Ренген на корема на 5 годишно дете

  • 628
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 853
Здравейте,след съмнение че детето погълна едно малко пиронче вчера му направиха ренген за чуждо тяло.Нищо не се видя да има,но притеснението ми продължава че облъчихме детето напразно.И до ден днешен не можем да открием въпросното пиронче но поне се успокоих че не го е глътнало детето.
Ренгена много ли е вреден?Досега за пет години ни е за първи път.

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 280
Нищо му няма, не го мислете.
Поело е радиация колкото от един стандартен полет със самолет.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 513
Стига, бе. Не е много вреден. На много деца се случва да им правят, включително на моите, хем бебета бяха.
Сега, не бива да се прави за добър ден, много ясно, но еднократното облъчване е малка доза.

# 3
  • Мнения: 1 040
Това за рентгена въобще не го мислете.радвайте се на детенцето си, че бързо порастват

# 4
  • Мнения: 853
Притесни ме че с нищо не покриха участъците които не бяха обект на снимката.
Самата снимка обхвана целия корем, гърди -отгоре до под корема мислите ли че така е поело повече лъчение.

P.s.Виж това, че при полет със самолет се поема радиация не го знаех досега беше ми много полезно да го науча.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 513
Облъчването при обикновен рентген е слабо, няма страшно от една снимка, че и от две-три. Не бива да е често.

Аз не мога да се сетя как беше, но и моя син май с нищо не го покриха, само го държахме аз и лаборантът да не рита и да не се върти. Щерката изобщо са я снимали без моето присъствие, тя беше бебе на 2-3 дни.

# 6
  • Мнения: 761
Вреден е, но във вашата ситуация е бил единственият избор. Няма как да не се провери за чужд предмет, всякакъв, дори да не е пиронче, това е спешна ситуация. За сравнение само 5 часа полет със самолет се равняват на една рентгенография на гръден кош. Полетите всъщност са значителен риск за здравето, но чисто икономически не е изгодно хората да се замислят по тази тема. Доколкото знам само две самолетни компании в света не го крият и са упоменали риска, свързан с радиацията при полетите на самите самолетни билети. Радиацията се натрупва,  дори с модерната техника и обиращите я мембрани. Изчиства се бавно. Има много коректни кабинети с табла в коридорите, където е обяснено, че хич не е безобидна. В други не може да стъпи човек, докато не е попълнил специална бланка, че е наясно с риска, а от жените се изисква и да се подпишат, че към момента не са бременни. Иначе не снимат. До 15-годишна възраст е много опасна, клетките се делят с различна скорост и се води, че рискът е най-голям до тази възраст. Затова в медицинската литература пише да се предприема само в краен случай. Но вашето решение е правилно, не можете да оставите детето евентуално с чужд предмет в организма, трябва да се снима задължително. Обратното е безотговорност. Щом не го облъчвате често, няма страшно. Снимките на зъби също трябва да се избягват, каквото и да ви говорят зъболекарите. За най-малкото даже вече облъчват хората, не е редно. Снимките едва ли не при всяка кашлица на детето, за да се провери евентуална пневмония, са голямо безумие. Но във вашия случай рискът от увреждане на организма или фатален край, заради попаднало евентуално чуждо тяло  оправдава нищожния риск. Бъдете напълно спокойна що се отнася до тази снимка. Да, случва се и да не покриват с нищо, но не е чак кой знае какво предпазване и когато покрият, затова. Предпазване е да не се правят ненужни снимки, да се избягва презастраховането.  Нищо му няма на детето, не се притеснявайте, снимката не е била излишна, а абсолютно задължителна в тази ситуация. Старайте се да го пазите от ненужното натрупване на радиацията, включително и от полетите. Не се притеснявайте, постъпили сте много правилно. Как да кажа, трябва да има повишено внимание и да не се облъчва човек за щяло и нещяло, но когато наистина се налага, снимката най-добре ще покаже какво се случва и оттам ще отстрани вероятността за грешна диагноза и съответно лечение. Неизвършеното  лечение или грешното са далеч по-голям риск от облъчването от снимките.  Плюс това, ако апаратурата е нова, тя е много по-безопасна в сравнение с по-старата или с  нова на старо, т.е работила дълго време. Рискът е много по-малък при новата апаратура.

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 23:18 от Rumi11111

# 7
  • Мнения: 10 622
Бла... Вреден бил... Ти се радвай, че не си е счупил главата, както и че не е глътнал пирона, че тогава рентгеновата снимка песен щеше да ти се стори.

Общи условия

Активация на акаунт