Анкета за детската агресия

  • 12 498
  • 124
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 355
Провежда се интересно анкетно проучване с цел да се изясни какво е отношението на обществото към причините за детската агресивност. Моля отнесете се сериозно към това и я разпратете на своите контакти.
http://cogs.nbu.bg/kosevi/testove/anketa.html

Последна редакция: ср, 13 дек 2006, 15:28 от online

# 1
  • Мнения: 294
Попълних анкетата. Надявам се наистина да се направи нещо по въпроса, а не само да се говори - както обикновенно...

# 2
  • Мнения: 463
Попълних анкетата, попълвайте и вие, има значение.

# 3
  • Мнения: 1 364
Попълних анкетата....дано да се направи нещо.

# 4
  • Мнения: 7 723
И аз я подпълних. Дано съм допринесла с нещо по проблема  bowuu
 

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Попълних.

# 6
  • Мнения: 52
И аз я попълних . Надявам се да се вземат мерки.

# 7
  • Мнения: 1 640
Попълних.Дано дадат гласност на резултатите и предприемат адекватни начинания!Дано!

# 8
  • Мнения: 326
popalnih dano da ima rezultat

# 9
  • Мнения: X
Попълних и пратих на много мои познати по Кю-то.

# 10
  • Мнения: 78
Zdraveite,mami!Mnogo bih iskala da se zapoznaia s choveka, koito e pusnal temata. Niakoi moje li da mi pomogne da razbera koi e?

# 11
  • Мнения: 2 125
Попълних...дано сме били полезни Peace

# 12
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
готово

дано наистина се направи нещо

# 13
  • Мнения: 219
Попълних.
Дано помогнем с нещо.
Успех.

# 14
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
Дадох своя принос за анкетата и ще съм много доволна ако нещо помогне за по ниската агресия на децата и за по голямо спокоиствие и тиха обстановка на децата навън

# 15
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Попълних.

# 16
  • Мнения: 78
Моля, погледнете и темата Психолог в детската градина! Там има повече разяснения за идеята от автора на анкетата!

# 17
  • ново
  • Мнения: 5 961
Попълних анкетата и я разпратих на познати и приятели. Дано се направи нещо по въпроса.

# 18
  • Мнения: 8 505
Готово.

# 19
  • софия
  • Мнения: 163
Попълних я, дано  съм помогнала с това за по-доброто бъдеще на дечицата ни

# 20
  • Мнения: 364
вече разполагат и с моето мнение.

# 21
  • Мнения: 183
и аз се включих, дано се направи нещо в тази държава... Sad

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Попълних е . Надявам се също, съветите дадени от родителите да се вземат под внимание .

# 23
  • Мнения: 4 406
Попълних е . Надявам се също, съветите дадени от родителите да се вземат под внимание .
и аз

# 24
  • Мнения: 78
Със сигурност ще се вземат под внимание и ще се погрижа да се запознаете с тях. Благодаря ви за активност  bouquetта.

# 25
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
И аз попълних!

# 26
  • Мнения: 27
Попълних.Успех на всички.

# 27
  • Мнения: 81
Попълних я!Надявам се да има полза и да не глас в пустиня!!!

# 28
  • Мнения: 78
Искам само да ви кажа, че попълнилите анкетата вече са над 300 #Crazy Така че, резултатите съвсем няма да са незначителни. Утре ще публикувам част от тях. Отново благодаря за активността!

# 29
  • burgas
  • Мнения: 83
И аз я попълних.

# 30
  • Мнения: 811
 За да не е съвсем така посна темата с отговори от сорта...попълних,разписах се и т.н,заЩо не споделите какво написахте като съвет в полето отредено за Имате ли идея какво трябва да с е направи за намаляване на агресията при децата?
  bouquet

# 31
  • Мнения: 1 242
Е, хайде пък дано успеем да възпитаме децата си в доброта и повече толерантност

# 32
# 33
  • Мнения: 78
Ето и малко резултати от анкетата!!!  До края на вчерашния ден бяха гласували 346 човека.

От тях 79% са жени и 21% - мъже.

От всички гласували 83% са с висше образование, 16%- със средно и 1% - със основно.

На въпроса "Имат ли нужда съвременните родители от повече информация относно детското възпитание?":
96% са отговорили утврдително и само 4 процента не са съвсем съгласни.

На 2-ри въпрос - "Смятате ли, че българските деца между 3 и 6 години са агресивни повече от нормалното? " отговорите са:
63% са съгласни и 37% не смятат че съществува агресия на тази възраст.

Въпрос 3 е: "Коя според вас е основната причина за нарасналата агресия сред учениците?". Отговорите са разпределени по следния начин:
61% смятат неправилното възпитание за основна причина;
15% го отдават на медиите;
13% смятат икономическата обстановка за причина;
11% остават за непрофесионализма в училище.

Това са част от резултатите. По-късно ще има и още, а в следващите дни и по- сериозен анализ  , т.к. и в момента анкетата се разпространява и попълва. Анкетираните сега са над 480. Сред тях има хора от най-различни професии и възрасти. Единственото ограничение е, че се попълва само от хора, ползващи интернет, което не е малко, но засега такива са ни възможностите.
В анкетата добавихме и въпрос "В кой град живеете?", за да добием представа горе-долу дали и извън София хората се вълнуват от темата.

Това е засега, ще има и още! Продължавайте да разпространявате анкетата! Така резултатите ще са по-представителни и значими! 

Последна редакция: чт, 14 дек 2006, 12:43 от sanie

# 34
  • Мнения: 2 237
Попълних.Този проблем ме вълнува,напоследък доста често се сблъсквам с детската агресия....

# 35
  • Мнения: 78
blizna4e, тази анкета е във връзка с темата "Психолог в детската градина". Ще се радвам да чуя мнението ти по въпроса.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=149782.20

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 Simple Smile Peace

# 37
  • Мнения: 6 315
Попълних я още вчера. Относно другата тема съм скептично настроена - или ще се казва, че пари няма или пък няма да се прибягва до помощта на психолога. Хората си мислят, че могат и знаят всичко все още.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Попълних е . Надявам се също, съветите дадени от родителите да се вземат под внимание .
и аз
Peace

# 39
  • Мнения: 78
На всички скептично настроени искам да кажа, че ако няма инициатива, и промяна няма да има. А че ще има хора, които винаги ще знаят повече от всики, е вярно, но не е невъзможно да се измислят мерки, които да ограничават родителската безотговорност. И именно това е целта на обсъждането: колкото повече хора споделят мнението си, толкова по-голяма е вероятността да стигнем до вярната идея.

# 40
  • Мнения: 78
Хора,честно казано, моят ентусиазъм доста се охлади, защото не усещам вашия.
Нито коментирате , нито давате идеи...
Споделете какво мислите!

# 41
  • Мнения: 952
и аз я попълних...наистина ще се радвам да видя още резултати от теста,мисля че всеки родител ще прояви заинтересованост Peace

# 42
  • Мнения: 663
И аз, я попълних

# 43
  • Мнения: 42
попълних я и аз, надявам се да има резултати а не да иде в девета глуха.

# 44
# 45
  • Мнения: 2 196
Попълних я. Peace
Сега ще отида да прочета  темата''Психолог в детската градина''.
А освен попълването на анкета нещо друго не можем ли да направим?

# 46
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
Попълних я и аз.Трябва да говорим за това,да ни стане като навик,а не нещо срамно като чуем психолог или прочие...

# 47
  • Мнения: 78
Ina, Bianca, много се радвам на интереса ви.
От СНБМ са учствали в проект, в който се е обсъждала такава идея, но за педагогически съветник във всяка градина. Може би средният вариант би бил най-адекватен - педагогически съветник със засилено изучаване на детска психология. Те са поставили началото, а ние трябва да им помогнем идеята да се осъществи.
По въпроса дали можем да направим нещо, смятам, че можем. Анкетата вече е попълнена от над 600 души от всякакви възрасти, образование, професия, пол и местоживеене. Хората не са безразлични, не си спестяват коментари.
Най-малкото, което може да се направи, е да се обработят резултатите, да се анализират и да се разпространят сред заинтересовани институции.
Може да ви прозвучи пресилено, но на мен ми се струва, че присъствоето на такъв вид специалист е по-важно в детската градина, отколкото в училище. И не защото смятам, че малките имат по-сериозни проблеми, а защото това е възрастта, в която се формира характерът им, поведение, представа за света, отношение към хората и т.н.
Колкото повече хора подкрепят идеята и вдигнат шум, толкова по-голяма вероятност има да й се обърне внимание.
Не спирайте да разпространявате анкетата!

# 48
  • Мнения: 2 196
Седя аз и си мисля,ако взема да я разпечатам анкетата и я занеса в детската градина,колко ли родители ще я попълнят? Thinking
И как ли ще реагират госпожите на една такава инициатива?

# 49
И аз я попълних, но не ми е ясна целта на това изследване.
Показва мнението на родителите, като трябва да се отчете, че в анкетата са участвали хора имащи достъп до компютър, което предполага и компютърна грамотност. По този начин се изключва мнението на родители нямащи достъп до интърнет и не знам доколко реално отразява истинкото мнение на родителите.

Но това, което ще има по-голям смисъл според мен е мнение на детски психолози, имащи практически опит с деца в училище и детски градини. В училище според мен от психолог се нуждаят не само агресивните деца, ами и децата с "примерно поведение" - това са подтиснатите деца.

# 50
  • Мнения: 891
Попълних я !  Peace Дано помогне с нещо !

# 51
  • Мнения: 78
Ohh, Bianca, и на мен ми мина през ума, но предполагам, че няма да й се зарадват много. Може би първо трябва да проведа задушевен разгово с учителката, която познавам най-добре, пък после ще видим...
Няма да е лошо да излезе извън интернет анкетката, но ще се разпространява доста по-трудно.
И все пак,ако има желаещи да подкрепят инициативата, казвайте.
Бихме могли да се поразмислим и за други въпроси, да я направим по-голяма.
Драги, госте, съгласна съм за мнението на психолозите...Целта на анкетата е , обаче, да се установи доколко обществото приема идеята. Ако има начин да се осъществи, естествено, че ще трябва да се чуе мнението и на психолозите.

# 52
  • Мнения: 2 196
Ще взема аз да поговоря с едната госпожа като отида да взема малката.Колкото да и видя реакцията и да и чуя мнението.Но по-скоро /това е мое мнение все пак/ трябва да са поговори с директорката на ДГ и ако тя се съгласи,да и набавя необходимия брой копия от анкетата,тя да ги раздаде на госпожите от всички групи,а те от своя страна-на родителите. Thinking

# 53
  • Мнения: 2 070
Седя аз и си мисля,ако взема да я разпечатам анкетата и я занеса в детската градина,колко ли родители ще я попълнят? Thinking
И как ли ще реагират госпожите на една такава инициатива?

Ако я разпечаташ ще помогнеш на авторката. Госпожите са наясно с нуждата от такъв специалист. Както казах и в другата тема - въпросите за логопед и психолог или пед.съветник са повдигнати от СНБМ пред отдел Образование на Столична община, тази идея е влязла в плана за промени, както и идеята за повишаване квалификаията на кадрите в яслите и градините. Засега това е, което като гражданско общество можем да направим, от тук нататък зависи от финансиращие олгани и тези, които решават броя на персоала и заплащането му... Точка за увеличаване на заплатите също има... също и повечекадри като цяло, особено в яслите...

# 54
  • Мнения: 78
deshtovidi, смяташ, че е безсмислено да се шуми около това?

# 55
  • Мнения: 78
имам предвид, не би ли могъл да се приложи натиска, за който ти спомена, и върху финансиращите органи, ангажирайки медиите например!

# 56
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Попълних! Крайно време е да се започне работа в тази посока. В училищата наистина е страшно. Лично на мен ми се е налагало да влизам в час и да разговарям с децата по тези въпроси именно защото дъщеря ми е била потърпевша от агресията на нейните съученици. За много деца боя е единственото средство за  комуникация. Са съжаление!

# 57
  • София
  • Мнения: 2 164
Попълних анкетата.

# 58
  • Мнения: 1 416
Попълних...  Peace

# 59
  • Мнения: 22 865
Попълних анкетата и я разпратих на познати и приятели. Дано се направи нещо по въпроса.
Peace Но искам да допълня,че ние сме тези,които трябва да направин нещо по въпроса с  правилно възпитание и внимание към децата си.Малко странно ми е изказването на повечето тук:ДАНО НЕЩО СЕ НАПРАВИ.Вие какво очаквате да стане,за да се реши проблема?

# 60
  • Мнения: 2 891
Готово!

# 61
  • Мнения: 2 196
За мен анкетата е по-скоро сондиране на мненията на родителите относно ползата от психолог в ДГ. Дали биха обърнали внимание на съветите на един такъв специалист,биха ли следвали неговите съвети относно възпитанието на детето си?Или пък не... Thinking

# 62
  • Мнения: 78
Точно за това е темата, bianka ! Затова и има друга тема с пояснения - Психолог в детската градина

# 63
  • Мнения: 2 196
Говорих с госпожата в детската градина.
Както каза 'дещовиди' - персонала е наясно с нуждата от психолог в ДГ.
Друг е въпроса,че госпожата каза,че се съмнява,че родители на проблемните деца ще се вслушат в съвета на психолога.Искам да уточня обаче ,че ставаше въпрос за деца от групата на дъщеря ми,с чиито родители тя общува ежедневно.
Разбрахме се във вторник да и занеса анкетата и тя да я раздаде. Peace

# 64
  • Мнения: 78
браво bianka   bouquet
Интересно ми е как представи на госпожата анкетата.
Съгласна съм, че ще има много родители, които ще се опъват, затова трябва сериозно да се помисли за мерки и ли санкции, които да ги задължават или нещо такова  newsm78

# 65
  • Мнения: 2 196
Ааа,тя нашата госпожа всъщност е госпожица - много готина.
Тя,освен че е педагог,е и логопед.,има и още някакви специалности,но забравих какви бяха. Embarassed
Тя самата е участвала преди време в проучвания някакви,правила е анкети,та посрещна идеята много добре.
А аз си я попитах направо-дали ще има нещо против да раздаде анкетата на родителите.
Обясних и че се прави проучване на мнението на родителите относното ползата от детски психолог в ДГ.Казах и че анкетата е породена от зачестилите случай на насилие сред децата.

# 66
# 67
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Попълних.

# 68
  • Мнения: 3 146
Попълнено!
Къде мога да прочета резултатите после??? newsm78

# 69
  • Мнения: 3 405
Искам на въпрос 3 да маркирам повече от един отговор, защото там причините са комплексни. Всичките отговори важат по мои наблюдения, трябва да дадат възможност за отговор с повече от 1 опция на някои от въпросите, или да се добви 5 отговор с празно поле, за да се отбележат и други фактори:

Коя според вас е основната причина за нарасналата агресия сред учениците?

Неправилно възпитание
Икономическата обстановка в страната
Непрофесионализъм в училище
Медиите
Други...............................................

# 70
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Искам на въпрос 3 да маркирам повече от един отговор, защото там причините са комплексни. Всичките отговори важат по мои наблюдения, трябва да дадат възможност за отговор с повече от 1 опция на някои от въпросите, или да се добви 5 отговор с празно поле, за да се отбележат и други фактори:

Коя според вас е основната причина за нарасналата агресия сред учениците?

Неправилно възпитание
Икономическата обстановка в страната
Непрофесионализъм в училище
Медиите
Други...............................................

Подкрепям.

# 71
  • Мнения: 2 220
Попълних я и определено смятам, че има нужда от психолог в детската градина!

# 72
  • Мнения: 190
Попълних я и я изпратих на познати.

# 73
  • Мнения: 7 474
Отчетох се Peace

# 74
  • Мнения: 78
Резултатите ще бъдат публикувани тук!
Въпрос 3 е зададен така, за да може да се прецени доколко хората отдават агресията на семейството и доколко на външни причини.
Но може би щеше да е добре да има и  възможност за добавяне на отговор.
Попълнилите анкетата досега са над 800 Rolling Eyes и продължава да се разпространява.
Някои майки изразиха желание да занесат анкети в детската градина. Така че и от там ще получим интересни резултати.
Благодаря на всички за учстието и идеиите   bouquet

# 75
  • Мнения: 3 405
Наистина психолог трябва да има и в детската градина, или да се осигури по-лесен достъп на малките деца до такъв.
На мен ми предстои да завърша магистратурата си по психолигия и искам да работя за малките деца, които са много уязвими в наше време.

В училището на сина ми има психолог и мога с чиста съвест да кажа, че забелязва проблемите на децата. Понякога родителите не виждат проблема. Учителите забелязват, ако такъв има по отношение на учебния процес и държането на детето в училище. Много често самите родители са изненадани, че детето им проявява агресия. А има дечица, които проявяват автоагресия. Психоложката им прави наблюдения, тестове и веднага алармира, ако има някакво отклонение.
Често нещата са съвсем нормални, децата се подвеждат по останалите, но ако не се хванат навреме има опсност от задълбочаване.

Мога още много да пиша, но ще изчакам да излязат резултатите от анкетата.

Другото, което мисля е, че трябва да има контакт и постоянна обратна връзка родител-учител, дори ако се наложи да се правят задължителни срещи (индивидуални), различни от родителските срещи. Защото всеки е забързан, ежедневието ни е на бързи обороти, успяваме да разменим 3-4 думи с училтеля и пак бягаме по задачи.
И децата ни остават сами на себе си.

# 76
  • Мнения: 118
Попълних анкетата и щея изпратя на други

# 77
  • Мнения: 15 619
Попълних анкетата.

# 78
  • Мнения: 78
Над 900 човека са попълнили анкетата!

# 79
  • Мнения: 4 473
Попълних. Успех на акцията! Peace

# 80
  • Wonderland
  • Мнения: 702
И аз попълних.

# 81
  • Мнения: 2 196
Занесах 30бр. анкети в ДГ,даже успях да видя отношението на някои от родителите,когато госпожата им ги връчи с молба да ги върнат попълнени. Confused
 

# 82
  • Мнения: 369
попълних анкетата  Peace

Занесах 30бр. анкети в ДГ,даже успях да видя отношението на някои от родителите,когато госпожата им ги връчи с молба да ги върнат попълнени. Confused
 
разпечатка ли направи на анкетата и ако е така ти ли въвеждаш после анкетиата в интернет.
Как реагираха родителите на нея  , защото мисля и аз да я занеса newsm78

# 83
  • Мнения: 2 196
Да, разпечатах я от интернет.
А за резултатите трябва да се разбера със sanie,все пак анкетата е нейно дело.
Пред мен госпожата успя да раздаде 5бр.
  Родител №1 - погледна анкетата,после погледна потомството си с такъв кръвнишки поглед и го попита:''к'во си направил ти бе,пак ли си се бил...само да се прибера довечера''. Sick
 Родител №2 - бързо взе анкетата,смота я в джоба и се чу едно отдалечаващо се''аха''.
 Родителки №3 и 4 - ''ние ще я попълним,да,разбира се,то не че нашите деца имат нужда от психолог,но другите - да''...
 Родител №5 - на дете от другата група,човека попита дали и той може да попълни анкетата,каза че ще отиде да я попълни в колата и ще я върне веднага.
 

# 84
  • Мнения: 78
Охх, bianka, трудна работа!
Да те питам, а останалите родители въобще ли не са искали да я попълнят?
Срам ме е да си призная,ама моите разпечатки още си стоят вкъщи  Embarassed
Познавам учителките от няколко месеца и хич не знам как ще реагират.
За момент ми мина през ума дали да не помоля директорката да сложим една купчина анкети на вратата при охраната, ама става много ангажиращо...
Май родителите от градината не са толкова благосклонни като анонимните анкетирани онлайн Wink
А те продължават да се увеличават и вече са над 1000. Бройка, която е напълно значима според статистическите правила.
И все пак мнението на родители от детската градина е много по- важно в случая и този голям брой анкетирани според мен означава, че "куцо и съкато" ,така да се каже, я е попълвало. Това ще си проличи, като анализираме резултатите, които със сигурност ще можете да видите тук, вероятно след празниците.

# 85
  • Мнения: 2 196
Sanie,нали знаеш, че не всички водят децата си по едно и също време - просто аз се засякох само с тези 5-ма родители. WinkГоспожата ще ги раздаде на всички,даже обеща да говори с учителките от другите групи да раздадат и те анкетата. Peace
 

# 86
  • Мнения: 3 405
Бианка, срещнала си се с всички типове поведение. Аз предполагам, че най- типичното е "то не че нашите деца имат нужда от психолог, но другите - да". Повечето родители така реагират, а после се чудят къде са им били очите, защо не са видели, детето е подведено от лоши приятели...
Дано има повече от типа родител №5 Hug

# 87
  • Мнения: 3 146
Боже, какви са тези радители??? Ужасена съм!

попита:''к'во си направил ти бе,пак ли си се бил...само да се прибера довечера''.
 Родител №2 - бързо взе анкетата,смота я в джоба и се чу едно отдалечаващо се''аха''.
 Родителки №3 и 4 - ''ние ще я попълним,да,разбира се,то не че нашите деца имат нужда от психолог,но другите - да''...

# 88
  • Мнения: 3 405
Няма за какво да си ужасена, gergandi, много родители са такива Peace за съжаление.

# 89
  • Мнения: 2 196
Знам ли,очаквах по-голям ентусиазъм от страна на родителите.
Може би самата дума ''психолог'' ги стряска.Все още голяма част от хората смятат,че посещението при такъв специалист е нещо срамно.
 Родител №5 ми напълни душата. Peace

# 90
  • Мнения: 3 146
Анджелина, предполагала съм винаги, че е така и не съм толкова ужасена от онези, които си мислят, че детето им е направило нещо и веднага са готови да го накажат (това го очаквам някак си, въпреки че пак е гадно), но ме ужасяват онези, които са убедени, че на тяхното нищо им няма, но другите, видите ли, са за психолог... Това е несравнимо по-лошо.
Пък и, честно да ви кажа, аз общувам с майки само тук, във форума, детето ми още не ходи на ДГ, а приятелите ми още не са се задомили, така че нарочно нямам някакъв по-пряк контакт, че в градинките все се сблъсквам с разни подобни на горните случаи.

# 91
  • Мнения: 78
Да, bianka, и аз очаквах повече ентусиазъм , поне тук във форума - нали все пак майките, които влизат тук, живо се интересуват от отглеждането на децата си!
На мен ти ми пълниш душата   bouquet
Ако имаше повече толкова ентусиазирани майки, щеше да е прекалено лесно Wink

# 92
  • Мнения: 2 196
gergandi,
не се ужасявай,за съжаление Анджелина е права - много родители са такива,че и по-лоши.
Ако това ще те успокой,почти съм сигурна,че това поведение беше само за пред госпожата - точно от устата на този господин съм чувала изречението :''ми ша са бие,я,няма него да биЯт''.
И после да ми обясняват,че семейната среда не влияела върху поведението на детето,защото,видите ли,то прекарвало повече време в ДГ/училището. Naughty

# 93
  • Мнения: 2 196

Ако имаше повече толкова ентусиазирани майки, щеше да е прекалено лесно Wink
Има ,има,просто повечето само попълват анкетата,препращат я на познати,но не се разписват в темата. Heart Eyes

# 94
  • Мнения: 3 146
Бианка, и аз съм напълно съгласна, че семейната среда влияе много, точно както и дрегата, но в детска възраст май влияе повече семейната, а в тийнейджърска - приятелският кръг, защото тогава човек инстинктивно търси да открие себе си като уникален, готин, а не като подобен на родителите си. Но за ДГ-възраст определено каквото кажат мама и татко (особено татко!) е златно за децата, те се възхищават на родителите си, имитират ги.

# 95
  • Мнения: 2 196
Съгласна съм като цяло с теб. Peace
Обаче родителите сме тези,който полагат основата за изграждането на ценностната система у децата ни.А всичко останало се гради върху тази система.Включително и бъдещите приятелства. Wink

# 96
  • Мнения: 3 146
Не зная дали е тук мястото за това, но ми се иска да кажа, че повечето ми приятели (още от гимназията, де) са със страхотни родители, имат много добри отношения с тях, слушат, ги, уважават ги и т.н., но същите тези хора (включително и аз, но има много по-драстични примери), които имат здрава ценностна система, са правили такива простотии и са пробвали такива неща, които родителите им дори не са сънували. Не зная, супер сложно е... Thinking

# 97
  • Мнения: 2 196
Абе наистина си е сложно.
Но аз говоря за случаи като този,в който бащата учи детето си,че трябва задължително да се бие,за да не го бият него.Това дете ще си търси,най-вероятно,приятели с подобни на неговите интереси като порасне.Е в тоя случай тия приятели едва ли ще са интелектуалци. Wink
 А колко щеше да е хубаво,ако си ги раждахме децата с инструкции за употреба,гаранция и сервиз. Blush

# 98
  • Мнения: 136
Попълних анкетата. Дано спомогне за намаляване на детската агресия

# 99
  • Мнения: 3 146
Абе наистина си е сложно.
Но аз говоря за случаи като този,в който бащата учи детето си,че трябва задължително да се бие,за да не го бият него.Това дете ще си търси,най-вероятно,приятели с подобни на неговите интереси като порасне.Е в тоя случай тия приятели едва ли ще са интелектуалци. Wink
 А колко щеше да е хубаво,ако си ги раждахме децата с инструкции за употреба,гаранция и сервиз. Blush
Ами, честно казано, и баща ми, който е инженер и знае перфектно три езика, има доста висока обща култура, като бях малка също ми каза "да не се прибираш бита, но и никога да не посягаш първа", а съм момиче...
А и приятелите ми - повечето завършиха отлично висшето си образование, някои вече работят във водищи фирми, едната дори завърши с медал бизнес-маркетинг. Не са точно "интелектуалци", но са доста умни повечето. При това, най-умните са правили най-големите лудории.

# 100
  • Мнения: 2 196
Между:
 а/не се оставяй да те бият
 и
 б/бий ги за да те уважават
има съществена разлика. Peace
Агресията поражда агресия.

# 101
  • Мнения: 3 550
Дано има полза.

# 102
  • Мнения: 302
 PeaceГотово!

# 103
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Въпреки че все още нямам деца, попълних анкетата.

# 104
  • Мнения: 1 278
Не попълних анкетата. Не ми става ясно какво влага авторът в понятието "агресия".

Какво всъщност значи "агресия при децата"?
Когато едно дете е цапардосало другарчето си или когато е изпотрошило де що види, включая любимия сервиз на баба си ли? Или потенциалната възможност да усмърти другарчето си от цапардосването, или пък баба си - от загубата на скъпоценната й материалност (моменталически или чрез бавно и мъчително терзание по ценния порцелан, съпроводено от неприемането на ужасната проява на малкото агресорче)?

Да, наистина. Трудно е да се определи. Прекалено драматично и сюрреалистично звучи това нещо - "агресията при децата". Като всяко нещо, извадено от контекста на конкретната ситуация, де.

И все пак, под ръководството на мъдростта на душата ми, аз се досещам, че авторът и повечето хора, които са попълнили анкетата, под "агресия" разбират изразно средство и дори детски глас. Тъй като аз самата така го приемам, ще си позволя да се самоанкетирам по темата с най-ключовия въпрос:   Simple Smile

       Тогава какво се опитват да ни кажат децата, какво се опитват да изразят чрез това по-внушително поведение?


Отговорът, който избирам е:
       
       Голата истина. Аз, ние, обществото ни изобщо, не сме достатъчно зрели и еволюирали, за да ги посрещнем Тях, Децата, Истинските, Неподправените. Неграмотни сме. Не можем да четем. Не можем да четем инструкциите за употреба, с които, bianka Simple Smile, те в действителност си идват. Да, те си идват с инструкции за употреба, но гаранция и сервиз не са им необходими, защото по задание те не се повреждат. По задание те са Съвършени.

Какво правим ние обаче. Ние настояваме сервиз да съществува. Ние настояваме децата да са трошливи, да проявяват дефекти, да употребяват сервиза. Те ни крещят с цената на бабината скъпоценност или пръчката на другарчето, синината под окото или счупения нос на най-близкото за момента друго Съвършенство, крещят ни: "Моля ви, спомнете си, ние сме си Съвършени. Бъдете с нас. Вижте ни. Чуйте ни. Усетете ни. Почувствайте ни точно такива, каквито сме! Обичайте ни точно такива, каквито сме. Обичайте ни безусловно!. Готови сме да си изпотрошим носовете само и само да си спомните, че можете да ни четете."

От другата страна обаче - страната на глухотата и слепотата, страната на забвението, страната на пълната амнезия (къде повече, къде по-малко пълна) - се облещват ей, такива очи  Shocked, които веднага са последвани от ей, такъв страх  Sick и още по-веднага се заема ей, такава отбранителна позиция  Naughty - "Повреда! Бързо в сервиза! Бързо и веднага!"

Каква пародия! Какво безумие или по-точно какво надмощие на ума над душата. Не мислите ли? Или по-точно не чувствате ли, когато за мъничко спрете да мислите? Поне за мъничко.


Но да се върнем към нереалността и мисленето. Ако допуснем, че по детските градини и училищата бъдат наблъскани огромно количество денонощни психолози, психологически възпитатели и прочие психопомагачи, ако просто допуснем, те ще трябва да са поне малко по-така квалифициранки, все пак. Това, разбира се, аз не виждам как точно ще стане и откъде ще ги изкопаем, но в интереса на темата ще продължа с допускането, че те са именно такива - квалифицирани и съвременно обучени. Какво ще психоработят те, се пита в задачата обаче. Какво?

"Ще помагат на семействата да си повярват, че са съвсем способни и, че могат да обичат безусловно децата си", ще кажете. И правилно ще кажете.

Но аз пък ще ви кажа, че, когато тези деца отидат именно във въпросните градини и училища, там няма никак да ги обичат безусловно. И именно там ще подхранват и култивират агресията им като ги подлагат на непрестанни сравнения и оценявания - от наградите, розовите стикерчета и шестиците за "заслужилите" до наказанията, сините стикери и двойките за "недостойните". Състезания, състезания и пак състезания. Кой е по-по-най от невръстна възраст до гимназията и нагоре. Каква прекрасна система за култивиране на същинската агресия.

Защото същинската агресия всъщност е качество на възрастните, а не на децата. И тя не се проявява материално, чрез потрошени тела и предмети. Същинската агресия се проявява на едно друго ниво. На нивото на егото.

# 105
  • Мнения: 78
Деметра, като че ли има някакъв бяс в думите ти.... #Cussing out  Иска ли ти се да превазпиташ един - двама родители или грешно съм те разбрала...?
Думите ти ме накараха да осъзная нещо за себе си... Blush
Говоря за проблемите на обществото (т.е. другите родители), за да изместя вниманието си от собствената ми несигурност...Аз самата трудно разчитам "инструкциите" и не винаги пеавилно  Thinking и все пак...идеята на анкетата е точно затова, за да покаже доколко родителите се сещат,че в основата на нещата са те самите. А психологът(педагогическият съветник или ,който и да е там...) в случая е този, който би могъл да помогне да разбираме децата...и да им създаваме творческа среда ...

# 106
  • Мнения: 1 278
Деметра, като че ли има някакъв бяс в думите ти.... #Cussing out  Иска ли ти се да превазпиташ един - двама родители или грешно съм те разбрала...?

Разбрала си ме така, както си поискала да ме разбереш в момента, в който си се опитвала да ме разбереш.  Simple Smile
Първо си поискала да ме разбереш превъзпитателно и така си ме разбрала. После си поискала да ме разбереш пробудително и нещо си осъзнала за себе си. Това, че си стигнала толкова бързо до втория избор ме прави радостна. Но най-хубавото е, че всичко това е взаимен процес - "пробуденото в мен събужда заспалото в теб, а пробуденото в теб събужда заспалото в мен".   bouquet

# 107
  • Мнения: 78
Разбрала си ме така, както си поискала да ме разбереш в момента, в който си се опитвала да ме разбереш.  Simple Smile

Охх, не е лесно да се говори с хора, докоснали се до психологията  rotfImao rotfImao
Звучи ужасно сложно, а е толкова простичко... иде че го разяснявай на убедения в правотата си... Joy
Благодаря за подкрепата   bouquet имах нужда някой да каже, че не съм истерясала (ясно ми е,че това си е мое тълкувание на думите ти rotfImbo)
Много ме развесели  Hands Clap
Хайде Весела Коледа на всички! family

# 108
  • Мнения: 2 196
Взех анкетите - от 30бр. са попълнени само 9. Confused

# 109
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Попълних  Simple Smile

Деметра
, чесно, нищо смислено не видях в думите ти.
Искаш ли да ти дам прости примери за детска агресия, която срещам много често ?

Живея близо до училище, където съм виждала много неща !!!
+
това, колкото и да се стараем да възпитаме децата си да са добри и т.н, много зависи в каква среда ще попаднат, когато се отделят от мама и тати, а това обикновенно става в училище. Дори основите да са положени в самото начало, още първите 7 години, това не гарантира успех за напред.

Така, че не бъди така крайна, ако обичаш. Ако всеки си свърши работата качествено всичко ще е наред. Като почнем от родителите, после учителите, после обществото и завършим с държавната политика !

Последна редакция: чт, 28 дек 2006, 11:13 от doniboni

# 110
  • Мнения: 14 654
попълних тази анкета.
но не разбрах какво ще се направи за намаляване на детската агресия, няма предложения...
какво трябва да докажат резултатите- че трябва да има психолог в детските градини и училищата, нали  Wink
понеже родителите явно не се справят добре с възпитанието на децата си и трябва да им се помага, тенденция е да се убеждават хората, че имат нужда от помощ за всичко

# 111
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
попълних

# 112
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
попълних тази анкета.
но не разбрах какво ще се направи за намаляване на детската агресия, няма предложения...
какво трябва да докажат резултатите- че трябва да има психолог в детските градини и училищата, нали  Wink
понеже родителите явно не се справят добре с възпитанието на децата си и трябва да им се помага, тенденция е да се убеждават хората, че имат нужда от помощ за всичко



Нещата са всаимно свързани. Не може един родител да възпитава, а в същото време детето да вижда, че неговите родители да речем са най-задръстени.
Наистина нещата излизат от контрол, това съвсем сериозно го наблюдавам по улиците ! Децата вече не са деца. От 12г. нагоре се смятат за възрастни-пият, пушат/цигари, трева/, псуват, водят полов живот.

Няма контрол, родителите са безпомощни, защото държавата ни е такава, а именно РАЗХАЙТЕНА !


# 113
  • Мнения: 3 405
попълних тази анкета.
но не разбрах какво ще се направи за намаляване на детската агресия, няма предложения...
какво трябва да докажат резултатите- че трябва да има психолог в детските градини и училищата, нали  Wink
понеже родителите явно не се справят добре с възпитанието на децата си и трябва да им се помага, тенденция е да се убеждават хората, че имат нужда от помощ за всичко


Психолозите си знаят работата. На база на отговорите ще направят изводи. Те са си я структурирали така, че да извлекат най-добрата информация Simple Smile

# 114
  • Мнения: 78
попълних тази анкета.
но не разбрах какво ще се направи за намаляване на детската агресия, няма предложения...
какво трябва да докажат резултатите- че трябва да има психолог в детските градини и училищата, нали  Wink
понеже родителите явно не се справят добре с възпитанието на децата си и трябва да им се помага, тенденция е да се убеждават хората, че имат нужда от помощ за всичко


Психолозите си знаят работата. На база на отговорите ще направят изводи. Те са си я структурирали така, че да извлекат най-добрата информация Simple Smile

Благодаря за милите думи, Анджелина  smile3525, но анкетата не е правена от психолози, а от притеснена майка (т.е. аз), на която много й се иска всички ние да се замислим и да спрем това безумие с децата ни.
Моята идея в тази насока е,както съм писала много пъти вече в тази тема и в темата "Психолог в детската градина", още в детската градина да има специалисти, които да могат да съветват родителите и да учат децата на добродетели. От всички нас зависи дали ще има други по-добри идеи и дали нещата, които не ни харесват в обществото ни, ще се променят.

Мила, радост, какво лошо има в това да има с кого да се съветваш? Самата ти влизаш в този форум, за да събереш информация (освен за активна почивка в "клюкарника" thumbsup),нали!

# 115
  • Мнения: 1 615
Високопарните фрази помагат ли някому?

# 116
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Попълних анкетката!  Peace

# 117
  • София
  • Мнения: 3 114
Попълних анкетата. Peace Мисля, че има смисъл да се говори за тези неща. Ще намеря начин да сложа линк към нея на моя сайт за родители "Българско бебе".
http://bulgarianbaby.hit.bg" .
--------------------------------------
Сложих  линк.  Peace

Последна редакция: ср, 03 яну 2007, 20:10 от sweetkids_mama

# 118
  • Мнения: 78
Високопарните фрази помагат ли някому?

А примирението?

# 119
  • Мнения: 1 615
sanie, грешно си ме разбрала. Аз съм против примирението. Аз попълних анкетата. И се надявам тя да помогне на хора, които са по-напред с материала от мен да помогнат на тези, които, обаче, са по-назад... Но творения като това на Деметра ни показват само какви книжки е чела. И не допринасят с нищо на място като това. "Не попълних, защото не смятам, че това ще помогне" щеше да ни бъде достъчно. Но тя ни осветли за собствената си начетеност. За която на мен не ми пука. И към подобни прояви беше насочен въпросът ми.

# 120
  • Мнения: 1 278
попълних тази анкета.
но не разбрах какво ще се направи за намаляване на детската агресия, няма предложения...
какво трябва да докажат резултатите- че трябва да има психолог в детските градини и училищата, нали  Wink
понеже родителите явно не се справят добре с възпитанието на децата си и трябва да им се помага, тенденция е да се убеждават хората, че имат нужда от помощ за всичко


Много добре казано  Simple Smile
Само, ако може да направя едно уточнение, ако не възразяваш - родителите не се справят добре с разбирането на децата си, не просто с възпитанието. Възпитанието е функция на разбирането. 
А повечето родителите в момента наистина трудно разбират децата си. Но по-интересното е, че това неразбиране се научава. Научава се от самото начало на родителството (та и от преди това). А пък после се търси някой, който да помага... Създава се истинска суматоха.

И понеже се вдъхнових, ще понапълня още малко тази тема с мисли по въпроса, баш както ги чувствам Grinning

# 121
  • Мнения: 1 278
Това писание не е за хора със слаби сърца, затова моля, ако се чувствате такъв или такава, не се ангажирайте да го четете  и още по-малко да се въвличате в ненужни философски и не дотам философски спорове. Това писание, също така, не е упражнение по стил, нито предизвикателство за някого. То е просто наблюдение, написано от мен, в стил, който харесвам и избирам за случая.


И така, ето нещо за агресията, която всъщност започва далеч преди детската градина.
Кога?
Най-рано с първата мисъл “Аз съм бременна!”
Как?
Ето как.


Първа част:
Агресия на страховете от първия миг. Обикновено не закъснява и автоматично следва мисълта “Аз съм бременна!”
 
 - Боже, готова ли съм за това? – Започва страхът от неизвестното, красиво изразяван в недоверие към себе си и Вселената. - Ами, ако не съм...
 - А ще успея ли да износя бебето? – Развихря се страхът от аборти и преждевременни раждания. На никого не се казва в ранните месеци. Нищо не се купува преди раждането или поне преди деветия месец. - Ами, ако не успея...
 - А ще бъде ли здраво бебето? – Кажете “Добре дошъл” на страха от малформации, болести и други вродености. - Ами, ако е увредено... да не дава Господ... (тук се чука здраво по дървени предмети, в това число и глава)
 - А ще мога ли да родя нормално изобщо? – Страхът от жестоко, злополучно раждане започва да се вихри и да се възпроизвежда в търсене на добър (каквото и да значи това) лекар. Лекар, забележете, не акушерка. – Ами, ако стане нещо...

Доста агресивно и недоверчиво отношение от самото начало има към себе си бъдещият родител, не мислите ли?


Втора част:
Агресията на възрастните спрямо бебето веднага след раждането.

Да, в повечето случаи (малко странно предвид огромното количество страхове на квадратен сантиметър) все пак раждаме, раждаме естествено и раждаме съвсем прилично, здраво дете.
Какво се случва тук обаче. Малкото същество, което току-що е излязло от утробата на майка си и точно от този миг е започнало да преживява най-трудното нещо в живота си – превъплъщаването и осъзнаването на себе си като самостоятелна, сътворяваща единица – бива най-безцеремонно отделено от нея. Всъщност излъгах. Съвсем церемонно е. Мерят го, теглят го, тестват го, опаковат го в някакви дрехи и го поставят под наблюдение поне шест часа, далеч от единственото познато нещо за него – шумът на сърцето, под което се е люпило цели девет месеца. Миризмата и топлината на тялото, от което току-що се е появило през два от тези шест часа най-често се помещават в някакъв коридор, а в останалите четири ги настаняват в някакава стая. Общото между коридора и стаята е, че и двете са твърде далеч от бебето, което копнее за въпросното тяло. Копнее да се сгуши в топлата му, изтощена от раждането, но нежна, неагресивна майчина гръд. Гръд, която дори и в този момент дава. Дава няколко първи капки белезникаво-жълтеникава, безценна течност, предназначена да успокои малкото, объркано същество, че все още има връзка с единственото тяло, което то познава. И също да защити физическото му тяло от агресивността на новата среда, в която то вече се намира.
Да, ама не. Бебе ще трябва, първо, хубавичко да почака и, второ, да се научи, че благините в живота се получават по строга система (в случая според часа и частта от денонощието). Вероятно от него се очаква да знае това още преди да се е родило или, ако случайно е било пропуснало този пренатален урок, незабавно ще му бъде преподаден. 

Доста агресивен старт за детето, не мислите ли?! 

# 122
  • Мнения: 1 278
Трета част:
Агресията спрямо бебето в първия месец от живота му вкъщи.

Ето, най-сетне вкъщи. Я, да видим какво имаме тук сега. Мхм. Бебешко креватче и бебешка стая, романтично избрана, макар и закупена от таткото или бабата по време на престоя в болницата. Сладки розовки или синички нещица, произведени след умно разработената маркетингова стратегия на някой предприемач.
И така, убедената от себе си или от доброжелатели, мила майка в това, че ще разглези своето новородено, ще го свикне (и после лошо), ще го научи (на какво ли обаче?) и дори ще го задуши с тялото си, отново го отделя от себе си, като го слага в негово собствено креватче и дори в собствена стая. Разбира се, аз няма да повдигам въпроса дали бебето изпитва необходимост да има своя собственост, различна от майчиното тяло, в този един момент от живота му. То все пак трябва да е научило по време на пренаталните уроци, че има правила, които трябва да се спазват!
И така, започва ужасният първи месец вкъщи. То се буди, защото не е било в час по време на урока за времето и часовника. Тя става, защото го обича и въпреки непрестанните съвети да го остави да си поплаче, за да му мине, тя все пак избира, ако не да има смелостта да му даде да стигне до близостта и гърдата, за които реве, то поне да го напои с водичка и да му даде бибка (маркетингово проучена). То плюе въпросните каучукови или силиконови устройства, но нея я учат, че трябва да е упорита. За доброто на детето е. Става, ляга, става, ляга. Побърква се. Единственото, което иска е да спи. Но продължава да настоява. От това настояване, в опитите да намери подходящия заместител, печелят почти всички производители на залъгалки, докато накрая някой от тях се окаже “сполучлив” и в последствие дори бива рекламиран от самата нея като такъв. И, о, успех! То най-сетне се научава да заспива самичко в леглото си.

В действителност бебето е решило да направи компромис със себе си и този път да научи втория урок по агресивно поведение и налагане на волята на едно човешко същество върху волята друго човешко същество.


Четвърта част:
Състезанието започва! Готови! Старт!

Колкото и добър ученик да е било, бебето ви едва ли до тук е усвоило достатъчно добре уроците по агресивно поведение, които сме му преподали (обикновено нецеленасочено или поне не с тази цел) Това е така, защото то не изпитва никакъв страх по рождение и Божественото у него е истински чисто.
Но, и ние – обществото - няма да се предадем лесно. Започва най-хитрият от всички уроци по агресия – класическата надпревара със собствените ни очаквания, която се изразява в сравнения, даване на оценки, лепене на етикети,  награди, наказания и едностранчиво тълкуване на детското поведение.

Я, да видим сега за какво иде реч:
“Вашият говори ли вече? Нашият каза първото изречение на седем месеца.”
“Ооо, още ли не е проходило?”
“Е, сто пъти й казах да не пипа печката. Такъв инат е ти казвам. Като за момче.”
“Ти защо акаш още в гащите, бе? Имам чувството, че напук ми прави това дете. Всичко опитах и нищо не помага”
“Злоядо е.”
“Много агресивно дете е.”
“Толкова е капризна, направо не знам вече.”
“Браво на тебе, Петърчо. Много добро дете е. Много е кротък. Иван обаче никак не слуша. По цял ден тича, граби играчките на другарчетата си, бие се, а тетрадките са му целите в червено.”
“Защо, бе, маме, не искаш да го изядеш, толкова се трудих да го сготвя?”
“Ако не си подредиш играчките, няма да излизаш!”
“Той е малък и не разбира”
“Престанете да се карате! Веднага се сдобрете!”


Започва ли да звучи малко по-свързано?

# 123
  • Мнения: 1 278
Сигурно етапите могат да се разделят и по друг начин. Сигурно могат да се раздробят още и съответно да се увеличат. Едва ли има значение. Това, което исках да покажа чрез това разделение на точно тези четири части е, че в момента ние тук си говорим само за четвъртия етап и, че той далеч не е първият. И, че ако има първи, то той се корени много по-дълбоко. И, че ние говорим за  това как да помогнем на “агресивните деца” и как да направим така, че броят им да намалее, а в същото време прилагаме агресия срещу себе си и срещу всяко новородено и продължаваме да си вярваме, че това няма нищо общо.

Аз вярвам в свободния избор и в свободната воля. Затова далеч не искам да налагам някакъв модел на поведение или на каквото и да било. Но не избирам да подкрепя нито морално, нито дори и финансово като данъкоплатец, назначаването на психолози по градините с надеждата, че ще се реши въпросът. Ако някой от самото начало е направил, макар и несъзнателно и нецеленасочено агресивния избор и продължава да вярва в него, то работата на психолога ще се превърне от образователна в превъзпитателна. А това нарушава свободния избор. Още повече, че очевидно процесът не започва в градините, а далеч по-рано.

Ако някой е готов да разшири светогледа си и вярва, че за това ще му помогне психолог или какъвто и да е психо-, той ще го потърси и ще го намери. Вярно е, че у нас малко се знае за работата на тези специалисти, но аз казах в другата тема, че бих подкрепила разни кампании, от които хоата да научат за възможността. От тях по би имало смисъл.

Иначе напълно разбирам искрения порив на Сание да пожелае да помогне на тези деца и на техните родители. Но не можеш да дадеш нещо на някого, който не желае да го получи. Когато хората гледат на резултата като на причина и не могат да погледнат по-надълбоко, значи просто още не са готови за това. Това, което всеки един може да направи, е да погледне в собствения си дом и да види какво може да направи в него според собственото си ниво на разбиране.

Аз например имам доста работа да върша в моя си дом и това го осъзнах в един ключов момент. Ако някой се порови из профила ми, може и да попадне на не една тема, в която размахвам Закона за закрила на детето и други подобни опити да помогна на пердашени деца, например. Но истината е, че всичко опира до ниво на разбиране и ние нямаме право да превъзпитаваме другите, които все още не разбират нещата така. Това, което можем да направим е да се опитаме да погледнем по в дълбочина нещата толкова, колкото можем. И да се научим да помагаме на хората на нивото, на което те търсят помощ, а не непременно на нивото, на което ние можем да им я дадем.  Heart Eyes

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 06:05 от Demetra

# 124
  • Мнения: 3 405
Ох, Деметра, нямам време да те изчета Grinning минах диагонално по постингите ти, но обещавам да се върна Grinning

Не знам дали човек се учи да бъде родител или при някои това е просто закодирано, но знам че има хора, които разбират децата, и хора които не ги разбират.
Първите ще откликнат на призива, втория ще го подминат с презрение и ще кажат, че това не се отнася до тях.

Когато се поосвободя ще ви разкажа една случка от преди 2 дни, когато намерих едно момченце. Да, буквално го намерих да скита само в дъжда, доста далеч от блока, където живее. И за реакцията на майка му, когато съпруга ми го заведе у тях.

Общи условия

Активация на акаунт