Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте, момичета!

От заглавието сигурно сте разбрали, че имам поликистоза и Хашимото - две популярни сред нас заболявания. Реших да пиша тук, защото вярвам, че има и други, недоволни от лечението си, дами, които нямат желание да пият противозачатъчни.

Истоята е следната: Края на миналата години ми откриха поликистоза. Казаха ми, че лечение няма и целта ще е да имам цикъл, затова противозачатъчни. Съгласих се, защото друга алтернатива не ми предложиха, но вътрешно бях недоволна, защото противозачатъчните не предизвикват истински цикъл.
Преди 4 месеца отидох отново на лекар с надеждата, че кистите са намалели, но за жалост си бяха все така много. Продължих да си пия противозачатъчните, но от два месеца насам "цикъл" нямам. Ядосах се и хвърлих всичко.
За тази почти година се рових много, за да видя как другите жени по света се борят със симптмите и дали няма някакви алтернативи.
Открих, че хранителните добавки са доста популярни и в много случаи ефективни. Та питаното ми е има ли дами, които също като мен се борят със поликистозата с добавки? Имат ли ефект при вас и какво взимате? Аз днес започвам да пие Бърберин и Мио + D-хиро-инозитол!

Ще се радвам и ако имате препоръки за гинеколог и ендокринолог в София.

Благодаря ви и лек ден!

# 1
  • Мнения: 1 993
Имаш ли хранителен режим?

# 2
  • Мнения: 11
Имаш ли хранителен режим?

Не бих казала, че имам режим. Ограничавам до минимум бяло брашно, картофи, ориз, захар и плодове. Като цяло се опитвам на ям храни с по-нисък гликемичен индекс.
За жалост режими тип "сутрин яж това, за обяд - онова" не мога да спазвам, а и не смятам, че човек може да го поддържа повече от няколко месеца.

# 3
  • Мнения: X
Здравейте . Аз преди 4 5 години имах киста на яйчника и бяха ми изписали ИНОГИТОЛ . Пих ги няколко месеца не помня колко 3 или 4 . След това отидох пак и лекарката каза, че е изчезнала .

И аз имам проблем с цикъла. Преди 3 месеца и на мен ми изписаха противозачатъчни пих ги месец и аз като вас ги захвърлих и вече 4 месеца не е идвал тоя пуст цикъл . Но не мисля да оставя нещата така .. и аз мисля да проуча някаква добавка или нещо на билкова основа , което може да ми помогне .

П.С . Преди няколко месеца като ходих ми казаха или да продължавам със хапчетата или да си надупча яйчниците или след време инвитро ....

# 4
  • Мнения: 1 993
Може да се консултирате с диетолог какво да правите. Освен да избягвате горепосочените неща има и други храни, които е добре да ядете. Чувала съм, че начина на хранене е много важен. Не мога д гарантирам, че ще им сериозен ефект, но няма да навреди.

# 5
  • Мнения: X
Dania, имате ли ИР? Поликистозата често върви с ир ръка за ръка.

И аз на този фронт се боря, но при мен цикъл има, даже и редовен.

Въпреки това много трудно свалям кг заради ир, а в последната година имах ужасни случки в живота и много стрес, което повлия негативно.

Аз пия Икофолик комби, можеш да гугълнел състава. Като цяло лекарите ми казаха, че това е добавка, която мога да пия винаги и е много по-добре с нея, отколкото с истински медикаменти.

Според мен добре се отразява, но за ир пия и метформин.

Добри лекари вече не знам дали останаха. Масово са под всякаква критика ендокринолозите. Гледат едни резултати и говорят наизуст.

Другата седмица съм записала час при д-р Гергана Гоцева в неоклиник. Много добри мнения четох за нея, надявам се да е така!

# 6
  • Мнения: 1 993
Нямам, но имам приятелка, която дълго време се бореше с тези проблеми, отключи и хашимото. Мина на някакъв режим и влезе във форма. Не е напълно излекувана, но се оплакваше, че режимът й бил много тежък и е било трудно.

# 7
  • Мнения: 11
Храната има огромно значение, да. Проблемът идва от част от симптомите на поликистозата. Почти постоянен глад и много силно желание за вредни храни. Не говоря просто, че ми се е преял шоколад, а толкова силно желание, което ми обсебва мислите докато не си набавя нужната захар.
Инсулина ми е граничен. На гладно е 9.5, а нормата за здрав човек е до 10. Лекарите ми казват, че хем трябва да отслабна, хем е почти невъзможно, хем да забремения, ама то пак било почти невъзможно. А да се тъпча с противозачатъчни, които ме карат да кървя пък реално овулация продължавам да нямам, ми се струва идиотско.
 

# 8
  • Мнения: X
И 10 е висок инсулин. Просто в лабораториите имат много кофти референтни стойности.

При мен заключението беше, че ако вкарам ир в релси, нещата ще се подобрят и с андрогените. При мен проблема не е в цикъла, а е изразен с окосмяване. Цикъл имам, но и окосмяване, много неприятно и нетипично за жена. Повечето казват, че и лазер не помага, но обмислям да инвестирам поне в 1 зона за проба.

# 9
  • Мнения: 6 346
Напълно е възможно да имате нужда от прием на щитовиден хормон, помислете по този въпрос. Не е достатъчно хормоните да са просто в норма. ТСХ трябва да е не повече от 1 през лятото и 1,5 през зимата. ФТ4 и ФТ3 трябва да са към горната граница. Само "в норма" спокойно може да означава проблем и този проблем да рефлектира върху цикъла.

# 10
  • Мнения: 101
Напълно е възможно да имате нужда от прием на щитовиден хормон, помислете по този въпрос. Не е достатъчно хормоните да са просто в норма. ТСХ трябва да е не повече от 1 през лятото и 1,5 през зимата. ФТ4 и ФТ3 трябва да са към горната граница. Само "в норма" спокойно може да означава проблем и този проблем да рефлектира върху цикъла.


Напълно подкрепям. При мен от 2,0 ТСX нагоре просто не ми идва въпреки, че до 5 го водят в граница.

# 11
  • Мнения: 11
Напълно е възможно да имате нужда от прием на щитовиден хормон, помислете по този въпрос. Не е достатъчно хормоните да са просто в норма. ТСХ трябва да е не повече от 1 през лятото и 1,5 през зимата. ФТ4 и ФТ3 трябва да са към горната граница. Само "в норма" спокойно може да означава проблем и този проблем да рефлектира върху цикъла.

Да, пия хапчета за Хашимото! Свалих го от 6.3 на 2.3 (изследване от вчера). FT4 е в горна граница. Боря се на всички фронтове така да се каже. Satisfied

И 10 е висок инсулин. Просто в лабораториите имат много кофти референтни стойности.

При мен заключението беше, че ако вкарам ир в релси, нещата ще се подобрят и с андрогените. При мен проблема не е в цикъла, а е изразен с окосмяване. Цикъл имам, но и окосмяване, много неприятно и нетипично за жена. Повечето казват, че и лазер не помага, но обмислям да инвестирам поне в 1 зона за проба.

И аз съм така. Всъщност мисля, че имам всички симптоми с изключение на ниското либидо. Винаги съм имала проблеми с окосмяването (което ме навява на мисълта, че може би поликистоза съм си имала и по време на тийн годините ми, но без кисти по яйчниците). Правила съм лазерна епилация на бакембарди, шия и гърди и съм доволна. В момента съм на 26, лазер правих като бях на 19 и окосмяването е в пъти по-малко. Трябва да мина няколко курса отново, но мисля, че ще има ефект. Пробвайте.

# 12
  • Мнения: X
Благодаря за отзива за лазера. Наистина мисля като ми падне малко тена да пробвам.

Аз нямам кисти, но имам поликистоза. Всъщност киста не са ми откривали никога, имам завишени андрогени и поликистозна структора на яйчниците. И овулация имам.

# 13
  • Мнения: 4 408
Храната има огромно значение, да. Проблемът идва от част от симптомите на поликистозата. Почти постоянен глад и много силно желание за вредни храни. Не говоря просто, че ми се е преял шоколад, а толкова силно желание, което ми обсебва мислите докато не си набавя нужната захар.
Инсулина ми е граничен. На гладно е 9.5, а нормата за здрав човек е до 10. Лекарите ми казват, че хем трябва да отслабна, хем е почти невъзможно, хем да забремения, ама то пак било почти невъзможно. А да се тъпча с противозачатъчни, които ме карат да кървя пък реално овулация продължавам да нямам, ми се струва идиотско.
 

Хубаво си се ориентирала да не пиеш ОК.
Аз съм разказвала и преди, че пих близо 10 години заради СПКЯ, и ми отне/ма 5 години, да си вкарам хормоните в норма след тях.

От Инофолик комби и аз съм доволна. Пих и Пикозитол, и само Инофолик, но май са по-слаби.
При мен прогестеронът беше нисък, за него пиех кастус, и определено ми регулираше цикъла и го правеше по-редовен.

Аз бях с мнооого висок инсулин на 60 минута (190, тоест). Спрях сладките неща, ограничих картофи, ориз, изобщо въглехидрати. Няколко месеца по-късно, на 60 минута инсулинът вече ми беше около 28. Казвам само за 60 мин. стойностите, защото другите ми бяха наред, но тази показа страшни отклонения.

Така че - да, режим и добавки.
ОК винаги можеш да почнеш да пиеш, но опитай първо без.

П.П. И съвсем не е задължително да се стига до инвитро, не се наплашвай още от сега!

# 14
  • Мнения: 103
Здравейте, момичета!

От заглавието сигурно сте разбрали, че имам поликистоза и Хашимото - две популярни сред нас заболявания. Реших да пиша тук, защото вярвам, че има и други, недоволни от лечението си, дами, които нямат желание да пият противозачатъчни.

Истоята е следната: Края на миналата години ми откриха поликистоза. Казаха ми, че лечение няма и целта ще е да имам цикъл, затова противозачатъчни. Съгласих се, защото друга алтернатива не ми предложиха, но вътрешно бях недоволна, защото противозачатъчните не предизвикват истински цикъл.
Преди 4 месеца отидох отново на лекар с надеждата, че кистите са намалели, но за жалост си бяха все така много. Продължих да си пия противозачатъчните, но от два месеца насам "цикъл" нямам. Ядосах се и хвърлих всичко.
За тази почти година се рових много, за да видя как другите жени по света се борят със симптмите и дали няма някакви алтернативи.
Открих, че хранителните добавки са доста популярни и в много случаи ефективни. Та питаното ми е има ли дами, които също като мен се борят със поликистозата с добавки? Имат ли ефект при вас и какво взимате? Аз днес започвам да пие Бърберин и Мио + D-хиро-инозитол!

Ще се радвам и ако имате препоръки за гинеколог и ендокринолог в София.

Благодаря ви и лек ден!
аз имах този проблем всеки месец кисти и на двата яйчника изписаха ми хапчета 5 месеца го пих и спрях гинеколога беше вдигнал ръце от мен защото имах и гъбична инфекция и това всеки месец спрях всичко започнах да се храня по здравословно салати риба бе пържено хляб  газирано похапвах си сладко от време на време и спрях да се вманиачавам в проблем и изчезна пробвай малко с храната

Общи условия

Активация на акаунт