За къпането на момченцата

  • 5 432
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 555
Във връзка с една много разгорещила се в последните дни тема, искам да си сверим часовниците и да ви питам до каква възраст според вас е нормално едно момче да не може да се къпе само. Във въпроса ми влиза и питането, до каква възраст е нормално момчето да не се срамува от това, че е голо пред майка си или че тя е гола пред него.
Почертавам, че говорим само за къпане в домашни условия.
И така, от каква възраст децата ви се къпят сами?
(Темата е за момченца, защото уж те по-късно се научавали)

# 1
  • Мнения: 1 734
Не съм отговорила в анкетата защото нямам никаква идея до кога ще го къпя и от кога ще започне да се срамува. За сега аз го къпя, но до кога така - не знам  newsm78

# 2
  • Мнения: 143
аз си го къпя моя на 6 и нито той, нито аз се срамувам.. но то и няма нищо срамно нито в мен нито в него:)
като го изкъпя го оставям да се къпе сам още малко, но това не е въпрос според мен до момчета или момичета , а до това кога детето може да се къпе само. За сега не мисля, че би могъл да си наглася водата сам и да се изкъпе нормално без мен.
но пък ние по принцип в къщи не се срамуваме от телата си и не се взираме в тях..

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
същото като sia!

...а момента, в който синът къпе майка си...  ooooh!

# 4
  • Мнения: 4 371
Докато не започне сам да проявява желание да го прави или преценя, че е достатъчно голям, за да не се удави, недай Боже.
Иначе ме гони от банята, затваря ми вратата на душ кабината, но аз седя отпред и го чакам да му писне. Не смея да го оставям съвсем сам все още Embarassed

# 5
  • Мнения: 1 383
По принцип баща му го къпе, но се случва и аз да го правя. Вече избягвам да се къпем заедно, макар че не се крия, когато съм гола.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 967
По принцип баща му го къпе, но се случва и аз да го правя.
 


Ипри нас така. Обаче кога ще започне сам да се къпе, това не мога да кажа, нито да предположа.

# 7
  • Мнения: 7 821
От известно време взех да изпитвам известен срам пред Вики, не подскачам като ощипана мома, но започнах да променям правилата си на поведение и постепенно да изисквам повече уединение и интимност. До преди няколко месеца не се притеснявах да се къпем заедно, но сега това е задача на баща му. Вики обаче все още е далеч от срама.
Колкото до това дали може да се къпе сам - може и го прави без главата.

Последна редакция: сб, 13 яну 2007, 09:31 от Ellypr

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отговорих до 6-7години, защото дотогава основно го къпех аз. Сега се къпе с баща си и почти се е научил да го прави сам, на 8 години е. Но се случва понякога(много рядко) да влиза с мен в банята. Нито аз се срамувам от него, нито той от мен.

# 9
  • Мнения: 920
Много зависи от семейството.
Ние не се крием особено, но не се и разхождаме голи. Къпала съм го винаги облечена, така ми е по-удобно.
Детето само си показва, стига да му се даде тази възможност.
В началото е на игра - после го изкъпвам.
После - обикновено сам, ако може да се нарече къпане пускането на моторница във ваната, опити да удави гъбата и изплискването на колкото може вода. 1 път в седмицата излъскване от моя страна.
При нас неудобството идваше и от това, че бащата не живее с нас - карах го да ми покаже как си мие пишката - сам.

# 10
  • Мнения: 25 655
Времето, когато едно дете започва да се къпе само няма нищо общо с времето, когато (и ако изобщо) започва да се срамува (или по-точно - да изпитва свян) от голотата си. Синът ми се къпе сам от 5-годишен, но от около 3-годишен си мие сам чурката и косата. Докъм 6-7 години помагах за гърба и контролирах къпането. И сега, въпреки че е голям, се случва да му почукам по вратата на банята, за да му напомня да не се заиграва, а да се къпе.  Mr. Green Laughing
Не съм се срамувала, когато ме вижда гола, просто с течение на времето се стараех да не се налага това. Ако се случи да съм гола в стаята, а той да влезе, просто го моля да ме изчака отвън, докато се облека. След 1-2 пъти се научи да не влиза, когато може да попадне в такава ситуация. Аз също забелязах, че не му е приятно да го сварвам гол отпреди 2-3 години, когато започнаха ранните пубертетски признаци - окосмяване, такива неща. Сега първо чукам, макар и повече предупредително, отколкото да чакам разрешение, преди да вляза в стаята му, за да има време да се прикрие. Съвсем скоро ще ми се налага да чакам и разрешение. Така и мисля, че трябва да бъде.

# 11
  • Мнения: 920
Как Сийка е права - с дъщеря си съм постъпвала точно по същия начин.
С чукането на вратата - също. Естествено говорим за по-голяма възраст. Израз на уважение към личността, а не на срам.

# 12
  • Мнения: 4 176
Мисля, че ще го къпя до 6 год. възраст. т.е., ще бъда в набята с него. Определено още от сега го насърчавам да се къпе сам ( след като го изкъпя му връчвам душа и му казвам кое и как да мие и той изпълнява). Доста сръчен е станал.
Относно голотата не мисля, че трябва да се срамувам, както и той да сме голи един пред друг. Не говоря, че ще седна на дивана с разкрачени крака да гледам телевизия, но ако ме види по цици или изтичам и ме мерне от банята гола , че трябва да е проблем.

# 13
  • Мнения: 3 164
последна опция гласувах, защото големият ми син е на 7 и половина и все още аз го къпя макар и отчасти.не се къпем двамата заедно.той все още не се срамува единствено от мен.

# 14
  • Мнения: 2 082
моят син се къпе сам от 7годишен.може би детето само си показва от кога може да върши дадено действие само...но мисля,че 1-2клас е добра възраст да започнат сами с къпането

# 15
  • София
  • Мнения: 10 825
Това на каква възраст детето започва да се къпе само няма нищо общо със срама от голотата. Моят син, който още няма 2 години се къпе с баща си. Така смятам че е по-редно - момчетата с татковците, момичетата - с майките. Пък и това е моят половин час за кратък вечерен отдих Wink
Кога ще започне да се къпе сам нямам ни най-малка представа. По мои спомени аз започнах да го правя във втори клас, значи на около 8 години

# 16
  • София
  • Мнения: 2 967
Това на каква възраст детето започва да се къпе само няма нищо общо със срама от голотата. Моят син, който още няма 2 години се къпе с баща си. Така смятам че е по-редно - момчетата с татковците, момичетата - с майките. Пък и това е моят половин час за кратък вечерен отдих Wink

Ей, това е моята малка хитрост Simple Smile  Пък е хубаво и като помощ, и като връзка м/у татко и син.

# 17
  • Мнения: 281
отговорих "до 6-7 год", но ако започне по-рано да изпитва срам  Embarassed ще го оставя на уединение или ще го къпе баща му

# 18
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Не съм отговорила в анкетата защото нямам никаква идея до кога ще го къпя и от кога ще започне да се срамува. За сега аз го къпя, но до кога така - не знам  newsm78

И аз това щях да напиша  Simple Smile

Но определено детето само ще си покаже, кога е готово само да се къпе и кога изпитва неудобство от голотата

# 19
  • Мнения: 14 654
аз се къпя заедно със сина си, не мога да гласувам в анкетата, защото не знам от сега кога ще се научи сам
и каква е разликата момче, момиче?
момичетата също започват да изпитвам срам от майките си в определен момент

# 20
  • Мнения: 6 734
Във връзка с една много разгорещила се в последните дни тема, искам да си сверим часовниците и да ви питам до каква възраст според вас е нормално едно момче да не може да се къпе само. Във въпроса ми влиза и питането, до каква възраст е нормално момчето да не се срамува от това, че е голо пред майка си или че тя е гола пред него.
Почертавам, че говорим само за къпане в домашни условия.
И така, от каква възраст децата ви се къпят сами?
(Темата е за момченца, защото уж те по-късно се научавали)

Синът ми започна да се къпе сам на около 5 години. Много държеше на това и не сме го спирали, а поощрявали. За него това беше израз на желанието му да докаже, че е голям и в никакъв случай на срам от голота.
Относно голотата - не е нормално хората да се срамуват от голотата си. Това обаче е нещо, което е налагано с хилядолетия и е разбираемо. Единственото, което не ми е ясно - защо трябва да ме срам от сина ми, а от някоя непозната лелка в обществената баня не. Ако ме е срам значи ме е срам от всички. 

# 21
  • Мнения: 4 555
и каква е разликата момче, момиче?
Понеже съм чувала мнения, че момичетата по-рано се научавали на подобни неща (да се къпят, да се обличат и въобще да се обслужват) и това, че едно момиче се било научило на еди колко си години не е показателно, че за момче същата възраст е адекватна. Затова питам конкретно за момчета.

Въпросът за срама и голотата не е заложен в анкетата. Отговорите в нея се отнасят само до възрастта, в която детето се научава да се къпе само. За другото исках да дискутираме в темата. Извинявам се, че не съм уточнила.

# 22
  • Мнения: 3 405
Ники се къпе сам от 6 годишен, но не защото се срамува, а защото има възможност хуууубаво да си поиграе със сапуна, водата и пяната.
Иначе си ходи гол пред нас и въобще не му пука. У нас не се срамуваме от голотата, тя е нормална човешка характеристика.
Това не значи, че си ходим голи насам натам, де  Joy Не се крием.

# 23
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ами зависи от детето. Но смятам, че на 5 години вече би трябвало да може само.

# 24
  • Мнения: 465
Моят син също се къпи сам от 6-7год. точно немога да определя, но беше преди да започне първи клас. И както е писала Анджелина, го прави не толкова защото се срамува, а просто се чувства самостоятелен и готов за това. Разбирасе в началото го наглеждах да се уверя че се справя добре, сега вече няма нужда да го правя Wink

# 25
  • Мнения: 416
         Марти е на 3г. и засега го къпя предимно аз (понякога и баща му). Докога ще е така не знам, може би когато видя че може да се справя сам ще го оставя.

# 26
  • Мнения: 3 479
Най-големият ми син започна да се къпе сам някъде около 7мата си година, като ние го наглеждахме и контролирахме периодично. Започна да се срамува от голотата някъде ок. 9 си година. Не се крием умишлено от него, нито му насаждаме някакви предразсъдъци, някакси с навлизането на тинейджърска възраст и с промените, които настъпваха в тялото му това се получи. И досега се случва да ме вижда по бельо в къщи (вкл. и като бях бременна). Имаше един период на любопитство и тайно `сканиране`, обаче сега не ми обръща внимание.

# 27
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Няма да гласувам защото незнам кога ще се случи, когато може сам тогава

# 28
  • София
  • Мнения: 3 421
 Малчо все още го къпя аз(на 3 и половина е ). В момента се опитвам да го прехвърля на баща му.
 Не знам до кога ще го къпем - предполагам, че покрай сестра си ще поиска и той по-рано да се къпе сам.
  
  

# 29
  • София
  • Мнения: 7 049
Не зная до кога, мисля че времето ще покаже. Относно срама аз го къпя облечена не от срам, а просто така ми е по-удобно. Аз се къпя сутрин, малкият вечер.

# 30
  • София
  • Мнения: 650
Къпе се сам от 4 години и половина поради простата причина, че по това време се сдоби с братче и аз не можех до огрявам на всякъде. На него обаче много му хареса че може по-дълго да си играе с водата и с удоволствие си се къпеше сам дори не ме пускаше да влизам при него. Но по принцип, смятам че и с къпането нещата стоят като с другите навици- колкото по-рано се научи сам да се справя, толкова по-добре, т.е. поощрявала съм го да се храни сам още на 1,5г., да пие от чаша още на 1г. и да ходи до тоалетна сам на 3г и си се справяше много добре. Мисля, че 7 години са твърде късно за момче да се къпе само. Специално за момчетата смятам че е добре  да са по- самостоятелни, мъже ще стават все пак, няма да ми се държат за полата до 30години.

# 31
  • Мнения: 2 022
Ами при нас с първия син това стана неустено. До около 5-6 години го къпех аз, а после той започна да изявява желание да се къпе сам. Всеки път го питахме дали добре си е измил пишката, дупето и т.н., но го оставяхме сам. Когато се роди най-малкият член на семейството ни, баткото беше на 8 години и дума не можеше да става да го къпе някой друг. Та сега къпем само малкия, той е на 4 г. Къпят го предимно баща му или брат му, но понякога и ние с каката участваме. Не знам кога ще започне да се къпе сам, но това няма да избяга, нали?!  Laughing

# 32
  • Мнения: 1 111
  А 5-6 годишните дето се къпят сами как си измиват сами косите с шампоан.Големият ми е на 5, къпе го баща му най-вече, все още му е проблем стичащата се вода в/у очите и косата я мием много внимателно.
 Аз за самостоятелно къпане броя това, което включва и самостоятелно измиване на косата, а не само плискането с вода.

# 33
  • Мнения: 1 800
Баща му го къпе.

# 34
  • Мнения: 3 271
Като четях въпросната тема за самостоятелното къпане ми беше много странно как мамите на по-малки дечица ревносттно защитаваха тезата, че още на 5 г. детето трябвало да се къпе само иначе било страшно, никаква самостоятелност, обвиняваха бъдещите свекърви... Пък ето, че на директнозададеният въпрос отговорите се оказаха доста по-адекватни и то предимно тези на мами с деца около и над 6-7 г. И аз като Джи се чудех как успяват на 5 да си измият сами главата?!? Моите са почти на 4 и 6 и все още изпитват известен дискомфорт от стичащата се пяна. Правим опити да се учат да се справят сами, но с главите е проблем. Надявам се това лято синът ми, който тогава прави 6 да се справя по-успешно с това занимание. Малко офф-топик, но и дупето не си бърше сам още. Доста му е чувствителна кожата и ако не е идеално почистена се зачервява веднага. В момента е в процес да свиква да се оправя сам с мокри кърпички, но засега надзиравам процеса. С пишкането отдавна се справя без проблеми.

# 35
  • Мнения: 25 655
Ами при моя син точно първите манипулации, които започна да прави сам, бяха свързани с измиването на косата и чурката. Той много плачеше, когато му слагах шампоан на косата, толкова силно пищеше, че ме беше срам да гледам съседите в очите, кой знае какво си мислеха за нас. Та затова веднъж в отчаянието си му предложих сам да си мие косата. Аз му слагах дозата в ръцете, а той сам търкаше и разпенваше. И спря да плаче. Даже започна да се забавлява. С дупето и пишлето - по същия начин. При редовно къпане, даже и да не се справя идеално, все има някакъв ефект. За мен остана само да помагам за гърба, докато не се научи сам да се справя и с тях, но това вече на по-късен етап - 6-7 години. Контролът ми е бил главно да не се улисва в пускане на лодки в мивката, вместо да се къпе.   Laughing И такъв период имаше...  Wink

# 36
  • Мнения: 655
Не съм отговорила в анкетата защото нямам никаква идея до кога ще го къпя и от кога ще започне да се срамува. За сега аз го къпя, но до кога така - не знам  newsm78

 Peace

# 37
  • Burgas
  • Мнения: 92
Според мен трябва да си при него поне до 6 годишна възраст. Не можеш да оставиш  да се къпе едно 3-4 годишно дете самичко:shock:
Всичко може да стане, а по вероятно е да не се измие , а да си играе във водата. Аз имам син на 2 години и не мога да го оставя и минутка сам в банята , защото почва да пуска крановете и т.н. Rolling Eyes
Той все още е малък , и не се срамува от това ,че аз го къпя, но и баща му няма време да се занимава с това и така аз ще продължавам  тази работа.  Доколкото знам чувството за срам идва   при доста по големите деца( поне при 5 годишните). Embarassed
Според мен самото дете ще ти покаже до кога да го къпеш! Laughing

# 38
  • София
  • Мнения: 418
До сега аз го къпех. Но провокирана от темите реших да пробвам как ще се справи сам. Аз си седя, гледам казвам от време на време какво да прави. Вече две вечери се къпем така, снощи дори главата си изми. Но ако не бях в банята нямаше да си изплакне шампоана добре. С тялото се справя. Но не бих го оставила още без надзор в банята, невнимателен е и ме е страх да не падне.

# 39
  • Мнения: 3 740
Според мен трябва да си при него поне до 6 годишна възраст. Не можеш да оставиш  да се къпе едно 3-4 годишно дете самичко:shock:

Моят опит показва, че може. Wink Отначало под непосредствен надзор, после - под периодичен, накрая - напълно самостоятелно. Срамът няма нищо общо.

Вече две вечери се къпем така, снощи дори главата си изми. Но ако не бях в банята нямаше да си изплакне шампоана добре.

Разбира се, че за две вечери не може да има голям напредък. Но ще видиш, че скоро ще се справя много по-добре.

# 40
  • София
  • Мнения: 418
Аз не съм очаквала за нула време сам да се справя. Имах предвид, че контрол трябва да има, защото е припрян и все бърза.

Общи условия

Активация на акаунт