Термин март 2023 тема номер 8

  • 27 555
  • 740
  •   1
Отговори
# 60
  • В твоето съзнание...
  • Мнения: 560
So close, не ме боли много зъбът, но го усещам при отпиване на нещо по-студено, дано зъболекарката ми има време тази седмциа да го оправи Grinning

Lucie_ след всичко, което си преживяла, за да имате това бебе, остава и някой да ти каже, че си лоша майка.
Щом бебето не реагира на шоколада, едва ли е драма. За кафето и аз като Tiare знам, че е хубаво да бъде след кърменето, за да може да се разгради до следващото... същото важи и за чашка винце например Grinning

Cat, вероятно кръвното ти е паднало... ако имаш как мери го от време на време, за да имаш идея, но иначе шоколадче или кафенце би следвало да помогнат.
На мен също ми става задушно и топло, това мисля, че също е съвсем нормално. За съжаление с напредването имаме все повече неразположения, но вече му се вижда краят. На мен например ми е много дискомфортно да мия чинии... докато съм измила 5 и ме е заболял гърбът.

Някоя мама беше дала преди време линк за чорапки от H&M, коитп по-трудно се събували... ако се познае, може ли пак да даде линка Grinning

# 61
  • Мнения: 1 592
Tiare, Heart
march, това за кафето го бях чела и гледам да го спазвам 🤗👍
За да не е спам, споделям веднага какво работи добре при мен, като съвети дадени още в болницата и от домашната акушерка:
1. Мноооого ама мноооого вода ( ММ ми взе двулитрови бутилки - изпивам поне една на 24 часа;
2. Чай лактил ... Това е оо-,скоро мозъкът ми да си мисли  че подпомагам процеса , можв пък и да помага;
3. Самото бебе да суче колкото може по-често (от днес през хранене даваме бутилка с кърма, съответно през хранене бебчо прекарва по 30-45 минути е сучене);
4. Компреси. В болницата имаха тези на Лансинох - взехме два чифта за у дома - няколко минути преди започване на кърмене/цедене се слагат топли; а след приключване на кърмене/цедене - студени - очаквах да е хамалогия, но се оказа постижимо.
5  график - на хартия, с място за записки още в болницата но дадоха модел, може и ап разбира се, но ние си караме на добрия стар " pen and paper" метод 😁
6. Помпа - в коя случай, каквото имаше от здравната каса
Нагледно - шегува ме се, че това си е цял хоум офис 😆
Скрит текст:


# 62
  • Мнения: 220
Дали някоя от вас ползва в момента крем Lansinoh? Аз днес си взех и започнах да ползвам. Предполагам, че може. Пише, че е 100% натурални съставки.

Cat_woman123, на мен ми прилошаваше по същият  начин. Мерих кръвно и беше нормално. Накрая все да ми прилошава и докато седя.
Питах лекарката директно дали може да е от хемоглобина (беше 113). Изписа ми желязо и от тогава нямам проблем. Твоят хемоглобин и желязо как са?
Мериш ли кръвно?

# 63
  • Мнения: 224
Дали някоя от вас ползва в момента крем Lansinoh? Аз днес си взех и започнах да ползвам. Предполагам, че може. Пише, че е 100% натурални съставки.

Cat_woman123, на мен ми прилошаваше по същият  начин. Мерих кръвно и беше нормално. Накрая все да ми прилошава и докато седя.
Питах лекарката директно дали може да е от хемоглобина (беше 113). Изписа ми желязо и от тогава нямам проблем. Твоят хемоглобин и желязо как са?
Мериш ли кръвно?

Привет,

Lucie беше казала, че използва и е много доволна, предполагам че не би имало проблем.
Аз също си взех крем за зърна без отмиване, обаче на Матернеа - използвах го с първата бременност и бях доволна и заради това се спрях отново на него.
Смятам да започна да го използвам и да "подготвям" зърната за кърмене, когато вляза в 9 месец за да избегна евентуално разраняване.

За мамите, които не знаят, ако евентуално се получи разраняване при кърмене може да се използва кремът bepanten, много ефикасен, обаче! Внимание! Задължително трябва да бъде отмит/свален преди кърмене.

Ще имаме още доста да коментираме тези теми живи и здрави когато започнат да се раждат мартеничките 🤗

Също така, сега по препоръка на Lucie загледах и за четох за тези компреси за гърди, което признавам си не знаех и се замислям дали да не се сдобия с такива, някоя друга мама ползвала ли е с предходно кърмене и има ли наблюдение дали помагат?

Lucie ти виждаш ли ефект да кажем да стимулира кърмата, облекчава гърдите или и с тях и без разлика няма.

# 64
  • Мнения: 523
От всички милиони уебинари за кърмене, които изгледах, разбрах че:
1. Предварително няма нужда да се маже/прави нищо, тъй като гърдите сами се омазняват, имат жлези, които го правят, за да ги подготвят;
2. Когато слиза кърмата, не се слагат топли компреси, а студени. След това вече топлите стимулират лактацията;
3. При разранени зърна били много ефикасни ампула вит.C и перличка вит.А;
4. Чайчетата за лактация били много ефикасни.
5. Може да се хапва всичко, а малко бира или вино може да се консумира до 2 часа преди кърмене.

Дали е така или не, предстои да видим. Аз нямам никакъв опит с кърмене.

# 65
  • Мнения: 999
VSSh, аз ползвам коремчето на Лансинох. Преди месец имах корички по зърната, които много трудно падаха, а в същото време леко ме дразнеха. Мазах ги с кремчето, омекнаха и си паднаха сами. За сега спрях да ги мажа, пазя си го и за после. Знам че може и  при кърмене да се ползва.

# 66
  • Мнения: 1 592
Monika D, Цветито - точно - в болницата в първите дни носеха тези компреси изстудени, за след кърмене, а преди да ни изпишат вече ми казаха че същото се ползва, но преди кърмене като топъл компрес.
За студения - със сигурност облекчава, но предполагам че и пакет грах в хавлия би свършил същата работа Wink
За топлия вчера започнах , но и чая точно вчера започнах, а и бебчо взе да излиза от жълтеницата и да суче без да заспива и сега не знам кое от трите помогна, но определено имам все повече и повече кърма.

И биричка два пъти пих, в чашка от ракия, но ммм ... друго си е 😊😊

VSSh, в болницата имаше малка опаковчица, постоянно го ползвах, после купихме и нормална опаковка, доволни сме - той става и за под памперс, и за изключително напукани от студ пръсти (в нашия случай на ММ), и така цялото семейство го ползва 😊

# 67
  • Мнения: 224
Monika D, Цветито - точно - в болницата в първите дни носеха тези компреси изстудени, за след кърмене, а преди да ни изпишат вече ми казаха че същото се ползва, но преди кърмене като топъл компрес.
За студения - със сигурност облекчава, но предполагам че и пакет грах в хавлия би свършил същата работа Wink
За топлия вчера започнах , но и чая точно вчера започнах, а и бебчо взе да излиза от жълтеницата и да суче без да заспива и сега не знам кое от трите помогна, но определено имам все повече и повече кърма.

И биричка два пъти пих, в чашка от ракия, но ммм ... друго си е 😊😊

VSSh, в болницата имаше малка опаковчица, постоянно го ползвах, после купихме и нормална опаковка, доволни сме - той става и за под памперс, и за изключително напукани от студ пръсти (в нашия случай на ММ), и така цялото семейство го ползва 😊

Добор утро 🙂
Много благодаря за информацията.
В чуденка съм дали да ги взимам и тях.
Май вече съм във фаза "гнездене", въпреки че все повтарям, че докато не вляза в 9 месец няма да стягам багаж за болницата, не спирам да изготвям и гледам списъци в Интернет и леко полека да събирам нужните неща, просто не ги слагам в куфар все още 🤭

Сега пак оплакване от мен, извинете предполагам, че вече ставам досадна с това... Ама тази нощ едвам успях да поспя..
Много ме боляха костите и на всяко местене на краката или обръщане имах стрелкаща болка...
Едвам място си намерих.
Няколко от Вас споменаха, че също имат такива болежки, дали някоя е намерила някякъв начин за облекчение?
Всичко ще ми е от полза като съвет и бих опитала.

Ще съм благодарна на всякаква информация 🙂

Хубав ден дами 🙂

# 68
  • Мнения: 334
Здравейте прекрасни ! 🌷 Как сте ? Имам питане 🤔😁 на някоя случвало ли се от преумора да я болят през нощта сгъвките между краката ,и дали може да е преумора . И ми беше едно отпаднало вчера ,все едно с парцал са ме били 😁😁 Будех се през час -като никога и си мисля аз -абе това бебе да не иска да излиза вече 😁😁😁 не ще да спи само бута долу с тая глава 🤣 Цвети не се притеснявай, и аз дойдох да се оплача 😁😁😁

# 69
  • Мнения: 226
Цветито и Танюша, аз съм с такива болки от 6ти месец и все още се мъча да разбера принципа... Има дни, в които не ме боли. За сега мисля, че определено натоварването ги влошава - когато съм спортувала уж само да разтегна, но с някой друг клек и напъд, после ме боли много повече. Само някакви съвсем леки и малко на брой движения като отваряне встрани единия крак, другият стъпил на земята (clamshell) имат добур ефект при мен. Възглавница между краката и да не са точно един срещу друг, а единият по-опънат, другият по-изправен - така се нагласям, за да мога да лежа/спя.

# 70
  • Мнения: 1 517
Здравейте, момичета. Виждам, че Танюша и Цветито не са спали добре и усещат дискомфорт - и аз съм така. Чувствам се уморена, всичко ме боли. Имам и някакво главоболие. Явно е нормално с напредване на бременността. Мисля през деня да дремна, за да наваксам.

Танюша, хубаво е, че бебето е обърнато надолу, ако искаш да раждаш нормално. А усещаш ли хълцане?

Цвети, хубаво е да стягаш малко по малко багаж, за да не ти дойде нагорно, когато моментът настъпи. И аз вече подготвих бельо, нощница и сутиен за кърмене за болницата. Чехли и четка за зъби ще добавя в последния момент.

MonikaD, добре си обобщила важното за кърменето. Тези съвети ги има и в популярната книга на Хедра за кърменето. Не било нужно да се подготвят зърната. Аз засега не мисля да купувам силиконови протектори.

funn, и аз имам някакви корички по гърдите, ще последвам съвета ти за мазане. Какви бяха коричките като цвят? Иначе не виждам да тече коластра, някои имат към 8-9 месец.

march23, нормално е да се изморяваш след миене на чинии, от тежестта натоварваш и гръбначния стълб. Имате ли миялна? Ще ви е от полза. Ние имаме от тези малките тип кубче, стои на плота. Поне малко ме облекчава.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 179
Ирна, благодаря за темата 🌺

Най-доброто средство срещу разранени зърна е правилната поза на бебето при кърмене. То трябва да засуква не зърното, а голяма част от ареолата, която отива надълбоко в устичката му. Ако боли, то трябва да се извади зърното и бебето да засуче наново. Лансинох е много добро решение, той е чист ланолин и няма нужда да се отмива преди кърмене. Ползвала съм го и ще си взема пак.

Багаж за болницата не съм оправяла, но трябва..

Ние започнахме ремонт на стълбите няколко седмици преди секциото и в нас е лудница. 😱

Аз не също не спя добре, но това не е нещо ново за мен. Тази нощ се събудих в 2 ч и бях будна до 4-5. После се събудих и станах в 6, сега съм като пребита.

# 72
  • Мнения: 523
Танюша, когато не съм се счирала през деня, имам същите болки. Но счоред мвн, това е полезно, защото нали все казват, че трябва много движение и се разтягат някакви връзки. Така че възглавница мецду краката и толкова Simple Smile

# 73
  • Мнения: 290
Здравейте прекрасни ! 🌷 Как сте ? Имам питане 🤔😁 на някоя случвало ли се от преумора да я болят през нощта сгъвките между краката ,и дали може да е преумора . И ми беше едно отпаднало вчера ,все едно с парцал са ме били 😁😁 Будех се през час -като никога и си мисля аз -абе това бебе да не иска да излиза вече 😁😁😁 не ще да спи само бута долу с тая глава 🤣 Цвети не се притеснявай, и аз дойдох да се оплача 😁😁😁

Вече цял месец съм с такива болки. И в китките на ръцете и палците. Ужасно е ,но се търпи. След като се раздвижа няма проблем

# 74
  • В твоето съзнание...
  • Мнения: 560
So Close, аз съм ти споменавала, че ще се местим и на новото място за щастие имаме миална... тук не. Но аз предимно оставям ММ да я върши тази работа, че наистина много бързо ме заболява кръст. Преди като миех чинии се облягах на корем в шкафа, а сега явно нещо се кривя, за да не го правя и е доста неприятно.

За спането с възглавница - бях гледала, че е хубаво, ако се спи с възглавница между краката, да се погрижите да не ви е само между коленете, ами реално и стъпалото да е отгоре, а не да виси.
На мен честно казано не винги ми е по-комфортно с нея, даже сега съм я махнала... но пък матракът ни явно е по-мек и малко потъвам в него, та намирам някаква поза.
Аз също не спя добре, но не е от неудобство... просто се будя и това е, няма заспиване.

Такива болки, за които говорите нямам, но пък ми изтръпват ръцете и понякога краката.

Кремът на Лансинох ми е препоръчван от приятелки и аз имам подготвен за болницата, защото знам, че няма да навреди и е без отмиване. Относно предварителната подготовка на зърната - и аз слушам, че няма смисъл, защото природата се грижи за това.
Ако зърната се разраняват със сигурност проблемът е в техниката на кърмене и трябва да се направи корекция. Момичета имайте предвид, че има безплатни консултанти по кърмене, не се притесняайте да се свържете с тях когато се приберете в къщи! Ако обаче зърната са вече разранени, ще си ви трябват протектори, докато се облекчат.
Аз с риск да не ми потрябват никога, ще си взема и компресите на ланисох и протектори за зърна още за болницата.
Чайовете за лактация съм чувала, че имат ефект и могат да се започнат преди раждането при желание, но както каза и Люси, най-добър ефект има сученето на бебето, а хубавите помпи имат и режим за стимулация.


Аз мога да измрънкам само, че бебето не е особено активно. Усещам го от време на време, гледам да не се филмирам, че му има нещо, но общо взето все едно само се намества... няма моменти, в които да рита известно време или да прави някакви по продължителни неща. Като слушам вашите как ви ритат и не знам дали е нормално това. Казвам си, че просто е по-мързелив и гледам да не се напрягам, понеже на тонове и прегелди всичко му е наред.

Никол, да знаеш, че очакваме да споделиш как е минала срещата с мъжа ти и да се оплачеш от свекърите (или пък да ги похвалиш).

Също Никол беше споменала, че следи и темата на Януарчетата... та и аз така... Януарчета, Февруарчета и родени през Декември Grinning Гледам какво им се случва на хората след раждането, че да се настройвам психически.

Последна редакция: пн, 13 фев 2023, 11:14 от march23

Общи условия

Активация на акаунт