Натура 2000 - собственици на земи VS еколози

  • 17 956
  • 238
  •   1
Отговори
# 225
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538

Не знаех, че това е упражнението "Свободно съчинение по картинка" иначе нямаше да пренебрегвам твоите снимки.
Извинявам се за което.

Издишам, но и вдишам.

Да ти обяснявам ли какво дишам и връзката с екологията или ги знаеш тези неща?

Това че Крит според теб е целия застроен е логична причина и добър довод всички възможни брегове по света да бъдат застроени?
Това, че царя, пашата и момчето си извадиха земите от Натура, че има злоупотреби с Натура е причина тази програма да не се прилага въобще?
Че няма значение какво правиш, стига да лесно и бързо вземеш много пари?

Ако да, то аз няма какво повече да ти кажа.
Говорим различни езици.

# 226
  • Мнения: 6 167
таз тема не се ли поизчерпа вече?
реза, не мисля, че има смисъл.

# 227
  • Мнения: 459
Малко инфо за Гърция.

Понеже мъжа ми е половин грък се обадихме на леля му в Гърция, за да попитаме как стои въпроса с Натура 2000 при тях. Знаеш ли какво ми отговори? В Натура 2000 няма включен нито един частен имот. Имат природни резервати от край време, които държавата не е продавала на частни лица и после да тропа с крак "ама те са защитени". Да, о. Крит е под Натура 2000, но хората там от край време знаят какви са ограничаненията още преди да дойде натура и въпреки, това туризма им е развит и ти печелят невероятно много от това като в същото време курортите им са бъкани от хотели. Так какви ли са им ограниченията се питам аз? Ами ето какви: да няма заводи, за да не се замърсява въздуха, с две думи промишлени зони. Никой не им е забранил да строят. Сами видяхте снимките от няколко курорта.
Имало е някакви частни имоти, които са били на незнам си колко км от някакъв резерват. Но още преди да дойде натура, държавата е изкупила имотите по пазарни цени. / Да, но нашата държава няма такъв закон защо ли?/ Дори няколко еко организации са изплатили ЗАБЕЛЕЖЕТЕ 4 пъти стойността на имотите в знак на благодарност към собствениците, за това че с действието си или бездействие, имотите им са това, което са.
Много има да ги гоним гърците, а и не само тях.

Така, че спирам да чета глупости и демонстрации на антихуманно поведение.

# 228
  • Мнения: 459
таз тема не се ли поизчерпа вече?
реза, не мисля, че има смисъл.

Много ми е интересно защо не се обади, когато пуснах поста с кампанията за набиране на средства, за изкупуване на части имоти с природни ценности? То, не само ти?!?

Ами се обаждаш ни в клин ни в ръка, с цел да задоволиш егото си в насока "лаене", тъй като не можеш да дадеш нито едно смислено обяснение по темата.

# 229
  • Мнения: 6 167
извинявай, ковачева, наистина от няколко страници само те сканирам.
просто много дълго и разпалено се обясняваш и ми е трудно да те следя вече.
допълнително такъв агресивен заряд имат постингите ти, че имам чуството че ще изскочиш от монитора и ще ми раздадеш 2 шамара да видя аз  Wink
къде мога да прочета за тази кампания? кой я организира? каква е банковата сметка, какви са условията? кой ще е собственика на закупените земи? организацията ли, коя е организацията?с удоволствие ще даря пари, но дай повече информация.

ни в клин, ни в ръкав.

# 230
  • Мнения: 459
извинявай, ковачева, наистина от няколко страници само те сканирам.
просто много дълго и разпалено се обясняваш и ми е трудно да те следя вече.
допълнително такъв агресивен заряд имат постингите ти, че имам чуството че ще изскочиш от монитора и ще ми раздадеш 2 шамара да видя аз  Wink
къде мога да прочета за тази кампания? кой я организира? каква е банковата сметка, какви са условията? кой ще е собственика на закупените земи? организацията ли, коя е организацията?с удоволствие ще даря пари, но дай повече информация.

ни в клин, ни в ръкав.

 Laughing Laughing Laughing

Нека да го обсъдим заедно и да решим какво да правим, сговорна дружина планина повдига, а и не виждам интерес от ваша страна.

# 231
  • Мнения: 2 070
http://www.panda.org/bg/what_we_do/protected_areas/natura2000/index.cfm

И понеже се обвиняваха еколозите, че не алармирали за незаконно строителство и намеса в защитени територии, малко да ги защитя:

От началото на работата си в областта на защитените територии WWF участва в разработването на становища, писма, сигнали и съобщения до медиите по проблемни случаи със защитените територии:
- плановете за навлизане на нови спортни съоръжения на територията на Национален парк Рила с т. нар. проект «Супер-Боровец»

- плановете за нов ски-курорт «Паничище-Езерата-Връх Кабул» в Национален парк Рила

- нарушенията в ски-зона Банско в Национален парк Пирин, както и новите планове за ски-курорти в територията на парка (Добринище и Разлог- Кулиното)

- нови строежи в националните паркове Рила и Пирин във връзка с кандидатурата на България за Зимна Олимпиада 2014

- незаконното сторителство на вилно селище край село Варвара в Природен парк Странджа

- отмяната на заповедта за обяваване на защитена местност Камчийски пясъци от Върховния административен съд.

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 16:53 от deshtovidi

# 232
  • Мнения: 2 070
Ето малко и за т.н. "устойчиво равитие"  и какво биха могли да правят собствениците на земи в защитени зони.

http://www.panda.org/bg/what_we_do/agricultural_development/index.cfm

Ето мнението на еколози  и биолози от Биологически Факултет на СУ, може да видите аргументацията им във файловете за сваляне, които са в линка.

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 17:13 от deshtovidi

# 233
  • Мнения: 459
Никой не осъжда еколозите като цяло, просто смятам че 2-3 организации са си стиснали ръцете с политиците ни и за да си измият ръцете ни навират натура в лицето.

# 234
  • София
  • Мнения: 2 162
На мен ми направи впечатление ето това:
"Собствениците на гори и земи в тези защитени зони могат да получават средства от европейските фондове за развитието на устойчиви и природосъобразни дейности или за компенсации от пропуснати ползи."

Това не е ли достатъчно обезщетение?


# 235
  • Мнения: 459
На мен ми направи впечатление ето това:
"Собствениците на гори и земи в тези защитени зони могат да получават средства от европейските фондове за развитието на устойчиви и природосъобразни дейности или за компенсации от пропуснати ползи."

Това не е ли достатъчно обезщетение?




От последните новини научих, че пари от фонодовете ще ползват само земеделците. В общи линии това прочетох, но спря нета и сега не мога да го намеря да го изчета цялото, но ако е вярно ще има нови "бунтове".

От обезщетение до обещетение има разлика, а какво ще е то, не се знае?

# 236
  • Мнения: 2 070
Никой не осъжда еколозите като цяло, просто смятам че 2-3 организации са си стиснали ръцете с политиците ни и за да си измият ръцете ни навират натура в лицето.

Оф, Ковачева, - 14 са организациите + Биологически факултет, където все пак е компетентното експертно знание, около 50хилади са подписите.

Политиците може да ги обвиняаме в това, че няма да уважат тези искания и тези посочени около 30%, това е проблема.

Снощи бях на филм и дебат за Генно Модифицираните Организми. Предстои известна либерализация в закона за ГМО, което означава, че има вероятност да отпадне 30километровата буферна зона, която в момента е задължителна разделна между екозони и зони с евентуално засяти гмо култури. Защитените земи в БГ в момента са само 5%. Колкото повече са толкова по-добре би било и от глена точка на ГМО - те са и ще са забранени в близост до такива зони, там ще може само органично земеделие да се развива. Представи си какво би се случило, ако в земеделските ви ниви, които са толкова близо до Защитените територии, се засее ГМО култура... Това е огромна заплаха за видовото разнообразие и за защитените птици, животни и растения.

Затова колкото повече земи в Натура толкова по добре от тази гледна точка. Не говоря да се надскачат 30тте процента, но поне те да се уважат, което няма да стане, заради вашия натиск и натиска на хората с кинтите.

# 237
  • Мнения: 2 070
Ето кое е проблем - министерство на земеделието и горите искат всички гори да бъдат изключени от Натура, тъпанари.

По въпроса за обезщетенията какво прочитам последно - собствениците, които строят в земи от Натура няма да получат обезщетения от Еврофондовете /ако може да се вярва на 24 часа/; Субсидии ще получат терените, които са над 650 м.н.в.; Стопаните, които сключат договори, че ще спазват правилата на Натура, ще получат обезщетения.

# 238
  • Мнения: 459
Обезщетението е между 60 и 200 евро на хектар годишно, моля ви, това не е обезщетение а подигравка. Вместо това уж доживотно обещетение, което с години ще се раздели на незнам си колко наследника, които сигурно няма и да знаят, че са такива, не може ли направо да си платят земите, да си ги вземат и да ги правят каквото си искат, умните ни управници.

Общи условия

Активация на акаунт