Прага - тема 3

  • 6 762
  • 110
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 161
Най-добрата бира пихме в бар, където се плащаше само кеш, иначе на почти всички други места си можеше и с карти, но специално за банкоматите не бих разчитала..., не знам за тези на Револют, не го ползвам, но съм ги виждала из града, но обикновените ги избягвам, има един чех, с youtube канал от Прага на английски: HONEST GUIDE , там колкото видеа съм видяла за всякакви видове кражби, и с АТМ-и, и други измами при обмяна на валути...

# 106
  • Мнения: 6 310
Аз тръгвам от Италия и картата ми е кредитна мастъркард, а сметката ми е в евро. Тук навсякъде се разплащам директно с тази карта и нямам допълнителни такси. Забелязала съм, че ако я използвам в България ми прави някакво превалутиране, което не е изгодно и затова в България винаги имам лева. Револют имам, понеже ми е трябвал инцидентно за нещо конкретно в България, но реално и аз не го ползвам и не съм добре запозвата. В приложението обаче лесно се правят сметки в желаната от теб валута и затова ми се стори разумен вариант. Мислех да си направя сметка в крони и в Прага да се разплащам от нея. Thinking Дали има тук тема за Револют, не съм сигурна дали всичко е така, както си го представям...

# 107
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Няма никакъв проблем да се използва кредитна карта в евро на Visa или Mastercard в Прага. Не съм попадала на място, където да не приемат досега (аз имам Visa), но е хубаво да има човек някаква сума в крони за всеки случай ( може да се дръпне от банкомат на място с кредитна или дебитна карта).
 
Важно да се знае едно само: при разплащане с карта на устройство, то те пита дали искаш динамично превалутиране (dynamic currency conversion) или разплащане в локалната валута (в случая, в крони). Трябва да се избира винаги в локалната валута, защото по този начин твоята банка вкъщи извършва превалутирането по-късно на изгоден курс (иначе става на място на произволен курс). Същото важи, като се тегли кеш от банкомати: парите винаги в локалната валута! Разликата между двата курса може да бъде значителна - около 16-20%.

# 108
  • Варна
  • Мнения: 10 558
По принцип Револют имат страхотни курсове към различните валути.

Ние с Револют плащахме, но с пластика, физическа карта.

# 109
  • Berlin
  • Мнения: 11 263
Наложи ми се да изтегля от банкомат крони за нещо специфично…. голяма грешка. Не знам защо така стана, ама около 50евро ги смятах, че ми беше разликата. 😮
Иначе ние ползваме Мастъркард травъл, която при разплащане в ЕС няма такси, другите видове имат такси. Общо взето плащахме в евро навсякъде и избирахме всъщност места, където може да се плаща с карта и приемат евро (ако е ако кеш).

# 110
  • София
  • Мнения: 5 152
Много са странни тези такси ... Именно в Прага ми се наложи да изтегля от българска дебитна левова карта около 1600 крони. Хостелът отказа да си ги дръпне директно през booking, макар че имаха това право. Отказа и на рецепция с карта да платя, само кеш. Ясно ни е на всички защо и им оставих лошо ревю с чиста съвест 😊
Но друг е въпроса, нещо около 1.50 лева такса имах за тези 1600 крони, което е нищо.

Има едни банкомати Евронет или нещо такова, много разпространени, и у нас ги има. Това е нещо като небанкова финансова институция и имат високи такси. Избягвайте ги винаги.

Общи условия

Активация на акаунт