Аспенгер при възрастни и деца

  • 1 004
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, искам да отворя нова тема, защото смятам, че има достатъчно майки на деца със синдрома Аспенгер и възрасти, които са го открили в себе си.
От няколко години наблюдаваме големият ни син и вече знаем, че е с този синдром. Чрез ретроспекция, задълбочен анализ над себе си и разговори с баща ми разбрахме, че и аз го имам, и баща ми и дядо ми най-вероятно е бил със синдрома.
Ние сме изключително адаптивни хора, много повече отколкото другите. НО, трябва да се помогне да се изгради точно тази увереност в човекът. На мен от дете баща ми повтаряше едно и също: “Сред вълците трябва да се научиш да виеш, за да не те изядат” и “В Рим правиш като римляните”. Децата могат да се научават бързо на определени поведенчески модели, за да се “слеят” по-лесно с обкръжаващите ги.
Майките не трябва да се чувстват наранени, че децата не изпитват емпатия и не зачитат авторитет. Повярвайте ми, точно тези “проблеми” ще им помогнат в живота. Да! И пречат, защото при нас не важи изразът със смирената главица, която сабя не я сече, но се справяме. На жените определено ни е много по-лесно, дори, ако няма нещо, което да ни насочи към вероятността, че може да имаме синдрома- няма да се разбере. Аз го разбрах покрай синът ми. И виждам, че при него е по-видим, както при баща ми. След няколко дни имам записан час при психиатър за мен- да знам със сигурност как стоят нещата, а синът ми го записах в листата за чакащи за преглед в клиниката Свети Никола.
Отворих темата и защото ми стана наистина много горчиво като чета навсякъде как едва ли не е под въпрос нормалният живот на човек със синдрома като възрастен. Как родителите да посещавали психолози, за да им помогнат при отглеждането на детето!
Едно дете има нужда от подкрепа и разбиране!
Останалото е правилна насока в занимания, които да развиват изключителният потенциал, който имат и говорене с децата, за да могат да се научат как да се приспособяват по-лесно и бързо в едно общество, което се плаши от различните. А уж сме в 21-ви век 😒
Нека споделяме една с друга, за да можем максимално да помагаме и на децата си. Като възрастни ще се оправят!
Моите симптоми, като ще напиша най-проявените са:
Липса на емпатия (това не означава, че нямам чувства, напротив! Просто не съчувствам, а веднага започвам да анализирам ситуацията с цел да се намери решение, с което да помогна на човекът до мен).
Не зачитане на авторитет (винаги съм вярвала, че родителите ми са се държали с равна и са ме зачитали като пълноценен абсолютно равен в йерархията член на семейството, но явно така си е било и в моята глава. В училище не съм се държала неуважително с учителите си, но не съм изпитвала респект. Просто съм ги приемала като хората, които ми дават знания за което аз и те сме в училището. Всеки си изпълнява функцията.)
Неспособност да правя диктовка и да водя записки. Спомням си колко травмиращи бяха за мен диктовките и колко се радвах като спряха в един момент. Просто докато пиша първата или втората дума съм забравила всички останали от изречението. В университета установих, че най- безсмисленото време за мен е в лекциите, защото спирам да чувам какво се говори, просто все едно някой ме изключва и си мисля за всичко друго, но не и за предмета. Абсолютна липса на концентрация по време на лекция. За водене на записки- абсурд. Мисия невъзможно. Затова и не ходех на лекции. Губех часове, в които не научавах нищо. Самоизключвам се дори по време на разговор с някой, ако не ме интересува. В работата си се научих да наблюдавам изражението на човекът, докато говори и аз да кимам в съгласие или да издавам звуци на потвърждение, все едно участвам. Просто няма как. Това самоизключване става неволно, аз поне не съм се научила да го контролирам. Като не ми е интересно звукът спира Simple Smile))
Правене на нещо с часове, обсебване на вниманието. Аз съм колекционер и благодарение на този симптом намирам изключително редки неща в световен мащаб. Сама се обучих на фотошоп и илюстратор. Така че не го възприемам, като нещо негативно, напротив.
Определените шумове и светлина. Имам свръхчувствителност към насочена и силна светлина. Очите ми веднага почват да сълзят когато съм на зъболекар или съм без слънчеви очила. Тиктакането на часовниците ме побърква. Спомням си първата нощ в дома на свекърите ми как обикалях през нощта къщата да търся на кой етаж е въпросният часовник, защото не можех да заспя в стаята при затворена врата.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 16:58 от FBID10153604322013313

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 259
Пет висши и накрая...Аспенгер?!

# 2
  • Мнения: 2 476
И "инжинер".

# 3
  • Мнения: 39 315
и възрасни

# 4
  • Мнения: 4 009
Пет висши и накрая...Аспенгер?!
Е, че тя жената си каза, че на лекции не е ходила, че били загуба на време...

# 5
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Само още грешката в заглавието ме отказа ,но все пак четох по диагонал.
Аз съм майка на тийн с Аспергер и хич не се притеснявам от това.При него има много от описаните при авторката симптоми,но аз съм си приела детето такова каквото е,възрастните около него също са го приели,с връстниците му е малко по-трудно,но пък скоро ще пораснат и няма да е така.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Да кажем, че ще си затворим очите за правописа, но каква точно е целта на темата? Аз не чух да се оплаква от нещо, да е дискриминирана, да е понасяла кофти държание от другите. Какъв точно е проблемът тук?

# 7
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Според мен иска да каже ,че възрастните със синдрома могат да си живеят съвсем нормално въпреки странностите си и да вдъхне надежда и оптимизъм на майките на дечица с Аспергер.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Е, ако иска да каже това, не е успяла. На мен постът й ми звучи назидателно. Сигурно заради липсата на емпатия...

# 9
  • Мнения: 2 476
Не е ли нужно все пак някакво професионално мнение имат ли го детето, майката и дядото синдрома, или просто човек може да реши на 40+ и 70+ години, че има нещо, за което е чел онлайн, и да се впусне да успокоява непознати за техните деца?

# 10
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 259
Може би иска да се похвали, че са гениални. Пет висши, туй- онуй.

# 11
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Пет висши и накрая...Аспенгер?!

С правото не стават ли шест?
Аспенгер, Аспергер... Карай. Все тая.          Smile

# 12
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
То и аз имам три висши ,но съвсем не мисля ,че съм гений...

# 13
  • СИ
  • Мнения: 4 406
То и аз имам три висши ,но съвсем не мисля ,че съм гений...

Е... То зависи и къде точно са придобити тия висши и по какви специалности.           Smile
Преди години работех в голямо държавно дружество. И една от секретарките все с това се хвалеше. Вече не се сещам колко висши имаше точно. Правописът ѝ беше покъртителен, както и произношението.            Smile

# 14
  • Мнения: 1 228
Разбира се, че хората със синдрома на Аспергер не са по-непълноценни, по-малко оправни или по-ниско интелигентни от масата хора. Даже напротив. И като се замисля, през годините съм срещала доста такива личности, просто не съм знаела (а вероятно и те), че са с тази "диагноза". Образно казано "диагноза", защото за мен това не е медицинска категория, а личностна. Възприемала съм ги просто за по-странни. А може би и те мен.
В интерес на истината не съм срещала и лошо или дискриминационно отношения към тях. По-скоро проблем има в създаването на връзки с останалите. Просто не всеки може да общува с такива хора, затова въпросът е по-скоро те да намерят характери, с които да си паснат. Защото един емоционален човек трудно ще се сдружи с такъв, който не е. Един човек с чувство за хумор трудно ще намери обща тема на разговор с такъв, който не разбира сарказма и иронията. Особено в детска възраст - децата с Аспергер се държат по-сдържано, по-сериозно, по-"сухо" (не в лошия смисъл), не изразяват много емоции и заради всичко това друго дете трудно ще комуникира с тях, просто защото двата типа са различни вселени. Няма правилно и неправилно или нормално и ненормално поведение в случая. Има просто РАЗЛИЧНИ поведения и всеки човек трябва да намери своите хора, със сходнен нрав и светоусещане. Както не може да се очаква дете с Аспергер да умее да общува с дете без Аспергер, така не бива да се очаква и обратното на всяка цена.
Аз мисля, че ние като общество все повече се учим да разбираме другия. Но пък и насила хубост не става и не можеш да задължиш един човек да се сприятели с друг, с когото нямат много общи неща.
Не знам дали са правилни наблюденията ми, Елислава може да каже по-доре.

Общи условия

Активация на акаунт