Благотворителност - измами

  • 6 447
  • 108
  •   2
Отговори
  • Мнения: 360
Здравейте, всеки от нас желае да помогне, особено когато става въпрос за дете. Майчиното сърце трепва и сме готови на всичко, да спасим малката душичка. До колко обаче някои кампании са инстински? Дали няма родители, които нагло преживяват от добротата и лековерието на хората, на гърба на болното си дете? Кое е истина и кое лъжа? Как да различим истинската нужда от обикновената измама? Всяко мнение ще е интересно.

# 1
  • Мнения: 1 522
Разбира се, че има измами. Аз лично като дарявам не го мисля много. Защото е важно ти да дадеш най-доброто от себе си. Направи добро и го хвърли в морето. Никой не може да каже кои са най-истински. Може би най-истински са големите организации като Уницеф, Червения кръст, Българската Коледа, Каритас.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 581
Проверяваш информацията.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 107
Кампаниите за събиране на средства за лечение си имат организация и тя следва да е кристално ясна за даряващия.

Прилагат се епикризи, оферти за лечение, начини за набиране на средства, кристално ясна и редовна отчетност, споделяне на информация с дарителите от чисто човешка гледна точка и това е абсолютният минимум.

Ако кампанията е спешна и не е отворена специална дарителска сметка, следва родителите да споделят на 24 часа сумата на набраните средства за първа необходимост и вече след официална оферта да се обяви крайна сума.

Трудно е, времеемко, но пък дарителя не трябва да остава излъган. Петте лева са си негови и му дължиш уважение, че ги е споделил с теб.

Организаторите са хора като мен, вас, нас. Те са съпричастни наравно с всички, но една идея повече емоционално обвързани. Застават с името си /често водят една кампания, после друга, следваща и така/, с изграденото доверие и полагат огромни усилия за една кауза.

Липсата на тези маркери не би ми вдъхнала доверие и не бих дарила.
Дали има злоупостреби? О, да. Но и там като навсякъде следва да сме бдителни за петте си лева.

# 4
  • Мнения: 360
Проверяваш информацията.
Как проверяваме? Питам конкретно за един случай. Майката членува във всички групи и периодично пуска сърцераздирателни постове. Няма епикризи, няма фактури. Беше събрала една прилична сума и като си "позволих" да попитам за какво се използва, тя метна една касова бележка за 80лв. и група майки гракнаха как не ме било срам. Сега се събират отново средства, за лечение в чужбина по нейна преценка, като представената оферта, също не ми изглежда официален документ. Цитира се много рядко срещано генетично заболяване, за което няма епикриза, само амбулаторни листи, но според познати лекари, детето няма вид на човек с генетично заболяване, имало определени стигми. Жал ми е за детето, защото вероятно има нещо, но имам чувството, че семейството не е коректно.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 581
Оооо, това никак не ми звучи добре. Не бих дала пари в такава ситуация.
Под "проверка" имах предвид точно да се види какви документи има представени, но като няма никакви...

# 6
  • София
  • Мнения: 35 107
Е, не, така няма как да помогна, но няма и да тръгна да отварям очите на дарителите. Всеки си има глава на раменете.

# 7
  • Мнения: 5 010
Разбира се, че има измами. Аз лично като дарявам не го мисля много. Защото е важно ти да дадеш най-доброто от себе си. Направи добро и го хвърли в морето. Никой не може да каже кои са най-истински. Може би най-истински са големите организации като Уницеф, Червения кръст, Българската Коледа, Каритас.
Служителите на Червения кръст крадат като не видели.Непрекъснато влачат от даренията.Най-напред те си харесват и другото за нуждаещи се.

# 8
  • Мнения: 12 790
Аз дарявам само на две места, за които съм сигурна. Да тъна в подозрения ми идва в повече.

# 9
  • Мнения: 2 579
Понякога детето има реален здравословен проблем, но въпреки всичко родителите злоупотребяват с доверието. Щях да пиша и повече, но се отказах. Мисълта ми е, че понякога едното не изключва и другото.

# 10
  • София
  • Мнения: 28 581
И това го има.

# 11
  • Мнения: 267
Сестра ми е разведена с 3 деца, децата се отглеждат от "бащата". Най-голямото е на 14г, най-малкото на 8г. Едното е болно, има камера в сърцето от бебе, има 100% ТЕЛК. Децата от малки са научени, че мама е лоша, мама е ку*** и т.н.т, най-накрая се принуди и ги остави, защото я подлагаха на физически тормоз мъжа, свекървата и ДЕЦАТА. Ужас. Както и да е, плаща си издръжката всичко е топ и в един прекрасен ден виждам болното дете в ФБ, в публикация за събиране на доста средства, а детето е здраво, смисъл болна си е от бебе, но вече няма пристъпи, не и става лошо, играе, живее, като нормално дете. Направо ми стана лошо. Какъв е тоя баща, какво е това сърце. Имаше епикризи, лечение, документи, но стари. Започнах да го заплашвам открито и да коментирам всяка публикация, спря се като чу за полиция. Но се случва, има и такива хора. Безсърдечни търтеи...

# 12
  • София
  • Мнения: 35 107
Безсърдечните търтеи не гледат по три деца.

# 13
  • Мнения: 5 010
Гледат.Особено за тези с ТЕЛК получават прилични пари и ако му стане асистент и стаж и заплата им вървят.

# 14
  • Мнения: 1 522
И ква па заплата ще взимаш, че да гледаш 3 деца. Надявам се поне 3 бона - всмисъл такъв ако така им е изгодата.

Общи условия

Активация на акаунт