Какво е това според вас? МЕ или МС?

  • 1 448
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Привет! Знам, че доста от вас не харесват да се поставят диагнози във форума, но предвид че все още нямам такава поставена от медицинско лице, след като обиколих всевъзможни лекари,
имам нужда да чуя мнение на хора, които са здравно запознати или се припознават в следните симптоми.
Моля! Simple Smile

Намерих на английски, че симптомите ми отговарят на Миалгичен енцефаломиелит (МЕ), не съм запозната. Някои се покриват с МС, но не изцяло. Някой има ли подобен проблем?

Симптомите варират във времето, тоест някои се появяват и изчезват за малко, редуват се с останалите, но не утихват изцяло. По-съществената част от тях:

Умора + болката е концентрирана само в главата и се мести от ляво вдясно и обратното:

сякаш ми гори кожата/ухото/очите
болка, сухота и трудна подвижност на очите
налягане в главата
зъбобол
схващане на врата
болка в ушите сякаш ми забиват нож в тях, същата и в слепоочията
схващане на челюстта
пресъхнало гърло
гадене
увеличен лимфен възел
често изтръпване на десен крак / ръка по-рядко
тръпки/изпотяване
проблеми със съня - трудно заспивам, постоянно ми се спи
замайване
болка в главата - отзад
отпред в синусите/носа (маскиларен синус)
по-често уриниране
киселини

!!!! много трудна концентрация,
огромна загуба на краткотрайната памет !!!

клепачът на лявото ми око падна видимо

доста голяма промяна в настроенията за денонощие - от депресия в еуфория и обратното

дни с тотална липса на апетит, други дни пък с доста обострен
отвреме навреме липса/промяна на вкус в устата
учестено сърцебиене, стягане в областта
загуба на тегло


Благодаря сърдечно за вниманието!

Последна редакция: пт, 14 апр 2023, 05:48 от PolinaNK

# 1
  • София
  • Мнения: 3 985
Нито едно от двете. Отидете на лекар!

# 2
  • SF
  • Мнения: 21 172
При МС няма болки.

# 3
  • Мнения: 1 736
А какво ще кажеш за паническо разтройство...имала съм всички твои оплаквания плюс още много които не си споменала...

# 4
  • София
  • Мнения: 38 498
Ми аз имам мигрена, и като се стресирам повечко, ги придобивам всички симптоми.
Съветът ми е - почни йога или пилатес.
Или поне чести разходки навън.

# 5
  • Мнения: 3 190
Пиши при какви лекари си ходила и какви изследвания са ти правени.

Съвсем спокойно може да е комбинация от състояния, а не една обща диагноза.

# 6
  • Мнения: 3 122
Пост ковиден синдром, така наречения дълъг ковид.

# 7
  • Мнения: 887
Пиши при какви лекари си ходила и какви изследвания са ти правени.

Съвсем спокойно може да е комбинация от състояния, а не една обща диагноза.
Абсолютно същото щях да напиша и аз. Плюс въпрос от кога точно са симптомите.

# 8
  • Мнения: 3 250
Зъболекар и УНГ са добро начало.

# 9
  • Мнения: 11 342
Ами така могат да изглеждат много състояния, от пълно нищо, до някой по-значими.

Първо - най-вероятно нищо животозастрашаващо ти няма,
Второ де ги измисли тези МЕ и МС Simple Smile ? Ми насочи се към по-простички неща като тумор на мозъка! Simple Smile /Шегичка/ Simple Smile

И моята диагноза - имаш ебщайн бар вирус, който не е подтиснат добре от имунитета ти. Той е гадна гадина и ти напада щитовидната. Обяснения - умора, паднал клепач, студови усещания.

Относно главоболието - очен лекар, очила, овлажняване и най-вече спри да четеш и да гледаш телефона си легнала. Проверка за дискови хернии на врата.  

Доказване на ЕЩБ - кръвно изследване за Мо + пълна кръвна картина с диф. броене и ЦРП
Пълен пакет хормони за щитовидна.
За дискова херния - снимки на шия, ако се налга скенер.
Очите - очен лекар.
Така и така ще ходиш да пускаш кръв, занеси и урина.

# 10
  • Мнения: 25
Благодаря на всички детективи, включили се в мистерията Simple Smile Не исках да изпадам в детайли, за да не объркам/подведа, затова написах само симптомите, но ето и резюме на случилото се:

Тези ужасни неистови болки в главата започнаха преди 4 месеца, като смятах че са от киста в зъб (защото стана абсцес), която беше на границата със синуса, извадиха зъба, оперираха ме, но кошмарът продължава вече втори месец и половина.
Според ЛЧХ-та, на които показвам снимката след операцията, киста вече няма. Проблемът бил другаде. Пратиха ме на невролог.

Посетих двама спрягани за добри невролози, единият каза че ще ми мине, другият каза че е тригеминална невралгия или сигурно имам мозъчен абсцес. Е, очевидно нямам, предвид че месец след това пиша тук. За тригеминалната изчетох доста от хора с тази диагноза, със сигурност една част от болките са точно такива, но при хората тя не отшумява никога, а при мен има затишие отвреме навреме тази болка по трите нерва.

Ужасна мигрена имах миналата година след Ковид, сега ми се струва като детска игра в сравнение с този тюрлюгювеч от болки.

На съвета за йога/пилатес, с удоволствие, но буквално не можех седмици наред и до магазина да стигна от тази глава.

По въпроса за ковида, миналата година август месец карах последно втория си Ковид, доста дълъг период оттогава да имам сега пост-ковид?

На майтапа за тумора, естествено че това беше първото, което си помислих, но там има припадъци, като основен симптом.

За паническото разтройство - факт, че така написани някои от симптомите се припомркват на теория, но съм имала ПА от тежък стрес, и съм наясно какво е състоянието, не е това със сигурност. Не изпитвам никаква паника или тревожност, или подобно задушаване, а просто ужасни болки, та дори на моменти се чудя психиката ми как издържа на това неспирно отвратително денонощие.

Относно изследванията:

Правих пълна кръвна картина, всичко беше в норма, ако имаше инфекция ЦРП-то щеше да е завишено. Витамин Д ми е много нисък, това е само.

За щитовидна пусках януари, бяха в норма.

На очен лекар ходих, всичко в норма.

Отидох отново да търся проблемът в зъбите, извадиха ми мъдрец, една част от болките отшумя за няколко дни, после пак се започна. Уж всички останали зъби казаха, че са ми наред. Но сега решиха, че може да поизвадят още, макар че на рентгена не са с кариеси.
Нямало как очи/уши да ме болят от зъби. Факт, че някои от зъбите ме болят, но не всички, затова не знам дали не е неврологична болка, която се предава, или наистина нещо не е ок в тази област.

Буквално не знам къде да отида вече и всеки препраща на друг специалист, или вдига ръце и просто не знае какво е.

Да направя КТ на синуси, ЯМР, кардиолог, кръвни отново или.. ? Съветът за врата е добър, ще го направя.

През цялото това време съм изпила над 6 антибиотика и със сигурност не мога да броя дотолкова колко болкоуспокояващи, от които реално почти нищо не се повлиява.
Сега пия на своя глава от месец единствено Милгама Н и витамин Д.

Това е засега. Като допълнение, нямам клинично доказани психически проблеми и със сигурност не си внушавам. 😃
Ако нещо ви хрумне, “стреляйте”! Simple Smile

Последна редакция: сб, 15 апр 2023, 00:57 от PolinaNK

# 11
  • София
  • Мнения: 38 498
Някакви нерви по главата са. Моята зъболекарка така ми откри невралгия. Някак се излекувах с ибупрофен и носене на шапка дори да е малко хладно.

# 12
  • Мнения: 887
На невролог кога последно ходи?
И един малко тъп въпрос - главоболието облекчава ли се с обикновен масаж на рамене?

# 13
  • Мнения: 11 342
Ами от възпален лицев нерв. ме болеше и главата и дъната на очите. Та е напълно възможно да е това.

Някой неща, които ми направиха впечатление - какво точно разбира ЛЛ от стоматология? Защо въобще и показваш снимки и тя се меси в това лечение? Да, лекар е, но по отношение на стоматологията няма познания. Според мен търси лицево-челюстен хирург и обсъдете какво е станало и как да го лекувате.

Как така вадите зъби заради кариеси?

Оправяй витамин Д-то спешно.

Аз имах възпален лицев нерв. Масажи на врата, гърба, главата и лицето помагат. На своя глава си мажех половината лице с фастумгел и според мен това ми помогна да спре болката в очите.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 498
Стоматолозите повече наблягат на изучаването на главата, така че ти препоръчвам някакъв подобен специалист, вместо личния лекар.
На главата какви изследвания си правила?

Общи условия

Активация на акаунт