Вадене на БГ паспорт за дете родено в САЩ - стъпка по стъпка

  • 14 246
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Опитвам се да сложа всичко на 1 място, може да е полезно и за друг

1)Веднага след раждането попълваш апкликация за акт за раждане (зелена), а от болницата те известяват че ще изпратят информацията за ССН. Ако не кажи им че искаш. На изписване ти дават тескере че детето е апликирало за ССН. Плащане $0, чакане 2-7 дни

2)2-10 седмици по-късно идва ССН карта. Пари пак $0

3)Отиваш в кметството по местораждане и (с ИД - паспорт, книжка) искаш "копие от акта за раждане". Става на място, цена $5-25 според щата

4)Пращаш акта до щатската столица за апостил. Линка с адресите и цените е тук

http://travel.state.gov/about/info/customer/customer_312.html

Време около седмица, цена $2-20

5)Снимаш бебето и апликираш за паспорт в пощата. Трябват ти
       -2 снимки
       -$82
       -двамата родители
       -попълнена ДС-11
       -ИД за родителите, най-добре паспортите им
       -ССН карта (без ССН паспорт не се издава)
       -акта за раждане (с кетапа може и без)

6)4 седмици по-късно паспорта идва. Дотук наследникът е американец и може да пътува навън.

7)Кацаш в БГ (с двамата родители, иначе пълномощно) и детето влиза с щатския паспорт - дават му 1 месец, не искат виза (разбира се)

8) Превеждаш акта за раждане в поне 2 екземпляра - 10-15лв, става веднага

9)С преведения акт, оргинала и 2-та паспорта на родителите (може и лични карти) се апликира в Служба по Гражданското Състояние към Общината на майката. Не съм го правил още, но струвало май 2лв и на място се получава ЕГН. Могат да ви задържат не само превода но и щатския документ, поне във Варна било така.

10)С картичката за ЕГН и 2-рия превод се отива в полицията и се попълва молба за паспорт по стандартния ред. Тук има пак 2 снимки по БГ образец, но това вече го има на сайта на МВР. Цените са 50-150лв, паспорта е готов за 3-30 дни.

11)Операцията е завършена: детето ви има 2 пасопрта и може да пребивава неограничено и в 2-те страни. Пътуването без/с 1 родител си остава проблем.

Това е, ако нещо се промени или при вас е различно пишете тук.

# 1
  • Мнения: 3 491
Не съм стигала до крайните етапи, ще се възползвам, ако се наложи.   bouquet За легализирането във Вашингтон си спомням обаче, че пращах актове, поръчани оттук:

http://www.vitalchek.com/?clicked=1

В нашия щат (Ню Джърси) имаше нещо особено с актовете, издадени от кметството - ставаха за американски паспорт, но не и за легализация с цел български паспорт. Стига да не ме лъже паметта, преди няколко години е било все пак, може вече да са облекчени нещата.

# 2
  • Мнения: 486
Мерси за положения труд  bouquet, но ми се струва, че има 1-2 неточности.
Мисля, че блажка е права. Свидетелството за раждане трябва да е  certified copy, т.е. с подпис на съответния State Registrar, печат на щата и дата на която свидетелството е заведено в регистрите.  Всъщност сertified copy май вече се предпочита/изисква и за издаване на американски паспорт. Освен това няма нужда от СС карта, а също може да се избегне и явяването на двамата родители, ако се представи нотариално заверен Statement of Consent . Мисля, че в една от закованите теми имаше описано доста подробно как се издава българско ЕГН и/или паспорт. Не би трябвало да има проблем при влизане/излизане само с един родител на дете чужд гражданин, което живее постоянно в чужбина.

# 3
Изрично питах в кметството. Увериха ме че няма проблем да му сложат апостил от столицата, били ги правели и преди. Както и да е, в понеделник ще се захващам с това и ще поправям ако трябва.

Преди да има ССН не може да се извади паспорт, т.е. картата трябва да е дошла.

# 4
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Най-лесно е ако може дтетето да се роди в БГ. Поне аз така направих. Американски паспорт ни направиха точно за 2 часа попълване на документи в посолството в София и 4 дена по-късно ни пратиха паспорта по DHL и не платихме нищо.

# 5
Ако се беше родил в БГ такива проблеми нямаше да има, нито щеше да е американец. И двамата с майка му сме само българи. Но малко ни е късно за това... Wink

# 6
Тъй като се оказа че не мога да редактирам мнението си (такива били условията на форума(?)), ето поправената версия на точки 3 и 4

3)В кметството по месторождение с ИД (шофьорска книжка или паспорт) отиваш и искаш поне 2 "дълги/long" извлечения от акта за раждане(към $20). Разписва ги лично city clerk-a, друг не може. Това което ще ходи за апостил трябва да се "notarized"/нотаризира - става само на място(така ми казаха), като секретарката или заместника има функциите на нотариус - тя слага печат на гърба че подписа на citi clerk-a е положен пред нея. Нотариалните печати струват още $2-10.

4)Акта за раждане се праща до столицата за апостил, като се прилага self-addressed envelope, чек за сумата (обадете се да проверите колко точно е и как се изписва бенефициента, за мен беше $10 и "State of XX") и бележка на ръка за коя страна ще се ползва акта (казаха ми да сложа...). Адресите на офисите ги има в първия пост, но звъннете да проверите.

Сега чакам да си получа акта обратно с апостил, казаха ми 1 седмица...

Междувременно съм готов (почти) да напиша цялата процедура за кандидатстването за Медикейд...

# 7
Има малък проблем с апостила - тъй като е отделен лист с тежък печат може теглото на писмото да е над 1 унция и пощата да го върне - тогава или чакате до безкрай, или от щата се прежалват и слагат марка за вас (нашия случай).

Така че на обратния плик най-добре сложете 2 марки по 39ц.

# 8
  • Мнения: 192
Мерси за инфо-то.  Записвам се, че и аз още не съм го направила това упражнение, а не бива да отлагам вечно...

А могат ли родителите ми да извадят на детето БГ документи, макар че всички сме в САЩ сега?  Примерно ако им изготвя пълномощно с такива правомощия, дали ще има проблем да свършат работата сами?

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 23:36 от LL Cool J

# 9
  • Мнения: 994
а пък на  нас направо ни издадоха последния път заверено копие - платихме обаче 25$. не съм пробвала да вадя още паспорт. Преди 4 години платихме 2 пъти по 11, защото заверката беше отделно.

още една поправка - престоят на американски гражданин без виза в България е вече 90 дена (3 месеца)
точка 8 - трябва и ЛЕГАЛИЗАЦИЯ на превода във Външно министерство

точка 9 - трябват само ЛИЧНИТЕ КАРТИ (защото ЕГН се издава по постоянното местоживеене на майката)
за по-сигурно се действа така - намираш телефона на съответната служба ЕГН и звъниш, защото може да има вариации според служителя Simple Smile
 Поне преди 4 години за ЕГН-то се чакаше 1 седмица, също така беше и безплатно. задържа се американския документ плюс ксерокопие на целия пакет. ако имате и други деца, трябва да се представят и техните актове за раждане

# 10
  • Мнения: 994
и още нещо се сетих - в БГ е необходимо в срок от 48 часа май беше  да се регистрира американчето в полицията по местоживеене.
 
за американския паспорт бланката може да се попълни и онлайн - спестява време.
ето тук може да се види
http://www.usps.com/passport/

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 00:34 от КТВ

# 11
точка 8 - трябва и ЛЕГАЛИЗАЦИЯ на превода във Външно министерство

Хмм, майка ми специално пита за това и са и казали че само превод (от заклет преводач) на акт за раждане с апостил е достатъчно за София. Легализацията винаги сым мислил че е на БГ документи за чужбина - US "легализацията" е апостила.... newsm78

# 12
  • Мнения: 994
аз в София съм подавла за ЕГН - иска се легализация.
не само за акт за раждане, на всичките ми американски докуметни с апостил трябваше да си направя и легализация - инфо от това лято.

# 13
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Браво, че сте я събрали тази информация на едно място! На мен ми предстои втората част от процедурата (наследникът вече е с американски паспорт).

Въпрос - знае ли някой дали има възможност да се извади ЕГН от посолството в Щатите (български паспорт, знам, че може) - просто не ми се ще ограничената ми ваканция да хабя в ходене по служби?

Втори въпрос - казаха ми, че ако не сме женени в България, а само в Щатите (както ние с мъжът ми), трябва да се легализира бракът в България първо, и после да се подават документи за детето, в противен случай детето се пишело само на майката (по българския закон), после бащата трябвало да го припознава и прочие простотии. Някой да има повече информация по въпроса?

# 14
  • Мнения: 994
за ЕГН нищо не пише на сайта на посолството. обади им се и питай. но най-вероятно не може. има разни препратки за бг гражданство, ако имаш време порови се - може и да пише нещо. но определено телефонът би ти спестил доста време.

http://www.bulgaria-embassy.org/WebPage/Consular%20Information/procedur.htm

за втория проблем май е така. поне наши познати имаха проблеми и в крайна сметка по бг законите още не са женени. не че трудно се легализира брачно свидетелство, само че тях ги мързеше.

# 15
...

Междувременно съм готов (почти) да напиша цялата процедура за кандидатстването за Медикейд...
Моля те напиши.
И аз се записвам в темата. Вече ми беше отговорено, но така за всеки случай  bouquet
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167366.0

# 16
  • Мнения: 8 163
в БГ е необходимо в срок от 48 часа май беше  да се регистрира американчето в полицията по местоживеене.
Това вече вече не е така. Сега (разбирай началото на февруари 2007) на митницата има въведена нова процедура: още при пристигането чуждестранният гражданин трябва попълни един документ, в който да опише къде, за колко време и с каква цел ще пребивава в БГ. Когато дойде нашият ред служителката каза, че Бети не се нуждае от подобни документи, макар, че е амер. гражданин. "Нали си идва удома?" беше въпросът, който ми зададоха. Отговорих, че идваме при баба и ще останем 2 седмици. Усмихнаха ми се и ми казаха, че всичко е наред.

# 17
  • Мнения: 1 593
Здравейте, много полезно инфо...браво на вас!
Може ли някой да ме насочи към темичка, където е описано как се издава БГ паспорт (егн и тн) на американче, на което само единия родител е българин (майката)? А има бракът (подписван в САЩ) между американец и българка да бъде заверяван, за да се запише детето на името на бащата? Благодаря предварително  smile3525

# 18
  • Мнения: 486
Стъпките са същите, но има 2 подробности - 1) бракът на родителите трябва да е регистриран в БГ; 2)  изисква се пълномощно от бащата, че е съгласен детето му да получи БГ гражданство.

# 19
  • Мнения: 994
Това вече вече не е така. Сега (разбирай началото на февруари 2007) на митницата има въведена нова процедура: още при пристигането чуждестранният гражданин трябва попълни един документ, в който да опише къде, за колко време и с каква цел ще пребивава в БГ. .

е аз за последно съм влизал с американче 2002. навремето много проблеми създаваха с тази регистрация. добре че са опростили процедурата.

# 20
  • Мнения: 39
Може ли някой от Delaware  да ми помогне за вадене на апостил, че нищо не мога да намеря на сайта им. И ако някой има текст за пълномощно от амрикански родител (баща) че е съгласен детето му да получи БГ гражданство, ще съм мног благодарна.

# 21
  • Мнения: 994
ето мисля, че е това

http://www.state.de.us/corp/reqguide.shtml

ако можеш обаче да им издириш телефон и да им се обадиш, за да си на 100% сигурна, че точно такава е процедурата за щата. таксата май е $20.

а за другия ти въпрос не знам как се постъпва. звънни и питай в БГ консулството тук, че от март 2006 нали има промени. как и какво точно да пише в пълномощното. но при всички положения, трябва да имаш валидно брачно свидетелство и в БГ, т.е да ти е узаконен бракът и там, за да му издадат на детето нормален акт за раждане (иначе ще пишат баща - неизвестен)

# 22
  • Мнения: 39
БЛАГОДАРЯ!!!
Искам да допълня за мамите от ДЕ че формуляра за апостил на какъвто и да е доумент трябва да се придружава с cover memo "Corporate Certificate Cover Memo" и че нормалната процедура отнема 4-5 седмици.

# 23
Удостоверението за раждане на детето придружено с апостил се изпраща на човека(роднина) в България, който ще се занимава с процедурата по уведомяване на общинските власти за създаване на акт за раждане на детето и издаване на съответствуващото му удостоверение за раждане. Добре е човека да има и пълномощно да представлява родителите. Когото родителите на детето са български граждани регистрацията се извършва в общината по постоянен адрес на майката. Полученото удостоверение за раждане придружено с апостил трябва да бъдат преведени от фирма за преводи и легализации, която има договор с Министерството на външните работи(да е лицензирана). Превода струва 10-20лв. След това този пакет от документи(удостоверение, апостил и превод) трябва да се занесе в София, бул. Евлоги Георгиев 117 в Дирекция "Консулски отношения", Сектор "Заверки и легализации" за заверяване подписа на преводача. Документите се внасят със заявление, което се взима на място и е безплатно. Заявлението от сайта на външно министерство не точно. Таксата за зеверяването на подписа на преводача е 4лв за обикновена услуга(3 работни дни) и 6 лв за бърза услуга(документите се получават на следващия работен ден). Таксата се плаща с държавни таксови марки, които може да се закупят в някой пощенски клон. След приемането на комплекта от документи Ви се дава картонче с номер и с дата, на която да получите готовите документи. Подаването на документите за заверка на превода е само сутрин до обяд, а получаването на готовите документи е само след обяд. Цялата тази дейност може да извърши и лицензираната фирма, която Ви е направила превода срещу заплащане от 30 лв и нагоре в зависимост от разстоянието до София и външният Ви вид. След получаване на готовите документи трябва да ги представите в отдела за гражданско състояние на съответната община. Може да Ви потърсят и пълномощно. Между 3 и 12 дни ще Ви бъде изготвено удостоверението за раждане, в което е написан и ЕГН на детето.
Ето Ви и страница на МВнР, където има повече информация : http://www.mfa.government.bg/index.php?tid=3&item_id=16677
Желая успех на всички.

# 24
  • Мнения: 2 051
точка 8 - трябва и ЛЕГАЛИЗАЦИЯ на превода във Външно министерство

Да, по закон трябва и легализация в Консулския отдел на БГ външно.
Има общини извън София, които по своя инициатива (и браво!) опростяват процедурата и признават документ само с превод, но всичко това е само изключение.

Добре е човек да разпита в конкретната община и ако може да си спести разхождането на документа до София, защо не Wink

# 25
Изваждането на паспорт на новородено дете извън България е много сложна процедура. Имам чувството, че е създадена  от чиновници за чиновници, които мразят всичко- деца, българи в чужбина, да работят и т.н. Най-лекият вариант е когато родителите и детето си дойдат в България. Още по-лек вариант е чрез "връзки" и нарушаване на законите и наредбите от чиновниците. Те са готови на това. Другите варианти са ходене до консулствата на България в съответната страна за заверка на подписите на родителите върху заявлението и евентуално пълномощно и още едно отиване до консулството за получавене на паспорта, ако документите са изпратени служебно до България.

# 26
  • Мнения: 2 051
но при всички положения, трябва да имаш валидно брачно свидетелство и в БГ, т.е да ти е узаконен бракът и там, за да му издадат на детето нормален акт за раждане (иначе ще пишат баща - неизвестен)

Може и без брак.
Ако нямаш сключен брак става с декларация за бащинство - еди кой си (данни) декларира, че той е бащата на еди кое си дете (данни). Декларацията се апостилира като всеки друг документ, изпраща се в БГ заедно с другите документи за превод и легализация. Декларацията може да се направи и пред бг консул в чужбина , в този случай апостил не е нужен.

Пери, така е, мъка... Thinking

# 27

Да, по закон трябва и легализация в Консулския отдел на БГ външно.
[/quote]
Заверява се превода извършен от преводача и по-точно подписа му, а не се легализира документа. Документ издаден от друга държава и снабден с "апостил" не е необходимо да се "легализира" в БГ, съгласно Хагската конвенция от 1961г, страна по която е и България от 2001г, ако не се лъжа. Точният термин е заверка на превода, но не и легализация. Sorry, но нищо лично. Трябва да бъдем точни с терминологията.

# 28
  • Мнения: 2 051

Да, по закон трябва и легализация в Консулския отдел на БГ външно.

Заверява се превода извършен от преводача и по-точно подписа му, а не се легализира документа. Документ издаден от друга държава и снабден с "апостил" не е необходимо да се "легализира" в БГ, съгласно Хагската конвенция от 1961г, страна по която е и България от 2001г, ако не се лъжа. Точният термин е заверка на превода, но не и легализация. Sorry, но нищо лично. Трябва да бъдем точни с терминологията.

Да, така е, сори, писах малко по инерция, защото обикновено се знае, че тази е заверката.
От 2001 е член, не се лъжеш.

# 29
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Пак въпрос - регистрирането в България на брак, сключен в чужбина между българи - къде става? Нещо ми се върти по община на местоживеене на мъжа? Има ли такова нещо или може да се регистрира по местоживеене на жената?

# 30
  • Мнения: 1 593
По закон знам, че е по местоживеенето на мъжа, ние поне така ще направим  Peace

# 31
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Уф, бях се наканила да я свърша тая работа сама, по моето местожителство...

# 32
  • Мнения: 3 478
в БГ е необходимо в срок от 48 часа май беше  да се регистрира американчето в полицията по местоживеене.
Това вече вече не е така. Сега (разбирай началото на февруари 2007) на митницата има въведена нова процедура: още при пристигането чуждестранният гражданин трябва попълни един документ, в който да опише къде, за колко време и с каква цел ще пребивава в БГ. Когато дойде нашият ред служителката каза, че Бети не се нуждае от подобни документи, макар, че е амер. гражданин. "Нали си идва удома?" беше въпросът, който ми зададоха. Отговорих, че идваме при баба и ще останем 2 седмици. Усмихнаха ми се и ми казаха, че всичко е наред.

Мдаа, точно така е. Аз понеже влязох с ам. паспорт поради изтичане на БГ И веднага имаше ? защо и ми казаха да се върна и да си попълня декларация за бребиваване на чужденец. Вече било свободно пребиваване на чужденци само до 48 часа, ако е повече - декларацийка. За малката обаче не ми го направиха този намек, дали защото и беше за сефте незнам, но така и не я споменаха. Чудех се дали на връщане няма да ми направят проблем за нея, че не и вадих БГ документи, но никой нищо не ми каза.
Много хубаво че събирате всичко тук, дано се архивира тази информация за деня в който ще реша и аз да правя БГ паспорт за малките. Сега просто нямах нерви ( пък и желание).

# 33
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Вдигам темата, че ми предстои тая сага... Ще обобщя, че май ПАК се обърках, оцветявам в червено въпроси/неясности.

Случаят ми е - двама български граждани, женени в Щатите, дете, родено тук, следователно американче. Бракът не е заверен в България. Детето ще пътува до България, но и в двете посоки ще е придружено от единия родител - аз го водя, баща му го връща.

1. Дубликати на свидетелства за брак и раждане от кметството. Още като вадя дубликатите на marriage и birth certificates, трябва да поискам certified copy, така ли?

2. Взимам апостили на двата документа от щатската столица.

3. Правя превод и го легализирам в Българското консулство - алтернативен вариант - легализирам в Консулския отдел на Външно. Други варианти?

4. Пишем 2 пълномощни, за пътуването на детето, на български и на английски. Английското го заверяваме при notary public, българското кой го заверява?

5. Със свидетелство за брак в ръка, апостилирано, преведено, заверено, отивам в община на местоживеене на мъжа, да извадя българско свидетелство за брак.

6. Със всичко гореописано отивам в община на местоживеене на майката, да извадя заветното ЕГН.

Оттам нататък паспорт, но сега смятам да вземем само ЕГН-то, а за паспорта може и чрез посолството да се действа.

Уморих се само да ги напиша... някой всъщност минал ли ги е тези стъпки?  Grinning

# 34
  • Мнения: 1 783
И аз се записвам, че ми предстои да ги правя тези неща. Сори Бубка, че не мога да ти отговоря.

# 35
  • Мнения: 1 593
Бубка, аз да отговоря на първите два въпроса, че скоро го правихме номера

1. Извадихме certified copy от общината в Miami (там сме женени) - т.е. не от Щатската столица
2. Въпросното copy, с обратно адресиран постидж и чек (за $20) го пратихме до Tallahassee (столицата на Флорида). Върнаха ни го след седмица с апостил.
3. Мъжът ми го занесе за легализация и превод (всяка фирма за превод и легализация става, те знаят какво да правят) - става за около 4 дни (в София)
4. Предстои само да го занесат в общината по местоживеене на мъжът (той ги е питал вчера, че само  това е нужно - легализираното копие).

дотук знам... ще следя за по-нататък

# 36
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Бубка, аз да отговоря на първите два въпроса, че скоро го правихме номера

...3. Мъжът ми го занесе за легализация и превод (всяка фирма за превод и легализация става, те знаят какво да правят) - става за около 4 дни (в София)
...

Това супер, имам приятелка с такава фирма, значи ще стане лесно.

Т.е. ако си взема само сертифицираните копия с апостили, съм готова, всичко останало се прави в Б-гто. 

# 37
  • Мнения: 1 593
Ами да, при нас поне е така... но нали знаеш, говоря само за marriage certificate, не знам дали има разлика за свидетелството за раждане... Peace

Да не забравиш да кажеш после като минеш през мелницата... Mr. Green

# 38
  • Мнения: 1 783
Знаете ли дали нотариално заверени копия от marriage & birth certificates с апостил ще бъдат приети? Или трябва да взема оригинали и да им сложа апостил?

# 39
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не знам, аз заложих на сигурното и извадих сертификиран дубликат (втори оригинал), че кой знае за какво могат да се заядат...  Tired

# 40
  • Мнения: 1 783
Ами аз нали съм много умна - извадих на копията и сега пак ще трябва да ходим да го правим, добре че мога и да отида и го правят за 1/2 час.
Направо ме заболя главата, като чета процедурите... А и при нас е допълнително усложнено, че бракът ни е американски и бащата не е българин.

# 41
  • Мнения: 994
И аз носих оригинално копие (това, на което му казват certified и е с воден знак за Апостил). Нали знаеш, че в България ще ти го приберат, тъй че ако искаш да ти остане оригинално копие и у теб, си извади още едно.
А малко офф - някой да е чувал, че има ограничения за броя на копията, които можеш да извадиш (това за birth certificate). Някаква цифра 5 ми се върти за максимум. Аз досега съм извадила само по 2 броя на глава, дано не губя много често.

# 42
много полезна информация благодаря, но не знам защо пътуването с един родител е проблем, аз влязох с дъщеря си в България без проблем без пълномощно защото не знаех и излязох по същия начин, проблеми нямах

# 43
  • Мнения: 884
 Има ли мама с детенце с Бг,американско и 3то гражданство?

Общи условия

Активация на акаунт