажат от кърменето рано-рано. Обяснението е, че част от упойката преминава в бебето, дейтва на мозъка, прави го по-санливо, в резултат - не може правилно да засуче, суче неефективно, а от тук почват  проблемите.

Ето статията:
http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2-2497626,00.html
Това пък е абсолютно недоказано, и двете ми деца имаха страшно силен сукателен рефлекс, а малката още я кърмя.
Синът ми почти не спеше от бебе, в болницата първите дни, стоеше само на цица, или зяпаше в тавана.

# 51
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931

Това пък е абсолютно недоказано, и двете ми деца имаха страшно силен сукателен рефлекс, а малката още я кърмя.

Научната статия, за която иде реч, и линк съм постнала даже, доказва, че рискът да има проблеми с кърменето е по-голям при раждането с епидурална. Което не означава, че всички ще имат проблем, а че рискът е по-голям. Това, че при теб всичко е било наред, не  опровергава казаното.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 854
аз родих с епидурална упойка и нямах никакви странични ефекти,напротив много съм доволна и ако имам възможност да родя втори път пак бих поискала такава упойка.Колкото до кърменето и ефекта от нея,не мога да кажа нищо,защото аз така или иначе нямах кърма.

# 53
  • Мнения: 20
За парализирането питах тука на курса за раждане- изобщо не бяха чували за подобно нещо да се е случвало. Глава  боли ако при слагането влязат по навътре, но  при правилно слагане не боли. Кръвното по принцип падало от упойката затова тук в САЩ доливат и някаква течност в кръвта за да компенсират това. Общо взето почти всички раждат с упойка тук значи предполагам че е по- добре. Аз си мисля да видя как ще е без и ако много ме боли да си поискам.

# 54
  • София
  • Мнения: 8 932
За парализирането питах тука на курса за раждане- изобщо не бяха чували за подобно нещо да се е случвало. Глава  боли ако при слагането влязат по навътре, но  при правилно слагане не боли. Кръвното по принцип падало от упойката затова тук в САЩ доливат и някаква течност в кръвта за да компенсират това. Общо взето почти всички раждат с упойка тук значи предполагам че е по- добре. Аз си мисля да видя как ще е без и ако много ме боли да си поискам.
И тук в България вливат, две банки физиологичен разтвор.

# 55
  • Мнения: 276
такива мненияот този тип са крайни -такива мнения от този тип не само ,че не са крайни а могат да бъдат много по-крайни. Не виждаш ли, че има прекалено много АКО-та за тази упойка? Ами ако това се случи, ами ако онова се случи ами ако незнам си какво, и ти сама казваш че АКО анестезиолога е добър! А ти знаеш ли дали е добър? НЕ ! И тя незнае, това не означава че неможе да рискува, но поне със сигурност мога да кажа, че ако откаже упойката всички тези въпроси и АКо-та няма да имат смисъл. А относно това, че моя лекар постъпил егоистично, избщо не е така, ама изобщо. Цял живот ще съм му благодарна че не ми я сложи и  не ме лиши от никакво усещане, и най-важното -нямаше смисъл!.  Още нещо има за упойката което никой не е споменал, че АКО не се сложи правилно и не навреме може или да се упои бебето или да се спре раждането. И в двата случая изхода е фатален. Не желая да споря, нито искам да променям мнението ти, нито някой ще повлияе на моето.
  И само да питам, на вас не ви ли правят тестове за упойката? newsm78 Тази въпросната моя позната която скоро роди с такава упойка,  още в 7-мия месец и направиха тест.
Твоето изказване е напълно некомпетентно,епидуралната упойка се слага в епидуралното пространство т.е в обвивката на гръбначния стълб като изобщо не достига до бебето и единственото, което може да ти стане освен да не те хване е главоболие падане на кръвно и повръщане каквито може да са реакциите от всяка една упойка,това за обездвижването е асолютна глупост.Епидуралната упойка се използва повече от 20 год като някой умен човек се е сетил че може да се използва и при раждане,като в другите страни се използва при раждане вече повече от 10год.При нея имаш усещане можеш да се движиш но не изпитваш болка, като изтръпване е.И да уточня има голяма разлика м/у епидурална и спинална упойка при втората си напълно неподвижен от кръста надолу затова и се използва при по сложни операции и секцио. Аз родих с епидурална и съм много доволна сложиха ми я на 5см тъй като много бързо получих разкритие,но по принцип се слага на 3см,родих много лесно и бързо в 3.00 ми я сложиха и родих в 3.40.А първите ми болки започнаха в 12.30.Също така все още сме изцяло на кърма.Желая ти леко раждане!

Последна редакция: пт, 29 дек 2006, 01:30 от cvetyab

# 56
  • Мнения: 5 362
най добре да обсъдиш подробно с анестезиолог конкретно в твоя случай дали е подходяща.   
Peace
И ако наистина имаш нужда-да,използвай я.Иначе ми се струва безсмислено.

# 57
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Цитат
най добре да обсъдиш подробно с анестезиолог конкретно в твоя случай дали е подходяща.   
Peace
И ако наистина имаш нужда-да,използвай я.Иначе ми се струва безсмислено.

Някой без да е използвал такава упойка да дава мнение ми се струва чесане на клавиатура newsm78.Упойката си е много добра и за никакви парези не може да става ,защото се поставя между 3-4 гръбначен прешлен/ако не ме лъже паметта/.Използвай си я и спокойно!

# 58
  • Мнения: 9 990
Момичета, стига с това-ако имаш нужда-ми то ти разбираш , че имаш нужда едва когато е късно да се постави! LaughingАз ако знаех, че ще напъвам 18 часа и ще съм в конвулсии от контракции през цялото време от зор да усетя всичко щях да си трая ли?Не-щях да си я поискам още с първата контракция, която все още не беше болезнена, докато си чакакм разкритието. Wink

# 59
  • Мнения: 999
А самото поставяне на епидуралната не боли ли щом се слага в такава част на тялото Thinking
                                                                                                                                                                                                                                                                                      не боли а просто е неприятно,  но трябва да стоиш неподвижно       

# 60
  • Мнения: 561
Мили момичета, думи не мога да намеря да нахваля епидуралната упойка, без нея сигурно щях да раждам 12 и повече часа, разкритието ми вървеше бавно и благодарение на епидуралната упойка и непрекъснатото туширане / на всички раждали им е ясно колко болезнена е тази процедура/ родих за 4 часа. Но това беше преди повече от 5 години, още не беше практика да се поставя, но аз настоявах, бях уговорила акушерката, дори я заплаших, че ако анестезиолога е зает, със контракциите тръгвам в частна клиника!!!!
Що се отнася до парализата от тази упойка, май риска да ти падне тухла на главата е по-голям.
За сведение кърмих 7 месеца след това, не съм имала нито главоболие, нито други стр. ефекти.

# 61
  • Мнения: 22 887
А самото поставяне на епидуралната не боли ли щом се слага в такава част на тялото Thinking
                                                                                                                                                                                                                                                                                      не боли а просто е неприятно,  но трябва да стоиш неподвижно       
Нищо не усетих и с двете упойки.

# 62
  • Мнения: 416
Аз не ти  препоръчвам.В следтвие на тази упойка сега съм със сколиоза на гръбначния стълб.

А откъде се разбра, че сколиозата е от упойката? Нали това беше изкривяването настрани?

Аз имам сколиоза, кифоза /изкривяване напред/, и спина бифида на долните прешлени, но това се знаеше преди това и дори ми казаха, че това не са противопоказания за такава упойка.

Аз раждах секцио с такава упойка, после страничните ефекти бяха болки в гърба и главоболие, но отшумяха бързо. Сега живот и здраве смятам да повторя  секцио със същата упойка.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Много хубава дискусия сте захванали, макар да не ми помогна много Simple Smile
До скоро бях убедена, че задължително ще искам епидурал, но в последно време започвам да се разубеждавам. Не се дължи на страх от страничните ефекти. Може би по-скоро се стреснах, от това което прочетох тук, че често се налага ферцебс или секцио.
Нещо се замислям за естествено раждане. Малко ми е като предизвикателство да видя какво е истинското изживяване. Мисля, че ако ползвам упойка, после ще съжалявам, че не съм усетила как ще е без упойка. В същото време пък, ще имам някакъв шанс да се сблъскам с болката до достигането на разкритието за упойка... абе не ми се иска ей така даром да си получа детенцето. Може да е глупаво, но ...

Преди два дни разбрах, че някаква жена получила усложнения от епидурала и вече с години има проблем с адски болки в кръста и краката. Това обаче не ме плаши, защото все пак е станало преди години, а от тогава много неща са се променили.

Надявам се, че ще имам шанса ако в последния момент се изплаша от болката да си поискам упойка. Обаче ми се струва, че съм попадала някъде на инфо, че не може по всяко време да се слага. Дали е така?

# 64
  • Мнения: 22 887
Упойката се слага на определени сантиметри.Обикновено между 3 и 5.После,ако раждането прогресира добре,няма смисъл,защото разкритието става бързо.Това за форцепса зависи как напъваш-ако не можеш,понеже не усещаш нищо или просто не слушаш-да може да се наложи.Казват,че упойката забавяла раждането,но не знам какви са медицинските данни и статистики.Мен ме приеха в 12.00ч.с контракции на 7-8 мин. с 4 см.разкритие,докато ме настанят итн...станаха 5см и конракции на 2мин..около 13.00ч/Отидох в родилна зала,сложиха ми епидуланата,значи около 13.15-20.Оттамси полежах и поспах и в 17.20 родих едно голямо бебе.Значи по-малко от 6ч,за първо  раждане с епидурална.

# 65
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
ДесиX2 Ти казваш 4е зависи как напъваш , значи това ми е първо раждане и не съм сигурна дали ще напъвам правилно newsm78.
Доколкото до това че упоиката удължавала раждането ДА-ВЯРНО е анестезиолога ми каза че упойката наистина одължава раждането.
Друго което ми каза анестезиолога е че спиналната упойка се прилага само при секцио а епидуралната при нормално раждане.
А за изследванията които казвате че се правят преди упойка аз питах моя генеколог и той Ме попита: "Имаш ли някакви алергий?" аз му отговорих: "Не нямам" и той каза че тогава няма нужда от изследвания (вузможно ли е да не съм ги разбрала правилно)  Освен това аз си мисля че той не ме взе много насериозно с желанието ми за епидурална упойка. #Cussing out

# 66
  • Мнения: 3 092
Момичета, стига с това-ако имаш нужда-ми то ти разбираш , че имаш нужда едва когато е късно да се постави! LaughingАз ако знаех, че ще напъвам 18 часа и ще съм в конвулсии от контракции през цялото време от зор да усетя всичко щях да си трая ли?Не-щях да си я поискам още с първата контракция, която все още не беше болезнена, докато си чакакм разкритието. Wink
и аз щях ама ...акъл.
Няма да се ядосвам повече , но като си помисля каква травма може да си спести човек ползвайки я съм категорична че ако има втори път няма да пропусна  newsm78 Никой не знае  колко време ще ражда , нито колко ще го боли и колко може да изтрае.Ако пък желае да провери -да постъпи като мен  Crossing Arms
коteto_24  леко и бързо раждане! Peace

# 67
  • Мнения: 22 887
ДесиX2 Ти казваш 4е зависи как напъваш , значи това ми е първо раждане и не съм сигурна дали ще напъвам правилно newsm78.
Доколкото до това че упоиката удължавала раждането ДА-ВЯРНО е анестезиолога ми каза че упойката наистина одължава раждането.
Друго което ми каза анестезиолога е че спиналната упойка се прилага само при секцио а епидуралната при нормално раждане.
А за изследванията които казвате че се правят преди упойка аз питах моя генеколог и той Ме попита: "Имаш ли някакви алергий?" аз му отговорих: "Не нямам" и той каза че тогава няма нужда от изследвания (вузможно ли е да не съм ги разбрала правилно)  Освен това аз си мисля че той не ме взе много насериозно с желанието ми за епидурална упойка. #Cussing out
За напъните-аз ходих на курс за бременни и ни учиха как се напъва и тн.Освен това стриктно слушах лекарката ми,тя ми обясняваше кога и как да напъвам.А изследвания за упойката-кръвни,урина,палпация на гръбнака,среща с анестезиолог,кардиограма,...друго не помня.Пише се алергиИ,не с Й. PeaceИ това ,че ти е първо раждане нищо не значи-по-скоро е важно да си спокойна и да слушаш какво ти казват.Успех и не се плаши толкова,не е страшно.

# 68
  • Мнения: 811
Упойката забавя раждането,заЩото нямаШ 4уствителност и не напъваШ ефективно.В много държави от Западна Европа този вид упойка и въобЩе каквато и да е по време на раждане се отри4а.Последствия има и големи,както за бебето така и за майката при евентуално усложнение.
Родих без епидурална и никога няма да съжалявам,пак бих го направила.Опитай и ти  newsm10.

# 69
  • Мнения: 2 952
Упойката забавя раждането,заЩото нямаШ 4уствителност и не напъваШ ефективно.В много държави от Западна Европа този вид упойка и въобЩе каквато и да е по време на раждане се отри4а.Последствия има и големи,както за бебето така и за майката при евентуално усложнение.
Родих без епидурална и никога няма да съжалявам,пак бих го направила.Опитай и ти  newsm10.

 Rolling Eyes

# 70
  • Мнения: 22 887
Упойката забавя раждането,заЩото нямаШ 4уствителност и не напъваШ ефективно.В много държави от Западна Европа този вид упойка и въобЩе каквато и да е по време на раждане се отри4а.Последствия има и големи,както за бебето така и за майката при евентуално усложнение.
Родих без епидурална и никога няма да съжалявам,пак бих го направила.Опитай и ти  newsm10.
Не винаги,поне не в моя случай.А много жени,които раждат без упойка така се шашкатили са омаломощени от болката и часовете с контракции,че пак не напъват както трябва.Имам много примери около себе си.Освен това в западна европа навсякъде се ражда с епидурална и досега не съм чула да се отрича.Аз самата съм родила в чужбина и всичките ми познати там са родили с епидурална.В Щатите също е масова практика.Кажи за рисковете за майката и бебето и защо твърдиш,че епидуралната се отрича.Така иначе си говорим празни приказки.

Последна редакция: нд, 31 дек 2006, 13:12 от ДесиХ2

# 71
  • Мнения: 9 990
Аз бях от "мъчениците", въпреки, че знаех как-не напъвах както трябва-толкова се бях изтощила от часове напъни без да тръгне бебето....дали пък ако бях с упойка и болката не ме беше превзела така, нямаше да е по-друг начин? Thinking

# 72
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз бях от "мъчениците", въпреки, че знаех как-не напъвах както трябва-толкова се бях изтощила от часове напъни без да тръгне бебето....дали пък ако бях с упойка и болката не ме беше превзела така, нямаше да е по-друг начин? Thinking
Когато на мен ми се наложи да напъвам, благодарение на упойката бях свежа като марула, за три контракции и шест напъна бебетата се родиха. Не мога да си представя, че ако бях изтраяла всичката болка, щях да имам сили да напъвам, така както без болката. А при епидуралната упойка напъните се усещат, не си съвсем безчувствен.
И аз като ДесиХ2, бих искала да знам откъде взимате информация, за вредата от упойката и за това, че се отрича (аз поне такова нещо за пръв път чувам). Даже напротив, епидуралната упойка се предпочита пред пълната при ред операции, защото се понася по-леко от организма (мога да го твърдя и от личен опит).

# 73
  • Мнения: 2 952
Аз бях от "мъчениците", въпреки, че знаех как-не напъвах както трябва-толкова се бях изтощила от часове напъни без да тръгне бебето....дали пък ако бях с упойка и болката не ме беше превзела така, нямаше да е по-друг начин? Thinking

аха .....сигурно....Аз  бях даже много мотивирана от това , че не ме болеше и напъвах като за световно, изобщо не съм се отпускала.Без  стрес , без излишна болка , беш шашкане .....напъване когато трябва  с  контракциите ...после малко чакаш и пак ...и така ...Ако ме болеше  сигурно щях вместо да съм мотивирана , да се побъркам от  болка....та да се  чудя  за кое да мисля по-напред.

# 74
  • Мнения: 811
Упойката забавя раждането,заЩото нямаШ 4уствителност и не напъваШ ефективно.В много държави от Западна Европа този вид упойка и въобЩе каквато и да е по време на раждане се отри4а.Последствия има и големи,както за бебето така и за майката при евентуално усложнение.
Родих без епидурална и никога няма да съжалявам,пак бих го направила.Опитай и ти  newsm10.
Не винаги,поне не в моя случай.А много жени,които раждат без упойка така се шашкатили са омаломощени от болката и часовете с контракции,че пак не напъват както трябва.Имам много примери около себе си.Освен това в западна европа навсякъде се ражда с епидурална и досега не съм чула да се отрича.Аз самата съм родила в чужбина и всичките ми познати там са родили с епидурална.В Щатите също е масова практика.Кажи за рисковете за майката и бебето и защо твърдиш,че епидуралната се отрича.Така иначе си говорим празни приказки.
Кога си раждала  newsm78.Като гледам детето ти е доста големи4ко...Медицината се развива а с нея се натрупва и опита.Някои неЩа се орти4ат с времето,както е с епидуралната.Специално за раждането говоря,а не за операции.И ,когато казвам З.Европа имам  в предвид например Германия.И последствия има,има и достатъ4но литература по въпроса Wink.

# 75
  • Мнения: 811
Упойката забавя раждането,заЩото нямаШ 4уствителност и не напъваШ ефективно.В много държави от Западна Европа този вид упойка и въобЩе каквато и да е по време на раждане се отри4а.Последствия има и големи,както за бебето така и за майката при евентуално усложнение.
Родих без епидурална и никога няма да съжалявам,пак бих го направила.Опитай и ти  newsm10.

 Rolling Eyes
newsm12

# 76
  • Мнения: 1 404
И аз раждах без упойка,болеше ме толкова зверски и накрая почти бях в несвяст,когато трябваше да напъвам,смътно си спомням,че ми натискаха корема,викаха,после научих,че почти се е стигнало до форцепс.Ако някога пак забременея,бих родила с упойка.

# 77
  • Мнения: 1 267
родих нормално на почти 30г. Док ми каза, че видиш ли съм малко възрастна за първескиня и може раждането да не протече гладко. таратанци! изкарах 4-часовите контракции на крак( гравитацията играе също роля, за скъсяване на родилния процес). бях изключително мотивирана и спокойна, дишах правилно и не мислех въобще за болката, исках час по-скоро да видя бебо, това ми даваше страшно много сили
приятелката ми роди с епидурална и твърди, че от инжекцията се е чувствала ужасно месеци напред. все пак епидуралната е наркоза

# 78
  • Мнения: 22 887
Кога си раждала  newsm78.Като гледам детето ти е доста големи4ко...Медицината се развива а с нея се натрупва и опита.Някои неЩа се орти4ат с времето,както е с епидуралната.Специално за раждането говоря,а не за операции.И ,когато казвам З.Европа имам  в предвид например Германия.И последствия има,има и достатъ4но литература по въпроса Wink.
Съгласна съм ,дай материал.Аз намерих единствено,че бебето понякога не може да засуче ефективно,заради упойката.Друго не.Дай инфо.,щом имаш нещо предвид.Нека и майките живеещи в други страни да кажат.Това е интересно да се има предвид ,ако са такива практиките.Раждала съм преди 3г и 10 месеца,както се вижда в лентичката. Peace


Общи условия

Активация на акаунт