Home office и гледане на малко дете вкъщи - мисия (НЕ)възможна?

  • 4 901
  • 88
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Мария, зависи. Като бяхме по-нестабилни финансово с мм сме правили преводи - той от английски, аз от испански. Нямаме сертификати, но имаме високо ниво на езика. Той беше намерил една жена, която движеше агенция за преводи. Понеже мм е инженер и е наясно с технически английски, тя му звънеше като има нещо подходящо за него. Не е работил за тази агенция директно, просто като има превод му изпраща да види материала и се договаряха за цена. Помня, че беше много евтина една страница и ми е било жал колко работа върши, а малко се плаща. (А техническият английски се плаща по-скъпо). Аз съм си намирала да правя преводи от испански и съм взимала повече пари. Веднъж превеждах едно приложение (игра беше). Не мога да ти кажа актуални цени, защото това беше преди доста години, но пробвай, все пак щом знаеш езика, ще се справиш. Не се демотивирай, само защото нямаш филология, сертификат или някаква специална диплома. Аз колко филолози познавам и нито един не иска да чуе за преводач. Така че важното е да имаш умението, а не само диплома. (Не говоря за заклет преводач).

# 46
  • Мнения: 1 215
Чувала съм, че е много зле платено , особено от английски език. Мисля, че с импровизирана детска занималня вкъщи ще си докара по-високи доходи и то стабилни. За преводи я има поръчка, я не.

# 47
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
От превод до превод също има разлика. Едно е да превеждаш стандартизирани документи - тогава работиш с повтаряема лексика, може да си по-бърз и автоматизираш с времето. По- нетрадиционните преводи обаче изискват повече време и концентрация, а също имат срокове.

# 48
  • Мнения: 1 379
+1 към горното мнение. Да превеждаш художествен текст например изисква да преведеш духа на казанато, а не буквално какво е написано. Това е умението, което трябва да има един преводач, не просто да владее езика на добро ниво. Напоследък срещам все повече глупави преводи, където е превеждано буквално, а не по смисъл.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 090
Да, така е. Напоследък търсих ново издание на Гордост и предразсъдъци за подарък, имаше много красиви корици, но като се зачетох в първите страници - нищо общо с превода, който познавам и оригинала, доколкото го познавам. Изобщо не беше уловен английския хумор. Но дамата едва ли ще се хване да превежда английски класици. Имахме един семеен приятел, той превеждаше за   Google някаква документация. Има своите предизвикателства и неудобства това занимание, но ми се струва по-осъществимо. На предишната ми работа ползвахме преводачи за пълномощни, договори и др.

# 50
  • Мнения: 1 037
Затова и една книга се превежда с месеци, с темпо но няколко странички на ден. Човек трябва и да е чел страшно много книги, за да се прави на преводач. Това е изкуство.

# 51
  • Мнения: 958
Аз бих те посъветвала да оставиш тези идеи за работа от къщи и да си намериш нормална такава, от офис. И ясла+гледачка. Ако детето ти боледува прекалено много, винаги можеш да напуснеш, но може и да имаш късмет и да се получат нещата. Остави работодателят да прецени много ли са ти болничните.

Това с гледането на чужди деца за мен е лоша идея. Още от сега не знаеш дали изобщо някой ще се навие и дали ще е у вас или у тях, следователно не можеш дори и приблизително да планираш колко би печелила. Освен това детето ти няма да е вечно малко, след няколко години ще ти е много трудно да се върнеш на трудовия пазар, защото този опит ще ти е полезен само ако се развиваш в насока някаква педагогика. Ако не, ще имаш огромна "дупка" в СВ-то, макар и не буквално.

# 52
  • Мнения: 2 200
Ходенето на работа и лавирането между нея, детегледачки и ясли, което върви със съответните разходи и често обезсмисля работенето, е много стресово. Често майката не е в добра кондиция и вместо да трупа опит и червени точки, става точно обратното - невъзможност да покаже най-доброто от себе си, създаване на недобър имидж, натрупване на преумора и здравословни проблеми.

# 53
  • Мнения: 1 037
Частна ясла е около 7-800 лв на месец. Ако детето боледува през половината време, трябва да дам поне още толкова за детегледачка. За какви пари трябва да работя според вас, за да мога да си го позволя като сам родител? За 10 бона? Като цяло ненавиждам идеята за влачене на деца по ясли, нонстоп боледуване, влизане в омагьосания кръг на антибиотици и отслабена имунна система. Ако работя за 2000 лв и дам 1800 за да ми гледа някой детето, защо, по дяволите изобщо да работя? Нелепо е.
И защо да не може да се навие някой да му гледам детето за 900 лв на месец съвместно с моето дете? Детегледачките масово искат 1800-2000 лв за гледане на дете и по разни ФБ групи за намиране на детегледачки след направена уговорка с майката въобще и не идват на поставения ангажимент доста често (вчера имаше един такъв пореден случай). Имат претенции до небето, а дори на сутринта не идват на работа, майката виси и чака и не може да отиде в офиса си, защото няма кой да й гледа детето. Търся алтернативни варианти.

Последна редакция: ср, 04 яну 2023, 10:56 от mariamp28

# 54
  • Мнения: X
Частна ясла е около 7-800 лв на месец. Ако детето боледува през половината време, трябва да дам поне още толкова за детегледачка. За какви пари трябва да работя според вас, за да мога да си го позволя като сам родител? За 10 бона? Като цяло ненавиждам идеята за влачене на деца по ясли, нонстоп боледуване, влизане в омагьосания кръг на антибиотици и отслабена имунна система. Ако работя за 2000 лв и дам 1800 за да ми гледа някой детето, защо, по дяволите изобщо да работя? Нелепо е.

Мария, самата ти задаваш въпроса в първия си пост малко неясно. Понеже нито знаем с каква професия си, нито в кой град си, нито имаш ли помощ от баби, съпруг или други близки, е много трудно да ти отговорим.

В началото мислех,че просто искаш да работиш нещо, което да е по-лежерно, съответно си наясно, че този доход няма да е достатъчен за издържане на семейство.

Ние няма как да знаем какви са разходите ти, за да ти кажем за каква заплата трябва да работиш.
Почти всичките ми приятелки си дадоха децата на частна ясла, защото държавната в София е мираж. И се върнаха на работа. Някои даже и на годинка. И не взимат по 10 бона, но се справят. Ясно е, че частната ясла е скъпо удоволствие, но връщането на работа не е просто "изкарване на едни пари". Преди мен Еднорога ти спомена за дупката в СВ, загубата на професионални контакти и т.н. Понякога за жените е важно да се върнат на работа, за да имат и пълноценна среда извън дома.

Ако работиш за 2000 лв и даваш 800 за ясла не звучи толкова пагубно. И пак казвам зависи от разходите, които имаш. Ако имаш вариант за държавна ясла, тогава прекрасно.

Тези опции, които си мислила с фрийланс работа от вкъщи са възможни, ако имаш някакви умения в конкретна област: видеомонтаж, обработка на снимки, дигитален маркетинг и т.н. И пак е сложно, защото има много други професионалисти, които правят същото и са ти пряка конкуренция. Доходът не е заплата и не е постоянен, а варира. Също така това е обвързано със срокове, качествено изпълнение и ако детето ти е болно не можеш просто да кажеш "ще ти предам проекта със седмица закъснение", защото не смогвам.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 36 742
О, сигурно ще има навити да им гледаш децата. Въпросът е дали ти ще издържиш да ти късат нервите с прекалени изисквания, с водене на болни деца, които събираш с твоето и с претенции до небесата. Защото ти искаш най-доброто за теб и твоето дете, но това искат и онези отсреща, а най-доброто е относително понятие и варира за всеки човек. Да не се окаже, че тези 800 лв, които ще взимаш на чуждо дете, не си струват нервите, че тогава ще стане интересно. А не дай боже на някое от чуждите деца да му се случи нещо в твои ръце или да се разболее, докато е при теб. Ще понесеш ли обвиненията на родителите му после, ще компенсираш ли финансово (защото и такива искания ще има при условие, че не си фирма и нямаш сключен договор, който ясно регламентира права и задължения на двете страни)? А ако направиш фирма и декларираш тези приходи, това вече влачи след себе си адски много разходи и не се знае ще ти остава ли достатъчно в края на месеца. Ситуацията има много измерения, не е като да поканиш приятелчета на детето ти вкъщи и да си поиграят с твоето дете за няколко часа. Това си е сериозен ангажимент и срещу тези пари ще има много изисквания към теб.

# 56
  • Мнения: 156
Частна ясла е около 7-800 лв на месец. Ако детето боледува през половината време, трябва да дам поне още толкова за детегледачка. За какви пари трябва да работя според вас, за да мога да си го позволя като сам родител? За 10 бона? Като цяло ненавиждам идеята за влачене на деца по ясли, нонстоп боледуване, влизане в омагьосания кръг на антибиотици и отслабена имунна система. Ако работя за 2000 лв и дам 1800 за да ми гледа някой детето, защо, по дяволите изобщо да работя? Нелепо е.
И защо да не може да се навие някой да му гледам детето за 900 лв на месец съвместно с моето дете? Детегледачките масово искат 1800-2000 лв за гледане на дете и по разни ФБ групи за намиране на детегледачки след направена уговорка с майката въобще и не идват на поставения ангажимент доста често (вчера имаше един такъв пореден случай). Имат претенции до небето, а дори на сутринта не идват на работа, майката виси и чака и не може да отиде в офиса си, защото няма кой да й гледа детето. Търся алтернативни варианти.

Здравей Мария.
Напълно подкрепям!
Аз съм IT и работя от дома, детето ми ходи на предучилищна в училище, не в детска и е само до обяд. Искам да ти кажа, че на градина не е ходил, направо на 5 на предучилищна. Е такова боледуване няма. Една седмица на училище, две у дома.
Интересни са ми мамите, дето ми обясняват, че не бил си изградил имунитет. Пълни глупости. Да, може да се е бил срещнал в детската с някои от тези вируси преди да тръгне на предучилищна, но те повтарят иначе няма да има ежегодни имунизации за грип и т.н. Бактериите повтарят също.
Имаме сума ти приятелчета дечица, които ходят от ясла и боледуват наравно с нас и със същата тежест на симптоми.

Намери си свястна работа от вкъщи и не се вълнувай от хорското мнение.
Аз работя от вкъщи от март 2020 и съм IT Account Manager. Имам клиенти и срещи и то на английски.
Самотен родител съм, живея с майка ми и детето. Често дори майка ми не може да озапти малкия - тогава, пускам си почивка, обръщам му внимание и така.
Зареждаш се с книжки, занимателни играчки и търпение.
Намирам начини за всичко.

Последна редакция: ср, 04 яну 2023, 13:14 от AnMary

# 57
  • Мнения: 111
И аз съм 'за' работа и детето на ясла/детегледачка, защото:
- като гледаш чужди деца вкъщи, дори да се получи -това добре ли ще е за СВ-то ти след 2-3-4 години? За отговорността и рисковете вече се писа.
- това колко и кога ще боледува, както и как ще се отнесе работодателя към болничните - няма как да го знаеш, без да си опитала. Аз започнах нова работа, детето е на ясла, боледува умерено за момента, когато се налага - вземам болничен и никой нищо не ми е казал. Може пък и при теб да не е толкова зле положението.

# 58
  • Мнения: 1 037
И аз съм 'за' работа и детето на ясла/детегледачка, защото:
- като гледаш чужди деца вкъщи, дори да се получи -това добре ли ще е за СВ-то ти след 2-3-4 години? За отговорността и рисковете вече се писа.
- това колко и кога ще боледува, както и как ще се отнесе работодателя към болничните - няма как да го знаеш, без да си опитала. Аз започнах нова работа, детето е на ясла, боледува умерено за момента, когато се налага - вземам болничен и никой нищо не ми е казал. Може пък и при теб да не е толкова зле положението.
А ако съм на нова работа и все още съм в изпитателен срок, могат ли да ми се заядат за това колко болнични ползвам и като цяло - има ли някакъв лимит на болничните? Точно това боледуване по яслите ме плаши.

# 59
  • Мнения: 111
Шанса е 50/50. Аз също съм в изпитателен. Вземам болничен, когато трябва, не са се заяли. Най-лошото, което може да стане е да те съкратят. Ако е по време на изпитателния съответно няма да имаш право на борса. Ако прескочиш - ще имаш. В определени случаи може и да си на плюс.
Търси големи международни компании, там и заплатите са по-читави и на майките не се гледа с лошо око. Можеш да видиш и във фейсбук групата: Mom friendly компании.
Според мен, ако дадеш повече информация, можем да сме по-полезни: какъв опит, умения и образование имаш, под наем ли си, има ли кой да ти помага-роднини, приятели, каква заплата би те удовлетворила, имаш ли някакъв страничен доход.

Общи условия

Активация на акаунт