Глазури, марципан, покрития за торти, фондан, фигурки за торти 3

  • 96 636
  • 284
  •   1
Отговори
# 15
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 500
Бях се зарекла да направя торта за семейството.Даже дни преди това я сънувах... LaughingВярно е,че по-хубава я сънувах,но за първи опит -ядва се.Използвах захарното тесто с лъжица глюкоза.
  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=90047&photo=1

# 16
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Нямаше ме дълго време при компютърчето и затова чак сега ви показвам моето произведение
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87303&photo=24

# 17
  • Мнения: 1 209
здравейте моми4ета, с хъса и идеите си ме върнахте 10тина години назад, когато 4есто бърках в захарта. благодаря ви  bouquet това е първата ми по-старателно направена торта от много време насам.оставам отворена за критики и  препоръки всякакви:)
http://snimka.bg/photo.php?photo_id=1876988 този път маслото си беше ок.

# 18
  • Мнения: 818
здравейте моми4ета, с хъса и идеите си ме върнахте 10тина години назад, когато 4есто бърках в захарта. благодаря ви  bouquet това е първата ми по-старателно направена торта от много време насам.оставам отворена за критики и  препоръки всякакви:)
http://snimka.bg/photo.php?photo_id=1876988 този път маслото си беше ок.

страхотна е тортичката  bouquet

# 19
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
М_е_г_и, harmony_broken, тортите ви са чудесни! Браво!   bouquet


М_е_г_и, чудесна идея и майсторско изпълнение на елхичката! Справила си се много добре!

harmony_broken, ти ли си правила фигурките? Ако да, свалям шапка - явно рисуването ти се отдава, много сладка торта!

Момичета, много се радвам, че сте толкова вдъхновени и пълни с идеи. Радвам се, че тук намерих много сродни души! Това нашето си е истински сладкарски клуб, че и малък курс! Благодаря, че ви има! Hug Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 1 209
да, аз ги правих , но е лесно, все едно си играех с пластелин Simple Smile вдетинявам се Simple Smile
наталина, позволи ми да попитам нещо, със сигурност ще се повторя, но наистина нямам време да из4ета вси4ко... назад пък и рискувам пак да се заровя в кухнята. та за моя информация, пообърках се нещо.
за обли4ане и фигурки ползвам само варено захарно тесто с вода (1), масло (1/2) , брашно (1)и пудра захар(колкото ми хареса), а когато захарта не е суперфина +1. с.л. желатин- това марципан "варна"+ желатин ли е , както тук го нари4ате. и кое е тогава захарен фондан или захарно тесто (това с глюкозата ли )?

# 21
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Да марципан "Варна" е + желатин(това с желатина е добра идея). Другите захарни покрития(защото и това се води такова, макар че от всички има най-малко захар), съм ги събрала за по-лесно тук . Искаше ми се да го направя и в първата тема за глазурите тук, в този форум, но не могат да се редактират стари постове и затова информацията остава доста разхвърлена.

# 22
  • Мнения: 1 209
много благодаря, с желатина е по-добре, понеже в БГ няма категориии пудра захар и понякога пудрата е доста едра, а като се прави нещо с ръб4ета става по-4упливо, та затова го сложих вътре- забавя съхненето.

моми4ета , ще ви помоля, за бъдещите ми твор4ески планове Simple Smile Simple Smile Simple Smile да ми сравните мекотата и пласти4ността на разли4ните теста, как съхнат, как лепнат, и по ръцете и при моделиране и т.н. например никога не съм работила с маршмелоус. но по снимките които гледах ми се струва 4е не е толкова уда4но за ръ4но моделиране, но може и да греша..
благодаря предварително.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 257
harmony_broken би ли пояснила желатина какво количество е точно.1 лъжица готов разтворен или 1 лъж.сух желатин и отделно го разтваряш във вода.И кога точно го слагаш?Извинявам се за многото въпроси,но никога не съм слагала желатин към сместа и ми е любопитно  Wink

# 24
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
моми4ета , ще ви помоля, за бъдещите ми твор4ески планове Simple Smile Simple Smile Simple Smile да ми сравните мекотата и пласти4ността на разли4ните теста, как съхнат, как лепнат, и по ръцете и при моделиране и т.н. например никога не съм работила с маршмелоус. но по снимките които гледах ми се струва 4е не е толкова уда4но за ръ4но моделиране, но може и да греша..
благодаря предварително.

Точно затова е добре да си изпиташ различните теста сама, защото на един му се работи с едното добре на друг с другото и е трудно да се опише. Направи си когато имаш време опит с малки количества и ще видиш, кое за теб е най-удобно за работа.

# 25
  • Мнения: 1 209
когато ще правя една торта с обилна украса , правя за МВ следната пропорция  1 пак което е около 1 с.л. желатин, на д-р йоткер поне толкова ми се видя сипвайки го слагам в 50г. вода, 4акам да се надуе и загрявам в МВ до стопяване и малко да се изпари водата, бъркам и меря в мензурата около 30 -40г. според това колко е гъсто , добавям 15г масло 30 г брашно, и меся с пресята пудра захар на око. докато ми хареса...

# 26
  • Мнения: 7 106
Като заговорихме за пудра захар искам да ви похваля тази на фирма Крина, много е фина, като я пресявам направо прах се вдига покрай мен  Laughing.
Аз от личен опит мога да кажа, че марципан с "Варна" най-добре работя, но единствения му кусур е, че тестото не може да стане снежно бяло, ами жълтее от маслото. Една мацка сладкарка ми каза, че мога да заменя маслото със същото количество олио(от това най-светлото, салатното) и ще стане по-бяло, но още не съм пробвала. Според мен това тесто е идеално за "чаршаф", даже и да се накъса някъде много лесно може да се "замаже" поражението, защото е точно като пластелин.
Замесила съм една доза от захарното тесто със желатин и глюкоза, стана много еластично и снежнобяло, но много бързо съхне. Утре ще украсявам една торта за Рд на племенницата ми и после ще споделя преки впечатления.
Маршмелоуза ужасно много ми лепне и след 1-2 несполучливи опита го зарязах.

# 27
  • Мнения: 1 209
........ захарното тесто със желатин и глюкоза..... но много бързо съхне. ........снежнобяло, но много бързо съхне. .......Маршмелоуза ужасно много ми лепне и след 1-2 несполучливи опита го зарязах.

супер , благодаря то4но това инфо ми трябваше.  bouquet
мислех, 4е аз нещо съм сбъркала, оба4е явно не съм само аз дето съм на мнение 4е глюкозеното съхне много бързо... но скоро ще пробвам пак .... само установих, 4е с него лесно се правят пеперуди върху отворена книга като шоколадовите, лесни са за рисуване после, но доста крехки.
а за маршмелоуса .. там ме 4опли,  но явно ще забъркам за проба... в уилтън преди диста време имаше урок по темата ама понеже не ми се размотаваха бели и розови ивици се отказах ... но ще пробвам.....

# 28
  • Мнения: 2 211
 Момичета, искам да попитам има ли изискване за температурта в стаята, докато се меси марципан "Варна" или фондан. У нас е много горещо - 25 градуса. Това ще наруши ли технологията на приготвяне?

# 29
  • Мнения: 7 106
Не мисля че има кой знае какво значение температурата, защото и при нас е доста топло и не съм забелязала да се е отразило по някакъв начин върху него.
Друго, което забравих да спомена за марципан "Варна" е, че след като е омесено веднъж, може доста време да постои в хладилника и да чака следващата торта. Аз например в края на ноември омесих тройна доза, защото не можех да преценя колко ще ми трябва предваритално за една торта, но то остана повече от половината. Прибрах остатъка в хладилника и го ползвах за украсана на Английския коледен кекс на Коледа и си беше все така свежо и еластично. Само трябва поне 30 минутки преди за започнете да го работите да го оставите на стайна Т да се отпусне или да го омесите малко пак на ръка, за да се отпусне маслото и готово  Laughing. Трябва да е увито хибаво в плик и нямате проблем.

Виж за желатиново-глюкозеното още нямам наблюдения, но съм отделила една малка топка и ще експериментирам и с него.

Общи условия

Активация на акаунт