Дефицит на Вниманието при Възрастен

  • 1 518
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 313
Като дете бях страшно разсеян. Всяка зима губех по няколко шапки, шалове, ръкавици.

Имах и проблем с импулсивността - в училище бързо ми ставаше скучно и редовно бях наказван защото нарушавах дисциплината - понеже ми бе скучно заговарях други или се занимавах с друго. Просто бързо ми ставаше скучно - много малко бяха нещата, които ми задържаха вниманието.

Като възрастен това за загубените вещи е по-малкия проблем. Пак редовно губя неща, а и да са вкъщи често не знам къде са защото не съм особено подреден (меко казано). Но добре, че е приятелката ми, която помни по-добре от мен кое къде съм го оставил.

По-големия проблем е, че адски лесно се разсейвам и после много време ми трябва да се фокусирам.

Също трудно изкарвам повече от 30 минути седнал - а работата ми е на бюро. Все си намирам повод я да отида да си налея кафе или пък да тоалетната - при все, че и двете неща съм ги правил. То по принцип се препоръчва да не стоиш дълго време седнал, ама аз и да искам не мога да го направя.

На пръв поглед няма причина да се оплаквам - изкарах висше (даже повече от 1), имам и нелоша кариера. Но това с лесното разсейване го усещам като проблем.

Преди доста години бях за няколко месеца в САЩ и там отидох на преглед за ADHD. Лекарят ми каза, че съм "на ръба" за клинична диагноза. Ако не се лъжа, трябваше да отида на допълнителен преглед, но междувремено реших да се върна в Европа и така си останах с тая "почти" диагноза.

Интересува ме, в БГ кои лекари (психиатри, психолози) имат опит с ADHD при възрастни?

Не очаквам до провинцията още да е стигнала вестта, че има ADHD при възрастните, но ако все пак някой може да посочи контакт във Варна или Бургас ще съм благодарен. Ако не - контакт в София също би бил полезен.

# 1
  • Мнения: 406
Поставянето на диагноза няма да ти помогне,така че не виждам смисъл при вече самостоятелен възрастен.Може да направиш консултация с психолог и да ти даде насоки за работа върху проблема.Пробвай Есприко,това са омеги и подобрява концентрацията.

# 2
  • Мнения: 313
Поставянето на диагноза няма да ти помогне,така че не виждам смисъл при вече самостоятелен възрастен.Може да направиш консултация с психолог и да ти даде насоки за работа върху проблема.Пробвай Есприко,това са омеги и подобрява концентрацията.

На Запад и при възрастните провеждат медикаментозно лечение. И, доколкото разбирам, от беглия прочит на литературата така е от поне 20г и се приема за нещо нормално.

В БГ очаквам стандартния отговор да е "халосваш се", "я се стегни", "нищо ти няма"  и пр.

# 3
  • Мнения: 1 993
Я се стегни! Grinning
Шегувам се, както те посъветваха най-добре да говориш с психолог. Във фейсбук има групи, потърси  и там, ще има и мнения.

# 4
  • Мнения: 313
Я се стегни! Grinning
Шегувам се, както те посъветваха най-добре да говориш с психолог. Във фейсбук има групи, потърси  и там, ще има и мнения.

Оценявам хумора ти.

Имаш ли конкретен психолог предвид?

Иначе и аз мога да гугълвам (и наистина е хубаво да потърся и извън бг-мама), но се интересувам от лични препоръки.

Другото е, че психолог ще предполага продължителна терапия, което ще коства време и пари.

Доколкото знам, психолозите не могат да изписват лекарства. Бих искал да видя дали медикамент няма да е полезен. Ако не е - здраве да е. Ама ако може да ми спести ходене по консултации ще е супер.

# 5
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 019
И мъжа ми, и сина ни са с  нещо подобно. Мъжа ми никога не знае къде са му телефоните, редовно от командировка се връща без чорапи, бельо, защото ги е зарязал из стаята или банята. Малкия също няма идея къде са му вещите, пита мен, даже наскоро беше шокиран като му казах, че не знам къде е нещо си, аз всичко съм знаела...
 Но пък и двамата не се притесняват, и не го вземат навътре.

 Сестра ми е в Щатите, там ги дрогират, буквално, децата с такива особености, ( или поне такива са неините набюдения), защото това си е тип нервна система, и не се "лекува".

  https://www.youtube.com/watch?v=62Q5lvB1kyE, тя е лекар, и човек с ADHD, едно от децата и, също.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 431
То ако ставаше така лесно с медикаменти...

И аз съм от тоя тип хора, от училище още. Дай сега всичко да набутаме в диагнозите; то натам вървят нещата, де.

Не вярвам да има ефективно и безопасно медикаментозно лечение.
Стягаш се, и така. Wink
И на мен ми пречи да не мога лесно да седна и да уча или да върша скучна работа, ма това е положението. Няма лесно.

# 7
  • Мнения: 13 809
Здравей
Нека почнем от начало. ХАДВ се води към хиперкинетичните разстройства. Има възможност да е само дефицит на внимание или да е комбинирано с хиперактивност. Не знам как е при теб.  Разстройството е тип поведенческо. За него се говори много в детска възраст , защото такова разстройство има отражение върху поведението и обучението на децата. ХАДВ  често се отразява на успеха ако не се вземат под внимание спецификите на детето, защото това не е точно когнитивен проблем, то е въпрос на организация, на научване как да живееш с това и какви стратегии да предприемаш в дадени ситуации за да си успешен. Някак, след като завършат училище, тези деца "изчезват". Всъщност те не изчезват.  Просто стават възрастни, които често нямат особена нужда от помощ - разпиляни разхвъляни, емоционални. ХАДВ както казах е поведенческо разстройство, нозологична единица за деца, но не присъства при диагнози за възрастни. Както с много други детски диагнози ХАДВ се прелива някъде в афективните разстройства, ОКР или накъде го забие човек.
Имам  дъщеря 20+ с ХАДВ и знам че не е лесно. Разхвърляността е само част от общата симптоматика.  Мога да кажа че не си избрал подходяща професия ако си на бюро. По принцип се съветва физическо натоварване ежедневно за "успокояване" на мозъка, както и по възможност чести сменяне на дейности в течение на деня. Примерно, дъщеря ми учеше по три предмета с учебници един върху друг, сменяше ги в момента в който усети че мисълта й се отплесва. Постоянно има някаква физическа активност за да може умората да успокоява хаотичността, но е ясно че това  не винаги сработва.
Няма вълшебно хапче. както казах всеки сам индивидуално изработва някакъв механизъм. Психиатър ти е излишен, току ти сложил нещо дето го нямаш. Можеш да опиташ да походиш на психолог но това е за твое лично успокоение. Аз бих го приветствала защото, така ще се чувстваш по-добре,понеже  правиш нещо за себе си. Но не почвай с " аз съм ХАДВ" психологът ако е читав на втората визита ще го разбере. Той също няма да ти даде рецепта, а ще ти помогне да се приемеш такъв какъвто си. Медикамент не ти е нужен, за какво ти е, ти не си болен ... Медикаментът няма да те направи по-организиран, по -подреден , нито ще пренареди начина по който работи мозъка ти. Това е начин по който фукционираш. Но вероятно си още млад щом смяташ че медицината има "подходящото хапче " за всеки случай. Разбира се ако си с някакво тревожно разстройство, шизофрения или ОКР ще ти дадат хапче , но дали искаш да се приравниш на тези състояния ? Това е все едно един холерик да каже- искам от утре да съм флегматик. Ако почне да пие успокоителни няма да стане флегматик, просто ще бъде упоен медикаментозно ...

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 18:11 от _re_ge

# 8
  • Мнения: 313
@_re_ge

Твоя пост е първият смислен отговор в тая нишка.

Позволи ми, обаче, да не се съглася - ADHD е заболяване и при възрастните. Има си съответния ICD/DSM код.

За ADHD при възрастните има, маса англоезична литература - имам предвид не само в Уикипедия, а научни публикации. И при възрастните се предписва медикаментозно лечение. Лекарствата ги има и в БГ - Атофаб го има даже и в аптеката до блока ни. Разбира се, на Запад предписват не само Атофаб.

По принцип, Атофаб се взима с обикновена рецепта, а от опит знам, че такива лекарства може да ги вземеш и без рецепта - стига да си мил с аптекарката. Ама не ми се ще да ги правя тези неща на своя глава. Та затова питах дали някой може да препоръча психолог или (още по-добре) психиатър, който се занимава с ADHD.

Наясно съм, че в БГ това да се опитваш да лекуваш проблем от който не се умира изглежда като лигавене, ама се надявам, че не съм първия сред 5 милиона възрастни в БГ, който се опитва да получи терапия която на Запад е нещо обичайно.

# 9
  • Мнения: 13 809
Бих те помолила да потърсиш код за ХАДВ за възрастни по мкб 10/ мкб 11 и тогава можем да продължим обсъждането. МКБ е валидно за БГ. DISM важи за друга държава.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 19:26 от _re_ge

# 10
  • Мнения: 313
Бих те помолила да потърсиш код за ХАДВ за възрастни по мкб 10/ мкб 11 и тогава можем да продължим обсъждането. МКБ е валидно за БГ. DISM важи за друга държава.

Ами има си Гугъл за тая цел.

ICD в продължение на десетилетия не е признавал въобще съществуването на ADHD - даже при децата, което, разбира се, е тъпня при условие, че има тонове литература. Допускам, че в СЗО е пълно със знахари от Третия Свят (то самият шеф е от там) за които щом не се мре значи болест няма.

DSM го правят хора от нормална страна и там проблеми няма.

Но с последната си редакция и ICD влиза в час. Конкретно в ICD-11 вече не само има ADHD, а дори и няколко под-типа на ADHD. Кодът е 6A05:

https://www.findacode.com/icd-11/code-821852937.html

 ICD-11 е в сила от 1.1.22. Разбира се, не очаквам в БГ това да го знаят дори много от психиатрите. В БГ по принцип медицинските новости пристигат с пощенски гълъби и с дилижанса.

# 11
  • Мнения: 3 250
Вместо да се карате предлагам да си пуснеш изследвания, но на физическото здраве, не на психическото.
Защо не започнеш всяка вечер след работа да подреждаш един квадратен метър от дома си?
Един, но всяка вечер по един.

# 12
  • Мнения: 3 250
Едно немедицинско предположение може ли са изкажа?
Проблемът не е само в дефицита на вниманието.

# 13
  • Мнения: 13 809
Но с последната си редакция и ICD влиза в час. Конкретно в ICD-11 вече не само има ADHD, а дори и няколко под-типа на ADHD. Кодът е 6A05:
https://www.findacode.com/icd-11/code-821852937.html
 ICD-11 е в сила от 1.1.22. Разбира се, не очаквам в БГ това да го знаят дори много от психиатрите. В БГ по принцип медицинските новости пристигат с пощенски гълъби и с дилижанса.

MKB 11 е приета в Женева но влиза в сила за съответната държава , когато се преведе и легализира цялата документация .  А докато това не се случи такава нозологична единица за възрастни в БГ няма и няма да има още няколко години -това е реалността за момента.  Съответно за ХАДВ в БГ  се говори все още и само при деца и юноши. Ако искате официална диагноза с медикаментозно лечение съгласно  DISM просто сменете местожителството.

На инструкцията на спряганото от вас лекарство пише:
Цитирам
"При възрастни пациенти този продукт се използва за лечение на ADHD, когато симптомите Ви са много обезпокоителни и оказват влияние върху работата Ви или социалния Ви живот и когато сте имали симптоми на заболяването като деца.

Лекарственият продукт се използва като част от цялостната схема на лечение на заболяването, която изисква също лечение, което не включва лекарства, като консултиране и поведенческа терапия.

Още за АТОФАБ капсули 10 мг * 30 (ATOFAB capsules 10 mg * 30), цена и информация от Framar.bg: https://apteka.framar.bg/30076699/%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%84%D0%B0 … 0-%D0%BC%D0%B3-30"

Вие не ми звучите като човек с много обезпокоителни симптоми. Както и не забелязвам да  сте понечили да решите проблема си с поведенческа терапия, но вече сте готов да приемате препрати с норадреналин (  който влияе върху процесите на мозъка  и може да има доста обезпокоителни странични реакции), макар изрично да пише,  че медикамента съпътства задължително провеждана поведенческа терапия . Щом толкова разгорещено ни убеждавате в медикаментозното решение vs врачки/знахари , се чудя дали всичко което ни описвате като ваша симптоматика е безобидно, или просто сте любител на медикаментозните бързи решения.
Успех каквото  и да предприемете.

# 14
  • Мнения: 1
Здравейте, тъкмо си направих регистрация за да се включа тъй като е serendipitous момента.
Накратко - години наред (на 18 се преместих) живях в Лондон, имам диагноза ADHD Combined - Inattentive+Hyperactive, с изписано лекарство Елванс (в САЩ е Виванс еквивалента), но тъй като в момента (и следващите няколко месеца) съм си в София, ми се наложи да търся алтернатива тук.
Утре /31.05/ имам среща с психиатър и ще мога да споделя впечатления и евентуално развитие.

Последна редакция: вт, 30 май 2023, 19:28 от Не се сърди, човече

Общи условия

Активация на акаунт