Неврологичен проблем 6г дете

  • 2 662
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 167
Здравейте,
От няколко дена дъщеря ми се оплака от световъртеж. Заведох я в болница и сме приети в детско неврологично отделение.  Буквално за 1 ден, тя започна да не може да ходи, стои права и провлачва говора. Специалистите казват, че най-вероятно в следствие на вирус в засегнат Централна част от мозъка. Правиха и скенер, очни дъна, лумбална пункция-никакви изменения няма. Изследванията и са в норми, нищо, за което да се хване човек, лекарите също не знаят. В момента е на дексаметазон от 2 дена, но не виждам резултати. На какво може да се дължи това? Има ли вероятност да не се оправи? Побърквам се от притеснение
Здраво, право дете без никакви оплаквания до момента. Без поставена ваксина на 6г. Има ли някой с повече опит да ми обясни. В момента сме при проф Иванов в св. Георги. Той казва нищо притеснително, да но тя не се оправя!?

# 1
  • Мнения: 923
Понякога има минимлни изменения,който със скенер няма как да се видят,а само с ЯМР.Не разбирам практиката на нашите лекари да назначават скенер за малки деца.Да, ясно  ми е че по НЗОК скенера е в пъти по-евтин,но да пестим от децата си,още повече в неврологично отделение,където лесно могат да използват тази опция.
Съмнение за вирус, но какъв? Има ли спастичност в движенията(фиксиране/парализа/ограничение на ръка, крак, устни при определени движения)? Какви изследвания са правени? Това дали ще се оправи или не, зависи от вида заболяване, никой тук няма как да ви каже.

Последна редакция: вт, 01 ное 2022, 20:34 от bebeshok0326

# 2
  • Мнения: 1 167
ЯМР е назначен, но тъй като в момента е развален☹️, няма как да се направи. Всичките и рефлекси са нормални, адекватна е, но не може да ходи самостоятелно. Къде другаде бихте ми препоръчал да я заведа?

# 3
  • Мнения: 8 585
ЯМР е назначен, но тъй като в момента е развален☹️, няма как да се направи. Всичките и рефлекси са нормални, адекватна е, но не може да ходи самостоятелно. Къде другаде бихте ми препоръчал да я заведа?
Моля, опишете по-подробно...
Това от първият ден? или постепенно настъпи??

# 4
  • Мнения: 923
До колкото разбирам в момента вие говорите за болница на Пещерско шосе в Пловдив или се бъркам?
Моя опит с детски невролози и не само е в София.За тук, мога да ви дам много насоки.

# 5
  • Мнения: 1 167
Започна в събота със световъртеж. До края на деня се влоши. В неделя вече не можеше да ходи и започна да говори по-бавно. Събота и неделя бяхме на системи Неотромил и мисля метадол. Пуснати са и всякакви изследвания. Няма някакви отклонения. Днес втори ден на дексаметазон и е в същото състояние.

# 6
  • Мнения: 12 018
Питайте за генетични изследвания. Има състояния, което се отключват в определена възраст и започват точно с падане. И както са посъветвали - ЯМР. ЕЕГ правено ли е? Ако, да, какви са резултатите?Детето падало ли е? Удряна ли е главата?

# 7
  • Мнения: 1 167
Не е падала, не е удряла глава. Еег е съвсем нормално. Миналата седмица в понеделник беше с настинка, вдигна т 37.5,пи изопринозин. Пила е и друг път.

# 8
  • Мнения: 8 585
Започна в събота със световъртеж. До края на деня се влоши. В неделя вече не можеше да ходи и започна да говори по-бавно. Събота и неделя бяхме на системи Неотромил и мисля метадол. Пуснати са и всякакви изследвания. Няма някакви отклонения. Днес втори ден на дексаметазон и е в същото състояние.
Тоест, няма мускулен тонус на долни крайници?
Или?  залита щом ходи?
Главоболие? гадене? повръщане?
Погледнахте ли да не се е отровила с нещо??
И да, без ЯМР е почти невъзможно ...
Възраст на детето?
Цитат
Без поставена ваксина на 6г.
Проблем- те се слагат на от 4г.

Възможности:
 отравяне- това първо трябва да изключите

* Полио,
* ботулизъм,
* кърлежови енцефалити, или друг тип,
* Лаймска болест,
* Рикетсия ифекция,

Има ред други неща, но без ЯМР?

# 9
  • Мнения: 1 167
Ходи, когато я поддържам. Сама не. Температура няма. Ямр ще търся да правя другаде, защото в св Георги е развален, не мога да чакам. Всичките и изследвания са наред. Няма отравяне, удар или др. Здраво и активно дете.

# 10
  • Мнения: 923
Не казахте за кой град говорите?Ако е Пловдив,както предполагам,мисля че в Каспела има ЯМР,за други не съм разпитвала.
Ако се решите за София препоръчвам МБАЛ Иван Рилски.Д-р Марин Пенков(шефа на отделението по образна диагностика е един от най-добрите в страната, да не кажа най)
Когато си избирате къде да направите ЯМР гледайте не само самия апарат да е добър(има много реклами за апарат от ново поколение и тн.),много важно ви е кой ще го разчита.
Имайте предвид,че ЯМРто може да се наложи да се прави с пълна упойка.Практиката е за деца до 6-7 да се прави така,но има и дечица,който са осъзнати,не се стресират и се прави опит да е без упойка.Не се стряскайте от това с упойката, много по-лека е при децата.

# 11
  • Мнения: 2 352
Дано детето бързо да се оправи. Включвам се само да кажа, че в България по ваксинационен календар реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит се извършва на 6г възраст, а не на 4г.

# 12
  • Мнения: 5 338
Аз супер лаишки да се изкажа, но знам, че при критични стойности на вит. Д има неврологични симтоми. Изследван ли е?

# 13
  • Мнения: 923
Аз супер лаишки да се изкажа, но знам, че при критични стойности на вит. Д има неврологични симтоми. Изследван ли е?

Не само при вит.Д, при Б 12 също.
Относно вит.Д,при много хора спада и калций/магнезий,тогава се започват и крампи.Аз съм от тези хора и така реално разбирам,че вит.Д ми е много нисък (при мен се получава при стойности около 13 единици)

# 14
  • Мнения: 321
Здравейте, как е детенцето днес? Надявам се да се е намерила причината и бързо да оздравее!

Общи условия

Активация на акаунт