Неподдържан съседски двор

  • 3 043
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 443
Здравейте!

Живеем в къща и имам проблем с едната съседка. Нанесоха се преди няколко години и от този момент дворното място не се поддържа по никакъв начин. Това си е тяхна работа, но мой проблем е, че оградата постоянно е в плевели и други високи растения, които се чистят периодично /самата ограда вече е доста нестабилна/. Част от растенията станаха и дървета и хвърлят сянка /принципно нямам проблем и с това, но са плевели, а не овощни дръвчета/. Отделно от това вече се притеснявам да не е развъдник на змии - доста страшно е.
Въпросът е, имам ли някакво законово основание, чрез което да направя нещо? Имам спомен за отстояние от оградата, но не съм сигурна къде точно да търся.

Диалог с тези хора е доста сложен. В един момент предложих да извикам хора, на които да платя, за да почистят, но те не пожелаха. Не сме се карали, просто няма диалог и не разбират, че за нас това е проблем. 

Приемам съвети всякакви 🤗

# 1
  • София
  • Мнения: 35 227
Направете си ограда като хората. 2,30 няма да ви пречат на нищо.
Дали имате какво да направите за техния двор - не.

# 2
  • Мнения: 267
Няма какво да направиш, освен каменна, дървена, ламаринена нова ограда. И при нас нещата са такива, преместихме се в нова голяма къща. Отсреща плевели, капини и всякакви бодливи растения + сме с дете на почти 2г, ММ минава с резачката, но те са си опорити. Лятото ще видим да правим дървена ограда поне 3,4м височина.

# 3
  • Мнения: 4 212
След като години наред подобна ситуация ме докарваше до истерия и рев, купихме въпросното съседско място и с кеф извикахме багер, който за един ден го направи като самолетна писта.

# 4
  • Мнения: 12 865
За отстоянията - Закон за собствеността:
Чл. 52. Не се позволява да се посаждат дървета до имота на съседа на по-малко разстояние от 3 метра за високите дървета, 1,5 метра за средните и 1 метър за ниските. Съседът може да иска разрешение от кмета на общината, района или кметството да бъдат отсечени клоните на дърветата, които се простират над неговия имот, и корените, които преминават в неговия имот. По същия ред той може да иска да бъдат преместени дърветата, които са посадени на по-близки разстояния от посочените по-горе.

Така че можеш да се жалваш в общината.
Аз лично редовно подрязвам клоните на саморасла джанка на съседите, защото тези клони навлизат в нашето място. Те нищо не казват, най-вероятно не са забелязали. Давам си сметка, че нямам право.

Щом не са овощни или декоративни дървета, а самораслици, и ако ти отрежеш частта от клоните, които навлизат във вашето място, най-вероятно тези съседи няма да се сърдят, но както виждаш от текста, не е законно без разрешение от общината.

А оградата можете вие да я направите и да е здрава, но пак съобразено с изискванията.

# 5
  • Мнения: 4 212
Съседите, които не поддържат двора/градината си дали изобщо ще забележат от тяхната страна ако орежете или опръскате с хербицид полоса от 1м до оградата?
А между другото Раундъп и производните му още не са забранени за употреба.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 816
Aз съм в подобна ситуация. Нашия двор е страхотен, от двете страни ужасно. Имаме ограда от бетонни колони и метални пана между тях. Жив плет от лейланди посяхме, расте много бързо. Надявам се тази есен вече да ни ги виждам. В нашия случай едното място е като сметище направо, пълно с гуми , стари коли , 2 вързани кучета. Всичко, което навлезе в нашия  двор  го режем.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 549
И моето предложение е за пръскане с хербицид. На село имаме едно петно в двора яко обрасло с къпинак, което не чистехме с години, защото отдолу бяха останките от самосрутилата се плевня. Започнахме да го пръскаме и да режем изсъхналите израстъци и лека полека му надделяваме. Мотивираха ни две саморасли дървета - орех и леска. Препаратът (раунд ъп) се пръска върху листна маса. Може да има и такъв за корени, но не сме ползвали.

# 8
  • Мнения: 1 272
Яко пръскане да умори всичко. С такива хора се говори един път и ако не разбират, секирата и през кръста! Метафорично разбира се!

# 9
  • Мнения: 2 512
Направете си ограда като хората. 2,30 няма да ви пречат на нищо.
Дали имате какво да направите за техния двор - не.

Доколкото разбирам оградата е обща и каквито и действия да се предприемат, задължително е съгласието на съседите. Авторката казва, че няма диалог с тях.

# 10
  • Мнения: 8
Аз ен бих пръскала, защото тези препарати са много опасни. Попиват в почвата и псоле и по вашите растения, а пък аноколо има ядивни култури, съвсем не. Режете. Плевели се махат само с копане като цяло. Ние имахме подобен, не същия проблем, и си вдигнахме ограда и толкова.

# 11
  • Мнения: 46 565
Доколкото разбирам оградата е обща и каквито и действия да се предприемат, задължително е съгласието на съседите. Авторката казва, че няма диалог с тях.
Ако я построят до границата, няма нужда от съгласие на съседите.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 227
Направете си ограда като хората. 2,30 няма да ви пречат на нищо.
Дали имате какво да направите за техния двор - не.

Доколкото разбирам оградата е обща и каквито и действия да се предприемат, задължително е съгласието на съседите. Авторката казва, че няма диалог с тях.
Правиш си проект, внасяш документация, издават ти разрешение за строеж и си зидаш 2,30 одма. Мислите ли, че знам какво става в чуждите дворове?

# 13
  • София
  • Мнения: 9 944
Не знам къде да спамна Simple Smile
Имаме проблемен съсед, който оре буквално до дувара ни - адвоката на общината... каза че нямало такова изискване - т.е. забрана...
Няма как да няма?!

# 14
  • София
  • Мнения: 35 227
Ако е дълбока машинна оран и компрометира стомано- бетонни основи, може да подадете жалба в община/ кметство.
Ако върти мотиката и сее картофи - нищо не можете да направите.

Общи условия

Активация на акаунт