дали не съм навредила

  • 2 162
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 712
За фолиевата киселина е важно да бъде приемана първите 28 дни от бременността. Но аз май и доста след това я пих, но най-вече ядох съответните зеленчуци. А за Матерната, ако можеш - спести си я. Някъде по форумите също имаше отворена тема за това, че имат "недоказан положителен ефект". Моят лекар ми забрани да ги пия, както и още 2-3 души.

# 16
  • Мнения: 1 680
Цитат на: нели
Благодаря ви много  по-спокойна съм , но наистина мисля че трябва да си взема по-силна , с тази която пия в момента , като сметнах по-добре , не поемам повече от 0,040mg а това май е по притеснително


Не е притеснително дори да приемаш повече. На майките, които са имали предишна бременност с проблем със затварянето на невралната тръба при следваща бременост им изписват десетократно повече фолиева киселина т.е. 4микрограма.

# 17
Каква мечешка услуга правите, имате ли идея? Лекар и предписва нещо, жената не го харесва и вместо да направи втора консултация, започва самодиагностиката и самолечението. Вярно е, че става въпрос "само" фолиева киселина. А ако беше някакво друго люкарство. Като нямаш доверие на наблюдаващия лекар, консултирай се с още един.

# 18
  • Мнения: 948
Има разлика между витамин А на растителна и на животинска основа, и този в Матерната е beta-carotene (т.е. не е опасен).

# 19
Цитат на: misholina
Има разлика между витамин А на растителна и на животинска основа, и този в Матерната е beta-carotene (т.е. не е опасен).


За да сме точни Матерна съдържа 1500 IU вит. А и 1500 IU бета-каротен (източник на вит. А)

# 20
  • София
  • Мнения: 3 994
Цитат на: makak
Каква мечешка услуга правите, имате ли идея? Лекар и предписва нещо, жената не го харесва и вместо да направи втора консултация, започва самодиагностиката и самолечението. Вярно е, че става въпрос "само" фолиева киселина. А ако беше някакво друго люкарство. Като нямаш доверие на наблюдаващия лекар, консултирай се с още един.


Това важи за повечето теми в които се търси мнение....В крайна сметка сме големи хора и всеки знае, че едно е да търсиш мнение, друго е да променяш лекартсва и дозировки на своя глава...Освен това всички сме пълнолетни, даже прекалено, майки ще ставаме....Абе споко.
Мира

# 21
  • Мнения: 637
Цитат на: нели
Ходих на преглед с направление за да мога да ползвам болничен и там екаря ми изписа folacid 3*1 на ден -това прави 0,015 mg но аз реших да пия 3*2 та дори и някой ден 4 пъти за да стане горе долу 0,400 mg Поне според мен това е по-добрия вариант . Моля ви поправете ме ако греша , защото аман от доктори
      Забравих да кажа че съм в10,5г.с.


"Аман от доктори", но ще ме изтърпиш и мене.

Я провери отново какво е съдържанието на твоя фолацид. Да не е пък 0,005 ГРАМА, а не 0,005 МИЛИГРАМА.

Цитат на: нели
... а доколкото знам по опасно е да има излишък от колкото недостиг


Малко знаеш, Нели,  за фолиевата киселина.

# 22
Не твърдя че знам много , а и именно за това се допитах до форума
  Мели, с цялото ми уважение към докторите , но първият при който отидох ми каза , без да ме прегледа дори , че няма смисъл от фолиева киселина , вторият ми изписа тази от 0,005g(да права си написала съм грешно), а третият ми предписа фолиева 3*0,400mg-всичко това наизуст
  E да , наистина аман от доктори , а и аз не съм дъщерята на ротфелер да обикалям и да кихам за прегледи
  Но и защо имам чувството че някои мамчета в този форум им прави густо просто да отбележат че останалите са по-невежи от тях и с това се изчерпва коментара им

# 23
  • Мнения: 1 343
Ето какво пише на самата опаковка NEOFOLIC  - 1 хапче в 0.4 мг
Дозата от 0.400мг е световно утвърдена в практиката като достатъчна доза за компенсиране на увеличените нужди на бременната жена.. В случай че вашият лекар не е предписал друго приемайте по 1 таблетка дневно. Не пропускайте дневен прием. Дневният прием  НЕ ТРЯБВА ДА НАДВИШАВА 2 таблетки / и то само ако в рода има деца родени с вродени дефекти или спина бефида /
Продължителното приемане на фолиева киселина в високи дози може да доведе до нежелани странични ефекти както и да маскира наличието на някой видове анемии.. За това се препоръчва дневната доза да не надвишава 1 мг или две таблетки дневно освен ако:
сте родени със спина бефида
сте прекарали предишна паталогична бременност
страдате от епилепсия
взимате лекарства които подтискат метаболизирането на фолиева киселина

При изброените случай се посъветвайте с вашия лекар за дозата фолева киселина.


ТОВА мили дами го пише на самата инструкция в опаковката с фолиева киселина. На мен ми бяха предписали 3х1 на ден.
Смених АГ-то защото същата ми предписа и вагинален антибиотик / ужасна грешка /. Не съм прекарвала бременност до сега, но знам че колкото повече хапчета поемаш толкова по опасно е. А иначе може да си ядеш плодове достатъчно за да не гълташ даже хапчета - портокали, ябълки, банани и т.н.
Препоръчват и салати и всякакви зелени зеленчуци Simple Smile
Матерната е след 1-то тримесечие. Още не я пия не съм чувала досега някой да се оплаква от нея.

Лек ден

# 24
  • Мнения: 1 999
нели,
И аз пия Folacid. В кутийката има 120 хапчета и пише, че съдържа фолиева киселина 400mcg, лактоза и магнезиев стеарат.
Пия по 1 на ден както си и пише на самата кутийка.
Започнах да ги пия в началото на 8 г.с.

# 25
  • Мнения: 637
Цитат на: нели
Не твърдя че знам много , а и именно за това се допитах до форума
  Мели, с цялото ми уважение към докторите , но първият при който отидох ми каза , без да ме прегледа дори , че няма смисъл от фолиева киселина , вторият ми изписа тази от 0,005g(да права си написала съм грешно), а третият ми предписа фолиева 3*0,400mg-всичко това наизуст
  E да , наистина аман от доктори , а и аз не съм дъщерята на ротфелер да обикалям и да кихам за прегледи
  Но и защо имам чувството че някои мамчета в този форум им прави густо просто да отбележат че останалите са по-невежи от тях и с това се изчерпва коментара им


Нели, само отбелязах, че неправилно си разчела съдържанието на таблетката, защото точно това правиш - предозираш заради неправилно разчитане. А иначе както сред лекарите, така и сред останалите хора има различни виждания за фолиевата киселина. А и ти самата явно си я дозираш по свое усмотрение, което за мен е неправилно. Но не казвам - аман от самолекуващи се пациенти. Да се избере доктор, на когото да вярваш и да разчиташ не е лесна работа, не твърдя обратното. Не съм искала да те обидя, ако така ти е прозвучало, моля те да ме извиниш. Simple Smile

Между другото, преди време имахме спор за дозировката и ето какво ни написа производителя на фолацид:
"Здравейте,

казвам се д-р Петър Стоянов, управител съм на "5040 Сървисез" ООД, нашата фирма таблетира 2 вида фолиева киселина под търговската марка "Фолацид".

вид I - 5 мг (0.005 г) - това е традиционната дозировка според българските учебници (3 по 1 или 3 по 2 - в зависимост от кг, възраст, състояние на жената). тази дозировка се препоръчва за жени с рискова бременност, за нормална бременност, а също за много други различни състояние - косопад, болести на кръвта и на кожата, съпътстващо при лечение на други състояния и т.н. Тази дозировка и упътванията на етикета са разрешени от Министерство на здравеопазването на Република България (№ на разрешителното е на етикета).

вид II - 400 мкг (0.4 мг) - специално за бъдещи майки. тази дозировка е препоръчана от FDA (американската администрация за храни и лекарства) в по-ново време.

Не е грешка да вземете от който и да е от 2-та вида, ако имате нормална бременност - не можете да предозирате фолиевата киселина - ще я отделите чрез уриниране.

Ако имате проблемна бременност обаче, добре е да вземете вид I."

Общи условия

Активация на акаунт