Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 57

  • 26 782
  • 750
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 27 701
Натка, на нещо наподобяващо може би кафе с мляко...ама не съвсем.😅 Аз не обичам вкуса на зеления чай, та на мен с малко мляко ми е по-добре. Не че не съм го пила де (ама е било по други съображения, не че ми е бил прекрасен на вкус или любим), но съм гледала да го гаврътна по-набързо...😃
Отдавна не съм яла и свинско с праз...😝 Напоследък други неща за ядене все е имало, та и аз днес едва за втори път ядох яйца с праз. 🙂

# 736
  • Мнения: 13 179
Е чай с мляко от векове е традиция... само че е за хора, които нямат проблем с млечните...
Отдавна не се бях сещала за яйца с праз, таман имам праз сега
Говорех изрично за зелен чай с мляко... точно това не мисля че е традиционно. За черния ясно, той по същата линия като кафето минава, много хора харесват добавено мляко и в двете.
На мен не ми звучи никак вкусна комбинация, добър зелен чай си е най-хубав чист, много обичам но рядко пия такъв. Хем цените не ми харесват, хем ще ми стане много ако пия и него и ще трябва да отрежа някое от свещените си кафета.  На това последното много рядко се навивам. Освен че еспресото ми иска много по-малко внимаване да се приготви, за зелен чай не става да заври вода и да го метна гьотере, иска си правилно приготвяне. Ако се прави като билков чай, си става направо гаден.
Как пък никой не се сети да ми подари за празниците една кутия хубава Мача, за такъв щях да се прежаля и с термометър да меря, и минус едно кафе на ден да мина... ама не се сещат бе, шоколади ми носят, дето дори няма и да ги изям Grinning
Пия си кафето, а чай пия билков че сега ми се е паднало с набрани билки и шипки и прочие, а не от пакетчета.
А яйца с праз вярно си е класика, любими са ми и на мен зимата. Единствено не ме радва че ми иде да сложа и много сирене към него, повече отколкото е добра идея. Елора, карфиола и него ли вътре слагаш? Баш такава комбинация не съм правила, аз предимно само го соля и ям дюс. Ако не ме домързи може и в еърфраера да го метна, ама половината съм го изяла пресен че много обичам.

# 737
  • Мнения: 27 701
Майка ми ми беше изнамерила някаква диета- прочистващ ден със зелен чай и мляко.😄 Преди мнооого години. Та...мисля литър горещо прясно мляко се разреждаше с две или четири чаши гореща вода (май с две, но аз слагах и още две чаши вода), 6 пакетчета зелен чай киснеха в тази смес, после сместа се пиеше много гореща (това беше супер важно) през деня на всеки два часа, отделно и вода, чай. Бая ефективно беше за сваляне на кг, за прочистване, за отводняване, доста енергична се чувствах. То реално са си били около 600 калории за деня...🙂 На мен ми е гаден вкусът на зелен чай, пия го "по задължение" (е, отдавна не съм заради ниското желязо), без значение как е приготвен, досега чак да ми е харесал...не е.😃 А пък прясно мляко много обичам, та за мен с него и зеленият чай става по-добре на вкус.🙂
Тайс, какви гофрети правиш в новото устройство?😛 Аз си купих и bubble гофретник...да имам там с различни форми...😆 Но вероятно ще се използва човече за режимни гофрети, отколкото за стандартни.🙂

Последна редакция: чт, 29 дек 2022, 04:31 от dolce miele

# 738
  • Мнения: 118

dolce, мани усетих се аз и поправих ... хаха не бях чувала за зелен чай с мляко, виж англичаните знам че пият техния си чай с мляко..
Ако пия чай е само мента, лайка или от липа.. друго не ми харесва..
natka, супер мерси за този линк, интересна информация! Yellow Heart
знаете ли какво правя тези дни - хапвам сладичко , като например шоколад 70% какао или тирамису домашно направено и започвам до максимум 15 мин да въртя на тренажора... и така си мисля че все пак правя '' танто за кукуригу'' пффф... хапва ми се по празниците сладичко и това си е.. но както каза Елора важно е какво слагаме в устата преди и след празниците ,а не по време на тях...ееех, хора сме все пак Sweat Smile

# 739
  • Мнения: 56
Dolce, може ли да погледнеш моя пост #656?Имам въпрос относно приема на желязо. Притеснявам се дали имам нужда наистина да го пия, да не се предозира,че това май е по-опасно. 3 месеца по 1 т Сорбифер. Каква може да е причината да не се усвояват правилно витамините и минералите от храната? Изследвах Хеликобактер -отрицателен е. Благодаря предварително!

# 740
  • Мнения: 13 179
Майка ми ми беше изнамерила някаква диета- прочистващ ден със зелен чай и мляко.😄 Преди мнооого години. Та...мисля литър горещо прясно мляко се разреждаше с две или четири чаши гореща вода (май с две, но аз слагах и още две чаши вода), 6 пакетчета зелен чай киснеха в тази смес, после сместа се пиеше много гореща (това беше супер важно) през деня на всеки два часа, отделно и вода, чай. Бая ефективно беше за сваляне на кг, за прочистване, за отводняване, доста енергична се чувствах. То реално са си били около 600 калории за деня...🙂 На мен ми е гаден вкусът на зелен чай, пия го "по задължение" (е, отдавна не съм заради ниското желязо), без значение как е приготвен, досега чак да ми е харесал...не е.😃 А пък прясно мляко много обичам, та за мен с него и зеленият чай става по-добре на вкус.🙂
Тайс, какви гофрети правиш в новото устройство?😛 Аз си купих и bubble гофретник...да имам там с различни форми...😆 Но вероятно ще се използва човече за режимни гофрети, отколкото за стандартни.🙂
Ух, то това вярно си е рецепта за разхлабително Grinning Не знам зеленият чай какъв вкус е имал приготвен така но със сигурност не на каквото трябва да е. Иначе остава и да не се отводниш, направо диария си представих... глад и мизерия, ужас.
Специфичен вкус си има иначе де, наистина не всеки го харесва, както и всяко друго нещо. Аз щом кафето бях сменила за няколко години със зелен чай, смятай дали не го харесвам. А ме научиха и на другия край на света че без да съм пила кафе не бива да се занимават с мен и че аз също не бих се занимавала с тях Joy

# 741
  • Мнения: 289
Момичета (ако съм пропуснала някое момче, да ме извини, не е нарочно), безкрайно се забавлявах с отчета на всички какво са яли по празниците! Въпреки не съвсем режимното хранене май всички са си изкарали добре, което е чудесно Simple Smile

Аз нали се сдобих с глюкомер и тези дни се отдадох на експерименти. В общи линии сутрин на гладно ми е най-висока захарта - между 5,3 и 5,5. Сутрин пия на гладно две лъжици прясно мляко с клеева тинктура и два дни забравих да се измеря преди това. И двата пъти като измерих непосредствено след млякото захарта ми беше 5,7. Та склонна съм да се съглася с теорията на Елора, че при хапване веднага започва синтез на хормони в организма и съответно промяна в захарта.

Иначе през деня държа захар на гладно между 4,9 и 5,3. До сега на първи час я вдигнах само веднъж над 6,7 и то след като изядох две парчета от щолена на мама за десерт - беше 8,1. На втори час обикновено я смъквам почти като на гладно. Дори след коледната вечеря на първия час ми беше 6,8, а си хапнах доста нережимни неща. Освен всичко останало, пак съм болна, та не знам и тези измервания до колко са меродавни. Ендото иска да правя обременяване (предишното беше февруари 21 г.), аз го отлагам, ама се чудя дали не е опасно за плода да седя с такава захар и да не взимам мерки. Като гледам резултатите храната не вдига много захарта, проблемът е със сутрешните нива.

# 742
  • Мнения: 2 941
Май сме за нова тема вече.
zuhta, ти беше в начална бременност, нали? Висока е захарта за тоя период, а занапред става по-трудно. Според мен наложи си да си стриктна с храната, важно е за теб, особено пък и ако искаш да раждаш нормално. Няколко месеца са.

# 743
  • Мнения: 32 063
Довечера ще пусна нова тема.

# 744
  • Мнения: 945
Зухта, в 26 г.с. се прави обременяване задължително, за всички бременни. При индикации за проблем и по-рано, сигурно затова те кара. От 1 птт няма да стане кой знае какво, въпросът е да не се вдига системно захарта при ядене.

# 745
  • Мнения: 27 701
Не е задължително за всички бременни обременяването (или поне не беше, когато аз бях бременна- само при съмнителна стойност на КЗ на гладно; моята беше добре и не са ме карали да правя обременяване).
Зухта, лека бременност!😃 Не знам защо аз чак сега разбирам.😆
Summer, тези изследвания през август след 3 месеца на Сорбифер по 1 таблетка ли са? Или са правени преди Сорбифер? Правена ли е пауза от железен препарат преди изследванията? Ако не, може и да не са много показателни. По мое мнение, стойности в долната част на нормата (а именно хемоглобин малко над 120, някои други показатели също са ти по-скоро към долна граница, отколкото към средна) не са оптимални. Желателно е да се изследва и феритин, и ЖСК към желязото и хемоглобина. На практика по първите две можеш много повече да се ориентираш дали предозираш с желязо...При мен желязото обикновено не надскача стойност 12-13, обаче пък се складира под формата на феритин, а определено се чувствам по-добре с хемоглобин  над 130.🙂 Щитовидните ти показват хипофункция (според мен).

Последна редакция: чт, 29 дек 2022, 17:08 от dolce miele

# 746
  • Мнения: 56
Не е задължително за всички бременни обременяването (или поне не беше, когато аз бях бременна- само при съмнителна стойност на КЗ на гладно; моята беше добре и не са ме карали да правя обременяване).
Зухта, лека бременност!😃 Не знам защо аз чак сега разбирам.😆
Summer, тези изследвания през август след 3 месеца на Сорбифер по 1 таблетка ли са? Или са правени преди Сорбифер? Правена ли е пауза от железен препарат преди изследванията? Ако не, може и да не са много показателни. По мое мнение, стойности в долната част на нормата (а именно хемоглобин малко над 120, някои други показатели също са ти по-скоро към долна граница, отколкото към средна) не са оптимални. Желателно е да се изследва и феритин, и ЖСК към желязото и хемоглобина. На практика по първите две можеш много повече да се ориентираш дали предозираш с желязо...При мен желязото обикновено не надскача стойност 12-13, обаче пък се складира под формата на феритин, а определено се чувствам по-добре с хемоглобин  над 130.🙂 Щитовидните ти показват хипофункция (според мен).
Никога през целият ми живот не съм пила желязо. Изследванията са ми правени без да пия желязо, само много време (почти година) вземах подезичен б 12 на Нейчърал факторс. Изследването декември е правено след месец пауза без витамина. Сега за пръв път от 2 дни започнах и по 1 т сорбифер. Миналата година ми правиха ехография на щитовидна жлеза и сега декември пак. При двама различни ендокринолози и заключението е ,че е съвсем в норма. Изискване за тсх под 2 имали само гинеколозите за бременност,така  ми казаха на последния преглед. 1 т желязо много ли е или не е при този хемоглобин? Друго няма да изследвам на този етап,вече го почнах.

# 747
  • Мнения: 945
Долче, при първата ми бременност не беше и не съм правила, но при втората преди 3 години вече беше станало задължително. Така лъсна и проблема, който естествено не беше само гестационен. Даже ме пратиха около 20-та седмица.

# 748
  • Мнения: 27 701
Alivi, не споря, но просто никъде не мога да открия елемент на задължителност да се прави ОГГТ по време на бременност. Откривам само препоръки за това...🤔 Вероятно сега повече лекари по-често настояват да се направи.🙂
Summer, не е много 1 таблетка Сорбифер, но трябва да изследваш често желязото (заедно с феритин и ЖСК, добре е и хемоглобин да се изследва). За да видиш при теб как се променят стойностите. За ЩЖ съвсем не е така, не е важно ТСХ да е под 2 само при бременност. А и ТСХ не е хормон на щитовидната жлеза и само по него не може да се правят изводи (уви, доста лекари го правят).

# 749
  • Мнения: 32 063
Нати, ето рецептата за яйца с праз и карфиол.
Скоро не съм взимала карфиол, че някакви големи глави. Ама все ще намеря.
Та нарязвам праза. Нарязвам карфиола на малки главички. Чупя ги там както ми дойде.
Сварявам на каната вода. Слагам бучка масло в тигана, слагам праза и карфиола и добавям веднага малко вода. Аз не пържа. Слагам малко черен пипер и чубрица. Захлупвам с капака да се посвари. Като се изпари водата много леко може понякога да го оставя да се запържи, ама рядко го правя.
Та слагам 3 яйца като се изпари водата. Побъркам ги 1-2 минути и слагам накрая сиренцето.
Сол не слагам, има си в сиренето. Понякога слагам малко сол в праза и карфиола, но много малко.
Луда съм по тия яйца. От две години не мога да им се наситя.
След малко новата тема.

https://www.bg-mamma.com/?topic=1511139

Общи условия

Активация на акаунт