Наследяват ли се проблемите със слуха?

  • 847
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 118
Здравейте!
Родителите ми не чуват, не е от заболяване, а така са родени, като и аз имам нарушен слух на дясното ухо, но това не ми пречи в комуникацията с хората в повечето случаи. В момента съм бременна и ме човърка страшно много дали ще чува детенцето ни... Има ли тук мамчета, на които родителите им не чуват и дали техните дечица чуват?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 280
Наследяват се, да. Като дете на глухонеми по рождение следва да го знаеш.
Как ще се произведат гените - никой не знае. Дано притесненията ти са напразни, успех!

# 2
  • Мнения: 118
Наследяват се, да. Като дете на глухонеми по рождение следва да го знаеш.
Как ще се произведат гените - никой не знае. Дано притесненията ти са напразни, успех!
Здравейте, явно не сте разбрали какво точно ме интересува. Запозната съм с това, че се наследява, но при всеки процента е различен, от там спада и за детенцето при чуващи деца на глухонеми родители, както и чуващ бъдещ татко и т.н. Въпроса ми беше дали има майки, които са деца на глухонеми родители и техните деца си чуват. 🙂

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 724
Тук във форума не знам, но такива хора има, разбира се. Чуващи внуци с чуващи родители и глухи баба и дядо.

От заглавието ти излиза, че питаш не за комуникация с такива хора, а за вероятността твоето дете да е глухо, затова отговорите са такива.

Последна редакция: вт, 16 май 2023, 11:40 от Магдена

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 070
Лично аз познавам дама,дъщеря на двама глухонеми родители.Тя чува, съпругът и също,има три деца,и трите ѝ деца също са с напълно съхранен слух.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 724
Аз съм срещала бегло, лично не познавам май, но има.
За внучето с двама чуващи родители вероятността да се роди глухо е още по-малка, отколкото за детето на двамата глухи по рождение.

# 6
  • Мнения: 39 521
Гените са странно нещо. Как ще се комбинират никой не знае.
Вуйчо ми и жена му са глухонеми. Дъщеря им, внука и правнука са си чуващи.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 866
Не се притеснявай, бебето ти ще чува. Вероятността да не чува е колкото на двама чуващи родители да се роди дете с проблем в слуха.
Ако родителите ти имат несиндромна загуба на слуха (това ще рече, че нямат някакви генетични заболявания като Синдром на Мор, Синдром на Ушер, Синдром на Нори и др. такива които един от признаците им е и вродена глухота) те имат рецисивни гени за вродената глухота. Това ще рече, че дори и ти да предадеш на детето си този рецисивен ген наследен на някой от родителите ти, а бащата предаде здрав доминантен ген - детето ще чува.
Затова казвам, че вероятността детето да не чува е същата както при чуващи родители да се роди глухо дете, което би могло да получи по два рецисивни гена от двамата си родители, които са предавани през много поколения без да е настъпила физическа глухота.
Не го мисли това, колко по-хубави занимания има в очакване на малкият човек. Късмет и много щастие ти пожелавам!

# 8
  • Мнения: 118
Не се притеснявай, бебето ти ще чува. Вероятността да не чува е колкото на двама чуващи родители да се роди дете с проблем в слуха.
Ако родителите ти имат несиндромна загуба на слуха (това ще рече, че нямат някакви генетични заболявания като Синдром на Мор, Синдром на Ушер, Синдром на Нори и др. такива които един от признаците им е и вродена глухота) те имат рецисивни гени за вродената глухота. Това ще рече, че дори и ти да предадеш на детето си този рецисивен ген наследен на някой от родителите ти, а бащата предаде здрав доминантен ген - детето ще чува.
Затова казвам, че вероятността детето да не чува е същата както при чуващи родители да се роди глухо дете, което би могло да получи по два рецисивни гена от двамата си родители, които са предавани през много поколения без да е настъпила физическа глухота.
Не го мисли това, колко по-хубави занимания има в очакване на малкият човек. Късмет и много щастие ти пожелавам!
Благодаря Ви за хубавите думи, насълзихте ме, наистина ме накарахте да се замисля и почувствам по-добре! ❤

# 9
  • София
  • Мнения: 23 069
Леля ми и съпругът и са глухонеми. И двете им деца са чуващи. Simple Smile При леля ми, доколкото знам загубата на слуха е настъпила след някакъв гърч в бебешка възраст, при мъжа и не съм запозната.

# 10
  • Мнения: 6 790
Зависи глухотата от какво е породена. Диагноза Вие и родителите ви имате ли? Баща ми например има дефект, който не се наследява и аз и брат ми нямаме проблеми със слуха

# 11
  • Мнения: 118
Тяхната глухота не е от "дефект". Пуснала съм си ДНК тест, пакет Глухота, за да разбера възможно най-много неща. Дали съм носител, дали се е наследило, ако да, до каква степен би могло при детето ми, както и неговите деца, как ще се развие при мен с течение на годините и т.н. Над 400 гена ще се изследват.

# 12
  • Мнения: 6 790
Всяка глухота е от някакъв дефект на нещо. Дали в самия апарат на ухото или друго. Като знаете конкретно на какво, ще знаете и какво следва.
Добре е, че сте пуснали изследвания, защото иначе няма как някой да ви каже ще има ли проявление или не. Тоест ще получите своите отговори заедно с резултатите.

# 13
  • Мнения: 1
Тяхната глухота не е от "дефект". Пуснала съм си ДНК тест, пакет Глухота, за да разбера възможно най-много неща. Дали съм носител, дали се е наследило, ако да, до каква степен би могло при детето ми, както и неговите деца, как ще се развие при мен с течение на годините и т.н. Над 400 гена ще се изследват.

Здравейте! Имам същия проблем, с диагноза двустранен неврит на двете уши съм, неуточнен. Аз също се интересувам от това дали съм носител и дали може да се наследи. От известно време търся лаборатории, в които се правят тези изследвания, но така и не намирам такива, обикновено или ги няма тези видове изследвания, или не са в пълен пакет. Много бих се радвала, ако споделите къде сте ги направили, в коя лаборатория и въобще някаква информация като цяло би ми била полезна.  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 118
Писах Ви!

Общи условия

Активация на акаунт