Кърлеж или не?

  • 568
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Здравейте,малката ми дъщеря бяха в петък на екскурзия и вечерта се оплака,че на крака има червенина като екзема и я сърби.В събота екземата вече имаше малка опашчица,мислехме,че нещо я е ухапало.Но днес решихме все пак да посетим лекар,тъй като червенината не минава.И докторът има съмнения,че мястото е ухапано от кърлеж.Изписа Аугументин за 10 дни и каза да следим за температура.Погледна и каза,че няма остатък от кърлежа.Сега съм силно притеснена,дали е кърлеж и как е паднал сам и дали не е останала част от него вътре.Дъщеря ми не е усетила нищо.Вечерта лаза,че много я сърби.

# 1
  • Мнения: 9 449
Здравейте,малката ми дъщеря бяха в петък на екскурзия и вечерта се оплака,че на крака има червенина като екзема и я сърби.В събота екземата вече имаше малка опашчица,мислехме,че нещо я е ухапало.Но днес решихме все пак да посетим лекар,тъй като червенината не минава.И докторът има съмнения,че мястото е ухапано от кърлеж.Изписа Аугументин за 10 дни и каза да следим за температура.Погледна и каза,че няма остатък от кърлежа.Сега съм силно притеснена,дали е кърлеж и как е паднал сам и дали не е останала част от него вътре.Дъщеря ми не е усетила нищо.Вечерта лаза,че много я сърби.

При така описаното, ние как точно да кажем кърлеж ли е или не? Поне снимка да бяхте прикачили.

# 2
  • Мнения: 462
От така описаното,малко ми се струва пресилено да се изписва антибиотик и то за 10 дни.Може да я е ухапало някое насекомо,паяк.Кърлежа сам няма да падне,дори и да го е чесала е щяла да откъсне част от него.Мажете с алергозан.

# 3
  • Мнения: 5 291
Можете да пуснете изследване за активна инфекция, безплатно е. В градовете има специална лаборатория, където може да се направи, само една е, проучете къде е за вашия град. Не са стандартните - Здраве, Рамус, но забравих как се казваха. Поне ще знаете дали е бил кърлеж.

# 4
  • Мнения: 1 787
Ако е кърлеж, той стърчи над кожата и се вижда отблизо, има крачета.
Ако е паднал сам, т.е. не е разкъсан, не би трябвало да има черна точка.
Ако не е паднал сам, т.е. например при чесане детето е откъснало стърчащата част и е останала само главата, все още пъпката ще е с черна точка. Това не е проблем, тя като всяко чуждо тяло набира и пада сама.
Ако е възпалено - зачервено, подуто - може да се маже локално с антибиотични кремчета.
На мъжа ми остана така забит кърлеж, възпали се пъпката и след 10-ина дни падна сама.
И на мен Аугментин за така описаната ситуация ми се вижда пресилено.
Аз не бих давала антибиотик през устата за пъпка, дето не се знае от какво е, тия куршуми си ги пазя за по-сериозни ситуации. Тоя антибиотик за какво е даден - да бори инфекция по кожата или срещу евентуална лаймска болест?
Ако антибиотика е заради Лаймска болест - излишен е, защото:
1 - Не се знае дали е било кърлеж.
2 - И да е било кърлеж - не се знае дали е бил заразен.
След 30 дни (или повече) бих направила изследване за Лаймска болест и това е, антибиотик и тогава може да се пие ако се налага.

Последна редакция: вт, 01 ное 2022, 11:40 от Змей Горянски

# 5
  • Мнения: 5 291
Ако е кърлеж и е скъсан, вероятността да е инфектирал вътре мястото е голяма, аз лично бих оставила антибиотика. Вредата за мен от него е по-малка, отколкото евентуалната полза, особено ако допуснем, че е било кърлеж.
Не бих спряла антибиотик, изписан от лекар, по съвет от форумни мнения.

# 6
  • Мнения: 192
Ако е кърлеж и е скъсан, вероятността да е инфектирал вътре мястото е голяма, аз лично бих оставила антибиотика. Вредата за мен от него е по-малка, отколкото евентуалната полза, особено ако допуснем, че е било кърлеж.
Не бих спряла антибиотик, изписан от лекар, по съвет от форумни мнения.
Да и аз така мисля.По-малкия дявол е да дадем антибиотика.Относно изследванията за Лаймска болест се пускали след 30-40 дни.Да ще пуснем и това изследване.Бяха на екскурзия в зоологоческата градина.Търкаляли са се навсякъде и не е ясно какво я е ухапало.Тя самата не е усетила ухапване,но екземата е огромен кръг с опашка към него(все едно балон и дръжката му).Благодаря на всеки изказал мнение,ценни са за мене!

# 7
  • Мнения: 1 804
От кърлеж ухапването обикновено му казват "Биволско око". В гугъл има доста снимки. Иначе не се усеща когато се забие и когато падне сам. И аз съм на мнение да изпие антибиотика.

# 8
  • Мнения: 10 629
Аз съм на мнение да отидете на кожен.

Общи условия

Активация на акаунт