Естествено раждане с епидурален катетър

  • 537
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте на всички.
Може би малко глупав въпрос, но гледах едно видео на проф.Силви Георгиев от болница Щерев и ми направи много силно впечатление един начин на обезболяване на родилките по време на естествено разжране.
Това, което проф.Силви Георгиев описва е сравнително нов метод (но вече изтестван няколко години), при който се поставя епидурален катетър още при постъпване на родилката в болницата, дори и с леки контракции и без разкритие. Реално този катетър си стои във вас и когато усетите силна болка, ви се отпускат малки дори епидурална упойка.
Вече при по голямо разкритие и болки, може да се постави и по-висока доза.

Позитивите са:
- Родилката, която иска да роди естествено, особенно при първо раждане, не се мъчи с много силни контракции до 5-ти см. разкритие.
- След 5-ти см. обикновено се слагат по-високи дози, за да могат да успокоят болката бързо, което зашеметява плода и също забавя разждането. Същевременно ако е с катетър, болката при родилката вместо по скалата от 1 до 10 да е 9 при 5 см, тя е примерно 5, което често води до това, че родилката не иска по-високи дози обезболяващо и успява да издържи до край.
- В случай на спешно секцио, спиналата упойка може да се пусне директно по катетъра, което много облекчава родилката.

За негативните страни нищо не казаха. Предполагам неразположение при поставянето в началото.

Вие имате ли някаква информация и опит с такъв тип упойка?

# 1
  • Мнения: 1 578
Здравейте,
Ако не съм в грешка аз имах такава епидурална - но ... Не в България, и не веднага след постъпване.
Тъй като вече бях лежала за задържане в същата болница вече имах попълнен формуляр със съгласие за епидуралната.
Поисках да я поставят когато бях стигнала 5 см разкритие, защото си беше дискомфортно, но сигурно и по-рано да я бях поискала щяха да в сложат.
Поставиха епидуралната към седем вечерта, и след това анестезиолог повече не е идвал - бебчо се роди малко след полунощ.
Аз знаех за двата вида, но бебето ми се роди почти месец по-рано и това ми беше последната грижа всъщност, само знаех че определено искам епидурална.
След самото раждане когато акушерката извади тръбичката ми спомена, че са ми пуснали най-слабата степен - т.е. машинката сама е добавяла дозички през цялото време.
Дано споделеното да ви е било полезно 👍

# 2
  • Мнения: 663
Здравейте, аз и при двете раждания имах такъв катетър. Не е много нов метод. Не ми го сложиха при постъпване както обикновено слагат абокат, а когато ми се засилиха контракциите и поисках обезболяване.
При поставяне слушате инструкциите на анестезиолога, усеща се убождане и това е. Свалянето му беше неприятно, защото го залепиха с големи и здрави лепенки, за да не се размести и при дръпването им ми останаха червени петна по гърба. Но това си е до кожа, моята е чувствителна.
Като цяло нищо особено.

# 3
  • Мнения: 16
Много благодаря за отговорите, определено ми беше много полезно.
Днес бях на преглед в Свети Лазар и моята АГ ми каза, че слагат такъв катетър още с постъпването на родилката, но това е по-ското подготвителна фаза и изчаквт родилката да достигне 4-5 см, преди да започнат пускането на епидуралната упойка. Имало няколко фактора, които се следят, преди да я пуснат, защото иначе ще спре родовата дейност.
А вас много ли ви боля до 5-ти см?

# 4
  • Мнения: 1 578
При мен лично беше като много ама много силна болка от цикъл.
Но! Тук таткото е с майката от момента на влизане в отделението - връчиха му две масажни олиа и той постоянно масажираше ниско долу гърба/кръста. Отделно в него ден имаше някакъв студент на обучение, който прилежно донасяше топли нагревки при поискване.
Аз мислех още на 4 сантиметра да я поискам, но от едната проверка, когато беше 3 см, до следващата вече беше 5.
И са прави да - след пускането на епидуралната разкритието ми "заспа". Е то и аз си поспах 😂
В 22/22:30 нощна смяна акушеркитв ме събудиха, и казаха, време е за екшън 😁
Пуснаха ми банка окситоцин, и два часа по-късно бебчо се роди.
Не знам дали са ви обяснили - реално стигнете ли 10 см спират епидуралната - аз поне не знаех, и с изненада открих, че изпитвам болка в яйчниците - обясниха ми, че епидуралната "обезболява гърба", и когато я спрат, болката отпред в корема всъщност са самите контракции. Поне аз не знаех това.
Но при самите напъни за раждане на бебето адреналина някак си компенсира.
Поне лично при мен беше така.

Аз лично имах прекрасно раждане, пожелавам ви и нас вас от все сърце да мине леко и да остане един незабравим прекрасен спомен🥰

# 5
  • Мнения: 5 282
Преди 10 години раждах така първото ми дете. Чакаха да стигна до 4-5 см и тогава. Не бяха съгласни да се постави упойката по-рано. И без това до 4 см ми отне два дена, с изтекли води. И да, боля доста и нямаше нищо общо с цикъл.

# 6
  • Мнения: 1 861
Всичко е индивидуално. На мен ми сложиха епидурална при 5 см и честно да си кажа изобщо не усетих как стигнах до тях. Изтекоха ми водите без никакви болки и след малко започнаха контракции на около 5 мин. За 2 часа стигнах 5 см. и контракциите вече бяха на 2 минути. Имаше болка, но НАПЪЛНО поносима, нищо особено. Очаквах много по-силна болка и най-спокойно си лежах за тоновете и чаках анестезиолога, абе на зъболекар ме е боляло много повече. След поставянето на упойката вече съвсем не усещах контракциите, включиха ми окситоцин и за няма и час имах пълно разкритие. После по време на напълните обаче много ме боля и това беще най-трудния момент от цялото раждане за мен.
Но явно някои много по-трудно и бавно достигат до тези 5 см. така че няма как да знаеш как ще протече при теб. Аз дори ако подозитах, че ще родя толкова бързо, изобщо нямаше да искам епидурална.

# 7
  • Мнения: 6 767
Ползвах такъв с второто раждане. Сложиха ми много голяма доза окситоцин и в един момент болката стана заверска. Може би към 8см ми го сложиха. Ако нямах включен окситоцин, не бих поискала. С първото раждане не съм ползвала, не ме болеше много, но не ми бяха сложили и окситоцин.

Общи условия

Активация на акаунт