ПА в самолети

  • 552
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Чудих се дали да постна тази тема. Изчела съм всичко във форума по нея, както и във фб и целия гугъл.
И въпреки това, ми се искаше да споделя и ако може някой да помогне със съвет.
От 2-3 год. получавам ПА, предимно в самолети. Не е от страх, че самолетът ще се разбие или нещо подобно. А от страх, че ще ми стане зле и като се качи горе самолета, имам чувството че гърлото ми е пресъхнало и не мога да преглъщам изобщо, оттам и почвам да не мога да дишам и да си мисля че ще се задуша и умра.
Оттам ужасно сърцебиене, болки в главата и последно получих деперсонализация дори. Беше някакъв кошмар последния ми полет преди седмица.
А ми се налага вдругиден отново да летя и от 3 дни съм в ужас, буквално. Треперят ми ръцете, потя се от страх, пресъхва ми устата, вие ми се свят, само от мисълта, че този момент наближава.
Реших да пробвам ксанакс за първи път, половин от 0.25мг,
горе-долу ме поуспокои вчера, та разчитам на него за самолета.. Дали ще помогне? И ако пак ми стане зле, какво ще правя?
Стюардесите изобщо не са обучени да реагират за ПА и стояха и ме гледаха като полезно изкопаемо!
Възможно ли е да получа инфаркт от тахикардия? На 30 год. съм
Изобщо мога ли да умра от това там горе?
И полетът ми е 3 пъти по-дълъг от последния, в който умирах от ПА. Това още повече ме притеснява.
Моля ви за някакви съвети, наистина не знам как да се успокоя, защото буквално от нищото станах зле навръщане, а наотиване бях ок.

Навсякъде пише, че ПА не протича повече от 10мин, защо мен ме държи часове? Или просто са една след друга ПА?..

Последна редакция: чт, 29 дек 2022, 00:54 от PolinaNK

# 1
  • Мнения: 11
Ох наистина ти съчувствам. При мен пеперудите в корема започват с купуването на билетите и прикрючват с кацането на самолета. А докато летя минявам през различни състояния, все комични. За лекарствата не мога да дам съвет, защото са доста сериозни. Това, което мен много ме успокоява е да си намеря с поглед някой в самолета, който се чувства все едно се вози в автобус и да си го гледам за успокоение.
Опитвам се да се убедя, че всичко е в главата ми, в крайна сметка хората летят по стотици часове годишно.
Гледай на пътуването като на една малка жертва в името на нещото, което си тръгнала да правиш.
Едва ли съм ти много полезна, но поне знаеш, че не си единствена.

# 2
  • Мнения: 104
Чудих се дали да постна тази тема. Изчела съм всичко във форума по нея, както и във фб и целия гугъл.
И въпреки това, ми се искаше да споделя и ако може някой да помогне със съвет.
От 2-3 год. получавам ПА, предимно в самолети. Не е от страх, че самолетът ще се разбие или нещо подобно. А от страх, че ще ми стане зле и като се качи горе самолета, имам чувството че гърлото ми е пресъхнало и не мога да преглъщам изобщо, оттам и почвам да не мога да дишам и да си мисля че ще се задуша и умра.
Оттам ужасно сърцебиене, болки в главата и последно получих деперсонализация дори. Беше някакъв кошмар последния ми полет преди седмица.
А ми се налага вдругиден отново да летя и от 3 дни съм в ужас, буквално. Треперят ми ръцете, потя се от страх, пресъхва ми устата, вие ми се свят, само от мисълта, че този момент наближава.
Реших да пробвам ксанакс за първи път, половин от 0.25мг,
горе-долу ме поуспокои вчера, та разчитам на него за самолета.. Дали ще помогне? И ако пак ми стане зле, какво ще правя?
Стюардесите изобщо не са обучени да реагират за ПА и стояха и ме гледаха като полезно изкопаемо!
Възможно ли е да получа инфаркт от тахикардия? На 30 год. съм
Изобщо мога ли да умра от това там горе?
И полетът ми е 3 пъти по-дълъг от последния, в който умирах от ПА. Това още повече ме притеснява.
Моля ви за някакви съвети, наистина не знам как да се успокоя, защото буквално от нищото станах зле навръщане, а наотиване бях ок.

Навсякъде пише, че ПА не протича повече от 10мин, защо мен ме държи часове? Или просто са една след друга ПА?..

Ще следя темата с интерес, на мен ПА започнаха след едно боледуване. В самолет е страшно, толкова че изобщо вече не пътувам. Дано да има някакво решение

# 3
  • Мнения: 5 238
Писах го и в друга тема, паник атаките са като всяко друго заболяване. Като се открие причината, може да се лекува. При мен се оказа недостиг на В12. Също така ми помогнаха 2-3 консултации с психолог. От паник атаки не се умира, с времето може да се научиш да ги овладяваш. Аз например, когато усетя, че започва, си намирам нещо, с което да се разсея. Може нещо да броя, да си пея, да се заговоря с някого, ако има хора около мен.

# 4
  • Мнения: 135
На мен ксанакса ми действа страхотно при ПА. Опитайте с него ,а също е много важно да си повтаряте ,че ще отмине като всеки друг път .Удар няма как да получите спокойно !

# 5
  • Мнения: 5 238
Отново съветвам да се потърси причината, която създава паник атаките. При мен успокоителни и антидепресанти нямаха ефект, тъй като по начало не съм имала нужда от тях.

# 6
  • Мнения: 5
Здравейте, това което ви се случва най - вероятно е силна тревожност, която има същите симптоми, като паник атаката. Паник атаката рядко е предшествана от определена мисъл, която да повиши тревожността, във вашия случай може да става дума за хистерични пристъпи, тъй като казвате, че мисълта за летенето ви кара да бъдете тревожна. Съветвам ви да правите дихателни практики, както и да посетите психотерапевт. Аз работя в сферата на психичното здраве и мога да ви предложа да се свържете с мен, за да ви дам повече информация.

Общи условия

Активация на акаунт