Главоболие

  • 1 039
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 115
Здравейте. Искам да споделя с вас както и да ви помоля за съвет. Приятелят ми е на 23години. От 10 годишна възраст насам изпитва главоболие всеки ден понякога е непоносимо. От тогава насам е ходил на толкова много лекари невролози, офталмолог също така няколко пъти на скенер и на ядрено магнитен резонанс. Правено е също така електромиография на глава и електроенцефалография с голяма надежда ходихме и на ирисова диагностика.  Изписвани са му лекарства които всъщност никое не помага.Всеки казва че нищо му няма. Вече сме тотално объркани как да постъпим и на какво се дължи..Това нещо му пречи. Всеки ден пие беналгин от тогава до сега някой път по 1-2 хапчета но някой път по 7… главно главата го боли от лявата страна но някой път и от дясната. Какво да направим…на какво се дължи според вас?

# 1
  • Мнения: 1 933
Ако става дума за мигрена, да опита с лекарството Хедан. Изписва се от невролог.

# 2
  • Мнения: 115
Не знам за какво става дума.. последно прави ядрено магнитен резонанс декември и го дадохме да го разчете невролог и каза че му няма нищо..ако има мигрена тя вижда ли се на ямр?

# 3
  • Мнения: 1 033
Е как да не е мигрена - 100%това мигрена. Даже се учудвам, че невролог го е изключил. Аз страдам от малко по - малък мисля около 9 год. направих първите пристъпи. Едностранна болка в челото (ляво дясно) стигащо до повръщане. Няма спасение от това (доста песимистично). Все пак има май вече някакво лечение (Св. Наум) но не съм сигурен, не съм ходил. С годините ще поотшуми. Вече съм двойно по - голям от приятеля Ви, появява ми се още веднъж годишно, точно за месец и половина всекидневно. Имах период прозорец - 6 годишен нямах. Тогава бях решил да отслабвам - свалих 30 кг за 6 месеца, от наднормено станах с много поднормено тегло. После пак се появи, че върнах 10на килца. Но като отслабвах, минимално храна ядях (около 800-1000 ккал, основно постни супички, филийка хляб. Възможно е и от това да е бил тоя дълъг период без пристъпи. Като по - млад беше по няколко пъти в годината по месец. Ходих с други проблеми при невролог в болница, и ми казваха момчето с наследствената мигрена (една професорка). Защото мъже по - рядко боледували, и ако боледуват обикновено е наследствено. Нито са ме изследвали - само по описаната картина на професорката ѝ стана ясно какво е. Ключова дума - едностранно, светлочувствителност, гадене, пристъп за няколко часа - рязко започва и отшумява (в рамките на 2-3 часа), на другия ден пак. Идва ти да си откъснеш главата и да я биеш в стената. Изпил съм тонове беналгин - той не помага. На мен също ми пречеше си спомням, като студент предвиждах как ще изляза да повръщам, усещах кога идваше пристъпа. На работа също - излизаш от строя за няколко часа и това е. Будя се понякога и през нощта, докато премине - няма спане. Реално наистина не се вижда нищо по изследванията. Мигрената е рязко свиване/разширяване на кръвоносните съдове в мозъка. Може би се вижда на ЯМР при пристъп, но иначе не. Правили са ми ЯМР по друг повод на глава, не са споменавали че се вижда мигрена.

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 16:55 от Seiko7075

# 4
  • Мнения: 115
Вие при коя професорка сте ходили и какво изследване сте правили? При него няма гадене и повръщане.. само болка често в лявата страна като се прибере от работа си затиска главата със възглавницата.. дали може да е мигрена тъй като няма гадене и чувствителност към светлина?

# 5
  • Мнения: 1 033
Не, тя жената беше друго отделение в Св. Наум. Но там има и мигренозно някакво - д-р Ксения Кметска. Беше преди години, не знам дали практикува. Бях при нея по друг повод. Сега проверих, още си работи. Аз си мислех, че е станала професор оттогава вече, щото си е светило в пациентските среди. Доктор си е май.

# 6
  • Мнения: 115
Ще отидем щом трябва само да се разбере..

# 7
  • Мнения: 3 138
На зъболекар или челюстен специалист ходил ли е? Може да е нарушение на темпоромандибуларната става. Или Бруксизъм.
Води до главоболие от едната страна само. При мен почти винаги отляво, понякога радко от дясно. Често срещан проблем, и често недиагностициран дори с десетилетия. Има решение, ако е това.

# 8
  • Мнения: 1 033
Ами не знам. Има мигрена с аура, като моята. Казва се класичека. И обикновена, без аура. Там няма сеточувствутелност май. https://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F% … D0%B5%D0%BD%D0%B0
В Св Наум - София има отделение по главоболие или нещо такова. Може и да не е мигрена пък като се замисля. В точен час ли на денонощието се появява? Ако е така е мигрена.

# 9
  • Мнения: 115
Не ,не е с точен час. Всеки ден се появява някой път по-силно друг път по-слабо

# 10
  • Мнения: 1 033
При мен (последните години) започва по малко - един ден в 9 сутринта (около ноември). След два дена пак така, малко по силно после започва всеки ден много силно и след месец и половина пак разрежда по - слабо и спира, като към края променя часа си. Като по-  млад беше в различен час за по месец няколко пъти в годината. Ами трябва си специалист. Тука говорим всички наизуст всеки с болежките си. Мен например ме боля и челюстната става няколко зими подред, след изваждане на мъдрец, по едно време не можех да си затварям устата да ям. Все едно извадена ставата откъм извадения мъдрец.

# 11
  • Мнения: 13 868
Не знам за какво става дума.. последно прави ядрено магнитен резонанс декември и го дадохме да го разчете невролог и каза че му няма нищо..ако има мигрена тя вижда ли се на ямр?


Когато никъде нищо не се вижда Е мигрена. Мигрена е хронично главоболие с неустановен произход. Има голямо разнообразие от симптоми, не е задължително да е с аура, дори при един човек всеки пристъп може да е различен. Човек може сам да търси какво я засилва или  отключва. Може да е стрес, храна, алкохол, шоколад, недспиване, хранителна непоносимост, хормони при жените и много много  други. При мъжете мигрените  биват много силни и неприятни. Пият се препарати. В краен случай има лекарства по зелена рецепта. Всеки напипва своето според това, коя съставка му помага, на мен примерно кодеин и кофеин.

Сейко
Интересно че при мен последните десетина години също са по - интензивни и чести късна есен до ранна пролет. И комплективани в поредици. Т. Е зимата е период с повече и по-силни мигрени. Защо точно зимата... Хранене, витамин д, температурни разлики...

Като по млада бяха с по - бедно откъм разнообразие симптоми и по-редки. С годините зачестиха, подготвителните периоди силно се скъсиха (преди можех да предусетя кога ще имам пристъп на  мигрена 3-4 часа по - рано. Можех да се "подготвя".) Сега понякога са като гръм от ясно небе. Много нови симптоми се появиха. Има определено "усъвършенстване" в лошия смисъл на думата.

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 23:55 от _re_ge

# 12
  • Мнения: 2 482
Вие при коя професорка сте ходили и какво изследване сте правили? При него няма гадене и повръщане.. само болка често в лявата страна като се прибере от работа си затиска главата със възглавницата.. дали може да е мигрена тъй като няма гадене и чувствителност към светлина?

Не вярвам да е мигрена, а тензионно като моето. Известна и способна невроложка ми го оправи преди няколко години с хлорпротиксен 2т. преди сън. Така се подобрява качеството на съня и главоболието изчезва. Моето изчезна 2седмици след започване на хлорпротиксена и сега рядко се завръща. Ако се завърне пия прахче кетонал.
А преди нея на колко некадърници попадах! Цели 12г., а главобовието ми беше 30години!  Правеха ми ужасни комбинации от обезболяващи и АД и полза слаба или никаква, но страничните ефекти ужасни!
Не я питах как се ориентира, че е тензионно, но предишната некадърна беше написала "мигрена с аура"! Нито е мигрена, нито има аура към нея! Мигрената е на пристъпи и то не всеки ден, често с повръщане.

# 13
  • Мнения: 1 033
Vl - Да, ако няма гадене, не е сигурно че е мигрена. При мен последните години започва 2-3 пъти в седмицата, после се засилва на всеки ден, понякога и два пъти (през нощта). След няколко седмици пак разрежда и спира. В рамките на 1-2 месеца на година. Но започва в почти точен час продължава най-силно около 1 час и после понякога си като прероден - абсолютно нищо. Даже чувствам като прилив на енергия. Друг път си ме боли по - леко до следващия ден до новия пристъп.
Re_ge  - Е явно при всеки е различно, при мен последно - 1-2 месеца през 21-22 год. (дек. януари). Преди това пак назад - 3 години по това време. Тази година ме пропусна. НО винаги си усещам кога ще последва пристъп. И нищо не може да се направи. Просто си страдаш и толкова. Не знам какво точно го предизвиква. Един път - повече пиене на вода, друг път обезводняване. Ако съм гладен например. Най - вече ми се появява като се излежавам по - дълго. Т.е. не спя ли - не трябва да лежа.

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 05:55 от Seiko7075

# 14
  • Мнения: 138
Може да е клъстерно/кластарно/ главоболие.

"Клъстерните главоболия се срещат доста по-рядко от мигрените. Те са страдание при млади хора, обикновено мъже. Тези мъчително тежки, пронизващи главоболия, обичайно са разположени зад едното или другото око и често са придружени от зачервяване и сълзене на окото, както и от запушване на едната ноздра. Горният клепач може да провисне, а зеницата да промени размера си. Обикновено са по-кратки и по-интензивни от мигрените."

https://www.glavobolieto.bg/headaches/cluster-klasterno-glavobolie

# 15
  • Мнения: 115
Благодаря на всички за отделеното време.. ще отиде и на зъболекар и отново на невролог в София.. друго вече не знаем какво да направим..

# 16
  • Мнения: 13 868
не търсете лекар да ви реши проблема. Тука вече нещата опират  в рамките на "свободното творчество". Собствени действия - следене анализ изключване добавяне на фактори, оптимистичен поглед върху нещата. медицината няма как да ви помогне ако е мигрена.

Сейко, това с нощното главоболие е убийствен симптом при мен от десетина години ... Както и за дневното лежане или спане аз съм така от дете. Лежа ли , спя ли следобеден сън и такова главоболие получавам ...
Както и почна да ми се появява пак от десетина години и описаното като клъстерно главоболие с запушване на една ноздр, някакви флуиди ми се стичат в носа, схваща ми се челюстта от нея страна.
... аз съм имала моменти с поредица от пристъпи такива, че  от болка ми се е искало да скоча от балкона. Но пък като не ме боли глава животът е прекрасен ( принцип на сравнението). Просто да заключа - на тези неща трябва да се гледа философски иначе си загубен.

# 17
  • Мнения: 1 033
Заспамихме темата  (ако не е мигрена болежката при автора), но и на мен се запушва носа, потича. Аз за скачане от терасата не съм мислил (но не е лоша идея), но това да си блъскам главата в стената си е било дори и реалност. Просто да ме заболи на друго място, да поразместя мозъка ... Аз когато на д-р Кметска и описах симптомите, без никакави изследвания ми постави тази диагноза (въпреки че имах и ЯМР). Просто, както казва ре-ге - изследваш се самостоятелно, следиш си, и напипваш кое от какво те боли, какви са проявите..

# 18
  • Мнения: 60
Здравейте, за втори път в рамките на меаец и половина ме хваща главоболие което продължава 10-14 дни. Болката е тъпа започва отзад в тила и продължава напред до челото.
Имам и някакво усещане като пронизващ студ в скалпа. По принцип не пия болкоуспокояващи, търпи се, но когато съм пробвала с нурофен,оки-нищо не се променя. Ходих на невролог, изписа ми Линефор. За сега все още отлагам да го започна, не трябва ли да ми направи първо някакви изследвания като Ямр,скенер? Пък тогава да ме лекува.

# 19
  • Мнения: 13 868
Така е, трябва. Доплер също може. Но това е направление, а те си го пестят. Поне можеше да види доброто оросяване на главата, дали не е затруднено. Усещането за студ наистина намеква за възможно наличие на неврологична причина, но може и да са още сто неща. Този линефор мъжъг ми го пи с килограми заради проблем и не видяхме подобрение голямо.обаче при него е хроничен проблем със ставата на челюстта, водещо до неврологични оплаквания.

Последна редакция: ср, 03 май 2023, 10:49 от _re_ge

# 20
  • Мнения: 60
Така е, трябва. Доплер също може. Но това е направление, а те си го пестят. Поне можеше да види доброто оросяване на главата, дали не е затруднено. Усещането за студ наистина намеква за възможно наличие на неврологична причина, но може и да са още сто неща. Този линефор мъжъг ми го пи с килограми заради проблем и не видяхме подобрение голямо.обаче при него е хроничен проблем със ставата на челюстта.
Доплер ми е правен от невролога, всичко е наред. Казва ми пий си линефора и всичко ще си дойде на мястото а аз като прочетох листовката и нещо се филмирах 😀Как ще пия хапче и ще легна да спя, ами ако ми стане нещо

Общи условия

Активация на акаунт