Майчинството счетоводно - 95

  • 37 613
  • 739
  •   1
Отговори
# 30
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Не е проблем, естествено. Може направо да Ви се издаде БЛ от болничното заведение за раждането.

# 31
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте.Има ли седем дневен законов срок от страна на работодателя да върне трудовата книжка на напуснал служител и какво може да направи,ако не бъде спазен?Четох уж закона,но явно не се ориентирам.

Седем дневен срок няма от години.
Аз бих се обосновала на Кодекс на труда:
Чл. 350. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя.

също НАРЕДБА ЗА ТРУДОВАТА КНИЖКА И ТРУДОВИЯ СТАЖ:
Чл. 6. ал.(2) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят е длъжен да представи трудовата книжка на работодателя, който да отрази необходимите данни и да я върне незабавно срещу подпис на работника или служителя. Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника за издаване на трудови книжки по приложение № 1.

Ако не ми връщат книжката, жалба в ИТ.Те да докажат че е върната с дневника за издадени ТК.

# 32
  • Мнения: 6
Не е проблем, естествено. Може направо да Ви се издаде БЛ от болничното заведение за раждането.

Много блгодаря за бързия отговор!

# 33
  • Мнения: 10
Здравейте,
може и да не ми е подходящ въпросът, но ще го задам.
След като разбрах, че съм бременна и имам  ТС - 2г. и 11м, имам ли шанс за по-високо майчинство, ако ме назначат на 2ра работа примерно ?

# 34
  • Мнения: 76
Здравейте! Извинявам се, ако казусът е вече разискван, но не успях да намеря информация нито в темата, нито в интернет...
Казусът е: използван отпуск за гледане на дете до 2 години (получен доход за първата година 90% от среднодневното брутно възнаграждение за последните 2 години и 710 лв за втората година). След това връщане на работа за 1 година и отново излизане в отпуск за бременност и раждане на второ дете. Как се изчислява обезщетението в този случай? Ясно е, че се взима 90% от среднодневното брутно възнаграждение за последната година, но не ми е ясно за годината преди това дали се взимат 710 лв (МРЗ) или 90% от среднодн.бр.възн. от периода преди първото майчинство.
Благодаря предварително!

# 35
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Годината на 710лв се включва в изчислението на база МРЗ за периода тогава.

# 36
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте,
може и да не ми е подходящ въпросът, но ще го задам.
След като разбрах, че съм бременна и имам  ТС - 2г. и 11м, имам ли шанс за по-високо майчинство, ако ме назначат на 2ра работа примерно ?
Ако говорим за фиктивно назначаване-не.

# 37
  • Мнения: 910
Имам опция да се върна на работа (от вкъщи) веднага след изтичане на 42-дневния болничен (този, издаден от болничното заведение от датата на раждане).
Знаете ли дали 48-дневният следващ болничен (този, който го издава личния) е задължителен, защото от НОИ ми казаха, че не е? При толкова ранно връщане има ли риск от санкции за работодателя (че едва ли не принуждават родилки да работата, какъвто тук въобще не е случаят)? Благодаря!

# 38
  • Мнения: 26
Здравейте! Живот и здраве, края на септември месец ми е термина. Искам да попитам колко дни платен отпуск ми се полагат, при стандартни за моята работа 20 дни?

# 39
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте! Живот и здраве, края на септември месец ми е термина. Искам да попитам колко дни платен отпуск ми се полагат, при стандартни за моята работа 20 дни?
За 12 месеца - 20 дни
За 9 месеца 180/12=15 дни.

# 40
  • Мнения: 66
Аз пак да питам може ли да се издаде последния болничен от педиатъра на детето със задна дата. Сега забелязах,че утре изтича този от болницата,а педиатърката няма свободни часове утре и чак на 1 март ще мога да отида да я попитам и взема болничния. Дали ще е проблем ако се издаде на 01.03 за период от 26.02 до 24.04?

# 41
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Аз пак да питам може ли да се издаде последния болничен от педиатъра на детето със задна дата. Сега забелязах,че утре изтича този от болницата,а педиатърката няма свободни часове утре и чак на 1 март ще мога да отида да я попитам и взема болничния. Дали ще е проблем ако се издаде на 01.03 за период от 26.02 до 24.04?

Не, няма да е проблем.

# 42
  • Мнения: 81
Здравейте! Имам два въпроса, на които не откривам отговор:
Имам заплата под максималния осигурителен, но и месеци с бонус, в които отива над. В случая в калкулаторите какво трябва да въведа? Мисля си на бруто 3400 и на нето или нетото на 3400 или колкото реално съм взела?
И второто: като се гледат 24 месеца назад за калкулиране на майчинство от месеца предхождащ болничния ли се започва или от датата на болничния? Тъй като болничният ми ще започне на 29то число, а в началото на периода от 24м назад имам осигуровки на МРЗ, не знам дали ще отпадне още един месец с "кофти осигуровки" или непълен август не се брой.
Ще съм благодарна, ако някоя дама знае тези неща Simple Smile

# 43
  • Мнения: 6 266
Защо не разцъкате калкулатора в първи пост за хипотезите ви?Таванът е 3000,колкото и отгоре да сте взели няма да се увеличи с повече.Аз лично ползвах калкулаторът в сайта на нои и е подробно описано и обяснено там.

# 44
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте! Имам два въпроса, на които не откривам отговор:
Имам заплата под максималния осигурителен, но и месеци с бонус, в които отива над. В случая в калкулаторите какво трябва да въведа? Мисля си на бруто 3400 и на нето или нетото на 3400 или колкото реално съм взела? - На нетно се пише, каквото реално е получено.
И второто: като се гледат 24 месеца назад за калкулиране на майчинство от месеца предхождащ болничния ли се започва или от датата на болничния? Тъй като болничният ми ще започне на 29то число, а в началото на периода от 24м назад имам осигуровки на МРЗ, не знам дали ще отпадне още един месец с "кофти осигуровки" или непълен август не се брой. Периодът започва от предходния месец, т.е. този, в който е издаден БЛ не влиза. Може евентуално да си преместите термина с два дни, за да "прескочите" в следващия месец, ако гинекологът е склонен.
Ще съм благодарна, ако някоя дама знае тези неща Simple Smile

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт