Януарче в коремчето расте - мама все се тревожи дали е добре (Тема 2/ 2024г.)

  • 24 073
  • 757
  •   1
Отговори
  • Мнения: 929
Добре дошли в новата ни тема!
Ето и нашите мами с термин ЯНУАРИ 2024:


ахха, Бургас,  01. 02. 2024г 💝
виви25
Гери Иванова94
Елена Апостолова 721455
лято2021
Мирела Петрова 618522, 12. 01. 2024г. 💝
Михаела Иванова 672791
Надежда Х, 20.01.2024г.
ПетяЕ.
Таничка МГ 2/5 , Бургас, 31.12.2023г Gift Heart
Alegria7 💙
Alpha78
Anastasiq16
Andji_1
anni1122
Bobby_g,  София , 19.01.2024г 💙
bluedreammmm
bubolina17, 17.01.2024г. 💙
Collette2505
Crazy big puppy, Варна, 21.01. 2024г. 💝
Delilahh 💝
DesislavaIva
Devya, 20. 01. 2024г. 💙
Dreamer, 13.01.2024г 💙
Eirini0, 10.01.2024г 💙
elicaD, София,  07.01.2024г. 💙
FBID1838132979770265
green_pigeon, 19.01.2024г
^hope^, 04.01. 2024г. 💝
Iseult
IvanovaLub
Iv4EnCeTo
KittyCorner 02.01.2024г. 💝
KrisssSssstina
krystall
lilly1
Little paradise
Lollo, 01.01.2024г Gift Heart
MamaBGBG, 19.01.2024г.
MamaKika 💙
Mechtatelkata.94
mimi777777
mimswilliams, 24. 01. 2024г. 💝
Mira❤️❤️❤️
Muffinche
Nansityyy
Nga Manolova734291
nickie9
pinitos
Piso 25/27.01. 2024г. 💝
Pukii, 07.01.2024г. 💙
Rainbow9
sabrerouge
Sani, 15.01.2024 г.
Sineochka_24 💙
Smiling_M
 *spring* 💙
Tedihr 💝
Thekitten
tiny-lili
Ts.P.S, 06.01.2024г. 💝
upincloudnine, 08. 01. 2024г. 💝
Wanderer in Life
Yan25
yodibi
Yvka , 10. 01. 2024г. 💝💝


Полезни връзки

Калкулатор на термин: https://www.hipp.bg/bremennost/rkovodstvo/kalkulator-na-termina/

Какво не трябва да ядем по време на бременност:
https://bremennost.bg/kakvo-ne-trqbva-da-qdat-bremennite.html

Програма „Майчино здравеопазване“: https://hospitalsofiamed.bg/uploads/mmm.pdf

Бременност по седмици: https://bremennost.bg/bremennost-po-sedmici.html  

Бременност по месеци с близнаци: https://bremennost.bg/bremennost-po-meseci-s-bliznaci.html  

Линк към предишната тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1552427

Имаме си и фейсбук група, която е само за участващите тук - https://www.facebook.com/groups/1664491457353690/

Книги, които може да са ни полезни:
1. "Всичко за кърменето" на Хедра
2.  "Раждане с любов" на Олга Дукат
3. "Книгата, която искате родителите ви да бяха прочели" на Филипа Пери
4. "Най-щастливото бебе" - д-р Харви Карп

Детски книжки за подготовка на братчета/сестричета:
1. "Нашето бебе"
2. "Да сме заедно, да си помагаме, да се разбираме"

Горещо препоръчвам в youtube видеата на Елена Василева и Ася Демирева

За добавяне към списъка, моля пратете ми лично съобщение. За следващата тема ще се постарая да добавя и термините ни и пол, ако вече се знае. Ако кажете, ще вмъкна и коя от кой град е.

Последна редакция: чт, 20 юли 2023, 13:53 от Bobby_g

# 1
  • Мнения: 359
Благодарим ти много Боби за новата темичка. Дай Боже да я напълним само с прекрасни новини и всички до един да си останем до края на нашето приключение! Лека и безпроблемна бременност желая на всички момичетa!

# 2
  • Мнения: 343
Гледам, че доста сте изписали, докато проверя. Grinning
Много хубави книги сте препоръчали, четох ги с предната бременност, ще помисля какво да добавя към списъка.
Относно раждането и Свети Лазар - аз точно там родих дъщеря си преди почти 6г, с АК "Зебра". Те вече не са там, но отсега съм си харесала Олга, ако всичко е наред. Моите впечатления от болницата са наиситна такива, че има огромно разделение между този малък "остров" - акушерските кабинети и от друга страна сестрите и неонатолозите. Но, избутах си там 2-3те дни, като се правех на глуха за забележките им как нямам кърма (имах си стабилно) и защо не си давам бебето през нощта. Иначе аз избрах там, защото ти дават бебето веднага, дори ако се наложи секцио - сестра ми роди там преди 3г със секцио, дори я почакаха на започнали контракции, защото бебето беше седалищно, но в крайна сметка завърши със секцио. Та като започна да я пуска упойката си ѝ дадоха бебето и вече тя решава да го взимат ли за през нощта и тн. Също се насочих натам заради водното раждане - доста време наистина прекарах в басейна, но вече на напъни изобщо не ми беше ефективно, нямах достатъчно опора,прекалено много се отпусках и реално родих извън басейна. Доста продължително раждане беше цялостно, около 15ч от първите болезнени контракции, и тежко, но аз съм с много нисък праг на болка (дори генетик ми го беше казал заради една мутация,която имам,но и аз си знам, че не мога и пломба да изтърпя без упойка), но си бях решила, че ще издържа раждането без и така и даже не ми предложиха. Имах и сигурно час на напъни, та цялостно, ако сега някой ми каже, че ще изтърпя същото - ще поискам упойка. Иначе също бях казала, че не искам да ме режат, а ако се наложи естествени разкъсвания да имам, но така и не се получаваше, не ми поддаваше кожата там и в крайна сметка ми направиха малко перинеутомия - явно е трябвало още по-рано, защото на следващия напън се роди бебето, та сега отново не бих била крайна с нищо. Лекарката ми ме е зашила перфектно, защото нямам никакви проблеми оттогава.
За кърменето - виках Хедра в болницата, тя не откри никакъв проблем с юздичка на бебето или друго, но просто каза, че трябва да се научи, че нещо не суче напълно както трябва, тоест изтегляше млякото, но много ми разраняваше и сплескваше зърната. Та имах перипетии първите поне 2 месеца с това, ползвах за някакво време и силиконови зърна, но в крайна сметка се нагласихме и после си кърмих без проблем до почти 2г. Към момичетата, които са на хормон за щитовидната жлеза - някои ендокринолози дават невероятния "съвет" да се намали дозата като родим, или изцяло да се спре - това са ми го казвали консултанти, и лекари, че е една от причините да се прецака кърменето.
Гледам, че сте питали за диоптрите - имам 6 диоптера,без астигматизъм,но преди бременността ходих при д-р Вълков в клиника "Светлина", където ми изследва очното налягане и цялостта на ретината - имах на едното око леко изтъняване и той ми направи обшиване с лазер, става за минути и после ми каза,че ако бременея нямам никакъв проблем да раждам естествено. Та, налягането и изтъняването на ретината са проблемни, самите диоптри сами по себе си не са. Налягането ми е било нормално винаги.

# 3
  • Мнения: 929
О, даде ми идея, ще добавя и списъка с книгите към темата, та да не се изгубят назад в коментарите 😅
Гледам, че доста сте изписали, докато проверя. Grinning
Много хубави книги сте препоръчали, четох ги с предната бременност, ще помисля какво да добавя към списъка.
Относно раждането и Свети Лазар - аз точно там родих дъщеря си преди почти 6г, с АК "Зебра". Те вече не са там, но отсега съм си харесала Олга, ако всичко е наред. Моите впечатления от болницата са наиситна такива, че има огромно разделение между този малък "остров" - акушерските кабинети и от друга страна сестрите и неонатолозите. Но, избутах си там 2-3те дни, като се правех на глуха за забележките им как нямам кърма (имах си стабилно) и защо не си давам бебето през нощта. Иначе аз избрах там, защото ти дават бебето веднага, дори ако се наложи секцио - сестра ми роди там преди 3г със секцио, дори я почакаха на започнали контракции, защото бебето беше седалищно, но в крайна сметка завърши със секцио. Та като започна да я пуска упойката си ѝ дадоха бебето и вече тя решава да го взимат ли за през нощта и тн. Също се насочих натам заради водното раждане - доста време наистина прекарах в басейна, но вече на напъни изобщо не ми беше ефективно, нямах достатъчно опора,прекалено много се отпусках и реално родих извън басейна. Доста продължително раждане беше цялостно, около 15ч от първите болезнени контракции, и тежко, но аз съм с много нисък праг на болка (дори генетик ми го беше казал заради една мутация,която имам,но и аз си знам, че не мога и пломба да изтърпя без упойка), но си бях решила, че ще издържа раждането без и така и даже не ми предложиха. Имах и сигурно час на напъни, та цялостно, ако сега някой ми каже, че ще изтърпя същото - ще поискам упойка. Иначе също бях казала, че не искам да ме режат, а ако се наложи естествени разкъсвания да имам, но така и не се получаваше, не ми поддаваше кожата там и в крайна сметка ми направиха малко перинеутомия - явно е трябвало още по-рано, защото на следващия напън се роди бебето, та сега отново не бих била крайна с нищо. Лекарката ми ме е зашила перфектно, защото нямам никакви проблеми оттогава.
За кърменето - виках Хедра в болницата, тя не откри никакъв проблем с юздичка на бебето или друго, но просто каза, че трябва да се научи, че нещо не суче напълно както трябва, тоест изтегляше млякото, но много ми разраняваше и сплескваше зърната. Та имах перипетии първите поне 2 месеца с това, ползвах за някакво време и силиконови зърна, но в крайна сметка се нагласихме и после си кърмих без проблем до почти 2г. Към момичетата, които са на хормон за щитовидната жлеза - някои ендокринолози дават невероятния "съвет" да се намали дозата като родим, или изцяло да се спре - това са ми го казвали консултанти, и лекари, че е една от причините да се прецака кърменето.
Гледам, че сте питали за диоптрите - имам 6 диоптера,без астигматизъм,но преди бременността ходих при д-р Вълков в клиника "Светлина", където ми изследва очното налягане и цялостта на ретината - имах на едното око леко изтъняване и той ми направи обшиване с лазер, става за минути и после ми каза,че ако бременея нямам никакъв проблем да раждам естествено. Та, налягането и изтъняването на ретината са проблемни, самите диоптри сами по себе си не са. Налягането ми е било нормално винаги.

# 4
  • Мнения: 5
Здравейте, мамчета - бъдещи и настоящи! Relaxed

Най-накрая и аз се включвам при вас! С ПРM 04.04 съм, след 3 прегледа при АГ, но така и нямам дори и ориентировъчен термин. По приложения и сайтове е около началото към средата на януари и затова ви чета с огромен интерес и трепет, виждайки, че и други бъдещи мами изпитват същото като мен в момента Sweat Smile

Вчера бях на третия си преглед при АГ и малкото човече в мен расте, чухме с таткото пулса (за втори път), помаха ни с ръчичка и ни разтопи сърцата! При прегледа се установи, че съм 11г.с., а по мои сметки трябваше да съм 10г.с.+4д, но така и не съм по сметките много аз. Важното е, че за момента всичко е наред!
Имах плашещо зацапване около 6 г.с., но гледах да почивам повече в този период и след това не съм имала повече.

Ох.. толкова време ви следя, но работя, а като се прибера съм толкова уморена, че имам сили само да се съблека и легна. Моичкият страшно много ми помага и съм му благодарна адски много, нищо че си го изкарвам на него през повечето време Joy
Чувствам ви като близки и искам да споделя всичко в един пост, но ще стане прекалено дълъг.

Та.. сега съм на етап пренатален тест и за момента съм се спряла на Вижън тотал (голяма съм бъзла). Мисля и за ФМ и в този ред на мисли - има ли други мами от Пловдив и ако да - при кого се следите и при кого мислите да правите ФМ? Аз се колебая между д-р Красимира Чалова и д-р Борис Стоилов (и двамата в АГ Селена).

Последна редакция: чт, 29 юни 2023, 17:04 от Smiling_M

# 5
  • Мнения: 596
Цоп и аз в новата тема Simple Smile Бобби, супер се е получило, благодаря ти че си се постарала толкова!
Аз с новини от днес, бяхме на фетална морфология с таткото и разбрахме, че ще имаме още една дъщеря. Сбъднаха ми се надеждите и съм толкова щастлива! Също така докторката каза, че си има всичко и е като по учебник Heart
Мери я няколко пъти, била по-голяма и измести термина категорично за 1ви януари ( до сега беше 4ти, според прм), та ще се борим за бебе на 2024 година може би Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 474
Хоп, и аз в новата темичка Hug
Днес бях на преглед, всичко с бебо е ок (даже върви голямо човечето 2 см и малко в 8г.с. и 1 ден). Продължавам с екстрите като сутрешна умора, гадене (поне не повръщам) и посещение на wc през 30 мин- според доки всички симптоми говорят, че бременността се развива и всичко е ок, така че няма да мрънкам 😁 Единственото, което леко ме притесни е предположението, че плацентата е леко ниско, но другият път ще искам повече инфо. Сега каза, че само предполага, а аз се чудя не е ли още рано за качване на плацента Rolling Eyes
С мъжа ми бяхме решили да не казваме все още, но дъщеря ми (10г.) надуши, че крием нещо и след като й казахме тя изпадна в еуфория Joy и са едни въпроси, извади тефтер да води дневник...забрави и че в понеделник отива на морски лагер Joy
Това е от мен за сега Blush

# 7
  • Мнения: 477
Здравейте, мамчета - бъдещи и настоящи! Relaxed

Най-накрая и аз се включвам при вас! С ПМР 04.04 съм, след 3 прегледа при АГ, но така и нямам дори и ориентировъчен термин. По приложения и сайтове е около началото към средата на януари и затова ви чета с огромен интерес и трепет, виждайки, че и други бъдещи мами изпитват същото като мен в момента Sweat Smile

Вчера бях на третия си преглед при АГ и малкото човече в мен расте, чухме с таткото пулса (за втори път), помаха ни с ръчичка и ни разтопи сърцата! При прегледа се установи, че съм 11г.с., а по мои сметки трябваше да съм 10г.с.+4д, но така и не съм по сметките много аз. Важното е, че за момента всичко е наред!
Имах плашещо зацапване около 6 г.с., но гледах да почивам повече в този период и след това не съм имала повече.

Ох.. толкова време ви следя, но работя, а като се прибера съм толкова уморена, че имам сили само да се съблека и легна. Моичкият страшно много ми помага и съм му благодарна адски много, нищо че си го изкарвам на него през повечето време Joy
Чувствам ви като близки и искам да споделя всичко в един пост, но ще стане прекалено дълъг.

Та.. сега съм на етап пренатален тест и за момента съм се спряла на Вижън тотал (голяма съм бъзла). Мисля и за ФМ и в този ред на мисли - има ли други мами от Пловдив и ако да - при кого се следите и при кого мислите да правите ФМ? Аз се колебая между д-р Красимира Чалова и д-р Борис Стоилов (и двамата в АГ Селена).

Здравей и доре дошла!
Моята ПРМ е 3.04 и съм в 11 г.с. и 3 дни, по апаратът на лекаря съм напред обаче с няколко дена, ама няма много значение това.

За Пловдив - аз се следя при д-р Борислав Иванов там.

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 12:25 от upincloudnine

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 31
Благодарим за новата тема 🍀

Здравей, аз съм от Пловдив и съм на фетална на 23.06 при Борис Стоилов - той е със специално образование. Установена е бременността от д-р Матеева, не знам дали ще ме вземе на ЖК или ще търся друг лекар.
Здравейте, мамчета - бъдещи и настоящи! Relaxed

Най-накрая и аз се включвам при вас! С ПМР 04.04 съм, след 3 прегледа при АГ, но така и нямам дори и ориентировъчен термин. По приложения и сайтове е около началото към средата на януари и затова ви чета с огромен интерес и трепет, виждайки, че и други бъдещи мами изпитват същото като мен в момента Sweat Smile

Вчера бях на третия си преглед при АГ и малкото човече в мен расте, чухме с таткото пулса (за втори път), помаха ни с ръчичка и ни разтопи сърцата! При прегледа се установи, че съм 11г.с., а по мои сметки трябваше да съм 10г.с.+4д, но така и не съм по сметките много аз. Важното е, че за момента всичко е наред!
Имах плашещо зацапване около 6 г.с., но гледах да почивам повече в този период и след това не съм имала повече.

Ох.. толкова време ви следя, но работя, а като се прибера съм толкова уморена, че имам сили само да се съблека и легна. Моичкият страшно много ми помага и съм му благодарна адски много, нищо че си го изкарвам на него през повечето време Joy
Чувствам ви като близки и искам да споделя всичко в един пост, но ще стане прекалено дълъг.

Та.. сега съм на етап пренатален тест и за момента съм се спряла на Вижън тотал (голяма съм бъзла). Мисля и за ФМ и в този ред на мисли - има ли други мами от Пловдив и ако да - при кого се следите и при кого мислите да правите ФМ? Аз се колебая между д-р Красимира Чалова и д-р Борис Стоилов (и двамата в АГ Селена).

# 9
  • София
  • Мнения: 493
Добре дошли на новите попълнения Flowers Rose

Лоло, супер готина снимка! То си е бебе вече Smiley

Миналите две бременности ми беше толкова зле, едвам ходех, едвам ставах, не съм повръщала, но зверско гадене през целия ден. Тази бременност е на другия полюс - никакво гадене, леко само след като хапна.

Уцелих късмет с намирането на лекарка, кабинетът й се оказа, че е на нашата улица даже Smiley

Боби благодаря и аз за темата Flowers Tulip

# 10
  • Мнения: 596
Ехе, кукумявке това си е шестица от тотото направо, супер Simple Smile

Криссстина много е сладко това с дневничето. Ама то е голямо детето и всичко разбира като възрастен сигурно. Аз на щерката гледам често да и обяснявам, че мама има бебе в корема, но не знам колко разбира и може да си го представи. Решила съм да взема една книжка "Нашето бебе" да онагледим малко повече нещата Simple Smile

# 11
  • Мнения: 105
Имам една питанка, 45 дневния болничен преди раждане влиза ли в 180 непрекъснат? Пуснаха ми болничен днес, но ми казаха че няма да ми стигнат до края. С термин 22 януари съм и така като си го нахвърлих набързо наистина се оказва, че накрая ще се чудя какво да правя. Даже и да имам някаква отпуска накрая да пусна пак съм на никъде.

# 12
  • Мнения: 929
Имам една питанка, 45 дневния болничен преди раждане влиза ли в 180 непрекъснат? Пуснаха ми болничен днес, но ми казаха че няма да ми стигнат до края. С термин 22 януари съм и така като си го нахвърлих набързо наистина се оказва, че накрая ще се чудя какво да правя. Даже и да имам някаква отпуска накрая да пусна пак съм на никъде.
Не се шашкай за тия 180 дни. След това се минава телк и пак ти продължават до термин болничния. Предната бременност бях в болнични още от 5 г.с, че трябваше да лежа. И не те съветвам да прекъсваш болничния с отпуска- ще ти паднат парите за майчинството после.

# 13
  • Мнения: 144
Момичета,
Как сте с жегата тези дни? Имам чувството, че ми прилошава, като постоя навън. Принципно съм си с ниско кръвно, но като изляза на слънце направо все едно някой ми пуска пердето, става ми слабо, завива ми се свят..
Та как сте с усещанията на слънце?

# 14
  • София
  • Мнения: 493
Елица, на мен също не ми е много ОК на слънце. Аз съм зиморничава по принцип, стоя на слънце докато се постопля Grin

Общи условия

Активация на акаунт