Съкращение/дисциплинарно уволнение след предизвестие за напускане

  • 2 013
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

Подала съм предизвестие за напускане в голяма фирма и въпреки това мениджърът ми подозирам, че ще се опита да ме уволни дисциплинарно с изплащане от моя страна на заплатите по двумесечния срок.
Проблемът лично за мен в този случай е изплащането на сумата, а не по-ранното освобождаване. Не искам да дължа пари, когато те ме освобождават дисциплинарно или със съкращаване. Ще се радвам да приключи всичко по-рано, не без да изплащам обезщетение.

Причината е, че имаме конфликт, последният повод беше, че отказвам да се преместя от бюрото си на друго, където той да ме наблюдава какво правя на компютъра в гръб - за мен това е тормоз.

Ескалирала съм го преди за кофти отношение на неговия мениджър и от тогава използва административни ходове, за да ме контролира, притиска неясно с каква цел, може би да напусна.

Искам да знам какви са ми правата по отношение на дисциплинарното уволнение и финансовата компенсация, която не искам да дължа, в случай, в който съм подала предизвестие по член 326.

Последна редакция: пн, 13 фев 2023, 17:28 от 735279

# 1
  • София
  • Мнения: 35 104
Едва ли ще иска Инспекция по труда да му прави проверки. Не е толкова лесно, да не кажа хич, при все, че сте редовно на работа и си вършите задълженията.

# 2
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Дисциплинарното уволнение не може да се случи току-така, защото някакъв си мениджър поискал или си намислил нещо. Има си процедура, като тя включва и писмени обяснения от работника или служителя.
Не знаем какво пише в трудовия договор и какви са условията в изпитателния срок. Аз лично не бих подписал договор по който да дължа плащане на работодателя.

# 3
  • Мнения: 9 050
Голямо мазало. Къде е съкращаване, къде е дисциплинарно уволнение. Последно, ще те съкращава ли или ще те уволнява дисциплинарно? За дисциплинарно уволнение се изисква нарушение. Освен ако не споделиш какво нарушение сътвори, всеки съвет ще е едно предположение.
И не, мениджърът да стои на съседно бюро, което ти се пада зад гърба, не е тормоз. Мениджърът ти да поиска да се преместиш от едно бюро на друго, също не е тормоз. Това да наблюдава работата ти, също не е тормоз. Микро мениджмънт е, не е най-доброто, което един мениджър може да направи, но определено не може така свободно да се класифицира като тормоз.
Седни си там, където ти е казал и си избутай предизвестието. Явно и на теб, и на мениджъра ти ви е дошло до гуша един от друг.

# 4
  • Мнения: 344
Ако продължавате да отказвате на молби за преместване на друго бюро, да извършвате зададена от мениджъра задача и прочие, то ще имат право при три нарушения да ви уволнят. Правите каквото искат от вас по време на предизвестие и всичко ще е наред.
Ако от утре просто спрете да ходите на работа ще дължите пари на работодателя, че не сте си спазили предизвестието.
Да ви съкратят ще означава, че или фирмата е спряла дейност или не мобе да ви предложи подходяща друга длъжност, което не е вашия случай.

# 5
  • Мнения: 12 790
Нека да разграничим нещата.
При съкращаване на щата се спазва предизвестието по договора ти, тоест или си отработваш предизвестието (може би два месеца в твоя случай), или ти го плащат. Освен това ти плащат брутната заплата за времето, което си без работа, но за не повече от месец.
Тоест, ако те съкратят, ти ще си в по-благоприятна позиция, отколкото си в момента, с напускане по член 326. Да не говорим, че в такъв случай ще получаваш по-голямо обезщетение за безработица по КСО.
Така че няма да те съкратят.

А за да те уволнят дисциплинарно, и то след като си подала  вече предизвестие за напускане, трябва доста да се постараеш, но както чета, май го правиш: не спазваш указанията на прекия си началник, отказваш това, онова... Ами опитай се да разбереш, че си там, за да изпълняваш едни задължения, които ти се вменяват и по начин, по който ти е наредено. Не си избираш ти бюрото и нямаш такива права, каквито си мислиш, че имаш.

Прекият ти ръководител не плаща никакви твои заплати от джоба си и може би е доволен, че напускаш, след като сте имали отношенията, които описваш. Но ти си помисли за в бъдеще дали на следващото работно място да продължаваш с конфликтите или ще се опиташ да си малко по-кооперативна и изпълнителна. Помисли си какво е по-доброто за теб самата.

Успех ти желая.

# 6
  • Мнения: 925

Ескалирала съм го преди за кофти отношение на неговия мениджър и от тогава използва административни ходове, за да ме контролира, притиска неясно с каква цел, може би да напусна.


Това ме разби. Подала си оплакване срещу мениджъра ти и после не ти е ясно защо той използва всевъзможни методи да те накара да напуснеш. А какво очакваше да се случи? Някой по-голям мениджър да дойде да го навика и да започне да ти постила червен килим, когато идваш на работа ли?

Той е във фирмата от преди теб и е по-ценен от теб, така че освен ако не става дума за сексуален тормоз, кражба от фирмата или нещо друго толкова сериозно, нямаш никакъв шанс с това оплакване.

И за какво и срещу кого се бориш сега? В предизвестие си, ами вземи си болничен, помоли да ти дадат да си ползваш полагаемия отпуск, търси си нова работа, на която ще ти платят неустойката. Защо се занимаваш да спориш на кое бюро ще стоиш?!

# 7
  • София
  • Мнения: 16 037
Важно е бюрото - нали шефа ще се убеди, че по цял ден кисне в мамата.

# 8
  • Мнения: 4
Аз като авторът на въпроса и лицето с казуса си отговарям, за да четат тези след мен.
Консултирах се с адвокат по трудово право,

Това началник да показва отношение към мен различно от това към останалите членове на екипа се нарича дискриминация. В моят случай е така.
Само на мен ми нарежда на кое бюро да седя, само на мен държи кофти тон, само на мен ми забранява да отварям каквото си искам в браузъра - дискриминация.
Евтини административни номера.
И ако се беше осмелил да ме уволни дисциплинарно щяхме да се видим с корпорацията в съда и след година да ми наплатят шест заплати + разходите по делото + да ме върнат на работа ако искам.
Та, да - насилник е и е неправомерно отношението.

Каквото и да пише в договора ако противоречи на законодателството се гледа закона, а не договора.
В моят случай се обърнах към по-висшестоящи от него и днес прекратихме договора по взаимно съгласие, както се надявах да се случи. Не им дължа остатъка от заплатите по двата месеца предизвестие.
Тоест той се отърва леко....

# 9
  • Мнения: 9 050
Препоръчвам ти да потърсиш и втора консултация, с друг адвокат. Не всяко различно третиране е дискриминация. Дискриминация е различно третиране на база някой от признаците, изчерпателно изброени в Закона за защита от дискриминацията. Така че, освен ако не можеш да докажеш, че се отнася с теб различно заради пола ти, расата ти, твоето гражданство, народността ти, социалното ти положение, сексуалната ти ориентация и още няколко, изчерпателно изброени в чл.4, ал. 1, то това не е дискриминация.
Напълно нормално е, ако само ти не си вършиш работата съгласно изискванията, само на теб да се наложи допълнителен мониторинг. Нали не мислиш, че трябва да накаже целия екип, защото с теб нещо не се получава, за да не се чувстваш "дискриминирана". Малко повечко се е вдъхновил този адвокат (ако в действителност е имало такава консултация, де. Защото аз силно се съмнявам, че адвокат ще даде подобно становище.).

Последна редакция: вт, 14 фев 2023, 19:54 от Нищо лично

# 10
  • Мнения: 12 790
Може някой адвокат без работа да иска клиент, като не се свени да даде съвет за безперспективно за клиента си дело, но с добра перспектива за хонорари за самия адвокат.

# 11
  • Мнения: 9 050
Може някой адвокат без работа да иска клиент, като не се свени да даде съвет за безперспективно за клиента си дело, но с добра перспектива за хонорари за самия адвокат.
Това е единственото обяснение, ако е имало консултация.

# 12
  • Мнения: 711
Може някой адвокат без работа да иска клиент, като не се свени да даде съвет за безперспективно за клиента си дело, но с добра перспектива за хонорари за самия адвокат.

С това описа значителен процент от адвокатите у нас. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 5 277
Адвоката е показал "топки" и те е метнал по върбите. Ама няма значение, щото явно корпорацията е решила, че не си струва да си създава главоболия заради теб.
Ти си щастлива, те са щасливи, адвоката също, какво по - хубаво от това. При това си мислиш, че си права.
Да си браузваш в работно време и да те следят или да ти забраняват, не е дискриминация, а спазване на трудовото правоотношение.
Ама нали всички са щастливи.

# 14
  • Мнения: 194
За пореден път виждам тема, в която масово мненията са в подкрепа на това как да наведем глава и да търпим тормоз, с идеята да ни пожалят. Хора, какво ви става? За какво изобщо се мъчат да мъдруват закони и кодекси онези в НС, когато усилено си настоявате да търпите тормоз.
Не, не е неизпълнение на задълженията, ако не се съгласите да отидете на друго бюро. Била съм в положение да ме следят и да ми гледат зад гърба нон стоп само за да ме тормозят, въпреки че работех по 9-10 часа на ден, без да посмея да вляза в някой сайт. За да те уволнят трябва да си направил нарушение. За да се установи, че е направено нарушение, тогава трябва да са ти искали обяснения. Уволнението се прилага само при тежко и сериозно нарушение на правилата и почти всички го избягват, защото после трудно могат да го защитят пред съда и пада. Затова обичайната практика е да излъжат, че са уволнили някого, после този човек не идва 2 дни на работа и тогава вече го водят самоотлъчка и с чиста ръка го махат. Но ако ходиш на работа, вършиш си задачите, можеш да си спокоен. Защо не го настъпиш твоя началник с открит разговор и да го питаш с какво не се справяш, има ли някаква критика и обратна връзка. Кажи му, че така или иначе ти остава малко време в тази фирма, явно не те харесва, така че и той би трябвало да е щастлив.
И да, хора, всеки има право да се оплаче от своя мениджър. За съжаление ето такова отношение в подкрепа на мениджъра и че едва ли не как не го е срам автора, това е причина да продължават някакви неспособни мениджъри да тъпчат служителите. Относно това да не те накарат ти да плащаш обезщетение - тук е изброено изрично в КТ кога е възможно. Прочети си нещата и така. Не мисля, че имаш повод за притеснение. Успех с новата работа!

Общи условия

Активация на акаунт